Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
Καλησπερα παιδια.το αμαξι απο χθες βαραει συνεχεια πυρακια.σπανια ειχα προβλημα παλιοτερα με κατι τετοιο,μαλλον χαλια ποιοτητα βενζινης επεσα.....θα βαλω 100αρα μπας και διορθωθει.εσεις τι λετε?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Επειγόντως 100άρα και βλέπεις αν θα στρώσει. Αν όχι, τότε κοιτάς κι άλλα πράγματα..
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Αν άρχισε να βαράει αμέσως μετά τον ανεφοδιασμό που έκανες φταίει η ''βενζίνη'' που έβαλες!Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις με 100άρα μπας και σταματήσει να βαράει, και αφού το αφίσεις να αδειάσει εντελώς ξαναγέμισε με 100άρα αλλη μια φορά για να δουλέψει το αμάξι με καθαρή βενζίνη γιατί αυτή που έχεις τώρα μέσα δεν ξέρεις τι είναι.....
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα παιδιά ...εδώ και καιρό 2 μηνες + ακούω έναν λεπτό ήχο σαν μεταλλικό όταν πατάω γκάζι ... αυτό γίνετε αισθητό αρκετά όταν έχω περίπου 1700-2000 στροφές και πατήσω σχεδόν τέρμα γκάζι ακόμα και με την δεύτερη ταχύτητα ... βεβαια όσο ανεβαίνουμε ταχύτητα σε 3 - 4 - 5 και κάνω το ίδιο στις 2000 στροφές τότε ακούγεται πιο έντονα , ειδικά όταν βάζω 5 με το πολύ 2500 στροφές ακούγεται αρκετά... το κάνει dld σε σημείο όταν του δίνω γκάζι και προσπαθεί να ανεβάσει ταχύτητα απότομα αλλα σε σχετικά χαμηλές στροφές. Τι λέτε να είναι ? βενζίνη βάζω 97 άρα από την shell .

Δεν ξέρω τι φταίει πάντως μου την σπάει να το ακούω να το κάνει 4-5 φορες μέχρι να πάρει στροφές ....

PS. Δεν ξέρω πως ακριβώς ακούγονται τα πυράκια αλλα έχω ακούσει ότι κάνει σαν μεταλλικός λεπτός ήχος όπως εμενα .

Λέτε να είναι πυράκια η κάνω βλακεία που προσπαθώ να ανοίξω το αμάξι από τις 1800 + στροφές με δευτερα και καμια φορα σε ανηφόρα ??? μήπως πρέπει να το κάνω αυτό πάνω από τις 2500-3000 ?
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Η πλάκα είναι οτι ακριβώς το ίδιο πράγμα ήθελα να ρωτήσω!
Το αντιλαμβάνομαι πιο πολύ όταν είναι ανοιχτό το παράθυρο, ένας ψιλός μεταλλικός ήχος περίπου στο φάσμα των ~2000 στροφών και όταν βυθίζω τέρμα το πόδι μου στο γκάζι.Ακούγεται ένα τίκ...τικ-τικ, σάν μέταλλα που έχουν πυρώσει και κάνουν διαστολή.Δέν βλέπω κάτι περίεργο στην απόδοση (μπούκωμα-σκορτσάσριμα κλπ)

Κατι άσχετο...Εχει παρατηρήσει κανείς οτι το αμάξι δυσανασχετεί με την ζέστη και δέν τραβάει καλά τα μεσημέρια (λές και είναι turbo) ή είναι ιδέα μου, που μεσα στο λιοπύρι είμαι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας;
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
ακριβώς αυτό , όταν βυθίζουμε αρκετά το πόδι γύρο στις 2000 στροφές πάνω κάτω ακούγεται αυτό ... με ανοιχτό παράθυρο το ακούω πάντα και είναι αισθητό αρκετά .

Ξέρει κάποιος ?

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι με την ζεστη που λες ...
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
lefteris said:
Η πλάκα είναι οτι ακριβώς το ίδιο πράγμα ήθελα να ρωτήσω!
Το αντιλαμβάνομαι πιο πολύ όταν είναι ανοιχτό το παράθυρο, ένας ψιλός μεταλλικός ήχος περίπου στο φάσμα των ~2000 στροφών και όταν βυθίζω τέρμα το πόδι μου στο γκάζι.Ακούγεται ένα τίκ...τικ-τικ, σάν μέταλλα που έχουν πυρώσει και κάνουν διαστολή.Δέν βλέπω κάτι περίεργο στην απόδοση (μπούκωμα-σκορτσάσριμα κλπ)

Κατι άσχετο...Εχει παρατηρήσει κανείς οτι το αμάξι δυσανασχετεί με την ζέστη και δέν τραβάει καλά τα μεσημέρια (λές και είναι turbo) ή είναι ιδέα μου, που μεσα στο λιοπύρι είμαι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας;
αυτο με τη ζεστη οντως ειναι μεγαλος βραχνας... το πρωτο καλοκαιρι που το ειχα παρει νομιζα οτι ειχε χαλασει και δεν παει...ειναι παντως γενικα γνωστο οτι με τη ζεστη εχει μειωμενη αποδοση ο κινητηρας απ'οτι οταν εξω εχει κρυο...ο αερας εχει λιγοτερα μορια οξυγονου και ετσι πεφτει η αποδοση...εδω δυσφορουμε εμεις με τη ζεστη...
τα πυρακια που λες ειναι αποτελεσμα και της ζεστης καμια φορα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
PanosWhite said:
Καλησπέρα παιδιά ...εδώ και καιρό 2 μηνες + ακούω έναν λεπτό ήχο σαν μεταλλικό όταν πατάω γκάζι ... αυτό γίνετε αισθητό αρκετά όταν έχω περίπου 1700-2000 στροφές και πατήσω σχεδόν τέρμα γκάζι ακόμα και με την δεύτερη ταχύτητα ... βεβαια όσο ανεβαίνουμε ταχύτητα σε 3 - 4 - 5 και κάνω το ίδιο στις 2000 στροφές τότε ακούγεται πιο έντονα , ειδικά όταν βάζω 5 με το πολύ 2500 στροφές ακούγεται αρκετά... το κάνει dld σε σημείο όταν του δίνω γκάζι και προσπαθεί να ανεβάσει ταχύτητα απότομα αλλα σε σχετικά χαμηλές στροφές. Τι λέτε να είναι ? βενζίνη βάζω 97 άρα από την shell .

Δεν ξέρω τι φταίει πάντως μου την σπάει να το ακούω να το κάνει 4-5 φορες μέχρι να πάρει στροφές ....

PS. Δεν ξέρω πως ακριβώς ακούγονται τα πυράκια αλλα έχω ακούσει ότι κάνει σαν μεταλλικός λεπτός ήχος όπως εμενα .

Λέτε να είναι πυράκια η κάνω βλακεία που προσπαθώ να ανοίξω το αμάξι από τις 1800 + στροφές με δευτερα και καμια φορα σε ανηφόρα ??? μήπως πρέπει να το κάνω αυτό πάνω από τις 2500-3000 ?

αλλαξε βενζιναδικο και βλέπουμε..
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Καλησπέρα σε όλους!
Να επαναφέρω λίγο το θέμα.. έχω ένα Fiesta Mk7 1.6 (2010) και μου βαράει πυρακια στις 2.000-3500 στροφές.
Έχω παρατηρήσει τα εξής:
Ακούγονται με 2α, 3η, 4η.
Παρατηρώ ότι ακούγονται πιο έντονα τους καλοκαιρινούς μήνες με τη ζέστη.
Έχω καθαρίσει πεταλούδα, maf.
Έχω αλλάξει μπουζί (ότι βάζουν από Φορντ).
Βενζίνη βάζω 98αρα shell και έχω δοκιμάσει να αλλάξω βενζινάδικο.
Με 100αρα shell δεν ακούγεται τίποτα.

Στη Φορντ μου είπαν να δοκιμάσω να καθαρίσω τα μπεκ.

Καμιά ιδέα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιο παλιά είχα γράψει ότι shell και fiesta, τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκίνητο, δεν πάνε μαζί. Άλλαξε βενζινάδικο. Δοκίμασε BP, αν έχεις κάποιο αξιόπιστο κοντά σου. Γιατί να χαλάσεις τα μπεκ του αυτοκινήτου σου αν δε σου κάνουν κοψίματα;
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Θα δοκιμάσω πάλι να αλλάξω αλλά άντε να βρεις τώρα αξιόπιστο..
Σήμερα πήγα σε ένα συνοικιακό συνεργείο και μου είπαν ότι μπορώ να δοκιμάσω πιο ψυχρά μπουζί (νούμερο 6 από 5 που φοράει).
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Πόσα χλμ έχεις ? Πειράκια σε κινητήρα με πολλά χλμ μπορεί να είναι από χίλιους δυο λόγους, δύσκολο να το ψάξεις και ακόμα πιο δύσκολο να το βρεις, εκτός και αν το πετύχεις κατά τύχη. Μπορεί να είναι από βρώμικος MAF μέχρι επκαθήσεις και μπεκ, τρέχα γύρευε. Αν δεν θες να το ψάξεις, βάζε μια 100αρα (οποιαδήποτε κάνει), μπορείς π.χ. να βάζει Racing το Σάββατο με την έκπτωση, να πληρώνεις με Master Energy και να σου έρχεται περίπου μία ή άλλη με τις άλλες 100αρες.
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
110.000χλμ έχω. Maf τον καθάρισα δεν είδα καμιά αλλαγή. Με 100αρα της shell είδα διαφορά στα πυράκια, με 100αρα της ΕΚΟ, καμία - βέβαια εδώ ίσως παίζει ρόλο και το βενζινάδικο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Έχεις αρκετά χλμ, όχι τόσα πολλά που να πεις ότι είναι η ώρα του να βγάλει μικροζημιές, αλλά σίγουρα διάφορα εξαρτήματα θα έχουν πέσει αισθητά (μπεκ, αντλία, λ κλπ). Μια κίνηση που μπορεί να βοηθήσει είναι ένας καλός καθαρισμός, ξεκίνα με τον -πολύ ελαφρύ- καθαρισμό με υδροξυγόνο που είναι φθηνός και γρήγορος, παρακολούθα το για καμιά βδομάδα, και μετά αν δεν διορθωθεί μπορείς να προχωρήσεις σε κανονικό καθαρισμό με blasting. Αλλιώς μετά μπορεί να ψάχνεις πολλά πράγματα, το ίδιο πράγμα συνέβαινε και στο προηγούμενο 206 μας, μετά από αρκετό ψάξιμο, απλά έβαζα V-Power με την έκπτωση και δεν ασχολήθηκα άλλο....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread