Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #1
Καλησπέρα. Απο χθές το απόγευμα όταν κινήται το συτοκίνητο ακούω ένα ελαφρί τρίξιμο στην πίσω δεξιά ανάρτηση. Δεν έχω πάει ακόμα σε κάποιον να το δεί . Καμία ιδέα τι νπορεί να είναι?
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Επειδή μου το κάνει και σε μένα και έχω 86000 χλμ με τα μαμά ελατήρια και αμορτισέρ, φαντάζομαι πως είναι ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο. Δεν έχω πάει να το κοιτάξουν.
Πόσα χλμ έχεις?
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #3
έχω 112 αλλά οι αναρτήσεις έχουν αλαχτεί θα δώ σργότερα ποτε γιατί η αλλαγή έγινε απο τον προιγούμενο. Τα λάστηχα επίσεις αν και αυτά είναι σε κακή κατάσταση.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μια περίπτωση είναι αυτη που λεει ο ΘΟΔΩΡΗΣ MK7. Εμενα εχει λιγο καιρό που κάνει ενα "τρίξιμο" το ελατήριο στο ίδιο σημείο. Υπάρχει και η περίπτωση που μπορεί να ειναι και η ντιζα χειροφρενου που ακουμπάει πανω στν αξονα και τρίζει. Οπως και να έχει καλο ειναι να πας να του ρίξεις μια ματιά.  
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μπορει κατα την αλλαγή που ειχε κανει στα αμορτισέρ να μν πατήστε καλα το ελατήριο και στο κάνει Μανο...
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #7
επειδή με την δουλειά δεν προλαβαίνω ποτέ κάποιο service ανοιχτό είπα να ρίξω μια πρόχειρη ματιά οδυγικά αλλά και κανονικά  για να ειμαι και 100% σίγουρος πως είναι η ανάρτηση
Οδυγικά δεν έχει καμία διαφορά
ακούγετε όμως σαν ήχος αλάδωτου . σαν παλιά πόρτα :p ακομα και όταν κουνάω το αυτοκίνητο με τα χέρια.
χαζή ερώτηση γιατί ειμαι 99% σίγουρος για την απάντηση αλλά... δε θέλουν λάδωμα ή κάτι τέτοιο οι αναρτήσεις σωστά?
Θοδωρή ο δικός σου ήχος μοιάζει με αυτό που περιγράφω?
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #10
Υπάρχει περίπτοση να γίνει ζημία για λίγα χιλοόμετρα? Να κάνω τα βασικά ή μέχρι να μπορέσω να πάω στο μηχανικό να πάω με τα πόδια?
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα,
έχω το εξης προβλημα: όταν στριβω το τιμονι ακουω ένα τριξιμο απο τις αναρτησεις, ο μηχανικος μου ειπε ειναι επειδη τα ελατηρια είναι σκληρα. έχω bilistein κιτρινη και h&R ελλατηρια. Τι μπορω να κάνω?
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Τι μπορείς να κανεις;;; Να το πεθάνεις στην αναβάσεις με τετοι κράτημα!  :D tease biggrin προφανώς όπως σ είπε κ το μαστορι ειναι απο τα σκληρά ελατήρια όπως πατάνε. Αφού το είδε κ μάστορας δεν πρεπει να ναι κατι αλλο
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
βαλε eibach ελατηρια... δενουν με τα bilstein πολυ καλυτερα
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Ο μαστοράς μου, είδα έχει βάλει λάστιχο διαφάνες στα ελάτηρια από έξω, έκει που πατάνε στην ανάρτηση.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
thabibikas said:
Ο μαστοράς μου, είδα έχει βάλει λάστιχο διαφάνες στα ελάτηρια από έξω, έκει που πατάνε στην ανάρτηση.
και εγώ έχω αλλά πάλι το κάνουν...
Για μένα τα ελατήρια αυτά θέλουν κάθε 80000χιλ αλλαγή
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
ευχαριστώ παιδιά. Με τα eibach θα δω διαφορά?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
koni & Bilstein στα χαμηλωματα ως προδιαγραφες συμβαδιζουν με τα H&R μακραν σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο ελατηριο. Δεν εχει νοημα να αλλαξεις ελατηριο τσαμπα το κοστος.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
κανε αυτο με το λαστιχο, οπως σου ειπε και ο Ιακωβος μπορει να μην σταματησει αλλα ενδεχεται να μειωθει!Γενικα σε τετοια κουσουρια θελει να κανεις development στα πιατελα! ειναι γενικο κουσυορι το ειχα και εγω στο clio με τις Koni sport & ta HR , το ειχαν ολα τα RS με αντιστοιχο συνδιασμο στην αναρτηση οπως και αρκετες BMW!εβαλα coil over και τελειωσαν ολα τα προβληματα μου...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread