Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Και ποτηράκι που έχουν μην φανταστείς ότι κάνει και πολύ δουλειά. Πριν λίγες μέρες που άλλαξα σε ένα works ήταν ο λόγος η χαμηλή στάθμη. Αφου ήταν εμφανεστατα τα σημαδια υπερθέρμανσης. Είναι σαν να κρατάς στο χέρι σου ένα ζεστό ποτήρι...που φυσικά άν το βουτήξεις (κλειστό) σε κουβά με υγρό αμέσως θα πέσει η θερμοκρασία.
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
ούτως η άλλως η βενζίνη ζεσταίνεται απ την στιγμή που γυρνάει απ το μοτέρ και κρυώνει στο ντεπόζιτο και την διαδρομή της πίσω.
Είμαι χρόνια που συνήθως παίζω με μαξ 20ε μόνο μέσα.(ρεζέρβα + 20ε, δλδ 8-9λίτρα ρεζέρβα και 11-13λ)
Πριν λίγο καιρό έλυσα την τρόμπα απ το αμάξι μου που βάζω 100άρα και από συγκεκριμένο βενζινάδικο(αλλά είπαμε, μαξ 20ε μέσα και πολλές φορές έχω δουλέψει ρεζέρβα) και έλυσα και ενός φίλου ο οποίος δεν το άφηνε να πέσει κάτω απ τα 15 λίτρα ποτέ. Αυτός όμως έβαζε και από περίεργα βενζινάδικα αλλά όχι πάντα 100άρα.

Εμένα ήταν όλα χαρτί, ούτε ανάματα ούτε τπτ, και το άλλο μέσα στη μαυρίλα.
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Πάντως στο δικό μου κατασκευής 3/2014 έχει ανάκληση για τρόμπα βενζίνης.  Στο ετήσιο service που πήγα μου το είπαν.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Δίαβαζα πριν που λέγατε για το παραφλού και θυμάμε οτι το κοίταξα ενώ το αμάξι είχε 3000χλμ και το παραφλου ηταν ακριβως στο min συμπλήρωσα και τωρα που ειμαι στα 4100χλμ έχει πέσει αρκετά είναι σχέδον στην μέση και πιο κάτω, λέτε να υπάρχει πρόβλημα να το ψάξω?
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Από την αντλία βενζίνης στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, ακούγεται ένα βουητό, κυρίως στο ρελαντί. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την τοπική αντιπροσωπία με καθησύχασαν ότι είναι φυσιολογικό αυτό το βουητό της αντλίας και ότι απλά τώρα παρατήρησα τον θόρυβο για πρώτη φορά. Σε εσάς ακούγεται αυτό το βουητό, από το πίσω μέρος; Σαν βόμβος...
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Αριστερα και πισω κατω απο το αμαξι εννοεις..ναι ειναι φυσιολογικο οχι σε υπερβολικο βαθμο βεβαια..
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Ναι, αριστερά και κάτω από τα καθίσματα. Ένα βουητό το οποίο παρατήρησα μάλιστα ότι αυξομειώνεται στιγμιαία αν πατήσω κάποιο διακόπτη π.χ παραθύρου . Μου φαίνεται πάντως ότι δεν ακουγόταν πριν τα 15000χλμ
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Ναι,  είναι τόσο αθόρυβο το μοτέρ στο ρελαντί που ακούγεται η λειτουργία της αντλίας.
 

Mitsos88

Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Εμένα την ακούς μόνο σε περίπτωση που ξαπλώσεις στο πίσω κάθισμα. Προσωπικά μου φαίνεται περίεργο να ακούγεται τόσο πολύ σε σένα αλλά για να σου είπε ο τεχνικός δεν είναι τίποτα, κάτι γνωρίζει παραπάνω! Μην σε αγχώνει άστο και με τον καιρό βλέπεις. Αν παρατηρήσεις ότι με τον καιρό αυξάνεται τότε πήγαινε να στην λύσουν να δουν  μη τυχόν έχει πιάσει υπερβολική μάκα από καμιά κωλοβενζίνη. Κούλαρε πάντως!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Γράφω εδώ μία ενημέρωση γιά την τρόμπα βενζίνης, γιά να μήν ανοίξω καινούριο θέμα. Αφορά στην δυσκολία αλλαγής της σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα.
Η τρόμπα όπως γνωρίζετε είναι κάτω από το πίσω κάθισμα (μεσολαβεί βέβαια η λαμαρίνα του αμαξιού) και στα περισσότερα αυτοκίνητα μόλις σηκώσεις το κάθισμα υπάρχει ένα πλαστικό καπάκι διαμέτρου περίπου 20-25 εκατ, το οποίο ξεκουμπώνει και από εκεί έχεις πρόσβαση στο πάνω μέρος του ρεζερβουάρ και στην αντλία βενζίνης .
Στο fiesta και πιθανώς και σε άλλα Ford δεν υπάρχει το παραπάνω καπάκι και πρέπει να βγεί το ρεζερβουάρ. Αναλυτικά πρέπει να γίνουν τα εξής απίθανα αφού το αυτοκίνητο ανέβει σε γρύλλο συνεργείου:
Αποσύνδεση σωλήνα γεμίσματος (από το πλάι, πρέπει να βγεί το πλαστικό του θόλου του πίσω αριστ. τροχού)
Αποσύνδεσης σωλήνα υπερχείλισης (από το πλάι, ομοίως )
Ξεμοντάρισμα πίσω τμήματος εξάτμισης
Ξεμοντάρισμα θερμομονωτικών αλουμινίου
Ξεμοντάρισμα ντιζών χειροφρένου
Υποστήριξη του ρεζερβουαρ με φορητο γρύλλο
Λύσιμο  στηριγμάτων στήριξης ρεζερβουαρ στο αμάξωμα
Χαμήλωμα γιά ξεκούμπωμα σωλήνων βενζίνης-αναθυμιάσεων και φίσας ηλεκτρολ σύνδεσης από το πάνω μέρος
Τελικό κατέβασμα γιά αλλαγή αντλίας ( σκεφτείτε να έχει μέσα 30 λίτρα βενζίνη)
Ξαναμοντάρισμα όλων των ανωτέρω.

Εύχομαι να μη μας συμβεί ποτέ αλλά αν στο συνεργείο μας ζητήσουν μεγάλο ποσόν δεν θα έχουν άδικο. 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread