Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
mk1 Stelios said:
Ο κάγκουρας και ο κοντράκιας μου απάντησε!  

Φόρουμ είναι και κάνουμε διάλογο. Χαρακτηρισμοί όπως κοντράκιδες κ κάγκουρες δεν είναι προσβλητικοί..ίσα ίσα που κολακεύουν αυτόν που νιώθει ότι είναι!  ;)
Και επειδη καποια παιδια μπορει να μην σε ξερουν και καλα, πες τους οτι εσυ εισαι ο αρχικαγκουρας ολων  tease.
Και εγω Νικολα που το ειδα για εσενα πηγε το μυαλο μου,αλλα εσυ εχεις ριξει πολυ μελετη ρε παιδι μου,εισαι σε αλλο επιπεδο....

mk1 Stelios said:
Υ.Γ. ..άσε που θα μάθω στον μικρό να λέει ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ Â giggle

Το παιδι ξερεις τι θα λεει;

"Δωσε κι'αλλο πονο πατερα"   :D
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Θέλω να μικρινω τον λεβιε ,ξερει κανείς που μπορω να τον κοψω λίγο;
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
εγώ σας προτείνω να κάνετε ότι έκανα κ εγώ δηλ να κόψετε τον λεβιέ στο μέγιστο μήκος που θέλετε (προτείνω όχι περισσότερο απο 5εκ για να μην τεντώνεστε στην 5η) και να προσαρμόσετε ένα σωλήνα ίδιας διαμέτρου στο λεβίε με περίπου 10 εκατοστά μήκος με βίδες πάνω του για να σφίγγει ώστε να μπορέιτε να το επαναφέρετε στην αρχική κατάσταση εφόσον δεν σας βολεψει.Έτσι φτιάχνετε ένα πολύ οικονομικό και ρυθμιζόμενο short shift :) Εγώ το έκοψα 4 εκ και τρελαίνομαι να αλλάζω ταχύτητες !!! 3-4 μπαίνει χωρίς καν να το καταλάβεις,όλοι έχουν να λένε για τις αλλαγές μου πλέον απλά το παρακάνω καμιά φορά και σαν να νιώθω τον συμπλέκτη να μυρίζει λιγάκι  :D ορίστε και φώτο για όσουν δεν κατάλαβαν την κατασκευή :


ΥΓ
Το καλό με αυτόν τον τρόπο είναι ότι δεν χρειάζονται καινούργια πάσα στον λεβιέ.
Την κατασκευή την έκανα με ένα φίλο και δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει σε μηχανουργείο.Τον λεβιέ τον έκοψα επί τόπου με πριονάκι ! Στην ουσία βρείτε ένα μασίφ σωλήνα,τρυπήστε τον με τρυπάνι και ανοίξτε πάσα για τις βίδες!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
πως γίνεται να κερδίσεις καλύτερο χρόνο στις αλλαγές επειδή κόντυνες τον λεβιε?
από ότι κατάλαβα δεν πείραξες καθόλου την βάση του λεβιε
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
απλά είναι μικρότερος ο χρόνος της αλλαγής μιας και η διαδρομή από την μια σχέση στην άλλη είναι μικρότερη.Κυρίως στην αίσθηση είναι η διαφορά,έσφιξε αρκετά αλλά σίγουρα κάτι έκανε και στις αλλαγές.Για ακόμη πιο γρήγορες αλλαγές θέλει και τροποποίηση στην βάση όπως θα εννοείς αλλά δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο (αν και έχω τα μέσα) γιατί είμαι ευχαριστημένος έτσι !
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
scorpion said:
πως γίνεται να κερδίσεις καλύτερο χρόνο στις αλλαγές επειδή κόντυνες τον λεβιε?
από ότι κατάλαβα δεν πείραξες καθόλου την βάση του λεβιε
Ιάκωβε είναι σαν την τραμπάλα. Όσο πιο κοντά στο κέντρο τόσο πιο δύσκολα μετακινείσαι αλλά με μεγαλύτερη ταχύτητα (τερματίζεις πιο γρήγορα κατά πάνω η και κάτω) όσο πιο μακριά τόσο λιγότερη δύναμη βάζεις αλλά κάνεις μεγαλύτερη διαδρομή (τόξο- ένα κομμάτι του κύκλου).

Κάνε μια απλή δοκιμή στο αμάξι σου. την ώρα που θα οδηγάς πιασε τον λεβιέ αρκετά χαμηλά στην φούσκα και άλλαξε ταχύτητα.  Θα καταλάβεις την διαφορά πολύ εύκολα!!! Αυτό το πράγμα που θα κάνεις, αυτό το έχει κάνει στην ουσία ο φίλος fiestaki 1.6 απλά σε μόνιμη βάση η έστω μέχρι να το βαρεθεί.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread