Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
....αναμένωντας τέλος μάρτη το νεο μου fiesta st-line chrome blue αναρωτιέμαι αν η πρώτη εξωτερική αλλαγή θα ειναι να αντικαστήσουμε την κλασσική κεραία με ενα ωραιότατο shark fin. Απο την μια ποτε δεν ειχα σε αλλο αμαξι (αυτο περισσοτερο διοτι δεν ταιριαζει) αλλα πλεον θεωρω πως οι κατασκευαστες θα επρεπε να το δινουν απο μονοι τους το shark fin και σε αυτοκινητα όπως το fiesta mk8 και να ξεφύγουμε πλεον απο την κλασικη μεγαλη κεραια που πλεον δεν νομιζω οτι οφελεί να παραμένει έτσι ασε που μπορεί να περάσουμε ξυστά απο κανα γκαράζ και να βρει απο πανω ....αστειύομαι για το τελευταίο...

κυκλοφορουν στο ebay με 5€ που λέει ο λόγος και οσοι ειναι τυχεροι και έχουν μαυρο ασπρο κ τετοια χρώματα κλασσικα τοτε δεν θα δυσκολευτουν. Εγω που θα ειμαι με chrome blue θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ειναι στο ιδιο χρώμα ακριβώς ώστε γιατι μετα αν εστω πλησιάζει το χρώμα θα κάνει μπαμ μια ηλίθια διχρωμία και απο την αλλη το να βάλω απλως το μαυρο χρώμα επισης θα ταιριάζει ίσως μεν αλλα μαλλον στο τελος δεν θα ειναι τοσο καλο εμφανισιακα.

ψάχνωντας λοιπον βρήκα αυτό το site https://paintmodz.co.uk/products/mk3-ford-focus-mk8-ford-fiesta-shark-fin-aerial?variant=9790072520761, εχει πολλα απο τα χρώματα που βγαίνει το fiesta αλλα οχι (ακομα ισως?) το chrome blue.

το κακο βεβαια ειναι οτι ειναι ακριβό στα 50€ για ενα τέτοιο πλαστικό σκατό.....
δεν ξέρω αν υπάρχει σοβαρή λύση στο να παρεις ενα αβαφτο (αν υπαρχει) και να πας να στο βάψουν...απο εκει και περα θα μου πεις που θα βρω εγω το χρώμα chrome blue και κατα πόσο θα το πετύχει κ αυτος που θα το κάνει.

προς στιγμήν περασε κ απο το μυαλο μου το carbon fibre αλλα μαλλον το πιο ορθό ειναι να βρώ στο ιδιο χρώμα

ακουω αποψεις...κ αν καποιος ενδιαφερεται. fiesta_2 mka
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Οποιοσδήποτε σοβαρός βαφέας μπορεί να σου ταιριάξει το χρώμα. Δε νομίζω ότι θα βρεις έτοιμο βαμμένο στο χρώμα σου.

Έχω σε αγγελία ένα ολοκαίνουριο μαύρο, το οποίο δεν μπήκε ποτέ στο αμάξι (το είχα αγοράσει για το προηγούμενό μου), στα 15€. Έλα πάρ'το με 10€ να πειραματιστείς, αν θες.
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
πως και δεν το βαζεις εσυ στο δικο σου?
απο την αλλη αν ειναι ηδη μαυρο, θελει ξησιμο κ βαψιμο για να γινει σωστα.
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Δε με ενδιαφέρει η κεραία. Ακόμα και την εργοστασιακή κεραία την έχω βγάλει και την έχω στο πορτμπαγκάζ.

Ναι, θα θέλει βάψιμο γι'αυτό είπα να πειραματιστείς. ;)
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
aft3rgl0w said:
....αναμένωντας τέλος μάρτη το νεο μου fiesta st-line chrome blue αναρωτιέμαι αν η πρώτη εξωτερική αλλαγή θα ειναι να αντικαστήσουμε την κλασσική κεραία με ενα ωραιότατο shark fin. Απο την μια ποτε δεν ειχα σε αλλο αμαξι (αυτο περισσοτερο διοτι δεν ταιριαζει) αλλα πλεον θεωρω πως οι κατασκευαστες θα επρεπε να το δινουν απο μονοι τους το shark fin και σε αυτοκινητα όπως το fiesta mk8 και να ξεφύγουμε πλεον απο την κλασικη μεγαλη κεραια που πλεον δεν νομιζω οτι οφελεί να παραμένει έτσι ασε που μπορεί να περάσουμε ξυστά απο κανα γκαράζ και να βρει απο πανω ....αστειύομαι για το τελευταίο...

κυκλοφορουν στο ebay με 5€ που λέει ο λόγος και οσοι ειναι τυχεροι και έχουν μαυρο ασπρο κ τετοια χρώματα κλασσικα τοτε δεν θα δυσκολευτουν. Εγω που θα ειμαι με chrome blue θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ειναι στο ιδιο χρώμα ακριβώς ώστε γιατι μετα αν εστω πλησιάζει το χρώμα θα κάνει μπαμ μια ηλίθια διχρωμία και απο την αλλη το να βάλω απλως το μαυρο χρώμα επισης θα ταιριάζει ίσως μεν αλλα μαλλον στο τελος δεν θα ειναι τοσο καλο εμφανισιακα.

ψάχνωντας λοιπον βρήκα αυτό το site https://paintmodz.co.uk/products/mk3-ford-focus-mk8-ford-fiesta-shark-fin-aerial?variant=9790072520761, εχει πολλα απο τα χρώματα που βγαίνει το fiesta αλλα οχι (ακομα ισως?) το chrome blue.

το κακο βεβαια ειναι οτι ειναι ακριβό στα 50€ για ενα τέτοιο πλαστικό σκατό.....
δεν ξέρω αν υπάρχει σοβαρή λύση στο να παρεις ενα αβαφτο (αν υπαρχει) και να πας να στο βάψουν...απο εκει και περα θα μου πεις που θα βρω εγω το χρώμα chrome blue και κατα πόσο θα το πετύχει κ αυτος που θα το κάνει.

προς στιγμήν περασε κ απο το μυαλο μου το carbon fibre αλλα μαλλον το πιο ορθό ειναι να βρώ στο ιδιο χρώμα

ακουω αποψεις...κ αν καποιος ενδιαφερεται. fiesta_2 mka
.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1551658386[/time]
Εγω εχω ενα fiesta ασπρο(frozen white)
Αγορασα μια  κεραια με 8 ευρω αλλα το ασπρο του αυτοκινητου δεν ταιριαζει με το χρωμα της κεραιας κι θελει βαψιμο
Ο φαναποιος μου ειπε ομως οτι ισως χρειαστει κι βαψιμο το κομματι που ειναι γυρω γυρω  που θα πατησει κι  η  κεραια κι πρωτα ηθελε να το δει απο κοντα
Δεν ασχοληθηκα καθολου κι αφησα την εργοστασιακη
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Τελικά έχει βάλει κανείς  shark fin κεραία ? Αν ναι, ποιά ?
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Προσωπικά παρήγγειλα μία από τις φθηνές στο ebay μιας και μιλάμε για ένα κομμάτι πλαστικό.
Θα δοκιμάσω την απόδοσή της και αν η ποιότητα του πλαστικού φαίνεται αξιόλογη θα την πάω για βάψιμο για να τη βάλω στο αμάξι.

Όταν παραλάβω θα ενημερώσω.
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Δηλαδή η κεραία που πήρες είναι άβαφο πλαστικό ?
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Παρήγγειλα μία βαμμένη λευκή αλλά δε νομίζω ότι θα είναι το ίδιο με του αυτοκινήτου οπότε κατά 99% θα θέλω να τη βάψω στο σωστό χρώμα.
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Είχα δει στο δρόμο ένα αυτοκίνητο με λευκή κεραία η οποία είχε γίνει κίτρινη οπότε φαντάζομαι πρέπει να βαφτεί σωστά ούτως ή άλλως.
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
spoumi για στείλε Link να δούμε ποια αγόρασες. ;)
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
aft3rgl0w said:
spoumi για στείλε Link να δούμε ποια αγόρασες. ;)

Από ebay αγόρασα τελικά καθώς κάτι πιο "σοβαρό" ξέφευγε οικονομικά για ένα κομμάτι πλασιτκό.
Μέτρησα τις διαστάσεις για να χωράει η βάση και πήρα αυτή.
Ελπίζω να μου έρθει γιατί τους τελευταίους μήνες καθυστερούν πολύ τα δεματάκια.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Spoumi επειδή την κοίταξα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ, αυτή που πήρες λέει Color Black και όχι άσπρο που αναφέρεις. Στο λέω μήπως δε το πρόσεξες και βρεθείς προ εκπλήξεως.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
andrnith said:
Spoumi επειδή την κοίταξα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ, αυτή που πήρες λέει Color Black και όχι άσπρο που αναφέρεις. Στο λέω μήπως δε το πρόσεξες και βρεθείς προ εκπλήξεως.

Λέει ότι διαλέγεις. Εγώ του έγραψα στο σχόλιο ότι θέλω άσπρη αλλά όπως έγραψα και παραπάνω θεωρώ ότι θα χρειαστεί βάψιμο έτσι κι αλλιώς για να είναι σωστό το αποτέλεσμα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει υπομονή να την παραλάβω για να υπάρχει ένα feedback.
Σαν διαστάσεις πάντως πρέπει να κάνει και είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξει κανείς γιατί κάποιες άλλες που βρήκα ήταν πιο μικρές.
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
οκ φαίνεται πάντως. να δούμε το βάψιμο ποσο θα πάει για κάτι τόσο μικρό.
εγω πάντως χρειάζομαι chrome blue χρωματάκι....
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Παρέλαβα το shark fin.
Τα καλά νέα είναι ότι κάνει και φαίνεται να εφαρμόζει καλά.
Τα κακά νέα είναι πως μου έστειλε μαύρο αντί για λευκό που είχα ζητήσει οπότε δεν γλιτώνω το βάψιμο.
Δεν περίμενα να το γλιτώσω βέβαια αλλά θα ήθελα να δω πώς κάθεται το λευκό στο λευκό του αμαξιού.

58754998_1424231761086232_7283303827141296128_n.jpg


58698591_416697742241415_1141875858038849536_n.jpg


Έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή μήπως βγάλω άκρη και πάρω κάποιο refund ή μου στείλει άλλο.

Ποιοτικά πάντως φαίνεται τίμιο και μια χαρά το πλαστικό για τα 3 ευρώ που έκανε.
Μένει να τσεκάρω λίγο και το σήμα.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
spoumi said:
Παρέλαβα το shark fin.
Τα καλά νέα είναι ότι κάνει και φαίνεται να εφαρμόζει καλά.
Τα κακά νέα είναι πως μου έστειλε μαύρο αντί για λευκό που είχα ζητήσει οπότε δεν γλιτώνω το βάψιμο.
Δεν περίμενα να το γλιτώσω βέβαια αλλά θα ήθελα να δω πώς κάθεται το λευκό στο λευκό του αμαξιού.

58754998_1424231761086232_7283303827141296128_n.jpg


58698591_416697742241415_1141875858038849536_n.jpg


Έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή μήπως βγάλω άκρη και πάρω κάποιο refund ή μου στείλει άλλο.

Ποιοτικά πάντως φαίνεται τίμιο και μια χαρά το πλαστικό για τα 3 ευρώ που έκανε.
Μένει να τσεκάρω λίγο και το σήμα.

Γνωμη μου ειναι αν εχεις σκοπο να προσθεσεις μαυρες λεπτομερειες να κρατησεις το μαυρο. πχ το καπακι των πλαινω καθρεπτων μαυρο  ή να αλλαξεις με extra (προσθετη)αεροτομη μαυρη κλπ
παρολα αυτα...3ευρω ειναι αυτα κρατας κ τα 2.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Georgia89 said:
Γνωμη μου ειναι αν εχεις σκοπο να προσθεσεις μαυρες λεπτομερειες να κρατησεις το μαυρο. πχ το καπακι των πλαινω καθρεπτων μαυρο  ή να αλλαξεις με extra (προσθετη)αεροτομη μαυρη κλπ
παρολα αυτα...3ευρω ειναι αυτα κρατας κ τα 2.
Η πρώτη μου σκέψη αυτή ήταν.
Πώς και μαύρη μπορεί να σταθεί μια χαρά στο αμάξι ειδικά αν όπως λες προστεθούν μαύρες λεπτομέρειες.
Αλλά νομίζω προτιμώ το clean look όσο γίνεται και θα βαφτεί άσπρη για να φαίνεται και λιγότερο.
Απλά περιμένω να δω τι απάντηση θα έχω από τον πωλητή.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
spoumi said:
Παρέλαβα το shark fin.
Τα καλά νέα είναι ότι κάνει και φαίνεται να εφαρμόζει καλά.
Τα κακά νέα είναι πως μου έστειλε μαύρο αντί για λευκό που είχα ζητήσει οπότε δεν γλιτώνω το βάψιμο.
Δεν περίμενα να το γλιτώσω βέβαια αλλά θα ήθελα να δω πώς κάθεται το λευκό στο λευκό του αμαξιού.

58754998_1424231761086232_7283303827141296128_n.jpg


58698591_416697742241415_1141875858038849536_n.jpg


Έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή μήπως βγάλω άκρη και πάρω κάποιο refund ή μου στείλει άλλο.

Ποιοτικά πάντως φαίνεται τίμιο και μια χαρά το πλαστικό για τα 3 ευρώ που έκανε.
Μένει να τσεκάρω λίγο και το σήμα.

Είδες που στο είπα spoumi; Εντάξει, προσωπικά είναι όμορφο και έτσι. Είχα παραγγείλει και έγω και περιμένω να παραλάβω. Από θέμα κόλλας είναι εντάξει; Κόλλησε καλά;
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
andrnith said:
Είδες που στο είπα spoumi; Εντάξει, προσωπικά είναι όμορφο και έτσι. Είχα παραγγείλει και έγω και περιμένω να παραλάβω. Από θέμα κόλλας είναι εντάξει; Κόλλησε καλά;

Όσες φορές έχω παραγγείλει κάτι που δηλώνεις το χρώμα σε σχόλιο δεν είχα παλιότερα θέμα.
Δε με πειράζει κιόλας καθώς θα το έβαφα έτσι κι αλλιώς.
Δεν το έχω κολλήσει ακόμα αφού θέλω να το βάψω πρώτα.
Η κόλλα είναι μεν λεπτή γράφει 3Μ βέβαια. δε νομίζω να έχει θέμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread