Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Autosignaljohn

Original poster
Newbie
Mar 14, 2018
4
0
0
Καλησπερα,

Θελω να αλλαξω τις λάμπες σε ford fiesta mk7.5.Τι προτείνετε;
Led λαμπες ή κιτ xenon?
Θελω να μπουνε οσο το δυνατον εργοστασιακα χωρις να χρειαστει να κοψω ή να σπασω πραγματα.

Ευχαριστω
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλησπερα Φιλε μου
θα σου πω απλα την γνωμη μου απλα για να σου δωσω τροφη για σκεψη.
Προσωπικα θεωρω τα  xenon καλυτερα απο θεμα φωτισμου και πιο δυνατα.τα  Led αφηνουν κενα στον φωτισμο και δεν εχει καλο high beam. αν δεν ειναι εργοστασιακα τουλαχιστον..τα θεωρω κατωτερα απο τα Xenon.
σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν σπας η κοβεις κατι. απλα αλλαζεις λαμπες.
τα Xenon απο την αλλη..αναπτυσουν μεγαλη θερμοκρασια και με τα χρονια να εχεις θεμα στο φαναρι σου (κρυσταλλο πλαστικο) να αλλιωθει. το Led  απο την αλλη δεν εχει θερμοκρασια.
οπως προ ειπα ομως αυτη ειναι η δικια μου γνωμη. Σκεψου...Δες καποια guides στο youtube που τα συγκρινουν...
Αν θελεις να αναβαθμισεις τα φωτα σου και να ξεφυγεις απο το κιτρινο φως το εργοστασιακο..προτεινω για αρχη να πειραματιστεις με λαμπες πιο ισχυρες και πιο λευκες τυπου Osram .. Philips που ειναι αρκετα καλες και μετα διαλεγεις.

Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου  :):)
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Autosignaljohn said:
Καλησπερα,

Θελω να αλλαξω τις λάμπες σε ford fiesta mk7.5.Τι προτείνετε;
Led λαμπες ή κιτ xenon?
Θελω να μπουνε οσο το δυνατον εργοστασιακα χωρις να χρειαστει να κοψω ή να σπασω πραγματα.

Ευχαριστω
Καλησπέρα! Οπωσδήποτε ΧΕΝΟΝ βάλε! Τα πλεονεκτήματα είναι όπως στα εξήγησε ο φίλος Skoudouflis, συν οτι αν βάλεις καλά ΧΕΝΟΝ, δεν στραβώνεις τους μπροστινούς. Είναι πάρα πολύ βασικό αυτό! Τα LED μου φαίνεται θαμπώνουν πολύ τους μπροστινούς, δεν ξέρω... Επίσης, τα ΧΕΝΟΝ, όπως και τα LED είναι plug and play, δηλαδή, τα κουμπώνεις και τα συνδέεις. Δε χρειάζεται να κόψεις και να ράψεις τίποτα. Τώρα, για να μπούν όσο πιο εργοστασιακά θες, ίσως πρέπει να παραγγείλεις εργοστασιακά φανάρια με γλόμπο. Είναι πιθανό να βάζει εργοστασιακά ΧΕΝΟΝ η αντιπροσωπεία. Αυτό θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πρώτα... Και να μη βάζουν, ρώτας τους για τα εργοστασικά φανάρια με τον γλόμπο (αν δεν τά'χεις ήδη)...
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
revel said:
Καλησπέρα! Οπωσδήποτε ΧΕΝΟΝ βάλε! Τα πλεονεκτήματα είναι όπως στα εξήγησε ο φίλος Skoudouflis, συν οτι αν βάλεις καλά ΧΕΝΟΝ, δεν στραβώνεις τους μπροστινούς. Είναι πάρα πολύ βασικό αυτό! Τα LED μου φαίνεται θαμπώνουν πολύ τους μπροστινούς, δεν ξέρω... Επίσης, τα ΧΕΝΟΝ, όπως και τα LED είναι plug and play, δηλαδή, τα κουμπώνεις και τα συνδέεις. Δε χρειάζεται να κόψεις και να ράψεις τίποτα. Τώρα, για να μπούν όσο πιο εργοστασιακά θες, ίσως πρέπει να παραγγείλεις εργοστασιακά φανάρια με γλόμπο. Είναι πιθανό να βάζει εργοστασιακά ΧΕΝΟΝ η αντιπροσωπεία. Αυτό θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πρώτα... Και να μη βάζουν, ρώτας τους για τα εργοστασικά φανάρια με τον γλόμπο (αν δεν τά'χεις ήδη)...
Autosignaljohn said:
Καλησπερα,

Θελω να αλλαξω τις λάμπες σε ford fiesta mk7.5.Τι προτείνετε;
Led λαμπες ή κιτ xenon?
Θελω να μπουνε οσο το δυνατον εργοστασιακα χωρις να χρειαστει να κοψω ή να σπασω πραγματα.

Ευχαριστω
Νομιζω οτι το mk7.5 εχει projectors  απο τη μανα του. διορθωστε με αν κανω λαθος.το mk7  εχει  Halogen....και θα συμφωνισω απολυτα με τον φιλο revel
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Σε κιτ Xenon θα χρειαστεί να κάνεις μια τρύπα στην τάπα του φαναριού για να περάσουν τα καλώδια που συνδέουν τη λάμπα με τα ballast, σε κιτ Led ανάλογα το μέγεθος της λάμπας και ανάλογα με τον τρόπο ψύξης της (ανεμιστηράκι, ψύκτρα) ίσως χρειαστεί να κάνει και εκεί μια τρύπα ή να βρείς λίγο μεγαλύτερες τάπες για το φανάρι, σε καμιά πάντως περίπτωση δεν θα κάνεις κάτι άλλο στο φανάρι, και τα δύο κιτ κουμπώνουν κανονικά όπως οι αλογόνου. Στα υπόλοιπα όπως στα είπαν και τα παιδιά. Και σημαντικό, αν έχεις φανάρι χωρίς προτζέκτορα μείνε σε αλογόνου, με τα υπόλοιπα θα ενοχλείς τους απέναντι.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Επειδή το έχετε πει 2-3 φορές, τι εννοείτε ότι τα xenon είναι plug'n'play ? Οι λάμπες είναι διαφορετικές, άρα θέλουν αντάπτορα ή άλλη βάση, και φυσικά υπάρχουν τα ballasts, που πρέπει να συνδεθούν. Οι LED είναι plug'n'play, γιατί όντως ξεκουμπώνεις το λαμπτήρα αλογόνου και κουμπώνεις κατευθείαν το LED.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Τα Ballasts και την extra καλωδιωση για τα Xenon δεν θεωρω οτι σπας κατι η χαλας κατι . θεωρω οτι ειναι επισης  plug n play η διαδικασια. Σαφως στη LED ειναι ακομα πιο easy αλλα και παλι....
Οπως ανεφερε κι ο φιλος απο κατω αν δεν εχεις projectors απο μαμα προσεχε μην στραβωνεις τους αλλους οδηγους.
Κι αν εχεις ακομα καποια απορια που προφανως δεν σε εχουμε βοηθησει η θελεις πιο επαγγελματικη εξηγηση...κανε ενα τηλεφωνο στη Ford  η σε καποιον ηλεκτρολογο αυτοκινητων ωστε να εξαλειψει τυχον αποριες σου  :)
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
The Ace said:
Επειδή το έχετε πει 2-3 φορές, τι εννοείτε ότι τα xenon είναι plug'n'play ? Οι λάμπες είναι διαφορετικές, άρα θέλουν αντάπτορα ή άλλη βάση, και φυσικά υπάρχουν τα ballasts, που πρέπει να συνδεθούν. Οι LED είναι plug'n'play, γιατί όντως ξεκουμπώνεις το λαμπτήρα αλογόνου και κουμπώνεις κατευθείαν το LED.
Είναι όπως εξηγεί και ο φίλος Skoudouflis. Ουσιαστικά, ένα κιτάκι είναι που το κουμπώνεις και δουλεύει. Δεν αλλοιώνεις τα ηλεκτρικά ή τα φώτα σου για να μπουν τα ΧΕΝΟΝ, και ούτε τραβάς καλώδια απο πλεξούδες και τα σχετικά. Επίσης, σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη στο μέλλον και θέλεις να τα βγάλεις, βγαίνουν εύκολα και τα φώτα σου γίνονται όπως πριν. Δε σε δεσμεύει δηλαδή... Ναι, οι λάμπες είναι διαφορετικές απ'αυτές του αλογόνου, και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Σε περίπτωση που θες να βάλεις ΧΕΝΟΝ και δεν έχεις φανάρια με προτζέκτορα, στα κιτ ΧΕΝΟΝ έχουν κάτι καλυπτικό που μπάνει μπροστά απ'τη λάμπα για να μην τυφλώνει. Ειδάλλως, μπορείς να προμηθευτείς εργοστασικά φανάρια με προτζέκτορα απ'τη Ford...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Παιδιά, έχω βάλει xenon -και τώρα τελευταία LED- σε αρκετά αυτοκίνητά μου, ξέρω πως και τι είναι, τα xenon δεν είναι και τόσο plug'n'play, πρέπει να βρεις ballasts που να χωράνε, πρέπει να βρεις που θα τα βάλεις και πως θα τα στηρίξεις, αν και πως μπορείς να τα κρύψεις ώστε να μην φαίνονται παράταιρα, πρέπει να περάσεις τα καλώδια, πρέπει να αλλάξεις τις βάσεις στα φανάρια κλπ.

Οι λαμπτήρες LED είναι, ας πούμε, περισσότερο, plug'n'play, γιατί ξεκουμπώνεις τον παλιό αλογόνου και βάζεις τον καινούριο LED. Βέβαια και πάλι πρέπει να χωρέσεις τα καλώδια, πρέπει να βρεις kit που να χωράει στο χώρο που υπάρχει, κυρίως στο ύψος της βάσης με τον ανεμιστήρα, ενώ θα πρέπει να βρεις και σωστό καπάκι ώστε και να αερίζεται ο λαμπτήρας, αλλά και να μην αφήνει ακάλυπτο το φανάρι.

Τεςπα, τα αναφέρω για να μην νομίζει κάποιος που δεν ξέρει ότι ένα xenon kit απλά το αγοράζεις,  αλλάζεις λαμπτήρες και αυτό ήταν όλο....
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
The Ace said:
Παιδιά, έχω βάλει xenon -και τώρα τελευταία LED- σε αρκετά αυτοκίνητά μου, ξέρω πως και τι είναι, τα xenon δεν είναι και τόσο plug'n'play, πρέπει να βρεις ballasts που να χωράνε, πρέπει να βρεις που θα τα βάλεις και πως θα τα στηρίξεις, αν και πως μπορείς να τα κρύψεις ώστε να μην φαίνονται παράταιρα, πρέπει να περάσεις τα καλώδια, πρέπει να αλλάξεις τις βάσεις στα φανάρια κλπ.

Οι λαμπτήρες LED είναι, ας πούμε, περισσότερο, plug'n'play, γιατί ξεκουμπώνεις τον παλιό αλογόνου και βάζεις τον καινούριο LED. Βέβαια και πάλι πρέπει να χωρέσεις τα καλώδια, πρέπει να βρεις kit που να χωράει στο χώρο που υπάρχει, κυρίως στο ύψος της βάσης με τον ανεμιστήρα, ενώ θα πρέπει να βρεις και σωστό καπάκι ώστε και να αερίζεται ο λαμπτήρας, αλλά και να μην αφήνει ακάλυπτο το φανάρι.

Τεςπα, τα αναφέρω για να μην νομίζει κάποιος που δεν ξέρει ότι ένα xenon kit απλά το αγοράζεις,  αλλάζεις λαμπτήρες και αυτό ήταν όλο....
Ετσι οπως το θετεις ..σαφως και τα LED  ειναι πιο ευκολο αλλα συνηθως τα xenon μου τα τοποθετει εξειδικευμενο προσωπικο οποτε δεν εχω κατσει προσωπικα να τα βαλω μονος μου για να μπω στη φιλοσοφια σου. οποτε ..ναι ετσι οπως τα λες ειναι.
οσο για τα ballasts συνηθως τα δενουν λιγο πιο κατω η στην μετωπη διπλα στα φαναρια και οσον αφορα το μεγεθος τουσ νομιζω οτι ειναι επιλογη σου εξ αρχης τι σου αρεσει να βαλεις η τι σου χωραει
ξεφυγαμε απο το θεμα ομως  :p
Προσωπικη αποψη.-Θεωρω τα xenon πολυ καλυτερα απο αποψη φωτισμου.
Απ οτι ειπες τα εχεις δοκιμασει και τα 2...τι σου αρεσε περισσοτερο?
LED = Plug n play  αλλα λιγοτερος φωτισμος??
Xenon = διαδικασια τοποθετησης λιγο χρονοβορα αλλα τιποτα το σπουδαιο αλλα καλυτερος φωτισμος ??
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Skoudouflis said:
LED = Plug n play  αλλα λιγοτερος φωτισμος??
Xenon = διαδικασια τοποθετησης λιγο χρονοβορα αλλα τιποτα το σπουδαιο αλλα καλυτερος φωτισμος ??

Ο φωτισμός όλων των λαμπτήρων εξαρτάται από τα -πραγματικά- Lumens, οπότε δεν μπορείς να πεις το ένα ή το άλλο. *Συνήθως* τα κινέζικα LEDs αναφέρουν ΠΟΛΥ περισσότερα lumens από τα πραγματικά τους (με το κόλπο της μετατροπής των απορροφούμενων Watt και το βαθμό μετατροπής του LED, ενώ στην πραγματικότητα πρέπει να αναφέρουν τα μετρούμενα lumens), γι'αυτό και βλέπετε ότι πάντα αναφέρουν "up to xyz lumens". Αντιθέτως οι xenon πρέπει να μετρηθούν για να βγουν τα lumens, οπότε εδώ υπάρχει μικρότερη απόκλιση. Γενικά όμως η τεχνολογία των xenon έχει λίγο-πολύ τερματίσει, ενώ αντιθέτως των LEDs τώρα είναι στην φάση εξέλιξης.

Προσοχή επίσης στα LEDs, γιατί υπάρχουν διάφοροι τύποι: επίδειξης, αλλαγής χρωματισμού/θερμοκρασίας, για χρήση on/off road (νόμιμα ή όχι) κλπ. Επίσης υπάρχει ένα θέμα με τις θερμοκρασίες τους, για αυτό άλλα έχουν ταινίες, άλλα έχουν ανεμιστήρες, άλλα έχουν ψύκτρες κοκ. Από την άλλη τα xenon δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά από τους αλογόνου, οπότε δεν χρειάζεται κάποια προσοχή ή αλλαγή στον εξαερισμό.

Και φυσικά πάντα υπάρχει το θέμα της δέσμης, καθώς xenon και LEDs έχουν τελείως διαφορετικά patterns εκπομπής, σε άλλο μήκος κύματος και άλλη ένταση, οπότε εκεί πρέπει να ρυθμίσουμε -αν ρυθμίζονται- τη δέσμη με πολύ προσοχή, και μπορεί το xenon να δουλεύει και το LED όχι, και τούμπαλιν.

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει απλός και εύκολος τρόπος επιλογής  :D Εγώ πάντως ότι LED (κινέζικα των 30-40€, κυρίως Η7 και Η1) δοκίμασα τα έβγαλα αμέσως, καθώς η δέσμη ήταν χάλια. Αντιθέτως ότι xenon έβαλα τα κράτησα, αν και πάλι ούτε αυτά είχαν και την καλύτερη δέσμη.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλημερα
Εισαι αρκετα ενημερωμενος και γνωριζεις το αντικειμενο σε βαθμο που δεν γνωριζω εγω.
απλα απαντω στο τι με εχει βολεψει και με την εμπειρια μου που τα δοκιμασα και τα 2.
η αληθεια ειναι οτι τα LED ειναι σε φαση εξελισιμη γι αυτο και ισως εχει καποια θεματα.Τουλαχιστον οσα εχω δοκιμασει/δει σε aftermarket ηταν χαλια. (τα εχω τσεκαρει και στη μηχανη μου)
ημουν κι εγω στη δικια σου φαση.
στα XENON με τρομαζει η ιδεα οτι καποια στιγμη θα μου καταστρεψει το φαναρι απο τη θερμοκρασια. αλλα σαν φωτισμος ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Τα LED μου αφηναν κενα και σε περιοχη με μηδενικο φωτισμο ζοριστηκα πολυ. Δεν εβλεπα.
Κι ως νεος στο χωρο της FORD  τωρα με το Fiesta ανησυχω αν θα εχω καλη μεγαλη σκαλα με XENON (τον αυγουστο θα του τα φορεσω) και επειδη η Η4 δεν με ενθουσιαζει στην ιδεα...θα τα κανω μετατροπη με Η1. Ας ελπισουμε για ενα σεβαστο αποτελεσμα
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Υπάρχει h1 led σίγουρα. Για xenon δεν το γνωρίζω.
Εγώ έχω πάνω στο αμάξι (mk6.5) led όχι τα "οικονομικά" εδώ και 1 χρόνο σε βαμμένα φανάρια και δεν έχω προβλήματα ούτε με τη δέσμη ούτε με τίποτα. Έχουν αυτόνομη ψύχτρα και μιας και τα φανάρια μας έχουν χώρο ούτε καπάκια χρειάστηκα ούτε τίποτα. Έχω αλλάξει σε led όλες τις λάμπες του αυτοκινήτου βασικά. Αν προσέξεις να πας σε κάτι ποιοτικό είτε σε led είτε σε xenon το αποτέλεσμα σου θα είναι καλό. Τα "οικονομικά "έχουν και "οικονομικά" αποτελέσματα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
τα εχω δει και γω αλλα λεω μηπως ειναι καμια βλακεια ,  κωστα αν γνωριζεις πιστευεις οτι ειναι καλυτερο να βαλεις led η xenon με fast start για την h1 μεγαλη σκαλα?
 

Autosignaljohn

Original poster
Newbie
Mar 14, 2018
4
0
0
Τα δικα μου φαναρια ειναι με projectora οποτε νομιζω ειμαι ενταξει απο το θεμα να τυφλωνω τους απεναντι.Απ οτι καταλαβα η πλειοψηφια λεει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι τα xenon?Εαν βαλεις xenon η καλωδιωση της λαμπας πως θα βγαινει αππ το φαναρι αφου εχει το καπακι απο πισω;Με τις led λαμπες κλεινει το καπακι του φαναριου χωρις να χρειαζεται κοψε ραψε;;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
thodoris_fiesta said:
τα εχω δει και γω αλλα λεω μηπως ειναι καμια βλακεια ,  κωστα αν γνωριζεις πιστευεις οτι ειναι καλυτερο να βαλεις led η xenon με fast start για την h1 μεγαλη σκαλα?

Θοδωρή δεν τα έχω δει από κοντά. Πιστεύω όμως (από τις φωτογραφίες που βλέπω) ότι θα ταιριάξουν.
Για μένα καλύτερα στη μεγάλη σκάλα να δοκίμαζες leds + τον αντάπτορα που συζητήσαμε παραπάνω. Π.χ. έχω "ματιάσει" αυτό:
https://www.ebay.com/itm/NIGHTEYE-50W-8000LM-LED-Headlight-Kit-Light-Bulbs-6500K-White/372184104916?hash=item56a7e6bfd4:m:m_ecE-EzA30FTAnD2Uyhm3A
Αν έχεις χρόνο και χρήμα, δοκιμάζεις. Πριν παραγγείλεις όμως μέτρα την τρύπα στο φανάρι που μπαίνει η λάμπα, στις Η1 γράφει ότι είναι 12mm. Θα χωρέσει;

Autosignaljohn said:
Τα δικα μου φαναρια ειναι με projectora οποτε νομιζω ειμαι ενταξει απο το θεμα να τυφλωνω τους απεναντι.Απ οτι καταλαβα η πλειοψηφια λεει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι τα xenon?Εαν βαλεις xenon η καλωδιωση της λαμπας πως θα βγαινει αππ το φαναρι αφου εχει το καπακι απο πισω;Με τις led λαμπες κλεινει το καπακι του φαναριου χωρις να χρειαζεται κοψε ραψε;;

Για να βγει η καλωδίωση από το φανάρι, ανοίγεις μια μικρή τρύπα στο καπάκι του φαναριού, η οποία μετά μονώνεται με την τσιμούχα που συνήθως έχουν οι λάμπες xenon στη συσκευασία τους.
Για τις leds, ενδέχεται (το πιο πιθανό δηλαδή) να μη χωράνε και να θέλουν aftermarket καπάκια. Αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία λέει ότι οι leds δεν είναι η βέλτιστη επιλογή για το fiesta.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
στην H1 πηρα τις βασεις που λεει οτι μπαινουν τα Led αυτα που μου εδειξες αλλα δεν ξερω αν θα ειναι καλο να το βαλω γιατι πρεπει να ειναι παρα πολυ δυνατα , θα κανω μια δοκιμη μονο για να σας πω οτι τελικα εχουν κανει καλη πατεντα και βλεπουμε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread