Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ωραίο δείχνει και σε μαύρο. Έτσι και αλλιώς μαύρη είναι και η εργοστασιακή κεραία.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Αν σκοπευεις να παιξεις διχρωμια με το μαυρο...αστην ετσι. μαζι με καθρεπτες μαυρους σιριτια ή οτι αλλο θελησεις να μαυρισεις..μια χαρα θα κατσει και η κεραια ετσι οπως ειναι.
μια χαρα την βλεπω στη φωτο..μπραβο για την αγορα σου.
πες μας την γνωμη σου για το αν δουλευει κι ολας σωστα ωστε να βοηθησουμε και αλλα παιδια που ισως σκεφτονται την αγορα της.
Μπραβο σου  ok234  ok234
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
spoumi απο reception ειχες καμια διαφορα σε σχεση με την default κεραία?
επίσης το βάψιμο πόσο πάει, και που? σε ενα τυχαίο φανοποιείο?
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
aft3rgl0w said:
spoumi απο reception ειχες καμια διαφορα σε σχεση με την default κεραία?
επίσης το βάψιμο πόσο πάει, και που? σε ενα τυχαίο φανοποιείο?

Δεν την έχω δοκιμάσει για το σήμα ακόμα να σου πω την αλήθεια.
Την έδωσα για βάψιμο σε έναν φίλο οπότε δεν ξέρω ακόμα τι θα μου κοστίσει.
Όταν με το καλό την πάρω πίσω θα τσεκάρω και το σήμα πριν την τοποθετησω κανονικά.
 

flyinggeorge

Newbie
Jun 16, 2018
7
0
1
Καλησπέρα στην ομαδάρα! Ενημέρωση για τα μέλη του club, την ίδια κεραία από το internet που αγόρασε ο φιλος παραπάνω την βρήκα και εδώ Ελλάδα, πιο ακριβή βέβαια στα 10 ευρώ. Νομίζω ότι είναι η ίδια. To link είναι: https://www.ideahellas.gr/product/%ce%ba%ce%b5%cf%81%ce%b1%ce%af%ce%b1-%ce%bf%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%ae%cf%82-%cf%81%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%bf%cf%86%cf%8e%ce%bd%ce%bf%cf%85-%ce%b1%cf%85%cf%84%ce%bf%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%ae%cf%84%ce%bf/
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
φαινεται ιδια αλλα με λιγο διαφορετικες οι διαστασεις τους ομως
του spoumi :

Height: 65mm
Width: 70mm
Length: 160mm

ενώ η ντόπια  που λες εσυ :D :

Height: 70mm
Width: 75mm
Length: 170mm

είναι λίγο πιο μεγάλη, ίσως και χωρίς λόγο? ο spoumi θα μπορει να κρινει αν λιγοι ποντοι παραπανω θα βοηθηγαν η όχι.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Σημασία έχει να χωράει η εργοστασιακή βάση μέσα.
Σε αυτή που πήρα χωράει.
Οι φωτό που έχουν το ελληνικο σαητ είναι ίδιες με αυτής που πήρα εγώ.
Οι εωστερικές διαστάσεις επίσης.
Εξωτερικά δεν σκέφτηκα να τη μετρήσω.
Όταν πάρω την κεραία πίσω μπορώ να τη μετρήσω και εξωτερικά.
 

flyinggeorge

Newbie
Jun 16, 2018
7
0
1
Μισό χιλιοστό διαφορά στις μετρήσεις aft3rgl0w δεν είναι πόντοι !!! Το μαγαζί από την Ελλάδα δεν τις κατασκευάζει και αυτοί από το εξωτερικό τις αγοράζουν. Μπορεί και από τον ίδιο.  Η διαφορά είναι στη τιμή, εδώ έχει δεκα ευρώ και απέξω που την πήρε ο spoumi τα μισά. Επίσης μια άλλη διαφορά είναι ότι όσοι θέλουν μπορούν να πάνε στο κατάστημα στην Αθήνα και να τις δούν χωρίς την απαίτηση αγοράς τους. Οι διαστάσεις στην εργοστασιακή μαύρη κεραία του ford fiesta stline είναι : Μήκος 65mm ή 6,5 εκατοστά, από το εξωτερικό είναι 16 εκατοστά και 17 από το μαγαζί στην Ελλάδα. Το πλάτος από την εργοστασιακή είναι 7 εκατοστά, από έξω 7 εκατοστά και από το μαγαζί στην Ελλάδα 7,5 εκατοστά. Το ύψος της εργοστασιακής 4,5 εκατοστά, από έξω 6,5 και από Ελλάδα 7. Συμπερασματικά η εργοστασιακή είναι  6,5 εκατοστά μήκος ενώ με 16,5 εκατοστά από έξω και 17 από Ελλάδα η διαφορά είναι 10 πόντους μεγαλύτερες οι δύο κεραίες από αυτή του αυτοκινήτου.
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
wall ναι ρε sorry , mm ειναι οχι cm .... εγω δεν το διαβασα καλά...
ειμαι πολύ ξενύχτης εδω και μέρες λογο παιδιού χαχα :D

λοιπον ναι ειναι οι ιδιες γενικά και μας κάνουν, εγω απορώ μονο για το βάψιμο ποσο πάει γιατι στο chrome blue που εχω δεν υπάρχει βαμμένη.
 

flyinggeorge

Newbie
Jun 16, 2018
7
0
1
Κουράγιο aft3rgl0w! Εχω 4 παιδιά και πίστεψε με ξέρω από ξενύχτια!! sleeping sleeping Υπάρχει και αυτό το site που τις έχει ήδη βαμένες στο χρώμα που θες. Βεβαια τσούζουν λίγο οι τιμές του. https://paintmodz.co.uk/collections/ford-fiesta-mk8-2018/products/mk3-ford-focus-mk8-ford-fiesta-shark-fin-aerial?variant=17057346977849. Μάλλον να πας να δείς αυτή από Αθήνα σε μαύρο χρώμα πως φαίνεται στο αμάξι και βλέπεις για παραπέρα.
 

aft3rgl0w

Original poster
New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
χαχα thanks!
ε ναι κ εγω αυτο το site βρήκα και έχω βάλει στο αρχικο θέμα εδω :)
αλλα τους έστειλα εμαιλ και δεν βγαζουν σε chrome blue γιατι δεν εχει ζητηση μου ειπαν. αν ζητήσουν περισσότεροι τοτε θα το βγαζουν και σε αυτο το χρωμα ειπε. βεβαια πανακριβο ενα 50αρικο για ενα πλαστικο....
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ρε παιδιά είδα από κοντά αυτή την κεραία τοποθετημένη και μου φαίνεται τεράστια/χοντροκομμένη...
Αντίθετα είδα την εργοστασιακή Shark Fin κεραία του νέου Focus η οποία είναι πανέμορφη και πολύ μικρότερη...
 

flyinggeorge

Newbie
Jun 16, 2018
7
0
1
Καλησπέρα JohnD
την είδα και εγώ και πήγα στην αντιπροσωπεία και ρώτησα για τιμή.....κάθεσαι....κάτσε.....άκουσον, άκουσον!! :eek: :eek:
.....63 ευρώ.....
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Για του Focus μιλάς ?
Δεν με εκπλήσσει η τιμή. Για γνήσιο ανταλλακτικό αναμενόμενα τσιμπημένη μου ακούγεται.  Εδώ ζητάει 500€ για την αεροτομή.
H τιμή είναι για άβαφη(ασταρωμένη) ή βαμμένη κομπλέ ?
Το θέμα είναι οτι για να μπεί θέλει κατέβασμα ο ουρανός. Πράγμα που δε θα έκανα σε καμια περίπτωση σε ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Του focus ειναι πιο μικρή διότι δεν υπάρχει η βάση που ήδη έχουμε εμείς.
Προκειμένου να μπει shark fin σε εμάς πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο ώστε να χωράει η υπάρχουσα βάση.
Δεν θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις αλλά ήταν περίπου 8εκ x 4-5εκ και στη βαση που πήρα στο μήκος χωράει ίσα ίσα.

Θεωρώ ότι βαμμένη στο χρώμα του αυτοκινήτου δεν κάνει μπαμ και θα είναι αρκετά διακριτικό.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Ήρθε λοιπόν το shark fin βαμμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου.
Το έβαλα πάνω αλλά όπως το έβλεπα στο αυτοκίνητο μου φαινόταν τελείως ξένο.
Στις φωτό δεν φαίνεται τόσο ξένο όσο μου φάνηκε από κοντά. Το ίδιο είπε και ο φίλος μου που ήταν μαζί μου εκείνη τη στιγμή.

Την επόμενη μέρα έτυχε και είδα ένα λευκό stline με shark fin και μπορώ να πω ότι δεν τρελάθηκα.
Γι αυτό λέω προς το παρόν να μην προχωρήσω και να μείνω όπως είμαι αυτή τη στιγμή.

Σας παραθέρω και δύο πολύ πρόχειρες φωτό αν και ξαναλέω ότι στις φωτό φαίνεται πιο καλά από ότι ήταν από κοντά.

17n60HW.jpg


Q6mRwAL.jpg
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
spoumi said:
Ήρθε λοιπόν το shark fin βαμμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου.
Το έβαλα πάνω αλλά όπως το έβλεπα στο αυτοκίνητο μου φαινόταν τελείως ξένο.
Στις φωτό δεν φαίνεται τόσο ξένο όσο μου φάνηκε από κοντά. Το ίδιο είπε και ο φίλος μου που ήταν μαζί μου εκείνη τη στιγμή.

Την επόμενη μέρα έτυχε και είδα ένα λευκό stline με shark fin και μπορώ να πω ότι δεν τρελάθηκα.
Γι αυτό λέω προς το παρόν να μην προχωρήσω και να μείνω όπως είμαι αυτή τη στιγμή.

Σας παραθέρω και δύο πολύ πρόχειρες φωτό αν και ξαναλέω ότι στις φωτό φαίνεται πιο καλά από ότι ήταν από κοντά.

17n60HW.jpg


Q6mRwAL.jpg

Κι εγω την δοκιμασα χωρις βεβαια να την κολλησω κι δεν μου αρεσε καθολου
οποτε εμεινα στην εργοστασιακη
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η εργοστασιακή απλή κεραία υποστηρίζει μόνο λήψη fm/dab ή είναι και για το gps;
Αν ισχύει το πρώτο, γιατί δε δοκιμάζετε μια καινούρια κεραία που θα αντικαθιστά την παλιά; Αν ισχύει το δεύτερο, φαντάζομαι το κόστος θα ανεβαίνει αρκετά...
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Το αυτοκίνητο δεν έχει navi οπότε δε γνωρίζω αν έχει gps.

Όταν λες καινούρια κεραία εννοείς να βιδωθεί στη μαμά βάση?
Η μαμά κεραία μια χαρά είναι απλά ψάχναμε ένα πιο καθαρό look.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
spoumi said:
Το αυτοκίνητο δεν έχει navi οπότε δε γνωρίζω αν έχει gps.

Όταν λες καινούρια κεραία εννοείς να βιδωθεί στη μαμά βάση?
Η μαμά κεραία μια χαρά είναι απλά ψάχναμε ένα πιο καθαρό look.

Δεν ξέρω πως είναι στο ΜΚ8, αλλά στο ΜΚ7,5 υπάρχει ξεχωριστό GPS module πάνω στο parebrise, ανεξαρτήτως αν έχει navi ή όχι το όχημα.

Όσο για την κύρια GPS κεραία, αυτή συνδυάζεται με την radio antenna μόνο σε οχήματα με εργοστασιακό shark fin, καθώς μόνο εκεί υπάρχει χώρος για να μπει το module, οι απλές ραβδωτές κεραίες είναι μόνο για radio.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread