Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Θοδωρη εγω οπως σου εχω ξαναπει δεν εχω και δεν θα εβαζα την Η1 led.Καθαρα λογω εντασης...η κλασικη αλογονου για μενα οτι καλυτερο!Μια δοκιμη θα σε πεισει! ;)
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
δεν αναβω καθολου την h1 γιατι τα xenon ειναι πολυ δυνατα που εβαλα και λευκα και με τα μεγαλα φωτα δεν βλεπω πιο μακρυα , το μονο που βλεπω ειναι ψιλα μεε τα H1
 
May 4, 2017
21
0
0
26
Καλησπέρα παιδιά ... θέλω να αλλάξω τις λάμπες των φλας μπρος πισω με Led και μου είπαν για αυτές εδώ https://www.classiccarleds.co.uk/products/canbus-bright-amber-led-indicator-bulbsno-hyperflash-bau15s-py21w-glb581?variant=5425279467549
Τι λέτε ? Θα δουλεύει σωστά το φλας και δεν θα έχω κανένα θέμα με κάνα check ? Ευχαριστώ !!
 

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Το βασικότερο για την τοποθέτηση XENON και LED είναι το φανάρι του αυτκινήτου. Δηλαδή, ο γλόμπος/προτζεκτοράκι είναι το ιδανικό για τα ΧΕΝΟΝ.. Τώρα για τα LED, αυτά ίσως έχουν δικό τους φανάρι. Τα απλά εργοστασιακά φανάρια δεν είναι και τα ιδανικότερα για τέτοιου είδους φωτισμού λόγω ότι φτιάχτηκαν για τα φώτα αλογόνου. Αυτό σημαίνει πως αν βάλεις τέτοια είδους φώτα σ'αυτά τα φανάρια, πρέπει να υπάρχει ένα μεταλλικό κάλλυμα μπροστά απ'τη λάμπα τους (συνήθως το περιλαμβάνει η συσκευασία του kit) για να μην τυφλώνει τους διερχόμενους οδηγούς.

Αλλιώς, υπάρχει πάντα και η επιλογή αγοράς φαναριών τύπου "angel eyes" γι'αυτόν το σκοπό
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Καλησπέρα στην παρέα.

Την επόμενη βδομάδα θα έχω στα χέρια μου ενα zetec s 125hp(2015) που τόσο καιρό έψαχνα.
Οταν το έχω θα συστηθώ και στην παρέα.
Πρώτα απο όλα όμως θα ήθελα ν μου πείτε εαν γνωρίζετε περί φωτισμού.
Είναι απο τα πρώτα πράγματα που θέλω να κάνω στο αμάξι και θα με βόλευε να το κάνω μέρα που θα πάω για τις μεταβιβάσεις.
Η αλήθεια είναι οτι θέλω απλά να είναι άσπρος ο φωτισμός και δυνατός(μεσαία σκάλα) ωστε να μην έχω θέμα την νύχτα.
Επειδή δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες θα ήθελα εαν γίνεται να μου δώσετε ιδέες με συγκεκριμένα links για τα προιόντα, προτάσεις για εγκατάσταση των λαμπών σε συγκεκριμένα άτομα κλπ.

ΥΓ. Δεν θα με χαλούσε να βάλω led και τα μπροστά φλας ώστε να είναι πιο δυνατό το πορτοκαλί φώς.
ΥΓ2. Να πω την αλήθεια μου, δεν θέλω να δαπανήσω πολλά λεφτά στον φωτισμό. Οπότε θα ήθελα όσο το δυνατόν πιο οικονομικές λύσεις.
ΥΓ3. Εχω ακούσει για προτάσεις απο autobeam. Εαν εχει χρησιμοποιήσει κάποιος και ξέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ λαμπες ας απαντήσει εδω στο φορουμ και εαν γίνεται με links των συγκεκριμένων προιόντων που χρησιμοποίησε.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Dimitris Καλησπέρα .... Για αρχή με το κάλο να παραλαβεις το Fiesta σου!!! όσο για τον φωτισμό και ειδικά για την μεσαία σκάλα εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ΧΕΝΟΝ γιατί τα LED δεν προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι.. θέλουν ακόμα κάποια χρόνια δοκιμών για την αξιοπιστία τους !! επίσης είναι και αρκετά πιο φθηνά από τα LED ... όσο για την autobeam μαζί με μεταφορικά την θεωρω ασύμφορη για μικρή ποσότητα παραγγελίας !!
 

stelios fr

Newbie
Jun 3, 2015
8
0
0
32
θα συμφωνισω και εγω για τα led εαν δεν θεσ να δωσεις πολλα χρηματα μπορεις να παρεις και με 30ευρο ξενον με καν μπας και με εγκυηση και να κανεις δουλεια οικονομικα
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
θεωρώ οτι δεν θα ήθελα να πάω σε λύση xenon λόγω οτι είναι πιο περίπλοκη η συνδεσιμότητα τους και λένε για την υψηλή θερμοκρασία τους οτι μπορεί να σου δημιουργήσει θέμα στο φανάρι.
Ουσιαστικά ψάχνω κάποια καλή λάμπα led που να έχει δοκιμαστεί απο κάποιον εδώ μέσα.
Νομίζω το mk7.5 παίρνει τις h1 εαν δεν κάνω λάθος.
Στην autobeam το h1 full beam unit ερχεται στα 78 ευρώ συνολικά(τελική τιμή με μεταφορικά).
Θεωρώ οτι παρόμοιας ποιότητας λάμπες μπορώ να βρώ και στην Ελλάδα απλά δεν ξέρω ποιες είναι.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1571662836[/time]
Αα επίσης θα ήθελα να μου πει οποίος γνωρίζει εάν όντως ο τύπος led που ψάχνω πρεπει να ειναι H1 και να μου εξηγήσει τι παίζει με τα 4500Κ,6000Κ κλπ.
Ειναι ο τόνος του χρώματος; Δηλαδή το Ποσο προς το άσπρο/μπλε θα πηγαινει όσο μεγαλύτερο αν ειναι ο αριθμός αυτός;
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
https://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=6052&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=9
αυτες εχω βαλει στο st μου.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
https://www.skroutz.gr/s/17145117/NovSight-H7-A386-N9-12V-24V-2%CF%84%CE%BC%CF%87.html

Εγώ έχω βάλει αυτές και είμαι αρκετά ικανοποιημένος!
Κόβεται ωραία η δέσμη χωρίς αντανακλάσεις και έχει αρκετό φωτισμό στο δρόμο!
Δεν ανεβάζει δερμοκρασίες ακόμα και μετά από πολλές ώρες συνεχούς λειτουργίας.

Ωστόσο, αυτό που με χαλαέι είναι πως επειδή έχει οδηγό-μετασχηματιστή, όταν λειτουργούν, αυτός κανει παράσιτα στο ράδιο. Δεν ισχύει όμως το ίδιο για CD ή AUX τα οποία λειτουργούν μια χαρά.
Επίσης χώρεσαν με το εργοστασιακό καπάκι, στο οποίο ναι μεν ακουμπάει λιγάκι το πίσω μέρος αλλά δεν ανεβάζει όπως προείπα θερμοκρασίες.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
georgemps said:
https://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=6052&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=9
αυτες εχω βαλει στο st μου.

Ναι τις έχω δεί και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σε κάτι τέτοιο θα πάω φίλε εάν δεν βρώ μια πιο φθηνή λύση.

BillMk7 said:
https://www.skroutz.gr/s/17145117/NovSight-H7-A386-N9-12V-24V-2%CF%84%CE%BC%CF%87.html

Εγώ έχω βάλει αυτές και είμαι αρκετά ικανοποιημένος!
Κόβεται ωραία η δέσμη χωρίς αντανακλάσεις και έχει αρκετό φωτισμό στο δρόμο!
Δεν ανεβάζει δερμοκρασίες ακόμα και μετά από πολλές ώρες συνεχούς λειτουργίας.

Ωστόσο, αυτό που με χαλαέι είναι πως επειδή έχει οδηγό-μετασχηματιστή, όταν λειτουργούν, αυτός κανει παράσιτα στο ράδιο. Δεν ισχύει όμως το ίδιο για CD ή AUX τα οποία λειτουργούν μια χαρά.
Επίσης χώρεσαν με το εργοστασιακό καπάκι, στο οποίο ναι μεν ακουμπάει λιγάκι το πίσω μέρος αλλά δεν ανεβάζει όπως προείπα θερμοκρασίες.

Φίλε γενικά σκέφτομαι να αποφύγω τα ανεμιστηράκια στην βάση των led. Εχω ακούσε για πολλά θέματα περί θορύβου, ράδιο παράσιτα κλπ. Δεν θέλω να έχω τέτοια θέματα γενικότερα.



Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1571662900[/time]
https://www.skroutz.gr/s/16888122/Nighteye-H4-A344-Headlight-12V-24V-2%CF%84%CE%BC%CF%87.html#specs

Αυτές λένε οτι είναι γενικά καλές me 10.000 LM
Ομως ρε μάγκες ακόμα δεν έχω καταλάβεις τις διαφορές H1,H4H7,H11 και εαν για παράδειγμα η συγκεκριμένη που είναι Η4 μπορεί να κουμπώσει πάνω στο mk7.5 (το φανάρι με την led γραμή στην κάτω πλευρά του).
Ουσιαστικά ξέρω πάνω-κάτω τι να πάρω αλλα δεν ξέρω τον τύπο ακριβώς και φοβάμαι μην σπαταλίσω άσκοπα χρήματα και δεν μου κουμπώνουν.
Επίσης η λάμπα που έβαλα πιο πάνω χρησιμοποιείται και για μεσαία και για μεγάλη σκάλα;
 
May 16, 2019
7
0
1
Πειραιάς
Μοντέλο
MK6.5
Dimitris said:
https://www.skroutz.gr/s/16888122/Nighteye-H4-A344-Headlight-12V-24V-2%CF%84%CE%BC%CF%87.html#specs

Αυτές λένε οτι είναι γενικά καλές me 10.000 LM
Ομως ρε μάγκες ακόμα δεν έχω καταλάβεις τις διαφορές H1,H4H7,H11 και εαν για παράδειγμα η συγκεκριμένη που είναι Η4 μπορεί να κουμπώσει πάνω στο mk7.5 (το φανάρι με την led γραμή στην κάτω πλευρά του).
Ουσιαστικά ξέρω πάνω-κάτω τι να πάρω αλλα δεν ξέρω τον τύπο ακριβώς και φοβάμαι μην σπαταλίσω άσκοπα χρήματα και δεν μου κουμπώνουν.
Επίσης η λάμπα που έβαλα πιο πάνω χρησιμοποιείται και για μεσαία και για μεγάλη σκάλα;



Οι Η4 είναι και για μεσαία και για μεγάλη σκάλα (τις φοράνε τα mk6 & mk6.5, ισως και τα παλιότερα μοντέλα). Τα  mk7  και mk7.5 (που είναι το δικό σου) φοράνε Η7 για μεσαία και Η1 για μεγάλη σκάλα (αν κάνω λάθος ας με διορθωσει κάποιο άλλο μέλος) και τα Η11 είναι για τα προβολάκια.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Konstantinoss6 said:
Οι Η4 είναι και για μεσαία και για μεγάλη σκάλα (τις φοράνε τα mk6 & mk6.5, ισως και τα παλιότερα μοντέλα). Τα  mk7  και mk7.5 (που είναι το δικό σου) φοράνε Η7 για μεσαία και Η1 για μεγάλη σκάλα (αν κάνω λάθος ας με διορθωσει κάποιο άλλο μέλος) και τα Η11 είναι για τα προβολάκια.

Ναι φίλε έχεις δίκιο μαλλον. Και στο autobeam που έβαλα το μοντέλο αυτοκινήτου αυτές δίνει.
H7 για dipped beam και H1 για full beam και Η11 για fog unit.
Οπότε τώρα μένει να επιλέξω ποια λάμπα θα πάρω.
Οποιος έχει δοκιμάσει κάποια led χωρίς ανεμιστηράκι θα ήθελα την γνώμη του
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread