Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BillMk7

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ποιά η γνώμη σας για τα βελτιωτικά οκτανίων?
Πιστεύεται ότι συμφαίρει να βάζει κάποιος απλή 95αρα με βελτιωτικό ή 100αρα?
Και τι γίνεται αν βάλει κάποιος 100αρα με βελτιωτικό? πόσα οκτάνια θα φτάσουν αραγε? ???
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
αστο βασιλη,καλο ειναι να μην το χρησιμοποιουμε,μπορει να σου δινει κατι παραπανω οταν το βαλεις αλλα στο μελλον θα βγει off η μηχανη πολυ πιο γρηγορα γιατι εχει να κανει με δοσολογια
αν θελεις να βλεπεις κατι καλυτερο απο την συμπεριφορα του αυτοκινητου,βαζε απλα 100αρα μονιμα
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
δοκίμασα μια φορά που άκουσα συνέχεια τα πιράκια και σταμάτησαν..... από την μια είναι καλό από την άλλη όχι......
θα συμφωνήσω με τον Ιάκωβο. καλύτερα 100αρα...
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Εγώ που τα έχω δοκιμάσει μερικές φορές δεν είδα και μεγάλη διαφορά......αλλα δεν είναι να το χρησιμοποιείς για κάθε μέρα!!!!!!!Κάποια έχουν και κάποια καθαρίστικά!!!!
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Παλιότερα, πολλοί ίσως θα το ξέρουν, έβαζαν ναφθαλίνη μέσα στην βενζίνη για να ανεβάσουν την απόδοση.
Σε καμία περίπτωση δε συνίσταται κάτι τέτοιο. Γενικά τα βελτιωτικά μακροπρόθεσμα έχουν αρνητική επίπτωση στην απόδοση και στην λειτουργία του κινητήρα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τολουολη και μεθανόλη. καλό μιγμα, τις αναλογίες δεν θυμαμαι.

Αλλιως, NOS βελτιωτικό οκτανίων το μπλε. (outlaw). κατι κάνει σε απόδοση, αλλα μην ξεπεράσετε την αναλογία που προτείνει η NOS  γιατι αντίο μπουζί!!!!!

τωρα για ζημιά, αν βαζετε στην αναλογία που προτεινει ο παρασκευαστης του βελτιωτικού, πιθανόν θα έχετε όση ζημιά προκαλεί η αυξηση της ιπποδυναμης (ελαχιστη, για ελάχιστη αυξηση 3-4 άλογα). Τα μπουζί είναι τα πρώτα που την "ακούν" με τα πολλά οκτανια (λόγω υπερθερμανσης)


Απο απόδοση μην περιμένετε θαυματα.. με το nos που χω δοκιμάσει +2-3% ΗΡ σε ατμοσφαιρικά και 4-5% σε τούρμπο, αν φοράτε 95αρα. Αν ήδη έχετε καλή κατοστάρα τότε ακόμα λιγότερο όφελος.

Τωρα με τολουολες, κλπ , πάντα στις σωστες αναλογίες, βλεπεις κάτι παραπάνω (5-10% σε ατμοσφαιρικά και 10-15% σε τουρμπο)

Υπαρχουν και αγωνιστικες βενζίνες, αλλα αυτες είναι ουσιαστικά οι παραπάνω μίξεις απλής βενζίνης με τολουολη και μεθανόλη και κατι άλλα που δεν θυμαμαι.

να φθαλινη που δοκίμασα στο μηχανακι παλια, κατι έκανε σε απόδοση αλλα δεν ξερω την αναλογία που πρεπει να μπει για να ναι σωστό και πρεπει να ναι και δυαλυμένη η ναφθαλινη, πριν μπει μεσα. (είχα βάλει μισό μπαλάκι σε 8 λίτρα και δεν παρουσίασε  το μηχανακι προβλημα)
 

BillMk7

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ο νονός μου βάζει σε κάθε γέμισμα, κάθε βδομάδα σχεδον...ποοοοο, και έχει την alfa romeo 159 με τα 200 άλογα...???
του το είπα να μη βάζει τόσο συχνά, αλλα δε με ακούει...βάζει της sonax που του προσθέτει λέει 2 με 3 οκτάνια...δεν έχει καθαριστικό απ' ότι θυμάται λέει μέσα αυτό...
Εγώ πάντα την απλή 95 οκτανίων έβαζα...ούτε βελτιωτικό, ούτε τίποτα...
 

johnrichard

Rookie
Apr 27, 2011
15
0
0
BillMk7 said:
Ο νονός μου βάζει σε κάθε γέμισμα, κάθε βδομάδα σχεδον...ποοοοο, και έχει την alfa romeo 159 με τα 200 άλογα...???
του το είπα να μη βάζει τόσο συχνά, αλλα δε με ακούει...βάζει της sonax που του προσθέτει λέει 2 με 3 οκτάνια...δεν έχει καθαριστικό απ' ότι θυμάται λέει μέσα αυτό...
Εγώ πάντα την απλή 95 οκτανίων έβαζα...ούτε βελτιωτικό, ούτε τίποτα...

Probably, it will allow or disallow some option according to the situation.
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό το site
carbloggergr.blogspot.com/2011/04/blog-post_14.html
αναφέρει για πρόσθετα που βελτιώνουν την βενζίνη όπως το ασετον, το διαλυτικό νίτρου κτλ... Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο για να μας πει εντυπώσεις;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ειδα κατι βιντεακια απο το fifth gear... το ενα που αναφερονταν στα προσθετα και ενα αλλο που αναφερονταν στις βενζινες...
σχετικα με το πρωτο,τα προσθετα δεν κανουν τιποτα
σχετικα με το δευτερο, η 100ρα σε αυτοκινητα δυνατα ειχε διαφορα. σε αυτοκινητα ομως κανονικα,δεν εδειχνε κατι!
παραθετω τα λινκ και οποιος επιθυμει τα βλεπει!
το 1ο: http://www.youtube.com/watch?v=2jbcCr2ll3c
το 2ο: http://www.youtube.com/watch?v=gQghB4asSnI&feature=related
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestass7 said:
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό το site
carbloggergr.blogspot.com/2011/04/blog-post_14.html
αναφέρει για πρόσθετα που βελτιώνουν την βενζίνη όπως το ασετον, το διαλυτικό νίτρου κτλ... Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο για να μας πει εντυπώσεις;
μια δοκιμη σε καποιο παπακι θα μας πεισει... μισο λιτρο 1/90 η αναλογία...(1 μερος διαλυτικό/90 μερη βενζίνη)

Εγω δεσμευομαι μόλις φτιαξω το μηχανακι θα το δοκιμασω δια της συγκρίσεως με γνωστη μονάδα κόντρας.
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Εγώ το είχα δοκιμάσει στο τσαλάκι μου...(Lifan κινητήρας,57mm,κτλπ......)και είχα ρίξει ένα μπουκάλι πρόσθετα σε ένα ντεπόζιτο που παίρνει 2,5 λίτρα :p :p :p :p η εξάτμιση κοκκίνιζε μέχρι το τελικό (motor sport 8άρα)και πήγαινε αρκετά πιο καλά μπορώ να πω....
Και στο αυτοκίνητο με 100άρα και πρόσθετα πάλι βλέπω διαφορά,"φορτώνει" πολύ πιο καλά.... :/
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δοκίμασα πριν λίγες μέρες ένα βελτιωτικό οκτανίων της Sonax και πιο συγκεκριμένα αυτό:

122-162-thickbox.jpg


Άδειασα το μπουκαλάκι στο ρεζερβουάρ και μετά το γέμισα με βενζίνη. Δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά σε σχέση με πριν (π.χ. παραπάνω άλογα), παρά μόνο το ότι τραβούσε πιο άνετα στις πολύ χαμηλές στροφές (1800~2500) ακόμα και με 3η στο κιβώτιο φόρτωνε κανονικά.
Δε θα ξαναδοκίμαζα, πιστεύω ότι δεν αξίζει τα 5-6 ευρώ που κοστίζει (με αυτά τα παραπάνω λ7 βάζεις 100άρα)...
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αν άκουγες τα πιράκια το πρωί τώρα δεν θα τα ακούς ποια....
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
το μονο καλο αυτων ειναι οτι καθαριζουν τα μπεκ!ειδικα στα μκ7 που το φιλτρο βενζινης ειναι μαζι με την τρομπα βενζινης και δεν αλλαζει ευκολα,καλο ειναι που κ που να μπανει κανα τετοιο μπουκαλακι!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν άκουγα πιράκια έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι ότι τραβάει καλύτερα στις χαμηλές, άρα απ' ότι καταλαβαίνω έχει καλύτερη ροπή, καλύτερη καύση ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το εχω χρησιμοποιησει παλιοτερα και εγω πεταμενα λεφτα θα ελεγα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread