Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ εδώ και κάποιους μήνες και μαλιστα το κάνει μόνο όταν το τζάμι είναι περίπου στη μέση. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου αλλά αυτό είναι εκνευριστικό πιά. Θα ρωτήσω πάλι στην αντιπροσωπεία, γιατί διαπιστώνω ότι έιναι πολλά τα μέλη που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. ΄Σκέφτομαι να δοκιμάσω να καθαρίσω τα αυλάκια των τσιμούχων και μετά θα βάλω λίγο σπρέυ σιλικόνης μήπως και στρώσει κάπως. :mad:
 

BlackShark

New member
Jul 8, 2010
65
0
6
40
Ελευσίνα, Λεμεσός
ααααα απ οτι βλέπω ειναι γενικο το προβλημα ε? και σε μενα το ιδιο... μονο του οδηγου οταν ειναι από πολυ λιγο ανοιχτο εως τη μεση μου τριζει... απ τη μεση και κατω τπτ... δεν ξερω σκεφτηκα μηπως ειναι απ τις φημε μεμβρανες... αλλα γτ μονο στου οδηγου? οεο?
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Τιποτα απο αυτα δεν φταιει...Αυτο που λεει ο Aleksios ειναι, και ειναι κλασσικο και εκνευριστικο προβλημα των διπορτων (κυριως) Fiesta καθως τα διπορτα εχουν βαρυτερο τζαμι που υποφερει πιο πολυ σε αστοχιες του εργοστασιου...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εγώ θα κάνω την διαφορά και θα πω ότι μου το κάνει ([tt]αλλά μόνο τα καλοκαίρια[/tt]) το τζάμι του συνοδηγού. giggle

([tt]βέβαια τώρα με την εξάτμιση δεν ακούω τίποτα… έστρωσαν όλα[/tt]) ;D
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
StuparArt said:
Εγώ θα κάνω την διαφορά και θα πω ότι μου το κάνει ([tt]αλλά μόνο τα καλοκαίρια[/tt]) το τζάμι του συνοδηγού. giggle

([tt]βέβαια τώρα με την εξάτμιση δεν ακούω τίποτα… έστρωσαν όλα[/tt])
;D

xaxaxa    :D    :D    :D  Μηπως  τελικα  αυτη  ειναι  η  λυση ? !  :D  :D
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Θα μπορεσω να σας πω και εγω απο Δευτερα αν λεει αληθεια ο stup που θα βγαινω απο το αμαξι με πονοκεφαλο! tease tease tease
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τόσο πολύ φίλε…?? [tt]Μάλλον θες ποιο μεγάλη εξάτμιση[/tt] giggle

Έχεις δοκιμάσει να κουνήσεις το τζάμι με το χέρι σου (όταν είσαι σταματημένος) για να δεις αν έχει τζόγους και για να εντοπίσεις σε ποιο ύψος εμφανίζετε το τρίξιμο.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #32
Nαι Νικολα...εχει τζογους το τζαμι και το κανει οταν ειναι πανω απο την μεση....το κανει και με το χερι...
 

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
Μπορει να μη εχει λασκαρει ο μηχανισμος, μπορει απλα να οφειλεται στο οτι οι πορτες ειναι σχετικα ''κουφιες'' και το τζαμι δεν στηριζεται καπου..Με ηχομονωση στις πορτες (αφου βεβαιωθεις οτι δεν εχει προβλημα ο μηχανισμος) φτιαχνει πολυ το τζαμι και δεν κουνιεται-τριζει τοσο γιατι ειναι πιο δεμενη η πορτα.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #34
ευχαριστω για την συμβουλη SuperNova!!!καποια στιγμη οπως ειπες και εσυ πρεπει να ανοιχτει η πορτα για να βεβαιωθω οτι δεν εχει προβλημα ο μηχανισμος,να δω που οφηλεται και πως μπορει να διορθωθει....
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
μετα απο δυο επισκεψεις στη φορντ για αυτο το σπαστικο τριξιμο σημερα επιτελους αλλαξα το γρυλο,τις τελευταιες δυο βδομαδες ειχε επιδεινωθει ο θορυβος αλλα απο σημερα τελος...
(με εγγυηση)
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Πηγα χθες στη Ford για εναν ηχο στο πενταλ του φρενου.. Και αυτο ξεχασα να τους το πω.. Αυριο παλι εκει θα ειμαι μου φαινεται.... Γιατι και μενα οταν το παραθυρο του οδηγου, ειναι κατεβασμενο και εχω μουσικη, το τζαμι συντονιζεται με τα μπασα και τις λακκουβες... :(
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
κι εμενα στην αρχη ετριζε οταν το ειχα ανοιχτο αλλα τη τελευται βδομαδα και κλειστο παλι ετριζε
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εμενα δεν μου τριζει το τζαμι του οδηγου,αλλα απο πισω δεξια ακουω εναν ηχο.... σαν να σκουζει ενα πλαστικο.... ειχα βαλει εναν φιλο μου χθεσ και καθησε πισω και μολις πιεζε το πλαστικο κατω απο το πισω δεξια τζαμι δεν εσκουζε.μολις το αφηνε,παλι το ιδιο... περνει να του κανω τιποτα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nα σφηνώσεις κάποιο αφρώδες υλικό (σφουγγάρι ίσως) στο πλαστικό που τρίζει;

* Εγώ είχα χώσει πιο παλιά ένα κομμάτι από στεγνό μωρομάντηλο ανάμεσα στο ταμπλώ και το κάλυμμα της κολώνας του συνοδηγού και είχε σταματήσει ένα τρίξιμο που έκανε εκεί...
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #40
σημερα μπηκε το δικο μ φιεστακι στο καρανικολα για αντικατασταση του γρυλου στο παραθυρο του οδηγου για το εντονο τριξιμο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread