Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
προτεινομενες μετατροπες για μκ7 1.4:

το 14αρι είναι καλό μοτερ και έιναι αρκετα σβέλτο απο την μανα του.

εξαρταται ποσα λεφτα διαθετετε.

η πολλαπλή εισαγωγής του είναι καλή, όπως και το χταπόδι.

με προγραμμα, δεν θα κανετε και πολλα πραγματα, για μενα δεν αξιζει αν δεν έχεις εκτεταμενες μετατροπες.

μπορω να σας πω τις επιλογες και τα λεφτα και να διαλέξετε:

1. καταργεις το μεσαιο και βαζεις ενα επωνυμο ελευθερο αλλα ησυχο τελικο και το κρατας όπως είναι στα 105 άλογα.

2. βρισκεις έναν μεταχειρισμένο μοτερ απο 1.6 και το βαζεις με την κεφαλή σου και όλα τα ηλεκτρικά, κλπ απο το 1.4. το μοτερ θα κανει 6-7 κατοσταρικα, κρατας την πολλαπλή εισαγωγής, εξαγωγής την μπεκιέρα και τον κορμο και πουλας την κεφαλή απο το 1.6. εργασια δεν μπορουν να σου παρουν πανω απο 3 κατοσταρικα.

Άρα με 1000 ευρω έχεις ενα αμαξι γύρω στα 125 άλογα, αλλα με πολύ καλύτερη ροπή.

δηλαδη βαζεις στον κορμο 1600, την κεφαλή απο το 1.4, όλα τα ηλεκτρικα και πεταλούδα απο το 1.4, πολλαπλή εισαγωγής, εξαγωγής και μπεκιέρα απο το 1600. Δεν θελει προγραμμα αυτη η μετατροπή

3. παιρνεις ρυθμιζόμενα γρανάζια με 100 ευρω και στελνεις τους εκκεντροφόρους σου στον μπουμπη για reprofile με 300 ευρω.

ρυθμιζεις τα γραναζια, 5 μοιρες προπορεία στον εκκεντροφόρο εισαγωγής και 6-7 μοιρες αργοπορεία στον εξαγωγής. βαζεις πρόγραμμα σε δυναμόμερο με 400 ευρω. (στο σταδιο αυτο εννοείται πως κανεις και το 1)

παλι με κόστος περιπου 1000 ευρω έχεις 125 περίπου άλογα αλλα με πολύ λιγότερη ροπή.

4. τουρμπίζεις με με κόστος περιπου 2.5 χιλιάρικα και έχεις 160-170 άλογα περίπου

5. κάνεις το (2) και τουρμπίζεις παλι με κοστος περιπου 2.5 χιλιάρικα και έχεις μέχρι 230 άλογα

6. κάνεις το (2) και (5) αλλα βαζεις και πιστονια μπιέλες και καλύτερη τουρμπίνα με άλλα 2 χιλιάρικα και βγάζεις περίπου 320 άλογα
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Φιλε turbomaniac καλα τα λες αρκει να εχεις λεφτα και μπορεις να κανεις παπαδες! Αν μου επιτρεπεις μια διορθωση στο 1,4 δεν υπαρχει μεσαιο καζανακι
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.μπράβο σου. Μόνο να πούμε ότι αν τα κάνει κάποιος αυτά. (βασικά μόνο για το τουρμπισμα) να έχει υποψην του ότι θα θέλει φρένα κ αναρτήσεις αλλά αν καποιος φτάσει σε τέτοιο σημείο πιστεύω θα τα ξέρει. Λεφτά να έχει και γίνονται.

Για μόνο το μοτέρ δεν χρειάζεται κάτι άλλο καθώς αν θυμάμαι καλά έχουν τα ίδια φρένα με το σπορτ.

Θα ήταν όμως ενδιαφέρον να μας γράψεις και τις  μηχανικες μετατροπες που δέχεται το 1.6.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Διαβάζοντας αυτό http://www.alfisti.gr/main/tecnico/index.php?cat=3&view=entry&id=44 καλύφθηκα πλήρως με το τί εστί reprofile.
Γνωρίζεις κάποιος τον Μπούμπη?
Με τρώει η τσέπη...
Respect στον turbomaniac...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν αλλαζει κατι ουσιαστικα στο 16αρι. Για εξατμισο-φιλτρα έχει αναλυθεί εκτενως σε άλλα τοπικ.

η πολλαπλή εισαγωγής απο το 16αρι είναι τελεια δεν χρειάζεται αλλαγή.

ρυθμιζόμενα γραναζια δεν εχει νοημα να βαλεις γιατι ούτως η άλλως έχει μεταβλητό χρονισμό.

στο 16αρι έχει νόημα εκκεντροφόροι μπούμπης (300 ευρω) με μαμα συμπίεση και πρόγραμμα με κόφτη 7200 και νορμαλ ελατηρια βαλβίδων για περιπου 155 άλογα (με ολώσωμη και φιλτρο)

Για παραπάνω άλογα (165-170) προτείνω το 2ο στάδιο piper (700 ευρω) με πλανισμα κεφαλής περιπου 5 δέκατα (επιθυμητη η ροικη εξελιξη αλλα όχι αναγκαία), ελατηρια βαλβίδων (πιο σκληρά απο κάποια άλλη μάρκα, 80 ευρω) , προγραμμα με κόφτη 7500 (δεν νομιζω να μπορει καποιος προγραμματιστής στην ελλαδα να μπορει να το κάνει, πρεπει να επιλεχθεί η λύση κακλαμάνος με προγραμμα μεσω αγγλίας).

Τουρμπισμα low cost με 2500 χιλιαδες περιπου και μέχρι 240 άλογα με μεγαλα μπεκ και προγραμμα στον μαμα εγκέφαλο απο εχψωριο προγραμματιστη

τουρμπισμα high cost με greddy emanage ή AEM fic (500 με ρυθμιση), τουρμπίνα GTX2863R ή απο καποιο lancer EVO και πιστονια μπίελες (όλα με κόστος 5-6 χιλιαρικα) και περιπου 350 άλογα.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Η εισαγωγη απο το 1.6 ταιριαζει στο 1.4?
Εχει νοημα να μπει η τσαμπα κοπος?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κατι θα κανει αλλα οχι πολλα πραγματα, ενω ειναι προβλημα και το οτι δεν υπαρχει υποδοχη για μαπ sensor (το 1.6 εχει airflow, ενω το 1.4 MAP)
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
ωραια, ευχαριστουμε turbomaniac. Οι πληροφοριες σου σιγουρα ανεκτίμητες για εμας που δεν εχουμε ασχοληθει σοβαρα με τις μετατροπες σε κινητηρες αυτοκινήτων
 
Καλησπέρα.. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με τις μετατροπές και επειδή ως γνωστών τον καιρό αυτό η τσέπη μας δεν "σηκώνει" και πολλά.. Έχω το mk7 το titanium.. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιες μετατροπές σχετικά οικονομικές? και τι θα προσφέρουν.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τηνδικημου αποψη την εχω γραψει νωριτερα.

οικονομική μετατροπή είναι τελικο και φιλτροχοάνη. Θα αναπνευσει λιγο καλυτερα με 5-7 αλογα παραπάνω.

η επόμενη μετατροπή που προτεινω ειναι όπως εγραψα νωριτερα κορμος-μπεκιερα  απο 1600 με ολα τα υπολοιπα απο το μαμα (πλεξουδα-κεφαλη-εγκεφαλος-πολλαπλές). περιπου 120 αλογα, αλλα με πολυ καλυτερη ροπη. μπορει να χρειαστει και λιγο μαζεμα το καυσιμο με ενα προγραμμα αργοτερα. προτεινομενο κοστος 1000 ευρω μαζι με τον κορμο και την εργασια χωρις προγραμμα.


θα προτιμουσα μανουκη, κακλαμανο ή καρανικολα για την μετατροπή του κορμου. Κορμο μπορειτε να βρειτε στον κυπαριση ή τον γαλακο
 
turbomaniac said:
τηνδικημου αποψη την εχω γραψει νωριτερα.

οικονομική μετατροπή είναι τελικο και φιλτροχοάνη. Θα αναπνευσει λιγο καλυτερα με 5-7 αλογα παραπάνω.


η επόμενη μετατροπή που προτεινω ειναι όπως εγραψα νωριτερα κορμος-μπεκιερα  απο 1600 με ολα τα υπολοιπα απο το μαμα (πλεξουδα-κεφαλη-εγκεφαλος-πολλαπλές). περιπου 120 αλογα, αλλα με πολυ καλυτερη ροπη. μπορει να χρειαστει και λιγο μαζεμα το καυσιμο με ενα προγραμμα αργοτερα. προτεινομενο κοστος 1000 ευρω μαζι με τον κορμο και την εργασια χωρις προγραμμα.


θα προτιμουσα μανουκη, κακλαμανο ή καρανικολα για την μετατροπή του κορμου. Κορμο μπορειτε να βρειτε στον κυπαριση ή τον γαλακο
Με ενα απλο τελικο και μια φιλτροχοανη θα προσφερει 5-7 αλογα; Τοσο απλα;
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
2-3 αλογα απο το τελικο και 3-4 απο την χοανη, ναι είναι εφικτο. Αλλωστε είναι ήδη 100 άλογα μοτερ... χοανη ΚΝ και τελικο καποιο επωνυμο.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
τα ιδια παλι.. τι ειναι τα αλογα; στραγαλια; 7 αλογα απο ενα τελικο και μια χοανη; εδω πληρωνουμε full ολοσωμες, προγραμματα , ροικες και plenum, εκκεντρα για να παρουμε 10-20 αλογα και με μια χοανη και ενα τελικο 7 αλογα;

δηλαδη εγω με αυτα που θα κανω με τους απλους υπολογισμους θα παρω κοντα στα 30-40 αλογα.Ωραια!να το λεω και στους φιλους μου οτι ΦΠΕ, plenum και εκκεντρα = 40 αλογα.

4 Οκτωβριου εχω δυναμομετρηση φερτε μου ενα αμαξι ατμοσφαιρικο μαμα με μονο χαονη και τελικο να το μετρησω και τα εξοδα πληρωμενα απο εμενα να δουμε αμα δειξει 7 πραγματικα αλογα.(ουτε 1 pony δεν θα δειξει αλλα αντε..να μην ειμαι και αρνητικος).και για να μην νομιζετε οτι π@π@ρολογω :

η δυναμομέτρηση θα γινει στην Power Chips στις 10.30 το πρωί.

Powerchips Λ. Τατοΐου 136 Ν. Ερυθραία 14671

διαλεξτε και φερτε το, αρκει να το ξερω μεχρι τις 25 Σεπτεμβριου.

Αλεξανδρε φιλε μου, μαζεψε λεφτα και κανε ενα καλο και προσεγμενο ΦΠΕ με ολοσωμη εξατμιση και μπορει να δεις κατι υπαρκτο σε νουμερα και αποδοση!οτιδηποτε αλλο ειναι χασιμο χρονου, χρηματων και το μονο που θα παρεις ειναι φασαρια!
 
Ximiki Veltiosi said:
τα ιδια παλι.. τι ειναι τα αλογα; στραγαλια; 7 αλογα απο ενα τελικο και μια χοανη; εδω πληρωνουμε full ολοσωμες, προγραμματα , ροικες και plenum, εκκεντρα για να παρουμε 10-20 αλογα και με μια χοανη και ενα τελικο 7 αλογα;

δηλαδη εγω με αυτα που θα κανω με τους απλους υπολογισμους θα παρω κοντα στα 30-40 αλογα.Ωραια!να το λεω και στους φιλους μου οτι ΦΠΕ, plenum και εκκεντρα = 40 αλογα.

4 Οκτωβριου εχω δυναμομετρηση φερτε μου ενα αμαξι ατμοσφαιρικο μαμα με μονο χαονη και τελικο να το μετρησω και τα εξοδα πληρωμενα απο εμενα να δουμε αμα δειξει 7 πραγματικα αλογα.(ουτε 1 pony δεν θα δειξει αλλα αντε..να μην ειμαι και αρνητικος).και για να μην νομιζετε οτι π@π@ρολογω :

η δυναμομέτρηση θα γινει στην Power Chips στις 10.30 το πρωί.

Powerchips Λ. Τατοΐου 136 Ν. Ερυθραία 14671

διαλεξτε και φερτε το, αρκει να το ξερω μεχρι τις 25 Σεπτεμβριου.

Αλεξανδρε φιλε μου, μαζεψε λεφτα και κανε ενα καλο και προσεγμενο ΦΠΕ με ολοσωμη εξατμιση και μπορει να δεις κατι υπαρκτο σε νουμερα και αποδοση!οτιδηποτε αλλο ειναι χασιμο χρονου, χρηματων και το μονο που θα παρεις ειναι φασαρια!
Γ αυτο ρωτησα, επειδη μου φανηκε περιεργο ετσι ευκολα ν παρει 7 αλογα υο αμαξι..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλή η πρόθεση Βαγγέλη αλλά δεν είναι σωστή γιατί για να συγκρίνεις ένα αμάξι πρέπει να έχει μετρηθεί και μαμά και όχι να πας με αυτά που λέει το εργοστάσιο
Εγώ όταν έβαλα χοάνη το δυναμότετρο έδειξε 6 άλογα αλλά στο δρόμο ήταν ανύπαρκατα.η χοάνη θα δουλέψει στο 100% με πρόγραμμα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread