Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
συνοματε το αμαξι ειναι 14αρι 84,000 χιλιομετρα καπου εκει,τπτ απολυτος δεν εχο κανει μεχρι στιγμης μονο εχο αλαξει την πηγη τιποτα παραπανο θελω να αλαξω πολλα οπας ειπα φαναρια μπρος και πισω ηχεια και τα λοιπα,αλλα προταιρεοτιτα εχουν τα προβληματα πανο απο ολα το ενα το προβλημα ειναι π θελο να αλαξω τα αμορτισερ οπως διποτε

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1371188773[/time]
τα εχο διαβασει φιλε scorpion ολα μα ολα τετιο διαβασμα στην ζωη μου προτη φορα εριξα χαχα,το θεμα ειναι κιολας οτι δεν ξερω τι να παρω γιατι ειμαι ασχετος και να μην με πιασουν κοτσο ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πάντως από τη στιγμή που δε θα ήθελα να το χαμηλώσω θα ξαναέβαζα τα εργοστασιακά αμορτισέρ (sachs είναι αν δεν απατώμαι). Κάπου στα 300 ευρώ θα τα βρεις (+ τοποθέτηση, ευθυγράμμιση)...
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
δεν θελω να το χαμηλωσω αδερφε απλα θελω ενα σετ αμορτισερ που να ειναι μαλακο ρε παιδι μου δλδ στης λακουβες να μπαινει χαλαρα και οχι ντα μπα ντου μπα οπως ειναι τωρα τα δικα μου
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
143000 χιλιόμετρα πλέον το fiesta μου και 115000 χιλιόμετρα (και 4 χρόνια) περίπου με την KW Variant 1. Μετά από έλεγχο που έγινε στο ΚΤΕΟ χθες, στα μπροστινά αμορτισέρ μετρήθηκε απόδοση 82 & 83% και στα πίσω 79 & 81%. Νομίζω ότι είναι μια χαρά (ό,τι δίνεις παίρνεις ένα πράγμα).
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
kostg said:
143000 χιλιόμετρα πλέον το fiesta μου και 115000 χιλιόμετρα (και 4 χρόνια) περίπου με την KW Variant 1. Μετά από έλεγχο που έγινε στο ΚΤΕΟ χθες, στα μπροστινά αμορτισέρ μετρήθηκε απόδοση 82 & 83% και στα πίσω 79 & 81%. Νομίζω ότι είναι μια χαρά (ό,τι δίνεις παίρνεις ένα πράγμα).
μια χαρα,αν το νιωθεις εσυ σφιχτο στο δρομο αυτο αρκει  !!! κωστα τις ειχες κανει ανακατασκευη ?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για χρήση δρόμου και τα 4 χρόνια που αναφέρεις Κώστα μια χαρά είναι η απόδοση! Εσύ απ ότι έχω προσέξει  οδηγάς και αρκετά προσεκτικά με αποτέλεσμα μετά από τα 4 χρόνια χρήσεις που τους έκανες …τα νούμερα πιστεύω ότι είναι σε θέση να σε αποζημιώσουν.

Αυτό που έχεις βάλει σε παρένθεση εξαρτάτε και από την χρήση που κάνει κάποιος.. αλλά σε γενικές γραμμές έτσι είναι! ok234
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλό το αισθάνομαι και στο δρόμο. Δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα πέραν του ότι πρέπει να είναι κάπως πιο σφιχτό στην επαναφορά (απ' ότι ήταν) και το μπροστά αμορτισέρ του οδηγού (ή το top mount, δεν ξέρω) κάνει ένα θόρυβο (σαν γλου-γλου) σε ελαφρές κινήσεις του αμαξώματος (π.χ. σε μανούβρες). Δεν ξέρω αν πρέπει να ασχοληθώ καν με αυτό ή να το αφήσω μέχρι να παρουσιαστεί κάτι πιο σοβαρό...
Ανακατασκευή όχι, δεν έχω κάνει, όπως τοποθετήθηκε καινούρια η ανάρτηση την πρώτη φορά είναι.

Νικόλα γενικά είμαι προσεκτικός μπορώ να πω και δεν πιέζω διαρκώς το αυτοκίνητο στο όριο, πέραν της πίστας των Μεγάρων (μία φορά), των Αφιδνών (άλλες δύο) και της "ανήσυχης" διαδρομής Γλυφάδα-Σούνιο (παραλιακά) αρκετές φορές  :D
Για να είμαι ειλικρινής πάντως, υπολόγιζα ότι θα έχει πέσει η απόδοσή της...
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
καλησπερα παιδια... ειχα το αυτοκινητο ακινητο για 1 μηνα (λογο στρατου) και πριν 5 μερες που γυρισα και το εκανα βολτες προσεξα οτι το αυτοκινητο χτυπαει παλι πισω. οταν το πειραμε ειχε θεμα με τα αμορτισερ και τα αλλαξαν στην εγγυηση τωρα παλι χτυπαει πισω. καμια ιδεα? μπορει να μην ειναι τα αμορτισερ? μιλαμε για ford fiesta 1250cc.... ειναι εκνευριστικο γιατι μπροστα ειναι νορμαλ και πισω χοροπηδαει....
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
στην αντιπροσωπια εβαλαν τα γνησια παλι... arkas προφανως πρεπει να το δει μηχανικος σωστα? θα το τσεκαρω και θα σας πω παιδια ευχαριστω πολυ.
 
Καλα έχουν την ταση τα γνησια να ειναι λιγο σαν τρομπες ποδηλατου απο θεμα ποιοτητας. Εισαι κοντα σε θαλασσα? υποψιαζομαι μηπως λογο ακινησίας διαβρώνονται τα καλάμια ή τα εχουν πέξει τελειως τα ελατηρια
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
καταχτηπιεται συνεχεια και κανει θορυβο στον δρομο γενικα. κοντα στην θαλασσα δεν ειμαι ιδιαιτερα αλλα εχουμε παρα πολυ υγρασια. δεν ξερω αν το επιρεαζει. πανω κατω γνωριζετε τιμη για καινουριο σετ? ελατηρια και αμορτισερ. παντα στην περιπτωση οτι τα εχουν φτυσει γιατι αλλιως δεν τα αλλαζω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όσο έλειπες, ήταν σε ακινησία το αυτοκίνητο, όντως, ή το κυκλοφορούσε και κανείς άλλος; Α, μήπως είναι παραφουσκωμένα τα λάστιχα, γι΄αυτό "χοροπηδάει";
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
ειχα πει της μητερας μου να το κουναει που και που να μην καθεται ενα μηνα. το εκανε ενα τετραγωνο και παλι πισω. τα λαστιχα αν και θελουν αλλαγη εχουν γινει πολυ σκληρα στο πελμα λες να ευθυνεται και αυτο?
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
εγινε κωστα θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω... ευχαριτω για τις συμβουλες παιδια....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread