Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Αν εισαι ακομα στη εγγυηση μην αφησεις!! σχεδον ολα τα 7αρια εχουν ενα θεματακι εκει!!
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #62
Andreas19 said:
Αν εισαι ακομα στη εγγυηση μην αφησεις!! σχεδον ολα τα 7αρια εχουν ενα θεματακι εκει!!

καντο τωρα εαν εισαι εγγυηση γιατι ειναι κριμα να το πληρωνεις μετα!!επισης υπαρχει αντιστιχο θεμα εδω http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0
 

kostas mk7

Rookie
May 3, 2011
36
1
0
36
παιδια εχω κ εγω 2 χρονια τον ιδιο τριξιμο στο τζαμι ειδικα οταν ειναι στη μεση,καθως ειχα κ ενα αλλο θορυβο οταν ανεβαζα το παραθυρο σαν βουιτο..αλλα αυτον δεν ηταν τιποτα εβγαλα το πλαστικο της πορτας και τα λαστιχα που εχει και το φυσιξα με αερα,ειχε σκονες..

ααα και κατι αλλο..εχω παρατιρησει τωρα τελευταια πως οταν παταω του συνοδηγου για να αναιβει αργει πολυ..εχει ιδεα κανενας τι γινεται..τα εχει παιξει το συστημα?
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #64
Κωστα εαν εισαι ακομα εγγυηση αλλαξε τον γρυλο του οδηγου γιατι μετα εαν βγεις απο εγγυηση πρεπει να πληρωσεις,εκτος και εαν δεν σε ενοχλει!!!οσο για το τζαμι του συνοδυγου και εμενα καθηστερει πολυ να ανεβει και δεν ξερω απο τι μπορει να ειναι!!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Κι εμενα αργει του συνοδηγου!! μηπως ειναι η παρτιδα των γρυλων ετσι?? δεν κανει ομως κατι αλλο!
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Και μενα αργει το παραθυρο του συνοδηγου!! Η διαδικασια μαλιστα γινεται πιο αργη οταν ο κινητηρας ειναι σβηστος....

(μαλλον ειναι αλλη μια απο τις περιεργες τσιπιες της Ford :mad:)
 

kostas mk7

Rookie
May 3, 2011
36
1
0
36
η αληθεια ειναι πως στο συγκεκριμενο αμαξι η φορντ εχει κανει πολλες τσιπιες..
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #68
για να μας λυθει η απορια η λυση ειναι μια!!πρεπει να ανοιχτει το πλαστικο τις πορτας του οδηγου και να αμπερομετρηθει το μοτερ με αμπεροτσιμπιδα και μετα του συνοδηγου να αμπερομετρηθει και αυτο,εαν υπαρχει μεγαλη διαφορα στα αμπερ τοτε το μοτερ του συνοδηγου εχει προβλημα!!!
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
Γεια σας παιδιά, και εγώ το ίδιο πρόβλημα ,7 μηνών με 5700χιλιόμετρα και τρίζει το παράθυρο του οδηγού όταν είναι από την μέση και πάνω, θα πάω από αντιπροσωπεία να το αναφέρω και ελπίζω να διορθωθεί με "αλλαγή" γρύλου η οτι άλλο κάνουν ......
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
παιδιά και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έβαλα σπρέι σιλικόνης και ησύχασα όσο για το δεξί αργεί και εμένα
 

LATI-NOS

New member
Apr 14, 2011
64
0
0
Ρε παιδιά εχο το ίδιο προβλημα.. στο παράθυρο του οδηγού αυτό με το σπρέι σιλικόνης κανει δουλειά??
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
44
Βόλος
σπρέι σιλικόνης βάζουμε στους διαδρόμους που περπατάει τα τζάμι. μπόλικο δεν το λυπόμαστε...
αν τρίζει από μέσα από τον μηχανισμό θέλει βγάλσιμο ο καπλαμάς και γρασάρισμα οι ντίζες.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
44
Βόλος
τίποτα. γιαυτό ήμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. ;)
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #75
m@kro said:
σπρέι σιλικόνης βάζουμε στους διαδρόμους που περπατάει τα τζάμι. μπόλικο δεν το λυπόμαστε...
αν τρίζει από μέσα από τον μηχανισμό θέλει βγάλσιμο ο καπλαμάς και γρασάρισμα οι ντίζες.

εγω το εκανα και δεν εχω δει καμια βελτιωση + οτι αρχισε και του συνοδηγου να τριζει πλεων και να καθηστερει να ανεβει!!! ΑΛΛΑ βρηκα κολπο και τα ''εφτιαξα'' και δεν ακουγεται τιποτα πλεων-δυναμωνω το ραδιο  giggle giggle
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Καλησπέρα,μία από τα ίδια και από εμένα...Έχω κλείσει 13 μήνες με το αμάξι,πριν ένα μήνα έκανα το πρώτο σέρβις και εδώ και μια βδομάδα περίπου,όταν οδηγώ ακούω ένα θόρυβο,κατά 90% από το τζάμι του συνοδηγού...Όταν το ανοίγω τελείως,σχεδόν εξαφανίζεται ή τέλος πάντως μειώνεται αισθητά,αλλά δεν είναι δουλειά αυτή...Επίσης,δεν είναι δουλειά να αυξάνουμε την ένταση του ραδιοφώνου,παρότι γενικά ακούω δυνατά μουσική...Θεωρώ τουλάχιστον λυπηρό,μην πω απαράδεκτο,αμάξι ενός έτους,με ελάχιστη χρήση (8000 χλμ,ουσιαστικά για να πηγαινοέρχομαι δουλειά το έχω,12 χλμ τη μέρα και 3-4 διήμερα το καλοκαίρι),χωρίς καμία καταπόνηση (οδηγάω μάλλον συντηρητικά και πάντως σε καμία περίπτωση έξαλλα..) να αρχίζουν τριξίματα τόσο νωρίς.Γενικά,δεν έχω παράπονο από το αμάξι ένα χρόνο τώρα,αλλά με έχει ξενερώσει αυτό.Επίσης,έχω ξενερώσει περισσότερο,επειδή το είδους του προβλήματος δεν εντοπίζεται εύκολα και δεν μου λέει κανείς με σιγουριά ότι αν το πάω σε συνεργείο ή στην αντιπροσωπεία,θα καταφέρουν να το εντοπίσουν και να το διορθώσουν...Αυτά..Την καλησπέρα μου στην παρέα...
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
του συνοδηγού μου το έκανε αυτό και αααααν θυμάμαι καλά φταίει ένα κυβοειδές λάστιχο που είναι ανάμεσα στα πλαστικά και την λαμαρίνα της πόρτας το οποίο δεν κάνει καλά την δουλειά του. Νομίζω ότι η λύση ήταν να προσθέσω επιπλέον λάστιχο πάνω σε αυτό που λέω και επίσης σε 2-3 άλλα σημεία.Επειδή κάπου κάπου μου το κάνει και του οδηγού ,θα το ανοίξω να δω τι παίζει και με εκείνο αλλά ίσως το κάνω μετά από 2+ βδομάδες οπότε δεν μπορώ να πω αν θα βοηθήσει πάλι αυτό που είπα πριν.Δεν έχετε να χάσετε πάντως κάτι να δοκιμάσετε.
(Σημείωση : Δεν είναι τρίξιμο,ένα τακτακτακτακ συνεχόμενο είναι σε μένα,μην λέμε άλλο πράγμα !!).
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Εδέησα και το πήγα στην αντιπροσωπεία προχτές (αφού το είχα αμελήσει πάνω από μήνα) για το τρίξιμο στην πόρτα του συνοδηγού.Αφού το πήγαμε μια βόλτα και το άκουσε ο μάστορας (στην αρχή δεν το πολυάκουγε,αλλά τελικά το άκουσε),έλυσε το εσωτερικό της πόρτας και προσπάθησε να το φτιάξει.Κάναμε άλλη μια βόλτα χωρίς το εσωτερικό,όπου πράγματι δεν ακογόταν τίποτα.Το ξανακούμπωσε και φεύγοντας άρχισε πάλι το τρίξιμο,γεγονός που σημαίνει ότι το πρόβλημα εντοπίζεται είτε στο εσωτερικό κομμάτι,είτε στην επαφή που κάνει αυτό με την πόρτα (σε κάποιο σημείο).Το θέμα είναι ότι είχε περάσει η ώρα και δούλευα και δεν προλάβαινα να το ξαναπάω...Δλδ,δεν κάναμε τίποτα στην ουσία.Να λύσω μόνος μου την πόρτα,αν και δεν είναι τίποτα,δεν το διακινδυνεύω,μην κάνω τίποτα χειρότερο από θέμα τριξιμάτων...Δεν είμαι αισιόδοξος,ωστόσο,αν θα το λύσω στην αντιπροσωπεία όποτε το ξαναπάω...:(
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Πολύ φοβάμαι οτι και να το λύσεις δέν θα κάνεις πολλά πράγματα (χωρίς εσωτερική επένδυση).
Το fiesta πάσχει σχεδόν απο ότι πάσχουν τα περισσότερα οχήματα μέχρι τα 20-25Κ euro: περικοπές-περικοπές και ακόμα περισσότερες περικοπές, με γνώμονα το κέρδος.
Δυστυχώς τα υλικά της καμπίνας (με εξαίρεση το αφρώδες του ταμπλό) δέν τα πάνε καλά με τις αλλαγές θερμοκρασίας.Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα βλέποντας το αμάξι κατα την μετάβαση κρύο>ζέστη>κρύο.
Πχ. το καλοκαίρι και όταν το αμάξι το έχει δεί ο ήλιος για αρκετή ώρα,ακούγεται ένα κρακρακρακ όταν ανεβάζω το παράθυρο.Οταν είναι στην σκιά ή τώρα με τα κρύα,δέν ακούγεται τίποτα.

Επίσης,μαζί με την ελλειπή ηχομόνωση έχουμε και τους σχεδόν διαβρωμένους δρόμους, που κάνουν την κατάσταση ακόμα χειρότερη.Αν κάποιος έχει την όρεξη (και το χρήμα) να λύσει το εσωτερικό και να επενδύσει με dynamat,πραγματικά θα βιώσει ένα πολύ διαφορετικό όχημα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread