Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Εδώ και αρκετές μέρες και μετά από μια εβδομάδα που έμεινε ακίνητο το αυτοκίνητο, σταμάτησε να λειτουργεί το start/stop. Είναι κανονικά ενεργοποιημένο απ το μενού αλλά μόλις σταματήσεις στο φανάρι, εμφανίζει το σύμβολο του start/stop με μια κάθετη γραμμή και βγάζει ένα μήνυμα που δεν θυμάμαι ακριβώς τι λέει αλλά κάτι ότι δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο το σύστημα , κάτι τέτοιο.στην αρχή υπέθεσα ότι είναι από χαμηλή μπαταρία επειδή έμεινε ακίνητο μέρες, αλλά παρόλο που κινείται καθημερινά πλέον εδώ και καιρό, συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο μήνυμα. Έχει κάποιος υπόψην του τι μπορεί να συμβαίνει;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις φορτιστή για να φορτίσεις full τη μπαταρία και να το ξαναδοκιμάσεις; Πρέπει να κάνεις πολλά χιλιόμετρα για να φορτίσει full η μπαταρία από μόνη της...
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Δοκίμασες να το απενεργοποιήσεις και ξανά ενεργοποιήσεις από το κουμπί 2-3 φορές;
Πάντως ότι βγάζει και μήνυμα μήπως θα έπρεπε να το δουν από την αντιπροσωπεία.
Και εγώ πάντως που αφήνω 4-5 μέρες το αυτοκίνητο δε μου δουλέυει μετά λόγο μπαταρίας και πρέπει να κάνω καμιά 100αρία + χιλιόμετρα για να στρώσει.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Αυτό είχα στο μυαλό μου να το βάλω στο φορτιστή να δω τι θα γίνει. Ναι δοκίμασα να το απο/ενεργοποιήσω απ το μενού αλλά δεν αλλάζει κάτι. Να πω την αλήθεια μεγάλη απόσταση δεν έχω κάνει ( δλδ 100χλμ μαζεμένα) αλλά δουλεύει αρκετή ώρα. Θα δοκιμάσω να το φορτίσω , διαφορετικά αντιπροσωπεία που έτσι κι αλλιώς θα πάω γιατί το έργο με το clima ακόμα συνεχίζεται......
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Ρωτησα σε συνεργειο της Ford και μου ειπαν οτι εαν η μπαταρια δεν εχει τη σωστη ταση τοτε  το start stop απενεργοποιειται μονο του μεχρι να φορτισει πληρως η μπαταρια κι ο λογος που το κανει ειναι ο εξης και καθαρα προστατευτικος
Αν η μπαταρια ειναι πεσμενη και το start stop λειτουργει υπαρχει περιπτωση σε ενα σβησιμο να μην ξανα αναψει μετα γιατι δεν θα εχει να τραβηξει ρευμα
Κανε καποια χιλιομετρα η φορτισε τη μπαταρια κι αν συνεχισει να στο κανει πηγαινε σε συνεργειο
Στο δικο μου που το ειχα τρεις μερες  ακινητο  και με συναγερμο  υστερα απο 10χλμ ενεργοποιηθηκε κανονικα
Απλα το δικο μου αυτοκινητο ειναι δυο μηνων και η μπαταρια δεν ειναι ακομη ταλαπωρημενη
Κλεινοντας θα πω οτι εγω δν το χρησιμοποιω συχνα αλλα μονο οταν βρεθω στο κεντρο
Φοβαμαι (χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο)  οτι αν καθε λιγο και λιγακι αναβοσβηνει το αυτοκινητο πιο πολυ παιδευεται η μπαταρια παρα εξοικονομεις κατι
Εχω παρατηρησει οτι η καταναλωση με νεκρα ταχυτητα ειναι μηδαμινη 0,3-0,5 λιτρα

και θα πω και κατι εκτος θεματος που ισως το γνωριζετε
Καλη η χρηση του Hill assistance αλλα εχετε σκεφτει οτι η χρηση του τρωει πιο ευκολα το δισκο αν σκεφτειτε οτι οταν ειναι σε ανηφορα η λειτουργια του ειναι σαν να κρατας συμπλεκτη και γκαζι μαζι
( κι αυτο το εθεσα στο συνεργειο και συμφωνησαν μαζι μου)


υ.Γ αν σας ζαλισα συγνωμη  ;) :-*
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
"Καλη η χρηση του Hill assistance αλλα εχετε σκεφτει οτι η χρηση του τρωει πιο ευκολα το δισκο αν σκεφτειτε οτι οταν ειναι σε ανηφορα η λειτουργια του ειναι σαν να κρατας συμπλεκτη και γκαζι μαζι "

σοβαρά?? ΟΚ...προφανέστατα το μυαλο μου πάει αυτόματα οτι πατάει φρένα για πάρτυ μας το αμάξι..
αυτο δεν το ξερα!
καλα ολα αλλα συμβάλλουν και στην φθορά και γρηγορότερη επίσκεψη στο συνεργείο  >D
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε Θάνο, απλά από απορία, σε πιο συνεργείο σου είπαν ότι το hill assist δουλεύει σαν να κρατάς το αμάξι σε ανηφόρα με το συμπλέκτη/γκάζι? Αν ισχύει κάτι τέτοιο, προφανώς στο συνεργείο δεν ξέρουν πως δουλεύει το hill assist. Το συγκεκριμένο σύστημα κρατάει τα φρένα απλά για μαξ 2-3δευτ αν αντιληφθεί ότι έχεις σταματήσει σε ανηφόρα, ώστε να σου δώσει λίγο χρόνο να πατήσεις συμπλέκτη και να ξεκινήσεις χωρίς να σε πάρει πίσω το αμάξι. Είναι σαν να σου κρατάει το φρένο πατημένο για λίγο και προφανώς δεν σου τρώει τον δίσκο...
Επίσης όσοι έχετε θέμα με το start/stop, μήπως έχετε εγκατεστημένο κάποιον aftermarket συναγερμό και τραβάει ρεύμα όταν το αμάξι είναι κλειδωμένο? Προσωπικά, χωρίς aftermarket συναγερμό, δεν είχα ποτέ θέμα με το s/s, ακόμα και όταν έχω αφήσει το αμάξι για πολλές μέρες ακίνητο. Είμαι στα 85,000χλμ, 5+ χρόνια από την αγορά, με την αρχική μπαταρία και όλα δουλεύουν μια χαρά. Θα πρέπει επίσης να είμαι μάλλον από τους λίγους που το αφήνουν μόνιμα σε λειτουργία το εν λόγω σύστημα :D
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Φίλε Θάνο, απλά από απορία, σε πιο συνεργείο σου είπαν ότι το hill assist δουλεύει σαν να κρατάς το αμάξι σε ανηφόρα με το συμπλέκτη/γκάζι? Αν ισχύει κάτι τέτοιο, προφανώς στο συνεργείο δεν ξέρουν πως δουλεύει το hill assist. Το συγκεκριμένο σύστημα κρατάει τα φρένα απλά για μαξ 2-3δευτ αν αντιληφθεί ότι έχεις σταματήσει σε ανηφόρα, ώστε να σου δώσει λίγο χρόνο να πατήσεις συμπλέκτη και να ξεκινήσεις χωρίς να σε πάρει πίσω το αμάξι. Είναι σαν να σου κρατάει το φρένο πατημένο για λίγο και προφανώς δεν σου τρώει τον δίσκο...
Επίσης όσοι έχετε θέμα με το start/stop, μήπως έχετε εγκατεστημένο κάποιον aftermarket συναγερμό και τραβάει ρεύμα όταν το αμάξι είναι κλειδωμένο? Προσωπικά, χωρίς aftermarket συναγερμό, δεν είχα ποτέ θέμα με το s/s, ακόμα και όταν έχω αφήσει το αμάξι για πολλές μέρες ακίνητο. Είμαι στα 85,000χλμ, 5+ χρόνια από την αγορά, με την αρχική μπαταρία και όλα δουλεύουν μια χαρά. Θα πρέπει επίσης να είμαι μάλλον από τους λίγους που το αφήνουν μόνιμα σε λειτουργία το εν λόγω σύστημα :D
στο συνεργειο Λιαπης στο Πολυγωνο μου το ειπαν ,και συγκεκριμενα βγαλαμε το αμαξι για μια δοκιμη σε ανηφορα και με ρωτησε ο μηχανικος γιατι  εχεις μονιμα το hill assistance και μετα ακολουθησε η πιο πανω συζητηση που περιεγραψα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Θανος68 said:
στο συνεργειο Λιαπης στο Πολυγωνο μου το ειπαν ,και συγκεκριμενα βγαλαμε το αμαξι για μια δοκιμη σε ανηφορα και με ρωτησε ο μηχανικος γιατι  εχεις μονιμα το hill assistance και μετα ακολουθησε η πιο πανω συζητηση που περιεγραψα

Μπορείς να τους διορθώσεις και να τους πεις ότι κανένα S/S σύστημα στο κόσμο δεν δουλεύει με το συμπλέκτη. Αναρωτιέμαι που το άκουσαν αυτό. Προφανώς και επενεργεί στα φρένα, μερικά δουλεύουν ως στιγμιαίο χειρόφρενο δουλεύοντας μόνο με τα πίσω φρένα.

Ο χρόνος ενέργειας είναι ~2", και *νομίζω* ότι σε μερικά αυτοκίνητα είναι και ρυθμιζόμενο, δηλαδή αν θες να επενεργεί το S/S περισσότερο ή λιγότερο χρόνο. Σε κάθε περίπτωση, πατώντας γκάζι απεμπλέκεται αυτόματα, και άρα δεν σε εμποδίζει.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
θα τους το πω και εαν γνωριζεις πες μου γιατι μου απενεργοπιειται μονο του( το εχω θεσει κι σε αλλη ενοτητα σαν θεμα)
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Χθες ψάχνοντας το μενού, στις πληροφορίες των συστημάτων στο start stop μου έγραφε ότι φορτίζει  την μπαταρία. Οποτε μάλλον είναι από χαμηλή στάθμη της μπαταρίας. Θα το βάλω μια δυο μέρες στον φορτιστή και θα επανέλθω με νεότερα!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Για ποιο λες, το S/S ή το Hill Start Assist ? To S/S απενεργοποιείται κυρίως όταν υπάρχει θέμα/πρόβλημα με την μπαταρία, ή για τους πολύ συγκεκριμένους λόγους που αναφέρει το manual.

AUTO-START-STOP - ΜΗΧΑΝΙΚΌ ΚΙΒΏΤΙΟ ΤΑΧΥΤΉΤΩΝ

Το σύστημα δεν σταματά τη λειτουργία του κινητήρα υπό ορισμένες συνθήκες, για παράδειγμα:

Εάν έχετε ανοίξει την πόρτα του οδηγού.
Εάν έχετε λύσει τη ζώνη ασφαλείας του οδηγού.
Εάν το όχημά σας βρίσκεται σε μεγάλο υψόμετρο.
Εάν έχετε ενεργοποιήσει το θερμαινόμενο παρμπρίζ.
Στη φάση προθέρμανσης του κινητήρα.
Εάν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή.
Εάν η φόρτιση της μπαταρίας είναι χαμηλή ή η θερμοκρασία της μπαταρίας είναι εκτός του βέλτιστου πεδίου τιμών λειτουργίας.
Όταν πρέπει να διατηρηθεί ο εσωτερικός κλιματισμός ή να μειωθεί το θάμπωμα.

To Hill Start Assist μπορεί να απενεργοποιηθεί είτε μέσω της σχετικής επιλογής (για χειροκίνητο) είτε λόγω βλάβης σε κάποιο σχετικό υποσύστημα (π.χ. αισθητήρα γκαζιού), είτε για κάποιον άλλο λόγο.

BΟΉΘΕΙΑ ΕΚΚΊΝΗΣΗΣ ΣΕ ΑΝΗΦΌΡΑ

Το σύστημα θα απενεργοποιηθεί εάν προκύψει δυσλειτουργία ή εάν αυξήσετε υπερβολικά τις στροφές του κινητήρα.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Εγώ μιλάω για το s/s και μάλλον είναι από χαμηλή τάση μπαταρίας. Θα δοκιμάσω φόρτιση και νλεπουμε
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Τελικά αφού φορτησα την μπαταρία με φορτιστή το s/s δούλεψε κανονικά από μόνο του. Το περίεργο είναι ότι το αυτοκίνητο είχε μείνει ακίνητο 5 μέρες και αυτό ήταν ικανό να πέσει τόσο πολύ η στάθμη της μπαταρίας όπου το δυναμό του αυτοκινήτου παρόλο που το αμάξι ήταν σε καθημερινή κίνηση να μη μπορεί να τη φορτίσει;;;; Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία; Νομίζω ότι και κάπου άλλου διάβασα ότι υπήρξαν τέτοια θέματα σε καινούργια fiesta
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Εμένα έμεινε από μπαταρία την πρώτη εβδομάδα που το αγόρασα. Αλλαχτηκε στην εγγύηση και από τότε μια χαρά το αμάξι. Αλλά το να σε αφήνει μόλις που το αγόρασες.... Ξενέρα. Άμα το φορντ δεν σε αφήσει έστω μια φορά.... Δεν μπορεί. Το ίδιο και το mk6 που έχω σαν δεύτερο.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Άρα υπάρχει περίπτωση να έχει ελαττωματική μπαταρία; Να είναι καμία παρτίδα με πρόβλημα; Αν είναι να πάω για έλεγχο καλύτερα; Μου κάνει εντύπωση που σε 5 μέρες έπεσε τόσο πολύ η απόδοση της που ούτε το δυναμό του αυτοκινήτου δεν κατάφερε να τη φορτισει
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
Στην δική μου περίπτωση και μπαταρία αλλάξανε και επαναπρογραμματισμό κάνανε αλλα τπτ έμεινε το αμάξι 4 μέρες μέσα και τελικά έφταιγε ο αισθητήρας που διαβάζει το ποσοστό της μπαταρίας ωστε να επιτρέψει στο σύστημα να δουλέψει , αλλάχτηκε και όλα καλά από τότε
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Εγω με το που μπαινω στο αμαξι το απομονωνω .
Δεν νομιζω οτι προσφερει οικονομια ( αν δεις την καταναλωση με νεκρα ταχυτητα 0,3 εως 0,5 φτανει) ,ισα ισα που νομιζω οτι αναψε σβησε τρωγεται η μπαταρια  κι η μιζα περισσοτερο
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
συμφωνώ μειώνει την ζωή τους.., και εγώ το απενεργοποιώ μόλις βάζω μπροστά 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread