Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dilis

Original poster
Rookie
Jul 27, 2012
15
0
0
www.mcpvirtualbusinesscard.com
Μόλις τώρα το εγκατέστησα με Miltek full εξάτμιση και καταλύτη, K&N 57i, 60mm Large Bore Throttle Body, Pumaspeed Profiled Camshaft kit (190 PLUS) και το Custom Pro mapped 190.
Ποια η άποψη σας για το συγκεκριμένο φτιάξιμο;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
άρα έβαλες το Kit της Pumaspeed 190
εγώ όπως και άλλοι δεν έχουμε ακούσει τα καλύτερα λόγια τα οποία λόγια βγήκαν και στην πράξη
 

dilis

Original poster
Rookie
Jul 27, 2012
15
0
0
www.mcpvirtualbusinesscard.com
Δεν έβαλα το ΚΙΤ πήρα κάποια πράγματα ξεχωριστά από Puma Speed για την ακρίβεια:
1. http://www.pumaspeed.co.uk/product-KN-57I-Cone-Filter-Ford-Fiesta-ST150_114.jsp
2. http://www.pumaspeed.co.uk/product-Ford-Fiesta-ST-150-EVO-2-Manifold-by-Milltek-Sport_1148.jsp
3. http://www.pumaspeed.co.uk/product-Milltek-Sport-ST150-EVO-SPORT-CATALIST_354.jsp
4. http://www.pumaspeed.co.uk/product-Milltek-Sport-ST150-Cat-Back-Exhaust---Non-Res_155.jsp
5. http://www.pumaspeed.co.uk/product-60mm-Large-Bore-Throttle-Body-Duratec-HE-Forum-Deal_1173.jsp
6. http://www.pumaspeed.co.uk/product-Pumaspeed-Profiled-Camshaft-kit-190-PLUS_906.jsp
7. http://www.pumaspeed.co.uk/product-New-Pumaspeed-X3-Custom-Pro-mapped-for-180-190-kits_919.jsp

Από Puma Speed είναι μόνο οι εκκεντροφόροι και το πρόγραμμα.
Με άλλους εκκεντροφόρους και πρόγραμμα λες να πάρω περισσότερα.
Μπορείς να μου περιγράψεις τι θα μπορούσα να είχα για καλύτερα αποτελέσματα;
Το Mountune 185 αποδίδει καλύτερα;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το Mountune αποδεδειγμένα είναι πολύ καλύτερο. Ότι και να πάρεις από τη Mountune θα σε αποζημιώσει!

Πως και προχώρησες σε τέτοιες κινήσεις?? Πως και επέλεξες ένα κονσέρβα πρόγραμμα??
 

dilis

Original poster
Rookie
Jul 27, 2012
15
0
0
www.mcpvirtualbusinesscard.com
Μιλάμε για MK6 ST150 Fiesta.

Αρχικά επέλεξα Miltek για καλύτερη ποιότητα (ως κορυφαία έτυμη επιλογή) και φίλτρο K&N που είναι το πιο συνηθισμένο (αν και σκέπτομαι  το φιλτροκουτι της Mountune κάποια στιγμή να βάλω).

Τώρα για εκκεντροφόρους και πρόγραμμα διάλεξα έτυμο που λένε ότι το έχουν δοκιμάσω σε 2000 ST και δεν χρίζεται να αλλαχτούν τα ελατήρια βαλβίδων.
Γενικά πήγα σε κονσέρβα γιατί εδώ στην Βουλγαρία δεν εμπιστεύεσαι ποτέ μηχανικό.

Αλλά πίστευα  ότι πήγα σε καλύτερη αναβάθμιση από ότι Mountune.
To πρόγραμμα το έχουνε βελτιώσει στην puma speed και το καλό είναι ότι το περνάς μόνος σου.


Έχει συγκριθεί το δικό μου Tune με της Mountune; Μιλάω για αυτό με το μεγαλύτερου διαμέτρου χταπόδι, τους 190+ εκκεντροφόρους όχι τους 190 και το αναβαθμισμένο πρόγραμμα μέσο του STC x3;
Στο βίντεο βλέπω κάτι άλλο εγώ: http://www.youtube.com/watch?v=tmP_0IAsyM4

Πριν αρχίσω να απογοητεύομαι για την επιλογή μου πείτε μου εάν έχει κάποιος εγκαταστήσει αυτά που έχω εγώ και δεν του πήγαν καλά.  
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
απο οσο γνωριζω κ εχω δει το pumaspeed 185 δεν παει για τα αλογα του...ειχε φτιαχτει εδω Ελλαδα,ειχα κανει καποιοες δοκιμες οταν ημουν μαμα μαζι του κ δεν καθολου ικανοποιητικα τα αποτελεσματα..

απο τοτε δεν ξερω αν εχουν αλλαξει κατι οποτε μην απογοητευεσαι..τα εχεις τοποθετησει τα πραγματα?πως το βλεπεις το αμαξι οδηγικα σε σχεση με πριν?

παντως αν θελεις μπορουμε να τραβηξουμε το δικο μας βιντεακι κανοντας μια φιλικη δοκιμη για να δεις αν εχει παρει το αμαξι σου.. qq qq whistling :angel:


ΥΓ:στο βιντεακι που εχεις ανεβασει ειχα μαθει οτι της pumaspeed ειχε σφυρηλατα,ροικες,συμπιεση, ελαφρομενο βολαν κλπ.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει αλλα ειχε παιχτει σε αγγελια στην Αγγλια με αυτες τις μετατροπες..
 

dilis

Original poster
Rookie
Jul 27, 2012
15
0
0
www.mcpvirtualbusinesscard.com
Το 182 της PumaSpeed δεν έχει εκκεντροφόρους και έχει άλλο mapping από όσο ξέρω

Αυτή είναι η περιγραφή του SCTx3 tuning device που μου ήρθε και περιέχει και τις 3 αναβαθμίσεις:
Pumaspeed 182 - made specifically for the 182 Power kit
Pumaspeed 190 - made specifically for the 190 & 190+Power kits
Pumaspeed 200 - a starting file made specifically for the 190 kit with added Cosworth style inlet
Tune 1 182PS for use on the Pumaspeed ST171 type conversion (Manifold / Exhaust / Air filter)
Tune 2 190PS for use on these Mods (Manifold / Exhaust / Air filter / Cams)  7450 Rev Limit
Tune 3 200PS for use on these Mods (Manifold / Exhaust / Air filter / Cams / Cosworth Inlet Manifold )

Εγώ τώρα είμαι με την δεύτερη, περιμένω να ρυθμιστεί η ECU, από ότι λέει στην σελίδα θα χρειαστεί χρόνος να συνηθίσει η ECU τούς εκκεντροφόρους και την μεγαλύτερη πεταλούδα.

Γενικά βλέπω μεγάλη διαφορά από τις 4500 μέχρι τις 7000 έχει πολύ δύναμη, θα μετρήσω με το Torque σε Android με OBDII 0-100 πόσα δευτερόλεπτα έχω.

Με πόσα δευτερόλεπτα να είμαι ικανοποιημένος;
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
to 0-100 παιζουν ρολο πολλα πραγματα....μετρα καλυτερα ενα 60-180 περιπου οπου δεν θ απαιξει ο παραγοντας προσφυση μεγαλο ρολο...

αν δεν κανω λαθος εχουν μετρησει αρκετα παιδια με st με pbox οποτε θα μπορεσουν να σε πουν που παιζει περιπου το αμαξι σε νορμαλ επιπεδα σε νουμερα...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
εκκεντροφορατο ηταν...τοτε το εβγαζε τοσο με εκκεντρα..(πριν 4χρονια) κ δεν δουλευε σωστα.!απ οτι βλεπω τωρα εχει αλλαξει τα σταδια κ την αποδοση...

νομιζω οι αποριες που εχεις ο μονος που θα δωσει απαντησεις εισαι εσυ αφου ηδη φορας αυτο το σταδιο..οποτε για πες μας εντυπωσεις.... :)

κοφτη εχεις δλδ 7450σαλ?χωρις ελατηρια βαλβιδων?
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Καλοριζικο φιλε μου καλε...Σιγουρα πανω απο 7.450 πρεπει να εχεις και κατι αλλο μεσα στο μοτερ αλλιως για σου μοτερακι.

Παντος αμα θες κανουμε δοκιμες με τον DarthFiesta και με εμενα ενα βραδακι να αραξουμε να τα πουμε κιολας.

Γιωργος.
 

dilis

Original poster
Rookie
Jul 27, 2012
15
0
0
www.mcpvirtualbusinesscard.com
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο.
Λίγο δύσκολο για δοκιμές αφού βρίσκομαι Βουλγαρία ξενιτεμένος και πέρα από Θεσσαλονίκη δεν κατεβαίνω με το αμάξι.

Σε γενικές γραμμές με την αναβάθμιση ανέβηκε αρκετά η απόδοση άλλα το αμάξι δουλεύει πιο ψιλά τώρα.

Παρατήρησα το εξής:
Πηγαίνω με 3η και 4500 στροφές, το πατάω μέχρι τις 7000+ και πάει μέτρια, το ρίχνω 4500 για λίγο και στο δεύτερο πάτημα πάει Πολύυυυ καλύτερα, αλλάζει και ο θόρυβος.
Λέτε να φταίει που έχω κάνει μόνο 50 χιλιόμετρα από τότε που το έφτιαξα και η ECU  δεν έχει στρώσει;

Παρατήρησα στις οδηγίες “Your ECU will have to learn these cams and will take 20-40mins steady driving to fully map itself.” κάτι που δεν έκανα, διορθώνετε αυτό εάν ξαναπεράσω το πρόγραμμα;
Επίσης για την 60mm πεταλούδα δίνει: “We recommend a 100mile run-in period for the ecu to fully adjust to the increased airflow

Όσο για τις 7450 λέει “Still No need to swap valve springs”, “The exhaust cam is still the Perfectly profiled by 200spec item we allready use but the inlet cam has had a mild profile and lift change to give a little more power all the way to  7800 revs(where available) and will still run with the Original Ford springs.”.

Είναι επικίνδυνο να φθάνει ο μαμάς  κινητήρας σε τόσες στροφές και χωρίς αλλαγμένα ελατήρια;;;
Η βύθιση που προκαλεί ο εκκεντροφόρος είναι 10.06mm, νομίζω μέχρι 11mm αντέχουν τα ελατήρια, δεν είμαι σίγουρος κάπου το είχα διαβάσει.
Λέτε να ρίξω λίγο τον κόπτη στις 7200, μου δίνει την δυνατότητα να πειράξω το πρόγραμμα πριν το φορτώσω στην ECU.

Σιγουρα πανω απο 7.450 πρεπει να εχεις και κατι αλλο μεσα στο μοτερ αλλιως για σου μοτερακι.
Τι άλλο να έχω μέσα;;;

Μου πρότειναν ΕΑΝ χρησιμοποιώ 100αρα βενζίνη να προσθέσω 2 μοίρες στο Global Spark, κάτι που δεν έκανα καθώς πέρασα το πρόγαμα με τα default. Πоια η άποψη σας για αυτό;
Το μίγμα μου είπαν να μην το εμπλουτίσω εκτός και εάν δείξει ότι αποδίδει καλύτερα στο δυναμόμετρο.
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Βαλε ενα Wideband να ξερεις που εισαι και πηγαινε dyno και ψαξου με το Wideband!

Καλα δεν ειδα οτι ειναι το παιδι Βουλγαρια!

Κανουμε αμαν και τι να πατησουμε με κανα δυνατο ST εδω Αθηνα εγω και ο Darth γι'αυτο
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ενταξει βρε Γιωργο δεν ζουμε για τα πατηματα :)..σημασια εχει να περναμε καλα με κατι που αγαπαμε κ να βλεπουμε ωραιες κ ενδιαφερουσες βελτιωσεις που να δουλεουν σωστα κ να πιανουν τοπο τα χρηματα...

μακαρι το παιδι να ειναι ευχαριστημενο με την βελτιωση..εξαλλου τωρα το ''στρωνει'' οποτε θα μας πει κ εντυπωσεις κ πιο αναλυτικα.. :) :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλά μου ακουγονται αυτα που έχεις κανει, και το προγραμμα που επελεξες, σωστο μου φαίνεται γι΄αυτα που έχεις βαλει. Νομίζω θα πηγαίνει καλά το αμάξι σου. Ενα μετρο σύγκρισης για μένα για τις επιδοσεις είναι το 80-110 με 3η. Με αυτα που φοράς αν κάνεις γύρω στα 2,8-3.2 δευτερολεπτα, τοτε πας καλά. Κάνε επαναλαμβανόμενες μετρήσεις στο ισωμα. Επίσις ο κόφτης σου καλός είναι εκει στις 7400 περίπου. Μην βλεπεις πάνω απο 7500, εκει μπορει να έχεις λίγο πρόβλημα με τα ελατήρια των βαλβίδων. Τέλος το wideband είναι χρήσιμο να το έχεις, για να ξέρεις αν είσαι εντάξει με το κάσιμο. Για να πιστοποιησεις οτι δουλευεις καλά πρεπει αφου κάνει καλό ADAPT ο εγκέφαλος, να δουλευει σε αναλογία αέρα βενζίνης περίπου 12.5-13,2:1
 

dilis

Original poster
Rookie
Jul 27, 2012
15
0
0
www.mcpvirtualbusinesscard.com
Το wideband είναι αισθητήρας Lambda που αντικαθιστά τον υπάρχον ώστε να δίνει καλύτερες μετρήσεις στην ECU ή είναι επιπλέων όργανο που μας δίνει ένδοξη για να ρυθμίζουμε καλύτερα το μίγμα.

Χρειάζεται να ανοιχτεί τρύπα στο χταπόδι; Δεν μου πάει η ψυχή να τρυπήσω την Miltek.

Δώστε κανένα link να δω τι ακριβός χρειάζομαι.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
το wideband(της ΑΕΜ τουλαχιστον) εχει αισθητηρα λ οπου αντικαθιστας τον μαμα. απλα περα απο τη δουλεια του λ(ως προς τον εγκεφαλο),εχει και καλωδιο που συνδεεται το οργανακι!
Δεν εχω,αλλα απ'οτι εχω καταλαβει γενικοτερα,ετσι πρεπει να ναι!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread