Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitris mk7

Original poster
Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
ακουγεται ενα φυσιμα απο τα τουιτερακια μου συνεχεια.οταν λεω συνεχεια εννοω ειτε οταν παιζει μουσικη οπου τοτε δεν ακουγεται πολυ...ειτε οταν το κλεινω τελειως το ηχοσυστημα απο το κουμπι...ειτε οταν το αμαξι το εχω κλειδωσει σαν να εχω φυγει...τι παιζει?το εχει παρατησει κανεις αλλος?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Και σε μένα το κάνει. Όταν έχω το ράδιο ανοιχτό δεν το έχω παρατηρήσει, αλλά όταν το κλίνω από το κουμπί η εάν κλειδώσω το αμάξι ενώ είμαι μέσα θα το κάνει.

Να σημειώσω ότι το ακούω μόνο όταν πάω αρκετά κοντά στο ηχείο.
 

dimitris mk7

Original poster
Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
ειναι λογικο ομως αυτο?μηπως πρεπει να ρωτησουμε καμια αντιπροσωπια?
 

LATI-NOS

New member
Apr 14, 2011
64
0
0
Παρατηρησα οτι έχει αλλάξει η πιοτητα του ήχου και ακούγεται αυτο που ελεγε ο φίλος μας απο πανω..οπότε μαλλον θελουν αλλαγη..
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
ακούγεται και σε μένα αυτό το φύσημα , υποθέτω πως είναι μάπα τα καλώδια και ίσως με κάποια άλλα καλύτερα/μονωμένα να βελτιωνόταν η κατάσταση.  το aux in επίσης βγάζει τρελό θόρυβο χωρίς καν να έχω συνδεμένο τίποτα πάνω και σκέφτομαι μήπως είναι κυρίως θέμα καλωδίου και με την αντικατάσταση του σταματήσει λίγο γιατί είναι τόσο ενοχλητικό που δεν το χρησιμοποιώ καν. οκ, αναλογικό είναι και είναι φυσικό να βγάζει λίγο θόρυβο αλλά όχι κ έτσι !
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
το κάνει και σε εμενα... αν σβησω το αυτοκινητο συνεχιζουν να φυσάνε... μετα όμως από 3 με 5 λεπτά σταματά αν παρατηρησετε.... πιθανον στελνει ακόμα ρευμα από μπαταρία...
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Τα δικα μου ηχεια κανουν ενα φυσιμα μονο οταν εχω την επιλογη AUX στη μοναδα
και πιο συγκεκριμενα οταν πατησω pause η οταν βγαλω το καρφι απ το κινητο/mp3 player
και δεν αλλαξω mode...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
πιστευω οτι ειναι λογικο να κανει ''θορυβο'' στο aux λογο του οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας συνδεση(αναλογικη συνδεση και οχι ψηφιακη σαν την usb) και το ιδιο ισχυει και οταν βγαινει το καρφι,παραμενη αναλογικη και ''διαβαζει'' τυχον παρασητα!!!
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Σε εμένα αυτό που ακούω (το έχω παρατηρήσει στο ραδιόφωνο, ενω στο ipod με usb δε το κάνει) είναι ένα κρακ-κρακ από το δεξιό μπροστά ηχείο όταν παίζει τραγούδι με πολλά μπάσα και ίσως είναι ένδειξη ότι μπουκώνει το ηχείο...η ένταση οστόσο στο normal...(10-14)...
:eek:
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Έχει πετσικάρει το ηχείο και ξύνει ο κώνος στον μαγνήτη. Εγώ για αυτόν τον λόγο άλλαξα τα δικά μου! Άκουγα αυτό το κρακ- κρακ που λες…


Με τον  καιρό θα αυξηθεί και άλλο αυτός ο ήχος!
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
StuparArt said:
Έχει πετσικάρει το ηχείο και ξύνει ο κώνος στον μαγνήτη. Εγώ για αυτόν τον λόγο άλλαξα τα δικά μου! Άκουγα αυτό το κρακ- κρακ που λες…

Με τον  καιρό θα αυξηθεί και άλλο αυτός ο ήχος!

Μπορώ να τα αλλάξω αυτά μέσω εγγύησης; Ή δε μας καλύβει για το ηχοσύστημα;
Μα τι ποιότητες είναι αυτές που επιλέγει η ford... :(
Το ηχοσύστημα της sony που είναι extra option άραγε παίζει να έχει καλύτερα ηχεία;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πάρε και μια φωτο για να καταλάβεις σε τι αναφέρομαι...

                        
IMAG0121.jpg



Το ηχείο το έχω σκίσει στο σημείο του κώνου για να διαπιστώσω ότι είναι αυτό. μετά από ένα σχετικό “γρασάρισμα” δούλεψε για καμιά εβδομάδα καλά αλλά λόγο του ότι ο σκελετός του ηχείου ήδη είχε πετσικάρει  δεν γινόταν να φτιαχτεί.
Αυτό που φταίει είναι ότι το ηχείο είναι εξολοκλήρου από πλαστικό (ο σκελετός του) και βιδώνετε πάνω στο πλαστικό τελάρο της πόρτας. Με τις ζέστες όλα αυτά ζεσταίνονται και σιγά σιγα παραμορφώνονται.
 

Fiesta_Xania

Rookie
May 12, 2012
14
0
0
35
Xania, Kriti
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα ηχεία. Σε ορισμένα τραγούδια που έχουν πολύ μπάσο ακούγεται κάτι σαν ψιλοσκάσιμο/μπούκωμα ακόμα και όταν έχω στο equalizer τα μπάσα στο 0 ή στο -1. Το θέμα είναι οτι εχω αλλάξει τα 2 μπροστινά, έχω βάλει 2 οβάλ στην εταζιέρα και έίχα πει στα παιδιά που τα έβαλαν να απομονώσουν τα 2 στις πίσω πόρτες. Μόνο τα tweeter μπροστά έχω αφήσει και πάλι το ίδιο γίνεται.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aν αφήσεις να λειτουργούν μόνο τα πίσω (της εταζέρας) πώς ακούγεται το ηχοσύστημά σου; Το λέω μήπως τα καινούρια που έβαλες μπροστά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (σε απόδοση) γι' αυτό και "μπουκώνουν"..
 

Fiesta_Xania

Rookie
May 12, 2012
14
0
0
35
Xania, Kriti
Έχω δοκιμάσει ένα-ένα τα ηχεία και ακούγεται σε όλα. Το περίεργο είναι πως είναι τελείως τυχαίο το μπούκωμα. Δεν είναι καθ' όλη την διάρκεια που βαράνε κοκκινα τα μπάσα σε ένα τραγούδι. Δεν ξέρω αν είμαι ξέκαθαρος σε αυτό που θέλω να πω. Τα ηχεία είναι της Bizzar και είναι 350W μπροστά και 700W πίσω. Ομολογώ πάντως ότι είμαι ψιλο άσχετος σε θέματα ήχου και δεν γνωρίζω αν είναι καλή εταιρία.
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
με ολα αυτα τα ηχεια φιλαρακι μηπως πρεπει να βαλεις και ενισχυτη γιατι δεν επαρκει το στερεοφωνικο σου τοσα πολλα watt,τα αλλα παιδια τι λενε?
 

Fiesta_Xania

Rookie
May 12, 2012
14
0
0
35
Xania, Kriti
Το σκέφτηκα και εγώ αλλα πιστέυω αν υπήρχε τέτοιο θέμα τότε πολύ απλά θα έπαιζαν πιο σιγά ή και καθόλου αν δεν τα σήκωνε η πηγή. Δεν ξέρω, αυτό μου φαίνεται λογικό.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread