Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spithas

Original poster
Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ξερει κανεις στους ποσους βαθμους  ανοιγει ο μαμα θερμοστατης;
 

spithas

Original poster
Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ευχαριστω φιλε scorpion.
βρηκα εναν σε αυτη την θερμοκρασια και νομιζα οτι ηταν χαμηλος(δυσκολα θα βρω πιο χαμηλο).
οποτε η μετατροπη χαμηλοτερου βαθμου θερμοστατη "ακυρο".
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
spithas said:
ευχαριστω φιλε scorpion.
βρηκα εναν σε αυτη την θερμοκρασια και νομιζα οτι ηταν χαμηλος(δυσκολα θα βρω πιο χαμηλο).
οποτε η μετατροπη χαμηλοτερου βαθμου θερμοστατη "ακυρο".
και να το άλλαζες με μεγαλύτερο, δεν θα κέρδιζες τίποτα γιατί την εντολή την παίρνει μέσω εγκεφάλου και είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο για 82C
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
          Καλημέρα. Ξέρει κάποιος  τι όριο ζωής έχει ο θερμοστάτης στο mk 6 ?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
spithas said:
ξερει κανεις στους ποσους βαθμους  ανοιγει ο μαμα θερμοστατης;
Φίλε spitha γιατί θέλεις να βάλεις χαμηλότερο θερμοστάτη??

scorpion said:
και να το άλλαζες με μεγαλύτερο, δεν θα κέρδιζες τίποτα γιατί την εντολή την παίρνει μέσω εγκεφάλου και είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο για 82C
Scorpion τι θέλεις να πεις ότι εάν του βάλει θερμοστάτη πχ 72C ότι δεν θα ανοίξει η βαλβίδα η ότι το βεντιλατέρ δεν θα πάρει μπροστά?? Όπως και να έχει δεν μου φαίνεται λογικό να έχουν κάνει κάτι τέτοιο μέσα από την ford και εάν τελικά έτσι λειτουργεί ας μου εξηγήσει κάποιος τον τρόπο λειτουργίας του!

leon said:
Καλημέρα. Ξέρει κάποιος  τι όριο ζωής έχει ο θερμοστάτης στο mk 6 ?
Φίλε leon θα έλεγα ότι όριο ζωής δεν υπάρχει σε αυτά. Το όριο ζωής όπως το θέτεις ποικίλει και διαφέρει από την χρήση που κάνεις στο αμάξι, το που κινείτε το αμάξι σου, τη ψυκτικό υγρό έχει το κύκλωμα σου. αυτά είναι τουλάχιστον τα βασικά!

Βλέπεις κάτι περίεργο στο αμάξι σου και ρωτάς??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αγαπητε leon, εχω το fiesta μου 5,5 χρονια και 126.000 km και δεν εχει βγαλει προβλημα στο θερμοστατη του. Απο την αλλη μου εχει τρυπησει το ψυγειο του...
 

spithas

Original poster
Member
Feb 6, 2011
162
0
0
το εψαχνα τοτε γιατι ελεγα οτι με χαμηλοτερο θερμοστατη θα ειχα χαμηλοτερη θερμοκρασια κινητηρα αρα λιγο καλητερεσ επιδοσεισ .ειδικα στους 40 βαθμουσ του καλοκαιριου θα εχει μια μικρη διαφορα.
παντωσ οταν ειχα ρωτησει σε καταστηματα με ανταλακτικα μου ειχαν πει οτι δεν βγαζει πιο μικρο.αλλα ακομα και αν εβγαζε δεν θα μου τον εδινε λεει γιατι θα ηταν παρανομο.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
                Ο θερμοστάτης δουλεύει κανονικά. Η θερμοκρασία σε κανονικά επίπεδα. Όμως έχει μικρή διαρροή αντιψυκτικού  το καπάκι  του θερμοστάτη. Θα το πάω αύριο στο συνεργείο για έλεγχο . Ίσως να θέλει  κάτι  σφύξιμο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Απ' ότι έχω ακούσει, το καπάκι αυτό με τα χρόνια "ραγίζει" και χάνει υγρά. Οπότε χρειάζεται αλλαγή. Δεν είναι ακριβό ανταλλακτικό απ' όσο γνωρίζω (κανένα 10άρικο max)...
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
                      Ναι θα το αλλάξω για σιγουριά. Ειδικά στο θέμα της θερμοκρασίας μου είπαν πως θέλουν προσοχή τα φιέστα για να μην γίνει ζημιά στον κινητήρα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Scorpion τι θέλεις να πεις ότι εάν του βάλει θερμοστάτη πχ 72C ότι δεν θα ανοίξει η βαλβίδα η ότι το βεντιλατέρ δεν θα πάρει μπροστά?? Όπως και να έχει δεν μου φαίνεται λογικό να έχουν κάνει κάτι τέτοιο μέσα από την ford και εάν τελικά έτσι λειτουργεί ας μου εξηγήσει κάποιος τον τρόπο λειτουργίας του!
1-δεν δίνει ούτε η ford όυτε κάποια άλλη εταιρία θερμοστάτη με περισσότερους ή λιγότερους βαθμούς
2-δεν ξέρω να στο εξηγήσω Νίκο,δεν έχω και την καλύτερη γνώση στο μηχανικό κομμάτι,αλλά θα ρωτήσω και θα σου πω ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Απ' ότι έχω ακούσει, το καπάκι αυτό με τα χρόνια "ραγίζει" και χάνει υγρά. Οπότε χρειάζεται αλλαγή. Δεν είναι ακριβό ανταλλακτικό απ' όσο γνωρίζω (κανένα 10άρικο max)...

Τελικα δεν ειναι τοσο φθηνο το καπακι του θερμοστατη. Κλαταρε την προηγουμενη εβδομαδα ο θερμοστατης του fiesta μου και μαζι αλλαξα και το καπακι, γυρω στο 60αρι και τα δυο ανταλλακτικα. Ειχε λιωσει το εσωτερικο λαστιχακι (160.000χλμ) και δεν ανεβαζε θερμοκρασια εν κινησει, παρα μονο σταματημενο. Το καλοριφερ δε ζεσταινε και γενικα δε μου ενεπνεε εμπιστοσυνη να το κυκλοφορω "κρυο" (ειναι και χειμωνας)...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
kostg said:
Ειχε λιωσει το εσωτερικο λαστιχακι (160.000χλμ) ...
την ίδια ακριβώς βλάβη μου είχε βγάλει πριν δυο χρόνια, το λαστιχάκι του καπακιού του θερμοστάτη. Έγινε επίπεδο ξερό και είχε διαρροή. αλλάχτηκε εννοείται ολόκληρο το καπάκι θερμοστάτη όχι μόνο του το λαστιχάκι! γιατί παίζει να ήταν και σκεβρωμένο που δεν νομίζω. τα χιλιόμετρα τότε ήταν 80.000.

Επειδή κάπου αλλού στο φόρουμ διάβασα για 105βαθμούς (μάλλον για βεντιλατερ) τελικά αυτό που συμβαίνει σίγουρα ανοίγει στους 82 βαθμούς όπως γράφεται εδώ ο θερμοστάτης;
και δεν μπορούν να βρεθούν άλλοι θερμοστάτες που ανοίγουν σε χαμηλότερους βαθμούς και να συνδυαστούν με νωρίτερο άνοιγμα του βεντιλατερ; τα λέω αυτά γιατί μάλλον για το θερμό κλίμα της Ελλάδας είναι πολύ μεγάλο να ανοίγει βεντιλατερ στους 105 βαθμούς θα προτιμούσα στους 85-90

Το σύστημα ψύξης μάλλον λειτουργεί με διαστελλόμενα μέταλλα που κλείνουν διακόπτη πάνω απο κάποια θερμοκρασία στο θερμοστάτη και ο διακόπτης αυτός ανοίγει τις επαφές του κάτω απο αυτή τη θερμοκρασία. δεν πιστεύω να επεμβαίνει ο εγκέφαλος σε αυτό παρα μονο βλεπουμε στο ταμπλό μια ένδειξη θερμοκρασίας που παίρνει απο το κινητήρα ετσι δεν παει; ξέρει καποιος σίγουρα τι συμβαίνει;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
kostg said:
Τελικα δεν ειναι τοσο φθηνο το καπακι του θερμοστατη. Κλαταρε την προηγουμενη εβδομαδα ο θερμοστατης του fiesta μου και μαζι αλλαξα και το καπακι, γυρω στο 60αρι και τα δυο ανταλλακτικα. Ειχε λιωσει το εσωτερικο λαστιχακι (160.000χλμ) και δεν ανεβαζε θερμοκρασια εν κινησει, παρα μονο σταματημενο. Το καλοριφερ δε ζεσταινε και γενικα δε μου ενεπνεε εμπιστοσυνη να το κυκλοφορω "κρυο" (ειναι και χειμωνας)...
τι 60ευρω ηταν αυτο που ειπες? καπακι θερμοστατη και θερμοστατη οταν αλλαξα δε νομιζω να μου κοτισαν πανω απο 20 ευρω αγορα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα γνησια τοσο κοστισαν Γιαννη. Πανο, η εντολη για να ανοιξει το βεντιλατερ φευγει απο τον εγκεφαλο, δε νομιζω οτι μπορεις να επεμβεις σε αυτη.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
kostg said:
Τα γνησια τοσο κοστισαν Γιαννη. Πανο, η εντολη για να ανοιξει το βεντιλατερ φευγει απο τον εγκεφαλο, δε νομιζω οτι μπορεις να επεμβεις σε αυτη.
Μπορείς  με Damos για τον εγκέφαλο siemens να κάνεις τα πάντα αλλά είπαμε να μη το φτάσουμε εκεί. Με το Damos η siemens φτιάχνει τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου απο θέμα τι κάνει ο κάθε ξεχωριστός χάρτης στην ECU όλες οι οδηγίες εκεί είναι. thnx
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αλλαξα θερμοστατη γτ δεν ανεβαζε ευκολα θερμοκρασια και οταν αφηνα το γκαζι εβλεπα τη θερμοκρασια να κατεβενει στο κοντερ με αποτελεσμα τωρα που ψυχραινει ο καιρος να αργει να ζεσταθει το αυτοκινητο και να καιει παραπανω. κοστος 8.5 ευρω στο θερμοστατη. καπακι ειχα βαλει καινουριο περισυ οταν εκανα αλλαγη κινητηρα
η διαδικασια δεν ειναι και ευκολη για την αλλαγη. η χρειαζετε να βγει το δυναμο-ιμαντας δυναμου σε ανυψωτικο η πρεπει να βγει η πολλαπλη εισαγωγης για να δινει χερι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread