Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Κύριοι  (και κυρίες φυσικά ). Έχει αρχίσει και κλονίζεται  η πίστη μου στον Ecoboost. Σήμερα καθώς επέστρεφα από τη δουλειά, στην Κατεχάκη (πηγαίνοντας προς Ηλιούπολη στη μεγάλη ανηφορική στροφή) πάω να κατεβάσω από 5η σε 4η και αρχίζει να κρεμάει. Βάζω και 3η με πόδι τέρμα μέσα: τίποτα.  2α τίποτα. Και σβήνει το αμάξι στην τέρμα αριστερή λωρίδα. Με τα πολλά ξαναπαίρνει μπρος και παθαίνει το ίδιο καμιά 800αριά μέτρα πιο κάτω. Υποψιάζομαι τρόμπα βενζίνης.  Ήρθε και με πήρε μετά από μία ώρα η οδική βοήθεια. Και τώρα περιμένουμε. Α, και το αυτοκίνητο το πήρα την περασμένη Τετάρτη από το service  (με καινούρια λάδια και 100άρα βενζίνη) όπου είχε θεματάκι με μια τσιμούχα και έσταζε παραφλού. Ιδέες;
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Καλώς τα δεχτήκαμε Πάνο.. Πιθανότατα θα έχουμε ακόμα κάτι το ελαττωματικό στο αμάξι... Αντλία ή τρόμπα.. Δεν ξέρω. Πόσα χλμ έχεις; Να ξέρω να περιμένω κ εγώ...

Κ εγώ ορμώμενος απο προηγούμενο ποστ σου, παρατήρησα πτώση στο παραφλού.. Ανάμεσα στο min κ το max είμαι.

Όπως κ να χει, μην σκας. Στην εγγύηση είσαι, ό,τι κ να ναι, θα φτιαχτεί.

Απλώς βλέπω σιγά σιγά απαραίτητο να παίρνουμε την απόφαση πλήρους εξάντλησης της 5ετούς εγγύησης...
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
14000 κάτι χλμ. Η πλάκα είναι ότι με πήραν το μεσημέρι  (πριν γίνει το συμβάν) από τη Ford να με ρωτήσουν αν έμεινα ευχαριστημένος από το service. Trollάρισμα;
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Ε στα ίδια είμαστε σχεδόν.. Πιθανότατα έχω ίδια σημάδια με τη απώλεια παραφλού λόγω αστοχίας υλικού (τσιμούχας) και θα είμαι εν αναμονή λοιπόν να με παρατήσει κ εμένα απο το παραπάνω θέμα..

Στο σέρβις σου άνοιξαν το μοτερ κ σου άλλαξαν την ελαττωματική τσιμούχα ή το αφήσατε για αργότερα;
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
cRis said:
Ε στα ίδια είμαστε σχεδόν.. Πιθανότατα έχω ίδια σημάδια με τη απώλεια παραφλού λόγω αστοχίας υλικού (τσιμούχας) και θα είμαι εν αναμονή λοιπόν να με παρατήσει κ εμένα απο το παραπάνω θέμα..

Στο σέρβις σου άνοιξαν το μοτερ κ σου άλλαξαν την ελαττωματική τσιμούχα ή το αφήσατε για αργότερα;
Επειδή η αποθήκη ήταν κλειστή και δεν είχαν το ανταλλακτικό εύκαιρο απλά συμπλήρωσαν παραφλού και μου είπαν να το τσεκάρω μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό και να έχουν και αυτοκίνητο αντικατάστασης. Ωστόσο μου είπαν να μην ανησυχώ κατά τα άλλα. Κομπλέ μου ξηγήθηκαν, δε μπορώ να πω. Απλά σπάστηκα με το σημερινό και δεν ξέρω αν έκαναν καμιά βλακεία στο service.
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Σήμερα το πήρα το αυτοκίνητο. Από ό,τι μου είπαν  (εν τάχει βέβαια) είχε θέμα η αντλία καυσίμου  (βραχυκύκλωσε;;; ) Θα ρωτήσω όταν ξαναπάω για την τσιμούχα. Τουλάχιστον το έφτιαξαν κατευθείαν.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αν μάθεις περισσότερα ενημέρωσἐ μας  αν είναι η τρόμπα χαμηλής πίεσης (στο ρεζερβουάρ) ή  η υψηλής που είναι στο χώρο της μηχανής. Με το θέμα της τρόμπας δεν βγάζεις άκρη. Μπορεί να είναι ελλατωματική αλλά μπορεί να φταίει και το καύσιμο .
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
fiesta77 said:
Αν μάθεις περισσότερα ενημέρωσἐ μας  αν είναι η τρόμπα χαμηλής πίεσης (στο ρεζερβουάρ) ή  η υψηλής που είναι στο χώρο της μηχανής. Με το θέμα της τρόμπας δεν βγάζεις άκρη. Μπορεί να είναι ελλατωματική αλλά μπορεί να φταίει και το καύσιμο .
Κοίτα, χωρίς να έχω ρωτήσει, μπορώ να σου πω ότι θόρυβο άκουσα από πίσω και καύσιμο είχε V-Power Racing.
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Μην βγαζουμε απο τοσο γρηγορα ελατωματικα τα αμαξια μας ρε παιδια. Εγω εχω κανει 35000 χιλιομετρα με προγραμματα σμυδια ψιδια απο τα 10000 χιλιομετρα και το αμαξι δεν εχει κανει κιχ.μπορει ο Πανος να βαζει καθε φορα απο 20 ευρο βενζινη οπως κανουν οι περισσοτεροι κ να ξαναβαζει οταν του τελειωσει με αποτελεσμα να τραβαει ιζιματα απο το ντεποζιτο,να μην λιπαινεται η αντλια. Πολλα μπορουν να συμβουν
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
lefteriskri said:
Μην βγαζουμε απο τοσο γρηγορα ελατωματικα τα αμαξια μας ρε παιδια. Εγω εχω κανει 35000 χιλιομετρα με προγραμματα σμυδια ψιδια απο τα 10000 χιλιομετρα και το αμαξι δεν εχει κανει κιχ.μπορει ο Πανος να βαζει καθε φορα απο 20 ευρο βενζινη οπως κανουν οι περισσοτεροι κ να ξαναβαζει οταν του τελειωσει με αποτελεσμα να τραβαει ιζιματα απο το ντεποζιτο,να μην λιπαινεται η αντλια. Πολλα μπορουν να συμβουν
Όχι φίλε. Κάθε φορά βάζω 50€ ή φουλάρω και ανά 4-5 γεμίσματα βάζω 100άρα. Και συνήθως δεν το αφήνω να ανάψει καν λαμπάκι.
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
lefteriskri said:
Μην βγαζουμε απο τοσο γρηγορα ελατωματικα τα αμαξια μας ρε παιδια. Εγω εχω κανει 35000 χιλιομετρα με προγραμματα σμυδια ψιδια απο τα 10000 χιλιομετρα και το αμαξι δεν εχει κανει κιχ.μπορει ο Πανος να βαζει καθε φορα απο 20 ευρο βενζινη οπως κανουν οι περισσοτεροι κ να ξαναβαζει οταν του τελειωσει με αποτελεσμα να τραβαει ιζιματα απο το ντεποζιτο,να μην λιπαινεται η αντλια. Πολλα μπορουν να συμβουν

βλ. Zauro
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Τάκη ( Zauro ) είχες παρόμοιο πρόβλημα με την τρόμπα βενζίνης;

Πάνο... Ένας φίλος με πειραγμένο αμάξι προγράμματος αυστηρά 100αρας βενζίνης που γενικότερα ψάχνεται, άρχισε να είναι πολύ επιφυλακτικός με την 100αρα τον τελευταίο καιρό, διότι δεν έχει κατανάλωση (σαν προιόν) και προσέχει να βάζει απο πρατήρια ευρείας κατανάλωσης.
Εν ολίγοις, μια 100αρα που μπορεί να είναι πολυκαιρισμένη, ενδέχεται να έχει θέματα.


Δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει στη περίπτωσή σου, απλώς το αναφέρω σαν πληροφορία...

Λευτέρη, ό,τι κ αν πεις έχεις δίκαιο, τα βράδια που έχω νεύρα, γίνομαι καταστροφολόγος..  :(
Οπότε, συμπαθάτε με.
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Ενταξει. Εγω μια υποθεση εκανα. Λογω κρισης οι περισσοτεροι το σκευτονται να γεμισουν το αμαξι του και εχουν εν μερει δικιο αλλα αυτο εγκυμωνει κινδυνους....
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
cRis said:
Τάκη ( Zauro ) είχες παρόμοιο πρόβλημα με την τρόμπα βενζίνης;

Πάνο... Ένας φίλος με πειραγμένο αμάξι προγράμματος αυστηρά 100αρας βενζίνης που γενικότερα ψάχνεται, άρχισε να είναι πολύ επιφυλακτικός με την 100αρα τον τελευταίο καιρό, διότι δεν έχει κατανάλωση (σαν προιόν) και προσέχει να βάζει απο πρατήρια ευρείας κατανάλωσης.
Εν ολίγοις, μια 100αρα που μπορεί να είναι πολυκαιρισμένη, ενδέχεται να έχει θέματα.


Δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει στη περίπτωσή σου, απλώς το αναφέρω σαν πληροφορία...

Λευτέρη, ό,τι κ αν πεις έχεις δίκαιο, τα βράδια που έχω νεύρα, γίνομαι καταστροφολόγος..  :(
Οπότε, συμπαθάτε με.
όχι Πάνο, απλώς γεμίζω το αυτοκίνητο μόνο όταν έχει φτάσει στα όρια η βενζίνη, έχω σύνδρομο αναβλητικότητας!
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
mk1 Stelios said:
Για να μην έχει πρόβλημα η αντλία στο ντεπόζιτο πρέπει να έχει βενζίνη πάνω από την μέση, αλλιώς δεν ψύχετε σωστά. Όσο πιο γεμάτο είναι τόσο λιγότερα ιζίματα "φτιάχνει" .
Αυτό όμως που λες δε γίνεται  (από την άποψη ότι δε μπορείς να πηγαίνεις για βενζίνη κάθε φορά που φτάνει στη μέση τι ντεπόζιτο )
 
Απο το να πηγαίνεις να βαζεις όταν είσαι σε χαμηλη στάθμη 20€ και μετά στην επόμενη χαμηλή άλλα 20€, καλύτερα (για την αντλία) να είσαι στη μέση και να βάζεις 20άρια (για μέσα στην πόλη πάντα μιλάω). Ειδικά το καλοκαίρι που όσο πιο χαμηλή είναι η στάθμη στο ντεπόζιτο τόσο πιο πολύ εξατμίζεται και αφήνει κόκκινη λάσπη.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Συμφωνώ με τον cRis σχετικά με την 100 αρα. Γιά τον λόγο αυτό δεν βάζω ποτέ αν και μερικοί βενζινάδες σε παροτρύνουν με προσφορές . Η 100άρα πέραν από τις καλίτερες επιδόσεις δεν προσφέρει καμμιά πρόσθετη προστασία σε μπεκ η αντλίες (σε σχέση με την 95 αρα).
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Πλέον οι περισσότερες αν όχι όλες οι αντλίες είναι μέσα σε δοχείο που μπαίνει μέσα στο ντεπόζιτο. Το δοχείο έχει και ανεπίστροφη για να μην αδειάζει.
Και με ρεζέρβα να είναι, το δοχείο της βενζίνης θα είναι πάντα γεμάτο(άρα και η αντλία πάντα βυθισμένη, αφού οι επιστροφές βενζίνης σκάνε μέσα στο δοχειάκι).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread