Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
scorpion δηλαδη οι τιμες που τα βρισκω τα Trw στα 55 ευρω ειναι λογικη? αν ειναι να ψαχτω να τα βρω απο αλλου,

και κατι ακομα, το παιδι( ο φιλος μου που θα τα βαλει) μου ειπε οτι ο προμηθευτης του εχει 2 ειδη. ενα με μικροτερο φερμουαιτ( ή οπως αλλιως λεγετε,δεν ξερω τι εννοει,φανταζομαι το πλατος) και ενα με φαρδυτερο. ξερουμε ποιο κανει σε εμας καλυτερα. αυτος βρισκει οτι και τα 2 κανουν, απλα για να ειμαστε σιγουροι θα δοκιμασουμε και τα 2 να δουμε ποιο φαινετε καλυτερο. εχουν διαφορα 10 ευρω.  55-65.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Επίσης να προσθέσω ότι πρόσφατα που οδήγησα το αμάξι του kostg μπορώ να πω ότι απαγοητεύτηκα από το φρένο του.Φοράμε την ίδια δαγκάνα αλλά με διαφορετικό δίσκο και άλλο τακάκι.εγώ όπως είπα φοράω trw και ο kostg φοράει της ford

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1406921818[/time]
leftko said:
scorpion δηλαδη οι τιμες που τα βρισκω τα Trw στα 55 ευρω ειναι λογικη? αν ειναι να ψαχτω να τα βρω απο αλλου,

και κατι ακομα, το παιδι( ο φιλος μου που θα τα βαλει) μου ειπε οτι ο προμηθευτης του εχει 2 ειδη. ενα με μικροτερο φερμουαιτ( ή οπως αλλιως λεγετε,δεν ξερω τι εννοει,φανταζομαι το πλατος) και ενα με φαρδυτερο. ξερουμε ποιο κανει σε εμας καλυτερα. αυτος βρισκει οτι και τα 2 κανουν, απλα για να ειμαστε σιγουροι θα δοκιμασουμε και τα 2 να δουμε ποιο φαινετε καλυτερο. εχουν διαφορα 10 ευρω.  55-65.


Μπορείς να τα βρεις και πιο φθηνά στην αγορά.Δεν έχει 2 μεγέθη πάχους.Αν το τακάκι έχει από το εργοστάσιο πχ 2 πόντους, και πας να βάλεις τακάκι με πάχος 3 πόντους δεν θα κλείνει η δαγκάνα γιατί είναι σχεδιασμένη για τακάκι με πάχος 2 πόντους.Άρα θα πρέπει να το τροχίσει για να μπει πάνω
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Και εγώ που φοράω Ford είμαι ικανοποιημενος και σε χαμηλές ταχύτητες κ σε ψηλές. Τώρα με του Κώστα γιατι σου φάνηκε "καπως" απορώ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Crazy said:
Και εγώ που φοράω Ford είμαι ικανοποιημενος και σε χαμηλές ταχύτητες κ σε ψηλές. Τώρα με του Κώστα γιατι σου φάνηκε "καπως" απορώ.
θα σε τεστάρω και εσένα giggle giggle
Όπως είπα έχει να κάνει και με το τι ζητάει ο καθένας μας
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
Ρε Αλέξη μην μας συγκρίνεις τις τιμές για το golf με τα fiesta,οι τιμές πάνω κάτω τα ίδια σε όλα

Το delphi σφυρίζει γιατί έχει πολύ ρίνισμα σιδήρου
Το θέμα τακάκι έχει να κάνει και με το τι ζητάει ο καθένας
Για μένα το trw είναι πολύ καλό,αυτό φοράω,μαλακό τακάκι και με άμεσο φρενάρισμα
Το ferodo έχει αρχίσει και χαλάει ποιοτικά,ακούω πολλά παράπονα τον τελευταίο καιρό πάνω στην δουλειά
εμενα παντως δεν σφυριζει καθολου, επειτα απο 3000 χλμ, αλλα εχω και καινουργιες δισκοπλακες. Ισως να σφυριζει αμα εχεις παλια δισκοπλακα λογω "πατουρας-δοντιου" της δισκοπλακας.
παντως με 60 ευρω σετ για δυο δισκους και 4 τακακια, στην τιμη αυτη αγοραζεις μονο τακακια αντιπροσωπειας (χωρις εργασια).

τα τακακια ειναι πολυ ευκολο να αλλαχτουν, δυο βιδες είναι, ενα μεγαλο ισιο κατσαβιδι για να "ανοιξει" η δαγκάνα και έναν καβουρα για να πιεστει το έμβολο μεσα να χωρεσουν τα καινουργια. το εμβολο πιεζεται και με ενα σφυρι με χτυπημα, αν δε εχεις καβουρα. Μολις αλλαχθουν τα τακακια, θελει υποχρεωτικά εξαέρωση

για καποιον που ζοριζει πολυ το αμαξι η λυση τρυπητοι brembo, νομιζω είναι μονοδρομος (150 ευρω)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Επίσης να προσθέσω ότι πρόσφατα που οδήγησα το αμάξι του kostg μπορώ να πω ότι απαγοητεύτηκα από το φρένο του.Φοράμε την ίδια δαγκάνα αλλά με διαφορετικό δίσκο και άλλο τακάκι.εγώ όπως είπα φοράω trw και ο kostg φοράει της ford

Ρε απατεωνα, ποτε προλαβες να δοκιμασεις τα φρενα μου στον κωλοδρομο; Περα απο την πλακα, σκεψου να το ειχες δοκιμασει με τα mintex που ειχα πριν. Πολυ χειροτερο φρεναρισμα. Τα motorcraft μου φαινονται πιο μαλακά και πιο άμεσα στο πατημα του πενταλ.
Α, υπ' οψιν οτι εδω το θεμα ειναι για τα mk7.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
scorpion said:
Επίσης να προσθέσω ότι πρόσφατα που οδήγησα το αμάξι του kostg μπορώ να πω ότι απαγοητεύτηκα από το φρένο του.Φοράμε την ίδια δαγκάνα αλλά με διαφορετικό δίσκο και άλλο τακάκι.εγώ όπως είπα φοράω trw και ο kostg φοράει της ford

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]01, Αυγούστου, 2014, 22:36:58[/time]

Μπορείς να τα βρεις και πιο φθηνά στην αγορά.Δεν έχει 2 μεγέθη πάχους.Αν το τακάκι έχει από το εργοστάσιο πχ 2 πόντους, και πας να βάλεις τακάκι με πάχος 3 πόντους δεν θα κλείνει η δαγκάνα γιατί είναι σχεδιασμένη για τακάκι με πάχος 2 πόντους.Άρα θα πρέπει να το τροχίσει για να μπει πάνω

τελικα, αν καταλαβαινω καλα και η trw στο site της 2 επιλογες δινει,αλλα επειδη ειμαι και λιγο ασχετος, δεν ξερω τις διαφορες.(πέρα του πλατους)

1 https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/product/GDB3437/#Tab2
2 https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/product/GDB1893/#Tab2
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το gdb3437 είναι ο κωδικός για το αμάξι σου

kostg said:
Ρε απατεωνα, ποτε προλαβες να δοκιμασεις τα φρενα μου στον κωλοδρομο; Περα απο την πλακα, σκεψου να το ειχες δοκιμασει με τα mintex που ειχα πριν. Πολυ χειροτερο φρεναρισμα. Τα motorcraft μου φαινονται πιο μαλακά και πιο άμεσα στο πατημα του πενταλ.
Α, υπ' οψιν οτι εδω το θεμα ειναι για τα mk7.
Κώστα έπρεπε να φρενάρω κιόλας...είχε πολλές λακκούβες και δεν τις ξέρω όλες από έξω....
Το δοκίμασα με χαμηλές ταχύτητες.

Επειδή μιλάμε για ποιότητα τακακίων για αυτό τα ανάφερα στα ΜΚ7 αλλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι γενικό
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
Καλησπερα σε ολους!Θελω να αλλαξω μπροστα δισκους-τακακια και να βαλω τα εργοστασιακα..εχεις κανεις ιδεα για το κοστος?τα γνησια τι θα πρεπει να αναγραφουν επανω..γιατι καπου δεν βγαζω ακρη..απλα Ford..?Motorcraft..?Lucas..?FoMoCo..?τι απ'ολα αυτα?ευχαριστω!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αν θυμάμαι καλά οι δισκόπλακες πρέπει να στοιχίζουν κανένα 100e το ζευγάρι και κανένα 50-60 θα στοιχίζουν τα τακάκια
Το ford-motorcraft and fomoco είναι τα ίδια πράγματα.Οι δισκόπλακες δεν θα γ΄ραφουν τίποτα απάνω,μόνο το κουτί θα έχει τις επωνυμίες.Τα τακάκια έχουν τις ονομασίες και πάνω γραμμένες και πάνω στο κουτί φυσικά
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
τωρα ειδα οτι δεν εχω γραψει τις εντυπωσεις μου απο τα νεα τακακια.
εβαλα τελικα τα trw,(τα φαρδια). πολυ ευχαριστημενος. φαινονται μαλακα, δεν τα εχω ακουσει να κανουν τον παραμικρο θορυβο. πιανουν ωραια. κοστος αν θυμαμαι καλα 55 ευρω.

τα εργοστασιακα γραφουν fomoco,οπως και σχεδον τα παντα πανω στο αμαξι μας.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εγω θα εβαζα trw, ebc, bendix, ate, brembo (όποια βρεις πιο οικονομικά)... Καλυτερα παρτα απο καποιο μαγαζι με ανταλλακτικα (με κανα 40αρι ευρω) και κανονισε σε κανα μηχανικό να τα βαλει με 20 ευρω...
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
μακρια απο τα EBC παιδια ειναι οτι χειροτερο υπαρχει και ειδικα σε sport οδηγηση(κιτρινα και κοκκινα πιο συγκεκριμενα) ειναι χαλια!κοστιζουν πολλα , υποσχονται περισσοτερα, κανουν ελαχιστα...
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
συγγνωμη βρε παιδια που ρωταω..(αρχαριος!)αλλα αν αγορασει κανεις ενα σετ μπροστινα τακακια μεσα στο κουτακι περιλαμβανει εκτος απο τα pads και 4 βιδες μαζι με καποια μεταλλικα ελασματακια??? ::)
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
GTboy said:
συγγνωμη βρε παιδια που ρωταω..(αρχαριος!)αλλα αν αγορασει κανεις ενα σετ μπροστινα τακακια μεσα στο κουτακι περιλαμβανει εκτος απο τα pads και 4 βιδες μαζι με καποια μεταλλικα ελασματακια??? ::)
Απο οσο γνωρίζω οχι...αλλα περιμενε να παρεις και αλλη απάντηση μηπως και...
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
αυτα που εβαλα εγω ειχαν τις βιδες, (οι οποιες δεν ειναι απαραιτητες αν δεν κανω λαθος,δηλαδη μπορεις να βαλεις ξανα αυτες που εχεις,αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

τωρα μεταλλικα ελασματα,θα σε γελασω αν ειχε,δεν νομιζω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Νομίζω ότι τα mk7 δεν έχουν λαμάκια στα εμπρός φρένα. Τα mk6 έχουν κάτι ελάσματα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
GTboy said:
συγγνωμη βρε παιδια που ρωταω..(αρχαριος!)αλλα αν αγορασει κανεις ενα σετ μπροστινα τακακια μεσα στο κουτακι περιλαμβανει εκτος απο τα pads και 4 βιδες μαζι με καποια μεταλλικα ελασματακια??? ::)
το ΜΚ7 δεν έχει στο πίσω μέρος μεταλλικά που αλλάζονται,αλλά ταιριάζει και σε άλλες μάρκες.ΠΧ αν κάποιος είχε mazda 2 07> και πήγαινε στην αντιπροσωπεία για αλλαγή τακακίων θα του έβαζαν συσκευασιάς ford και όχι mazda
Τα συγκεκριμένα τακάκια αυτή την στιγμή τα φοράει το fiesta mk7,mazda 2 07> and swift 10>
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread