Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
κ εγω γενικα το εχω disabled εκτος αν ειμαι σε καμια τρελή κίνηση που εκει το αφήνω ενεργοποιημένο.
Κάτι άλλο που γίνεται στο δικό μου start/stop,(εγω κοντευώ τα 1000km) και εκει που ειμαι σταματημένος σε κίνηση και χωρις καμια κατανάλωση σοβαρή, μόνο τα αναγκαστικά μικρά φώτα ημέρας δηλαδή και το ράδιο, ξαφνικά απο μόνο του εκει που απλα εχω πατημένο φρένο βάζει μπρός τον κινητήρα.....οκ μου το εχει κάνει 3 φορές και οχι δεν εχω πατήσει στο ελάχιστο το συμπλέκτη....!
στα 1500Km ειναι να παω μια βολτα απο το service και θα τους το αναφέρω να δούμε.... ??? :question:
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
η λειτουργια start stop δεν λειτουργουσε υστερα απο ακινησια 3 ημερων.
Εκανα 30χλμ και παλι τιποτα
Μετρησα σε ενα ηλεκτρολογο φιλο τη μπαταρια ειναι ενταξει κι με σβηστο κινητηρα,και με αναμμενο κινητηρα και με συναγερμο οπλισμενο
Το δυναμο φορτωνει κανονικα
Τι μπορει να φταιει;;
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Τπτ δεν φταίει απλά βάλε την μπαταρία σε ένα φορτιστή να φορτίσει και θα δουλέψει κανονικά. Δεν είναι λιγότερα volt η μπαταρία σου αλλά λιγότερα ah σε ένταση ρεύματος. Είναι δεδομένο πλέον σε μένα συμβαίνει πάντα. Αν κανείς κάποια μεγάλη απόσταση πχ 100χλμ θα δουλέψει κανονικά
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
Παιδια καλησπερα και από μενα. Νεος κατοχος mk8 1.0 ecoboost. Τις τελευταιε μερες σταματησε και εμενα να λειτουργει το s/s. Προφανως πρωτη σκεψη οτι λογω περιορισμενων μετακινησεων( quarantine λεω κ κλαιω) θα έχει ξεφορτιστει η μπαταρια. Το αυτοκινητο να προσθεσω το λειτουργώ σιγουρα για 3 με 4 χιλιομετρα καθε μερα ενω εχω βαλει κ aftermarket συναγερμό. Αναγκαστικα περιμενω ληξη καραντίνας να το ανοιξω σε εθνικη να φορτισει μπα και επανελθει. Καλη λευτερια κ καλό Πάσχα σε όλους!
 
Apr 17, 2020
41
3
6
fazeRmk7 said:
Παιδια καλησπερα και από μενα. Νεος κατοχος mk8 1.0 ecoboost. Τις τελευταιε μερες σταματησε και εμενα να λειτουργει το s/s. Προφανως πρωτη σκεψη οτι λογω περιορισμενων μετακινησεων( quarantine λεω κ κλαιω) θα έχει ξεφορτιστει η μπαταρια. Το αυτοκινητο να προσθεσω το λειτουργώ σιγουρα για 3 με 4 χιλιομετρα καθε μερα ενω εχω βαλει κ aftermarket συναγερμό. Αναγκαστικα περιμενω ληξη καραντίνας να το ανοιξω σε εθνικη να φορτισει μπα και επανελθει. Καλη λευτερια κ καλό Πάσχα σε όλους!

Καλημερα, κατα πασα πιθανοτητα επεσε η ταση μπαταριας. Οταν πεσει κατω απο ενα συγκεκριμενο ποσοστο φόρτισης, το βγαζει εκτος απο μονο του για την προστασια της μπαταριας. Για να φορτισεις θες μεγαλες διαδρομες σε βαθος χρονου, αλλιως τεστ στην μπαταρια απο μηχανημα σε αντιπροσωπεια.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
(update) Τελικά σήμερα που το κυκλοφόρησα για κανα 15λεπτο, το s/s δουλεύει κανονικά, λογικά πρέπει να φόρτισε η μπαταρία.. Το καλό είναι ότι αποκλείουμε ενδεχόμενο βλάβης.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Δυστυχώς αυτό με το s/s ισχύει. Εγώ κάνω καθημερινά σύνολο 32χλμ και κάθε τόσο βγαίνει εκτός το σύστημα επειδή πέφτει η τάση της μπαταρίας. Γενικά το όλο σύστημα δεν δουλεύει καθόλου καλά στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα.( σβήνει κατευθείαν μόλις σταματήσεις σε φανάρι πχ, σβήνει όσο είναι κρύο το αυτοκίνητο , σβήνει με τον κλιματισμό στο φουλ και έξω καύσωνα κλπ) καμία σχέση με αλλά αυτοκίνητα που έχουν το ίδιο σύστημα
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
49
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Καθυστερημένα θέλω να προσθέσω τη δικιά μου εμπειρία.
Παρατήρησα το πρόβλημα αυτό στο καινούριο μου fiesta (800 km). Στην αντιπροσωπεία μου είπαν τα καλασσικά περί μπαταρίας κλπ.
Η λύση κατ'αρχάς είναι η εξής:
1. Μπαίνετε στο αυτοκίνητο και ανάβετε το διακόπτη (χωρίς να βάλετε σε λειτουργία τον κινητήρα)
2. Ανοσβήνετε τα μεγάλα φώτα (τραβώντας το διακόπτη) 5 φορές σε σχετικά γρήγορο ρυθμό.
3. Πατάτε το πενταλ του φρένου τρείς φορές
4. Περιμένετε αρκετά δευτερόλεπτα
5. Θα αρχίσει να αναβοσβήνει το κόκκινο φώς της μπαταρίας.
6. Μόλις σταματήσει να αναβοσβήνει κλείστε το διακόπτη ρεύματος.
Όταν ξαναχρησιμοποιήσετε το αυτοκίνητο, το start/ stop θα πρέπει να δουλεύει κανονικά.

Η ακολουθία κινήσεων που περιέγραψα, κάνει επαναφορά του αισθητήρα κατάστασης μπαταρίας που υπάρχει πάνω στη μπαταρία (BCM-battery control module) και δίνει τις κατάλληλες πληροφορίες για την λειτουργία του start/stop.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread