Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημερα σε ολους και καλη Κυριακη ,

Απο προσωπικη εμπειρια θα μιλησω με παρομοιο προβλημα , αναφερεις οτι δεξια ζεστενεται περισσοτερο ΑΡΑ υπαρχει τριβη συνεχομενη που σημαινει οτι η δαγκανα σου ΔΕΝ εχει σωστη επαναφορα οταν ζεσταθει ,ασε τι λεει ο μηχανικος οτι με το κατσαβιδι δουλευει . Το σωστο ειναι να λυθει να παει πανω στον παγκο και να γινει rebulit και στις 2 . Σημαντικο επεισης το σωληνακι των φρενων να μην εχει καποιο θεμα αυτο το καταλαβαινεις ευκολα σηκωνοντας το αμαξι και γυρνωντας την ροδα φαινεται αν παει φρεναριστα. Τωρα απο ακρομπαρο και κλπ δεν εχεις θεματα με σταβωματα , το μονο που παιζει ρολο στο φρενο αν σου ψαρευει ειναι τα σινεμπλοκ στα ψαλιδια ειναι κομμενα η φθαρμενα . Επεισης κατα την αλλαγη εξαιρετικα σημαντικο ρολο παιζει το απολυτο καθαρισμα στο μουαγιε και αν ειναι γατα ο μηχανικος να το μετραει με μικρομετρο για να δει αν ειναι αρπαγμενο γιατι με το "ματι" δουλεια δεν γινεται. Τωρα για ποιοτητα υλικων που αναφερεις με τις αλλαγες οι δισκοι zimmerman ειναι Γερμανικοι και εχουν εξαιρετικη ποιοτητα οπως και τα textar τα τακακια ειναι αψογα δεν μπορει να υπαρχει αστοχια υλικων σε 2 αλλαγες που εκανες το θεωρω απιθανο και το αποκλειω. Ο κατανεμητης τωρα που αναφερεις απλα θα σου εκανε μονοπλευρο φρενο που σημαινει θα τραβουσε και το αμαξι. Πιστευω οτι ειναι ευκολη η περιπτωση σου αλλα προσπαθησε να μην χασεις χρονο στα συνεργεια σε αλλαγες του τυπου "κανουμε αυτο και βλεπουμε" , Πανε σε καλο φρενά υπαρχει top ονομα εκει στην Αθηνα .
Καλημέρα, το fiesta mk7 δεν έχει κατανεμητή όπως και κανένα αυτοκίνητο με abs.
Το μουαγιέ το μετράμε με κανόνα (ειδικό μεταλλικό χάρακα) τον οποίο αποθηκεύουμε στο κουτί του, δεν μας έχει πέσει στο πάτωμα, δεν το χρησιμοποιούμε για άλλες δουλειές πέρα από το να κάνουμε μετρήσεις και όχι με μικρόμετρο.
Για τους zimmerman καλό θα ήταν να μην αποκλείεις τίποτα όπως και για καμιά άλλη μάρκα.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα, το fiesta mk7 δεν έχει κατανεμητή όπως και κανένα αυτοκίνητο με abs.
Το μουαγιέ το μετράμε με κανόνα (ειδικό μεταλλικό χάρακα) τον οποίο αποθηκεύουμε στο κουτί του, δεν μας έχει πέσει στο πάτωμα, δεν το χρησιμοποιούμε για άλλες δουλειές πέρα από το να κάνουμε μετρήσεις και όχι με μικρόμετρο.
Για τους zimmerman καλό θα ήταν να μην αποκλείεις τίποτα όπως και για καμιά άλλη μάρκα.
Μα εδω λες εκανες 2 αλλαγες και στραβωσαν , επεισης δεν μας αναφερεις ΤΙ οδηγια σου δινουνε για το στρωσιμο του setup . Το μουαγιε μετρηση γινεται με μικρομετρο αυτο ξερω αυτο βλεπω οτι εχουν και σαν οδηγια , τωρα αν θεωρεις οτι οι μετρησεις σας ειναι σωστες εσυ ξερεις καλυτερα . Το συνεργειο σου δεν αναλαμβανει παντως οπως καταλαβαινω να ψαξει το θεμα καλυτερα η να αναλαβει να σου περασει εγγυηση καποιο part.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Giorgosk94
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Μα εδω λες εκανες 2 αλλαγες και στραβωσαν , επεισης δεν μας αναφερεις ΤΙ οδηγια σου δινουνε για το στρωσιμο του setup . Το μουαγιε μετρηση γινεται με μικρομετρο αυτο ξερω αυτο βλεπω οτι εχουν και σαν οδηγια , τωρα αν θεωρεις οτι οι μετρησεις σας ειναι σωστες εσυ ξερεις καλυτερα . Το συνεργειο σου δεν αναλαμβανει παντως οπως καταλαβαινω να ψαξει το θεμα καλυτερα η να αναλαβει να σου περασει εγγυηση καποιο part.
Καλημέρα, εγώ δεν είπα τίποτα.
Το οχημά είναι του Giorgosk94 και όχι δικό μου.
Ότι κάποιοι μετράνε με μικρόμετρο είναι λάθος και δεν υπάρχει καμία οδηγία σε κανένα βιβλίο.
Με μικρόμετρο μετράμε το πάχος των δίσκων.
Όπως έγραψες είχες παρόμοιο πρόβλημα και όχι όμοιο.
Φιλικά.
 
Last edited:

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω φαίνεται ότι η δαγκάνα δεν επανέρχεται. Δοκίμασες να κάνεις πάλι μία εξαέρωση; Αν δεν αποδόσει πρέπει να γίνει αντικατάσταση η τουλάχιστον αλλαγή στα λαστιχάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Giorgosk94

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα, εγώ δεν είπα τίποτα.
Το οχημά είναι του Giorgosk94 και όχι δικό μου.
Ότι κάποιοι μετράνε με μικρόμετρο είναι λάθος και δεν υπάρχει καμία οδηγία σε κανένα βιβλίο.
Με μικρόμετρο μετράμε το πάχος των δίσκων.
Όπως έγραψες είχες παρόμοιο πρόβλημα και όχι όμοιο.
Φιλικά.

Οντως δεν μιλησα για εσενα εχεις δικιο !
Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα κατι ενδιαφερον και το μοιραζομαι οποτε δεν γινεται ολοι αυτοι εκει εξω να κανουν λαθος και εμεις εδω να ειμαστε οι σωστοι παντα . Το μετρημα γινεται με ωρολογιακό μικρόμετρο ειναι η σωστη ερμηνεια και με ψηφιακο παχυμετρο το παχος των δισκων για να ξερουμε και τι λεμε . Το μικρομετρο ΔΕΝ μετραει παχος . Οποτε ο φιλος Giorgosk94 δεν νομιζω οτι θα παιδευτει πολυ για να βρει την αιτια ειναι 1,2,3 πραγματα που πρεπει να γινουν.


Φιλικα.

 
  • Like
Αντιδράσεις: Giorgosk94
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Οντως δεν μιλησα για εσενα εχεις δικιο !
Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα κατι ενδιαφερον και το μοιραζομαι οποτε δεν γινεται ολοι αυτοι εκει εξω να κανουν λαθος και εμεις εδω να ειμαστε οι σωστοι παντα . Το μετρημα γινεται με ωρολογιακό μικρόμετρο ειναι η σωστη ερμηνεια και με ψηφιακο παχυμετρο το παχος των δισκων για να ξερουμε και τι λεμε . Το μικρομετρο ΔΕΝ μετραει παχος . Οποτε ο φιλος Giorgosk94 δεν νομιζω οτι θα παιδευτει πολυ για να βρει την αιτια ειναι 1,2,3 πραγματα που πρεπει να γινουν.


Φιλικα.

Καλημέρα, έγραψες οτι το μουαγιέ το μετράμε με μικρόμετρο.
Σε πιο σημείο του βίντεο μετράει το μουαγιέ με μικρόμετρο;
Γνωρίζεις τι είναι το μουαγιέ;
Στο βίντεο μετράει το στράβωμα του δίσκου με ωρολογιακό μικρόμετρο και είναι λάθος γιατί με αυτόν τον τρόπο δεν ξέρεις αν έχει στραβό δίσκο ή στραβό μουαγιέ ή στραβό ρουλεμάν και ο λόγος είναι οτι το σταθερό σημείο είναι το ακραξόνιο.
Με παχύμετρο δεν μπορούμε να μετρήσουμε το πάχος του δίσκου γιατί έχει κάνει νύχι (είναι αδύνατον). Μετράμε με μικρόμετρο.
Μηχανικός δεν γίνεσαι με το youtube, πηγαίνεις πανεπιστήμιο.
Το εγώ ξέρω, εγώ θεωρώ, εγώ αποκλείω, καλό θα ήταν να το αποφεύγεις διότι δηλώνει εγωισμό. Ο εγωισμός είναι ασθένεια απο το στερητικό-α και το σθένος, το σθένος να παραδεχτείς οτι δεν γνωρίζεις τίποτα, γνωρίζει αυτός που λέει την αλήθεια απο το στερητικό-α και την λήθη, είναι ξύπνιος και όχι κοιμισμένος.
"Γνώθις σαυτόν"
Φιλικά.
 
Last edited:

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα, έγραψες οτι το μουαγιέ το μετράμε με μικρόμετρο.
Σε πιο σημείο του βίντεο μετράει το μουαγιέ με μικρόμετρο;
Γνωρίζεις τι είναι το μουαγιέ;
Στο βίντεο μετράει το στράβωμα του δίσκου με ωρολογιακό μικρόμετρο και είναι λάθος γιατί με αυτόν τον τρόπο δεν ξέρεις αν έχει στραβό δίσκο ή στραβό μουαγιέ ή στραβό ρουλεμάν και ο λόγος είναι οτι το σταθερό σημείο είναι το ακραξόνιο.
Με παχύμετρο δεν μπορούμε να μετρήσουμε το πάχος του δίσκου γιατί έχει κάνει νύχι (είναι αδύνατον). Μετράμε με μικρόμετρο.
Μηχανικός δεν γίνεσαι με το youtube, πηγαίνεις πανεπιστήμιο.
Το εγώ ξέρω, εγώ θεωρώ, εγώ αποκλείω, καλό θα ήταν να το αποφεύγεις διότι δηλώνει εγωισμό. Ο εγωισμός είναι ασθένεια απο το στερητικό-α και το σθένος, το σθένος να παραδεχτείς οτι δεν γνωρίζεις τίποτα, γνωρίζει αυτός που λέει την αλήθεια απο το στερητικό-α και την λήθη, είναι ξύπνιος και όχι κοιμισμένος.
"Γνώθις σαυτόν"
Φιλικά.

Βασιζόμαστε με βάση τι μας έχει τύχει τι βλέπουμε πως το κρίνουμε σωστό η λάθος και το μοιραζόμαστε . Τώρα σχετικά με τις γνώσεις και όλο το θέμα του χαρακτήρα δεν θα επεκταθω γιατί το topic είναι για συγκεκριμενο πρόβλημα .

Καλη βδομάδα

Φιλικά.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Βασιζόμαστε με βάση τι μας έχει τύχει τι βλέπουμε πως το κρίνουμε σωστό η λάθος και το μοιραζόμαστε . Τώρα σχετικά με τις γνώσεις και όλο το θέμα του χαρακτήρα δεν θα επεκταθω γιατί το topic είναι για συγκεκριμενο πρόβλημα .

Καλη βδομάδα

Φιλικά.
Καλημέρα, το να γράψεις την εμπειρία σου είναι καλοδεχούμενο.
Τα υπόλοιπα περισσεύουν.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω κανέναν.
Άλλο πράγμα είναι η γνώμη και άλλο η τεχνική γνώση.
 
Σεπτ. 24, 2023
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, έχω ένα mk7 2009 sport και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στον αριστερά τροχό, το ψάχνω εδώ και περίπου 1 χρόνο με συνεργεία και δεν βγάζω άκρη . Άλλαξα 2 φορές δισκοπλακες ρουλεμάν τα πάντα και πάλι εδώ το ίδιο πρόβλημα. Την τελευταία φορά ο μηχανικός μου είπε ότι είναι το "κούτσουρο" στο αυτοκίνητο που είναι 2,3 χιλιοστά στραβό. Έχεις βρεί την λύση στο πρόβλημα ?
 

Giorgosk94

Original poster
MK7
Newbie
Nov 3, 2021
7
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα, έχω ένα mk7 2009 sport και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στον αριστερά τροχό, το ψάχνω εδώ και περίπου 1 χρόνο με συνεργεία και δεν βγάζω άκρη . Άλλαξα 2 φορές δισκοπλακες ρουλεμάν τα πάντα και πάλι εδώ το ίδιο πρόβλημα. Την τελευταία φορά ο μηχανικός μου είπε ότι είναι το "κούτσουρο" στο αυτοκίνητο που είναι 2,3 χιλιοστά στραβό. Έχεις βρεί την λύση στο πρόβλημα ?
Καλησπέρα Γιάννη,
Όχι φίλε μου το παράτησα γιατι έδινα λεφτά και αποτέλεσμα δεν είχα και μετά από κάποια χλμ λογικά πάτησε το τακακι με τη φόρμα της δισκοπλακας και έχει στρώσει
 
Σεπτ. 24, 2023
2
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα Γιάννη,
Όχι φίλε μου το παράτησα γιατι έδινα λεφτά και αποτέλεσμα δεν είχα και μετά από κάποια χλμ λογικά πάτησε το τακακι με τη φόρμα της δισκοπλακας και έχει στρώσει
Κατάλαβα, δεν θα βγει άκρη τζάμπα το τρέχω. Σε ευχαριστώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread