Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες καλημερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες.
Μην σκατε με τα τριξιματα στη πισω αναρτηση,ειναι χαρακτηριστικο πολλων αυτοκινητων ,και προερχεται απο την στηριξη των πισω αμορτισερ μεσα στο θολο τους.
Ακομα και σταμματημενο το αυτοκινητο πολλες φορες οταν κοβεις πολυ το τιμονι για να ξεπαρκαρεις οταν ειναι αδειο κανει αυτο τον θορυβο.Το δικο μου fiesta το κανει εδω και λιγο καιρο και εχω μολις 7000 χιλ.,το ιδιο προβλημα το ειχα και το εχω και με το leon που εχω.
Μην ασχολεισθε δεν διορθωνεται,γιατι εχει να κανει με τα top mount των πυργων των αμορτισερ.Αν σου κατσει το λαστιχο του περιεργο κανει θορυβο.
Η λυση ειναι οι πειραματισμοι ,και αυτο το λυσε δεσε δεν μου αρεσει.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Εμενα στο μπροστα παρουσιαζει τριξιμο
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα έχω αλλάξει αναρτήσεις αλλά έχω ένα τρίξιμο στην πίσω δεξια πλευρα ορισμένες φορές.τριξιμο σαν αλαδωτος μεντεσες.τι μπορεί να είναι;
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλημέρα και για τι κόστος μιλάμε αν τα αλλάξω τώρα? Παίζει να είναι σινεμπλόκ?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
kostg said:
Ή τα bump stop. Έχουν θέμα με τα aftermarket αμορτισέρ...

τι δουλεια εχουν τα bump stops;

Johnster said:
Καλημέρα και για τι κόστος μιλάμε αν τα αλλάξω τώρα? Παίζει να είναι σινεμπλόκ?

της KYB εχουν 20 ευρω το ενα
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Εν τω μεταξύ το κάνει όταν έχω άνθρωπο πίσω και βαραίνει. Τα σινεμπλόκ τα αποκλείουμε?
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Αν δεν είναι στραβοπατημένα τα bump stop που λένε τα παιδιά και δεν κεντράρουν, (άρα τρίβουν) ,
κάνε μια δοκιμή με πλύσιμο και μόλις στεγνώσει ψέκασε με λίγο σπρέυ σιλικόνης.
Εμένα το έκανε οταν το πρωτοπήρα και μετά που εκανα αυτό που σου λέω δεν το έκανε ξανά.

Ηταν ενα χαζό τρίξιμο - τριψιμο... όχι μεταλικός ήχος.
Απο τα λεγόμενα σου πιστεύω είναι αυτό
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
εχετε ιδεα τι ειναι τα bump stops και τι δουλεια κανουν; μηπως τα μπερδευετε με τα top mount ; google παιδια βοηθαει αρκετα να κατανοησουμε τη χρηση πραγματων που δεν τα γνωριζουμε.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Φυσικά και γνωρίζω τι είναι τα bump stops. Φυσικά και γνωρίζω τι είναι τα top mounts. Το ότι εσύ άλλαξες πίσω top mounts και σταμάτησε το τρίξιμο, είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη δική μου περίπτωση που άλλαξα και bump stops (γιατί τα top mounts μου ήταν καινούρια) και επίσης σταμάτησε το τρίξιμο.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Μιας και δεν ξέρω σε ποιο θέμα ταιριάζει και κάπως κολλάει με αυτά που είπατε παραπάνω, εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν λύνω το χειρόφρενο και ξεπαρκάρω από το σπίτι με νεκρά (γιατί είναι κατηφορικά) ακούω ένα γκλουπ-γκλουπ-γκλουπ από τον πίσω δεξί τροχό - θόλο. Δεν ξέρω τι φταίει αν είναι θέμα ταμπούρου ή ανάρτησης. Μήπως σχετίζεται με αυτά που είπατε και εσείς παραπάνω για bump stops ή top mounts? Πριν 5 μήνες είχα αλλάξει όλα τα αμορτισέρ από μαμά και έχω βάλει KYB.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
stamos-07 said:
Μιας και δεν ξέρω σε ποιο θέμα ταιριάζει και κάπως κολλάει με αυτά που είπατε παραπάνω, εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν λύνω το χειρόφρενο και ξεπαρκάρω από το σπίτι με νεκρά (γιατί είναι κατηφορικά) ακούω ένα γκλουπ-γκλουπ-γκλουπ από τον πίσω δεξί τροχό - θόλο. Δεν ξέρω τι φταίει αν είναι θέμα ταμπούρου ή ανάρτησης. Μήπως σχετίζεται με αυτά που είπατε και εσείς παραπάνω για bump stops ή top mounts? Πριν 5 μήνες είχα αλλάξει όλα τα αμορτισέρ από μαμά και έχω βάλει KYB.

Τα παραπάνω που αναφέρθηκαν δεν έχουν καμία σχέση με το δικό σου θόρυβο.
Πολλοί είναι οι παράγοντες και πρέπει να πάς ψάχνοντας.
Πολύ πιθανό να μην επαναφέρει εντελώς κάποιο συρματόσχοινο του χειρόφρενου ή να έχουν γεμίσει βρωμιά τα ταμπουρα σου απο τα φερμουίτ .
Ο δρόμος που λές είναι εντελώς ίσιος (ασχέτως κλίσης), ή κάνει σαμαράκια?
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
John_V said:
Τα παραπάνω που αναφέρθηκαν δεν έχουν καμία σχέση με το δικό σου θόρυβο.
Πολλοί είναι οι παράγοντες και πρέπει να πάς ψάχνοντας.
Πολύ πιθανό να μην επαναφέρει εντελώς κάποιο συρματόσχοινο του χειρόφρενου ή να έχουν γεμίσει βρωμιά τα ταμπουρα σου απο τα φερμουίτ .
Ο δρόμος που λές είναι εντελώς ίσιος (ασχέτως κλίσης), ή κάνει σαμαράκια?

Για την πυλωτή μου μιλάμε.... ε πόσο χαλί να την πεις; Τα ταμπούρα πάντως καθαρίστηκαν πρόσφατα με υγρό, κιόλας, όχι απλά φύσιγμα αέρα.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
stamos-07 said:
Για την πυλωτή μου μιλάμε.... ε πόσο χαλί να την πεις; Τα ταμπούρα πάντως καθαρίστηκαν πρόσφατα με υγρό, κιόλας, όχι απλά φύσιγμα αέρα.

Μια πρόχειρη δοκιμή μπορεί να κάνεις σηκώνοντας στον αέρα τους πίσω τροχούς και γυρνάς μια να δείς αν είναι εντελώς αθόρυβοι όπως πρέπει να είναι ή μήπως κάνει κάτι σαν οβάλ φρεναρισμα (ο μισός κύκλος να είναι ελεύθερος και ο υπόλοιπος να φρενάρει).
Αλλιώς βάλε κάποιον να κινήσει το αυτοκίνητο στην πυλωτή εκεί και να είσαι δίπλα μήπως εστιάσεις αν είναι εξωτερικός ή εσωτερικός θορυβος.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
John_V said:
Μια πρόχειρη δοκιμή μπορεί να κάνεις σηκώνοντας στον αέρα τους πίσω τροχούς και γυρνάς μια να δείς αν είναι εντελώς αθόρυβοι όπως πρέπει να είναι ή μήπως κάνει κάτι σαν οβάλ φρεναρισμα (ο μισός κύκλος να είναι ελεύθερος και ο υπόλοιπος να φρενάρει).
Αλλιώς βάλε κάποιον να κινήσει το αυτοκίνητο στην πυλωτή εκεί και να είσαι δίπλα μήπως εστιάσεις αν είναι εξωτερικός ή εσωτερικός θορυβος.

Ευχαριστώ πολύ John θα το κάνω μια δοκιμή!!!! ;)
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Πήγα στον μηχανικό μου για το τρίξιμο και μου είπε ότι είναι πλαστικοθόρυβος πίσω απο το πορτ μπαγκαζ πλαστικα χαλαρωμένα κτλπ λόγω παλαιοτητας και όταν έχει χρόνο να πάω να τα λύσει και να τα λαδώσει όλα πισω στην εταζέρα. Σας έχει τύχει αυτό γενικά?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread