Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aggelos7

Original poster
Member
Feb 17, 2014
104
0
0
44
Πειραιάς
Τον τελευταιο καιρο και ΜΟΝΟ οταν προσπαθω να μπω στο υπογειο γκαραζ μου κατα την καθοδο ακουω εντονο σφυριγμα απο τα τακάκια. το αμαξι αγορασμενο τον 3/2014 και εχει κανει 5100 χλμ περιπου. Να κλεισω ρανεβου για ελεγχο? υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση και να αρχισουν οι μανουρες?
 

aggelos7

Original poster
Member
Feb 17, 2014
104
0
0
44
Πειραιάς
δηλαδη να το παω να τους ριξουν μια ματια. μηπως φταιει η υγρασια γιατι μου το κανει συνηθως βραδυ. ισως ακουγονται τα ταμπουρα δεν ειμαι και σιγουρος
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ενας ελεγχος απο τα πιο εμπειρα ματια ενος μηχανικου δε βλαπτει. Θα σου πω ομως κι εγω μια ιστορια, πριν απο χρονια, οταν το mk6 μου ηταν καινουριο (δεν πρεπει να ειχε πανω απο 10.000 χιλιομετρα, ισως να ηταν και κοντα στα δικα σου) το πηγα σε ενα πλυντηριο για πλυσιμο. Ριχνουν λοιπον τα πακι ενα υγρο στις ζαντες (και στις δισκοπλακες εννοειται) που μολις επεσε πανω μετα απο δευτερολεπτα οι δισκοπλακες φαινοταν σαν σκουριασμενες. Τελος παντων σκεφτομαι, ριχνουν καπακι με το πιεστικο, πλενουν και το υπολοιπο αυτοκινητο και τελος. Παω να φυγω, στο πρωτο φρεναρισμα τα τακακια ετριζαν (ενω πριν ηταν ΟΚ το fiesta).. Στο επομενο, παλι ετριζαν και λοιπα. Σε πληροφορω οτι εκανε κανενα, μηνα μεχρι να σταματησει το τριξιμο και φυσικα εγω δεν ξαναπατησα ποτε στο συγκεκριμενο πλυντηριο (παρολο που ηταν το πιο φθηνο για την εποχη του).
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Αγγελε ειχα ενα παρομοιο προβλημα!Και εγω περιπου στα χιλιομετρα σου ημουν!Η διαφορα ειναι οτι εσκασα σε μια πολυ καλη λακουβα στην Θεσσαλονικη κ απο εκει κ μετα σε καθε πατημα των φρενων σφυριζαν!Για καλο κ για κακο το πηγα στην αντιπροσωπεια για ελεγχο και μου ειπαν οτι ολα ηταν ενταξει,δεν ειχε πειραχτει τπτ!Την επομενη μερα που το πηρα βολτα το αμαξι τα φρενα ηταν παλι κομπλε!Ο ελεγχος ηταν δωρεαν!
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
δεν ειναι τιποτα φιλε μου... πηγαινε καπου μονος σου ( χωρις κινηση) και πατα κανα 2-3 δυνατα φρεναρισματα με  ταχυτητα να ζεσταθουν καλα τα φρενα και θα εισαι κομπλε! ταρζανια μεν αλλα αποτελεσματικοτατο  giggle giggle με προσοχη παντα !!
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ναι το φρένο συνήθως δουλεύει γιατί φεύγει η προβληματική πάστα.
να προσθέσω και εγώ δύο γιατροσόφια:
πάμε σε πλυντήριο με κέρματα και ρίχνουμε με πίεση νερό απο τη γωνία της ζαντας να χτυπάει μέσα το τακάκι το ίδιο αν μπορούμε και στο εσωτερικο τακάκι.

Έχω ακούσει σε σφυρίγματα οτι τα τρίβουν με γυαλόχαρτο και ρίχνουν ενα σπρεί φρένων χαλκού δεν εχω δοκιμάσει βέβαια γιατί πάντα με το αποτομο φρενάρισμα και το α' τρόπο λύνονταν το πρόβλημα οσο ειχα τα premiere. Για αυτό έβαλα παλι τα motorkraft και εγινε ξανά ήσυχο :D
 

aggelos7

Original poster
Member
Feb 17, 2014
104
0
0
44
Πειραιάς
το πηγα στον Καρανικόλα, μου ειπαν οτι τα καθαρισαν βεβαια στην κατηφορα κατα την εισοδο στο γκαραζ το ξανακανει. θα δοκιμασω και το αποτομο φρεναρισμα μπας πιασει.
 

dkmusic

New member
Jul 22, 2015
60
0
0
αφου ειχα κι εγω  αυτο το προβλημα και ρωτουσα εμαθα πως τα νεα τακακια ειναι οικολογικα και γιαυτο σφυριζουν ...βγαζουν τη μαυρη μουργα και θελουν και συχνα καθαρισμα
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Σφύριγμα στο κατέβασμα στο γκαράζ. Τα τακακια κάθε πότε θέλουν αλλαγή. Στο περίπου φυσικά?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
diam84 said:
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Σφύριγμα στο κατέβασμα στο γκαράζ. Τα τακακια κάθε πότε θέλουν αλλαγή. Στο περίπου φυσικά?
Τα αλλάζεις όταν φαγωθούν....Μπορεί να τα φας και σε 20000 χιλιόμετρα μπορεί και σε 100000 χιλιόμετρα.Ανάλογα το πόδι σου
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Έχουμε ειδοποίηση όταν θέλει τακακια? Ecoboost του 14
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακούς μεταλλικό θόρυβο, γραντζούνισμα. Καλό είναι βέβαια να μη φτάσεις σ' αυτό το σημείο, γιατί μπορεί να έχει ξεκινησει να γίνεται ζημιά και στις δισκόπλακες. Συνήθως ένας "οπτικός" έλεγχος αρκεί για να δεις αν υπάρχει αρκετή πάστα στα τακάκια του αυτοκινήτου σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread