Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Η δικιά μου εμπειρία με τα εργοστασιακά τακάκια είναι η χειρότερη φίλε zandim. Παρόλα αυτά αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με την λειτουργία τους τότε ξαναβάλτα. Τώρα από μάρκες υπάρχουν πολλές καλές. H TRW η ferodo και η tarox είναι λίγες απο αυτές. Προσωπικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί και εγώ τα εργοστασιακά έχω πάνω και δεν έχω αλλάξει ακόμα! Άμα αλλάξω πιθανών στην TRW να στραφώ.
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
Για αρχη πρεπει να βρω αλλο συνεργειο νομιζω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Με σύγκριση άλλων παιδιών που το κινούν εντός πόλης και αλλάζουν τακάκια (τα εργοστασιακά,πρώτης τοποθέτησης)σε 20000-25000 μια χαρά τα αλλάζεις
Τακάκια έξω μπορείς να από 15e μέχρι και 100e
Μπορεί το τακάκι των 15e να το βρεις τέλειο,το τακάκι των 100e να το βρεις μάπα ή και το αντίθετο
Απλά το τακάκι για να έχεις σωστή άποψη θα πρέπει να είναι και ο δίσκος σε καλή κατάσταση
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
Οι δισκοι εχουν κανει λιγο δοντι. Με το χερι τους επιασα, δε μου φανηκε κατι τραγικο. Σιγουρα εχουν ψωμι ακομα. Ουτε εχουν ζοριστει ποτε με απανωτα φρεναρισματα, της αδερφης μου ειναι το αμαξι. Ουτε το χω παρει εγω να κανω καμια καταβαση και να τους αναψω, καπνισω κλπ κλπ.

Σωστο θεωρω το τακακι που πρωτα δε φθειρει και καταστρεφει τη δισκοπλακα, 2ον φρεναρει σωστα, 3ον θα βγαλει καμια 50.000χλμ με αυτη τη χρηση. Μαλακο τακακι θα μπει προφανως.

δε βλεπω και στο φορουμ στα συνεργεια κατι, μου ειναι κλειδωμενο. Δεν εχω και εμπειρια απο συνεργειο για να πω οτι θα το παω αλλου. Οι αντιπροσωπειες γενικως με εκνευριζουν  στο θεμα σερβις, δε μπορεις να δεις τι κανει ο μηχανικος
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Συνεργεία θα δεις μόλις αποκτήσεις 50 μηνύματα.Τότε θα σου ξεκλειδωθούν και άλλες ενότητες

Οι δίσκοι είναι καλό όταν αλλάξεις τακάκια να τους τορνίρεις λίγο ώστε να φύγει το δοντάκι που έχει γιατί θα σου φάει πιο εύκολα το νέο τακάκι που θα βάλεις και μπορεί να σου σφυρίζει κιόλας
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
Το εχω στα υποψην μου αυτο, ομως για τορνισμα ειναι κανα 50€ ακομα στην καλυτερη. Και σιγα μην  κανουν στην αντιπροσωπεια αυτο.

Τορνισμα κανουμε ομως οταν εχουν στραβωσει και τρεμουν στο φρεναρισμα. Σε ολα μας τα αμαξια αλλαζα μονο τακακια. Μια φορα μονο επιχειρισα τορνισμα σε στραβωμενους κακους δισκους, και δεν ειχα καλα αποτελεσματα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
O scorpion τα γράφει όπως είναι ιδανικά, αλλά το να δώσεις χρήματα και για τον τόρνο πιστεύω δεν αξίζει. Απλά μπορεί να σου "φάει" λίγο με μια λίμα ο μηχανικός τις άκρες στα τακάκια και θα είσαι μια χαρά με το μικρότερο δυνατό κόστος.
 

zandim

Hero Member
Rookie
Dec 12, 2011
20
0
0
Το λιμαρισμα στα τακακια τουλαχιστο στο honda ο μηχανικος μου το κανει παντα. Νομιζα το κανουν ολοι.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
zandim said:
Το λιμαρισμα στα τακακια τουλαχιστο στο honda ο μηχανικος μου το κανει παντα. Νομιζα το κανουν ολοι.
όλοι το κάνουν αυτό επειδή έχουν δόντι οι δισκόπλακες
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Kαλημέρα. Τη πρώτη αλλαγή στα τακάκια την είχα κάνει στα 34000χλμ. Τώρα που πέρασα τα 87000 μου είπαν πως μέχρι τις 90000 θα ξαναλλάξω. Θεωρείτε καλό αυτό το διάστημα ? Κ τις δύο φορές στην αντιπροσωπεία θα πάω, τα δικά του θα μου βάλουν. Κάτι τελευταίο. Δεν οδηγώ μόνο εγώ. Το παίρνει κ η γυναίκα μου κ δε μπορώ να υπολογίσω στάνταρ φρεναρίσματα.

ΥΓ. Αν το αμάξι είναι 970kg μήπως αυτό παίζει ρόλο που φοράει ταμπούρα πίσω ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τη δεύτερη φορά σου κράτησαν πολύ περισσότερα χιλιόμετρα τα τακάκια. Μια χαρά επομένως.
Προσωπικά δε μπορώ να εκφέρω άποψη γι' αυτό που ρωτάς, γιατί όπως έγραψες κι ο ίδιος εξαρτάται κυρίως από τα φρεναρίσματα και τον (τους) οδηγούς κατ' επέκταση. Αν σε συγκρίνω με τον εαυτό μου, έχω αλλάξει δύο φορές τακάκια στο mk6 μου, η πρώτη στις 75000 και η δεύτερη στις 151000, με διαδρομές κυρίως εντός πόλης.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Xμμ. Σωστά ! Όλα είναι σχετικά. Ειδικά όταν δεν υπάρχει μια σταθερά σύγκρισης οι υπολογισμοί πάνε στο βρόντο.
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Παιδια καλησπερα!Μεσα στον απριλιο αργα η γρηγορα παμε για αλλαγη στα τακακια.Aκουω πολυ ευχαριστωs γνωμεs!
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
33
Πριν απο λιγο καιρο, ειχα διαβασει ενα ποστ ενους παιδιου, νομιζω απο τους παλιους γνωστους του φορουμ (δεν θυμαμαι ποιον) και ελεγε σε μια συζητηση για δισκοπλακες?σωληνακια υψηλης?αναρητησεις? δεν θυμαμαι. "γιατι να μπειτε σε ολη αυτην την διαδικασια και δεν βαζετε τα χ τακακια?" καπως ετσι ειχε πει κατι .

δυστυχως το ποστ δεν το βρισκω και θελω να θυμηθω ποια ειναι αυτα τα τακακια που ειχε προτεινει.(απο τον τροπο γραφης του,νομιζω οτι πρεπει να ειναι ακριβα,αν βοηθαει καθολου)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ίσως εννοείς τα ds2500 της ferodo, τα οποία θεωρούνται αγωνιστικά με ότι αυτό συνεπάγεται (σκληρά, σφυρίζουν, κοστίζουν αρκετά κλπ). Προσωπικά δε θα έκανα την αυτή την αγορά...
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
33
Ίσως να έλεγε και για αυτά. Αν το δει το παιδι που είχε γράψει το σχετικό ποστ ας μας πει. Τεσπα μικρο το κακο.

Έχετε να προτείνετε, αν υπάρχει,  κάτι καλύτερο από τα μαμά αλλά χωρίς τα προαναφερθέντα μείον?
 
kostg said:
Ίσως εννοείς τα ds2500 της ferodo, τα οποία θεωρούνται αγωνιστικά με ότι αυτό συνεπάγεται (σκληρά, σφυρίζουν, κοστίζουν αρκετά κλπ). Προσωπικά δε θα έκανα την αυτή την αγορά...
Τα 2500 δεν είνα αγωνιστικα. Ειναι σπορ δρομου και έχουν καλύτερη απόκριση στο φρενάρισμα ακόμα και κρύα σε σύγκριση με τα μαμά.

leftko said:
Πριν απο λιγο καιρο, ειχα διαβασει ενα ποστ ενους παιδιου, νομιζω απο τους παλιους γνωστους του φορουμ (δεν θυμαμαι ποιον) και ελεγε σε μια συζητηση για δισκοπλακες?σωληνακια υψηλης?αναρητησεις? δεν θυμαμαι. "γιατι να μπειτε σε ολη αυτην την διαδικασια και δεν βαζετε τα χ τακακια?" καπως ετσι ειχε πει κατι .

δυστυχως το ποστ δεν το βρισκω και θελω να θυμηθω ποια ειναι αυτα τα τακακια που ειχε προτεινει.(απο τον τροπο γραφης του,νομιζω οτι πρεπει να ειναι ακριβα,αν βοηθαει καθολου)
Κατα καιρούς εμένα θα ακούσεις να λέω πως εκτός από εμφάνιση , αν βάλεις σωστό τακάκι και υγρά φρένων έχεις λύσει κατα πολύ το "πρόβλημα" σου με τα φρένα. Κρατάει το διπλάσιο από τα μαμά (περίπου στα 90-110€ έχει αν θυμάμαι καλά) .
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Εδω και 1000 σχεδον χλμ φοραω τα txtr.Το κοστος χαμηλο(35euro)περιπου μετριο τακακι χωρις τρελες απαιτησεις αλλα στα μειονεκτηματα ειναι το σφυριγμα ακομα και τωρα!
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
33
mk1 Stelios said:
Τα 2500 δεν είνα αγωνιστικα. Ειναι σπορ δρομου και έχουν καλύτερη απόκριση στο φρενάρισμα ακόμα και κρύα σε σύγκριση με τα μαμά.
Κατα καιρούς εμένα θα ακούσεις να λέω πως εκτός από εμφάνιση , αν βάλεις σωστό τακάκι και υγρά φρένων έχεις λύσει κατα πολύ το "πρόβλημα" σου με τα φρένα. Κρατάει το διπλάσιο από τα μαμά (περίπου στα 90-110€ έχει αν θυμάμαι καλά) .

εχω την εντυπωση οτι δικο σου ποστ ηταν. θα το κοιταξω οταν ερθει η ωρα να αλλαξω (συμφωνα με το συνεργειο της ford το καλοκαιρι θα θελουν αλλαγμα).
Ποια υγρα προτινεις? rbf600 ?
μηπως ειναι υπερβολη?καθως γενικα ειμαι ηρεμος οδηγος?

gio said:
Εδω και 1000 σχεδον χλμ φοραω τα txtr.Το κοστος χαμηλο(35euro)περιπου μετριο τακακι χωρις τρελες απαιτησεις αλλα στα μειονεκτηματα ειναι το σφυριγμα ακομα και τωρα!

αυτα μου προτεινε και ενας φιλος μου μηχανικος λεγνοντας μου οτι ειναι φτηνα αλλα ειναι αρκετα καλα.
 
leftko said:
εχω την εντυπωση οτι δικο σου ποστ ηταν. θα το κοιταξω οταν ερθει η ωρα να αλλαξω (συμφωνα με το συνεργειο της ford το καλοκαιρι θα θελουν αλλαγμα).
Ποια υγρα προτινεις? rbf600 ?
μηπως ειναι υπερβολη?καθως γενικα ειμαι ηρεμος οδηγος?
Δεν είναι υπερβολή το καλό φρένο..αφού όσο ήρεμος και αν είσαι, το φρένο είναι κάτι που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα το πατήσεις και για πιο λόγο θα το πατησεις(!) .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread