Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
τον τελευταιο 1 χρονο ημουν ευχαριστημενος με τα brigestone αλλα τα φαγαν τα ψωμια τους τωρα ψαχνω κατι καλο αλλα δεν ξερω εχει πολλες φιρμες μπορειτε να μου προτεινετε κατι σε 175/65/14
κανω αρκετα χιλιομετρα την εβδομαδα αλλα θα ηθελα και κατι πιο οικονομικο γυρω στα 170-180 ευρω γιατι ειχα πολλα εξοδα τωρα τελευταια με αντλια μπαταρια κτλ καμια προτιμιση?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Εχω εδω και 2 χρονια (18.000χλμ)τα falken ze914 σε 205/40/17 και στο στεγνο ειναι απιστευτο!!!
Στο βρεγμενο τα τελευταία χιλιόμετρα τα διανύω λιγο πιο προσεκτικά καθως τα βλέπω λιγο πιο εύκολα να με προδοσουνε!
Βεβαια σε αυτα τα 18.000χλμ εχει γινει πολυ κακή χρήση στα μπροστινά ελαστικά και σε λιγες μερες θα παω για τα μπρος-πίσω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ έκανα αλλαγή μπρος-πίσω σήμερα, η οποία συνδυάστηκε με ζυγοστάθμιση όλων των ζαντο-λάστιχων. Ευτυχώς, κανένα στράβωμα ζάντας (παρ' ότι 17άρες και με διάσταση ελαστικών 205/40-17). Μέχρι στιγμής, 17.385 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με τα "φτηνιάρικα" Barum Bravuris 3HM. Επιμένω στην άποψη που είχα γράψει και παλιότερα, τίμιο ελαστικό, που δε σε προδίδει παρ' όλο που δεν είναι "επώνυμο". Αθόρυβο στην κύλιση, βεντουζάρει καλά στην άσφαλτο, σου δίνει αίσθηση ότι το fiesta πατάει καλά στο δρόμο. Απλά έχει μαλακά πλαϊνά, που για όσους είναι "σιδεροφάγοι", δεν κάνει, θα το φυτιλιάσουν και θα σπάσουν και καμιά ζάντα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια μεχρι στιγμης για τα λεφτα μου ειναι αυτες οι μαρκες αλλα δεν ξερω ποια? hankook uniroyal fulda kumho barum federal ξερω μονο την hankook επειδη τετοια μαρκα φορουσε απο το εργοστασιο και την fulda τις αλλες μαρκες δεν τις ξερω
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post τα Barum είναι αρκετά καλό ελαστικό για τα λεφτά του, είναι άλλωστε και θυγατρική της continental. Επίσης εγώ έχω δοκιμάσει τα Uniroyal και έμεινα πολύ ευχαριστημένος ειδικά στο βρεγμένο είναι πάρα πολύ καλά. Τα έχεις βρει σε καλή τιμή?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Μαλλον θα παρω τα barum brilantis 2 http://www.barum-online.com/generator/www/de/en/barum/tires/themes/summer-tires/brillantis-2/brillantis-2.html με 179 ευρω η τετραδα τι λετε?
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Συμφωνώ να πας σε barum αλλα σε bravuris 3. Ειναι δοκιμασμένα πολλές καλες επιδόσεις και εντυπώσεις.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
angel s said:
Συμφωνώ να πας σε barum αλλα σε bravuris 3. Ειναι δοκιμασμένα πολλές καλες επιδόσεις και εντυπώσεις.
Αν ειχα περισοτερα λεφτα θα τα εβαζα  αλλα τωρα εχω ενα καρο εξοδα εδινα λεφτα για αντλιες μπαταρια ιμαντες κτλ τωρα βλεπεις αναγκαστικα πρεπει να τα αλλαξω θα τα αφηνα περισοτερο τα παλια για να παρω πιο καλα αλλα εχουν ξεφτισει ισως καποια αλλη στιγμη στην επομενη αλλαγη σε ευχαριστω παντως για προτιμηση.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
pt1986 said:
Αν ειχα περισοτερα λεφτα θα τα εβαζα  αλλα τωρα εχω ενα καρο εξοδα εδινα λεφτα για αντλιες μπαταρια ιμαντες κτλ τωρα βλεπεις αναγκαστικα πρεπει να τα αλλαξω θα τα αφηνα περισοτερο τα παλια για να παρω πιο καλα αλλα εχουν ξεφτισει ισως καποια αλλη στιγμη στην επομενη αλλαγη σε ευχαριστω παντως για προτιμηση.

Σε 14' που ψάχνεις αμα δν κανω λάθος πρεπει να μν έχουν διαφορά στα χρήματα.  Για εμενα ρωτα σε 2 3 να δεις τιμες αλλιώς λόγο οικονομικού πήγαινε στα brilantis.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
angel s said:
Σε 14' που ψάχνεις αμα δν κανω λάθος πρεπει να μν έχουν διαφορά στα χρήματα.  Για εμενα ρωτα σε 2 3 να δεις τιμες αλλιώς λόγο οικονομικού πήγαινε στα brilantis.
Ναι 14 ψαχνω και συγκεκριμενα σε 175/65/14
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
panosd said:
Βεβαια σε αυτα τα 18.000χλμ εχει γινει πολυ κακή χρήση στα μπροστινά ελαστικά και σε λιγες μερες θα παω για τα μπρος-πίσω!
Μέγα λάθος. Λαστιχάδες που γνωρίζουν δε το κάνουν ποτέ.
Τα φθαρμένα ελαστικά είναι φθαρμένα είτε τα έχεις μπρος είτε πίσω.
Πέταμα και καινουρια 4άδα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Τελικα παιδια εβαλα αυτα Goodyear EfficientGrip Compact 82Τ 48 ευρω το 1 192 ευρω η τετραδα  σε εκπτωση  για επιδοσεις θα δειξει στην πορεια. παντως απο την στιγμη που βγηκα απο το βουλκανιζατερ λες και οδηγαω αλλο αυτοκινητο εχουν πολυ καλο κρατημα.
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Καλησπέρα . Ήρθε η ώρα να ζητήσω και εγώ την γνώμη σας. Το fiestaki μου χρειάζεται λάστιχα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα Michelin ps3 . αν ταιριάζουν με το αμάξι και αν είναι καλό λάστιχο . Ευχαριστώ
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω πάλι ελαστικά ρώτησα για τα pzero nero και για τα falken ze912 σε διάσταση 195-45-16 και μου είπαν ίδια τιμή....380e
Το pirelli το φοράω ήδη και είμαι πολύ ευχαριστημένος στο στεγνό αλλά όχι ευχαριστημένος στο βρεγμένο και για αυτό δεν το ζορίζω το αμάξι.Μάλλον θα κινηθώ στα falken αλλά ακόμα θα συνεχίσω την έρευνα μου γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα σε διαθεσιμότητα ελαστικών
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Τσεκαρε και τα ps3... για καλα λαστιχα δυστηχως οι διασταση των 16αριων μας δεν ειναι και η καλυτερη
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Ιακώβε εγώ έχω τα falken ziex914 σε 205/40/17 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και σε στεγνό και σε βρεγμένο. Ένα από τα αρνητικά (που προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι) είναι ότι έχει πολύ σκληρά  πλαϊνά. Αλλά μπορώ να πω πως είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με τα continental sport contact 3 με 195/45/16 που είχα πριν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread