Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καλα φιλε μου καλε μην βαρας,δεν ειπα και κατι κακο .
Παραπονα εκανα για το αυτοκινητο και την ποιοτητα κατασκευης του.
Εχω να πω ομως τουτο και το κλεινω γιατι χαλαω οπως λετε το νημα.
Γιατι ενα ταπεινο ΚΙΑ -20 εχει καλλιτερη μακραν ποιοτητα κατασκευης?
Και κανει τα ιδια χρηματα?
Και λεω για οσους ετυχε να το οδηγησουν ,ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ
ΤΡΙΖΕΙ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ.
θΑ ΜΟΥ ΠΕΙς (ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ)..να παω να παρω ΚΙΑ .
Πολυ σωστη η απαντηση και θα το σκεφτω πολυ σοβαρα την επομενη φορα.
Απλα ηθελα να επιμεινω στην Γερμανικη ποιοτητα κατασκευης ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ .
Και συγνωμη για το ανακατεμα του νηματος.Εδω το βουλωνω ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Karby αυτό που σου είπε για τη γραμμή παραγωγής ότι βγαίνει ένα κάθε 80 δευτερόλεπτα και τι περίμενες, δεν είναι Aston Martin, επειδή είναι μεγάλη βλακεια από έναν εξουσιοδοτημενο πωλητή να πει κάτι τέτοιο, του το ζήτησες να το έχεις γραπτώς? Θα μπορούσες να κάνεις μια ωραιότατη καταγγελία. Πως τσαντιζομαι όταν λένε ότι τους κατέβει επαγγελματίες...
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παντως οτι βγαινει 1 fiesta καθε 80 δεπτερολεπτα ειναι αληθεια.(ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ)
Και οτι τωρα ΚΟΚΟΡΕΥΩΝΤΑΙ οτι τωρα το καινουριο θα βγαινει καθε 68 δευτερα,παλι το λενε
σαν πλεονεκτημα.
Η αληθεια ειναι οτι ο συγκεκριμενος τεχνικος προισταμενος τα ακουσε εκ των υστερων
off the record.
Και να μην το πλατιαζω Ας ΑΝΟΙΞΕΙ Ο MODETATOR ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ
Η ΠΙΘΑΝΗ Η ΑΠΙΘΑΝΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς ΤΩΝ FIESTA KAI ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΑΣ.
Πιστευω οτι η εποχη των CHIA ΠΕΡΑΣΕ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
KARBY δε βαράμε, ούτε έχουμε κάτι μαζί σου  ::)
Μη μου γράφεις όμως ότι τα ΚΙΑ δεν τρίζουν, γιατί έχω εμπειρία (από πιο παλιό μοντέλο όμως). Χώρια που με χαλάει η αντιγραφή (ακόμα και το οβάλ σήμα πια); Τέλος πάντων.

Θοδωρή, κατά τη γνώμη μου πήγαινε στην αντιπροσωπεία να το δουν και να το φτιάξουν εντός εγγύησης. Προφανώς (αφού δεν έχει σημάδια κάποιου χτυπήματος από άλλο αυτοκίνητο) έχει ελάττωμα ή δεν έχει κουμπώσει καλά ο προφυλακτήρας είτε από το εργοστάσιο ή από την εδώ αντιπροσωπεία (φαντάζομαι ότι έχεις aftermarket αισθητήρες παρκαρίσματος).

Περιμένουμε νέα σου  ;)
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλημερα παιδια, χθες οι αισθητηρες απο την δεξια μερια  παλι τα επαιξαν , δεν ξερω τι να πω , θα εχετε νεα μου συντομα , το καλο ειναι οτι οταν ειχα πρωτοπαρει το αμαξι ειχα ρωτηση τον πωλητη , οτι μπει στο αμαξι συναγερμος αισθητηρες κλπ κλπ ειναι στην εγγυηση και μου ειχε πει ολα , καθηστε να δουμε οταν το παω να το δουν .
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
λοιπον παιδια , χθες επισκευτηκα την ford απο την οποια και αγορασα το αυτοκινητο , ετυχε και μιλησα και ειδε και το αμαξι μου ο διευθυντης της αντιπροσωπιας και ο ιδιος καθησε και ειδαμε για τα ελατωματα του fiesta . μου παραδεχτηκε οτι το fiesta μας  δεν εχει και την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης αλλα προφανος με το που του ειπα οτι δεν με ενδιαφερουν για τα αλλα fiesta τα οποια και μου εδειχνε οτι ειναι σχεδον ιδια σε θεματα κουμπωματος μου απαντησε με το οτι εσυ εχεις καμια σχεση απο φανοποιια? του απαντησα πως οχι και αυτο που μου ειπε ηταν τοτε δεν μπορεις να εχεις γνωμη αν το αμξι ειναι σωστο η το αν ετσι πρεπει να ειναι απο το εργοστασια. του απαντησα πως οτι και να ειναι εγω το αμαξι το θελω με τα σωστα κοψιματα ακομα και αν χρειαστει ολη μερα να κοβεται και να ραβεται προφιλακτηρες . στην τελικη την τριτη θα μπει το αμαξι στο φανοποιιω να κοιταχτει παντου και σας ενημερωνω περαιτερο. γενικος , η συμπεριφορα τους ηταν απαραδεχτη και αν χρειαστη θα κυνηθω και δικαστικος για το οποιο ο καθενας μας εχει δωσει καποια λεφτα για να εχει ενα αμαξι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ  και οχι σαν να ειναι μεταχειρισμενο με χτυπηματα και επισκευες τις πλακας.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Θοδωρη, κοιταξα ξανα το φιεστα μου λεπτομερως οπως και ενος φιλου μου και ειδα οτι δεν φαινεται τοσο κενο οπωε στο δικου σου. Αρα μαλλον σου την κανανε οταν σου βαλανε τουε αισθητηρες παρκαρισματος...
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το δικό μου είναι έτσι:

Fiesta.jpg


Σε γενικές γραμμές, το φιέστα δεν διεκδικεί τον τίτλο του πιο καλο-συναρμολογημένου αμαξιού σε καμία περίπτωση. Επίσης έχουν γίνει πολλές εκπτώσεις στην ποιότητα κάποιων κομματιών.

Το δικό σου Θοδωρή, είναι λίγο χειρότερο σε αυτό το σημείο από τα περισσότερα που έχω δει. Ίσως να μπορέσουν να στο φέρουν να δέσει κάπως καλύτερα.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλημερα , οι αισθητηρες μου ειπαν δεν χρειαζεται να βγει ο προφυλακτηρας λενε εγιναν οι τριπες απεξω και τα καλωδια περαστικαν απο οσο καταλαβα η κατω απο το αμαξι η απο την ρεζερβα . απο οτι βλεπω και εσενα nexus  στην αριστερη φωτογραφια εχει και εσενα ενα αρκετα μεγαλο περιθωριο στην γωνια του προφυλακτηρα . κατι ακομα που θελω να δειτε και εσεις , ειδα οτι στους προβολεις μας στην πανω γωνια οπως ειναι σαν φρυδι υπαρχει ενα κενο που χωραει δαχτυλο μεσα .  το εχετε δει?
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΩΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ εδω μεσα μεγαλο ποστ.
Εν συντομια ,πισω αριστερα ειναι περασμενη η μακαροναδα των καλωδιων ,απο την πισω στεγανοποιητικη ταπα-λαστιχο της καροτσας.
Εκει πρεπει να μπει μονωτικο ,γιατι βαζει νερα οταν βρεχει απο το σπρευ του τροχου.
Μετα απο εκει τα καλωδια ταξιδευον ΚΡΕΜΑΜΕΝΑ χωρις καμια στηριξι πουθενα μεχρι το πισω μερος του αιθητηρα.
Ολη αυτη η ατεχνια-αηδια κοπαναει εσωτερικα του προφυλακτηρα και κανει και θορυβο που δεν ξερεις απο που σου ερχεται.
Τα πιανεις λοιπον με δεματικα οπου μπορεσεις και βγαλει η φαντασια σου,απλα μην τα τεντωσετε και πολυ για να μην κοπουν.
Σε ερωτηση στην αντιπροσωπεια ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ-ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΒΙΔΕς ΕΛΕΙΠΑΝ -ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΩΜΑ της εσωτερικης ταπετσαριας,πηρα μια ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ ΕΙΡΩΝΙΑ.
Δωρο τους καναμε και μην το κοιτατε στα δοντια.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ Γελασαμε.
ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
καλημερα , οι αισθητηρες μου ειπαν δεν χρειαζεται να βγει ο προφυλακτηρας λενε εγιναν οι τριπες απεξω και τα καλωδια περαστικαν απο οσο καταλαβα η κατω απο το αμαξι η απο την ρεζερβα . απο οτι βλεπω και εσενα nexus  στην αριστερη φωτογραφια εχει και εσενα ενα αρκετα μεγαλο περιθωριο στην γωνια του προφυλακτηρα . κατι ακομα που θελω να δειτε και εσεις , ειδα οτι στους προβολεις μας στην πανω γωνια οπως ειναι σαν φρυδι υπαρχει ενα κενο που χωραει δαχτυλο μεσα .  το εχετε δει?

Οι aftermarket αισθητήρες έτσι είναι, τα καλώδια περνάνε χύμα και από όπου βρούνε χώρο να τα περάσουν. Τα εργοστασιακά είναι με φύσες και μέσα από πλεξούδες, εντελώς διαφορετική φάση.

Για τους προβολείς, έχεις βάλει αμορτισέρ νομίζω ? Αν ναι, αυτό είναι...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
δεν εχω πειραξει τιποτα στο αμαξι  το μονο που εχω πειράξει ειναι τα led που εβαλα. ολα θα φανουν αυριο παιδια περιμενω την στιγμη.:p επισης στα λαδια που αλλαξα στα 5 χιλιαδες ειχα μια γρατσουνια στο πανω μερος στην μεση του καπο και μου λενε κατσε θα σου βαλουμε λιγο χρωμα θα στο φτιαξουμε , στην τελικη τιποτα δεν εγινε , και μου λεει κιολας ο διευθυντης εμεις εδω δεν εχουμε φανοποιο  αποκλειεται. Μπουρδελο παιδια.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες να σας πω κατι ,σημαντικο.
Ολοι μας οταν αγορασαμε το καινουριο αμαξι μας ,πληρωσαμε 150 ευρω για PDI.
Αυτο σημαινει οτι το αμαξι περασε γενικο ελενχο για εργοστασικες ατελειες και για οποια τυχον ζημια η ελλειψη εχει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ.
αΥΤΟς Ο ΚΥΡΙΟς ΤΕΧΝΙΚΟς ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟς που λεει αυτες τις μπουρδες να ερθει να μου τα πει εμενα ,που οταν μου ειπαν ΕΓΩ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙς ΕΧΩ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ.
εΚΤΟς ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟς ΤΥΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΗς ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑς ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.
Για αυτο λοιπον σας λεω το εξης.
Αν εχει ορεξη το club σας ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΠΟΙΗΣΕΙ μια επιστολη την οποια αναλαβαινω να την συνταξω τεχνικα και νομικα,στην εδω ford-HELLAS.
Μετα να δειτε πως θα μας αντιμετωπιζουν οι Κυριοι-Κυριοι προισταμενοι
ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑς ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΥΤΑ.
Να ειστε σιγουροι και με το παραπανo ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΕΖΗΣΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ οτι στο μελλον ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ οταν βλεπουν ενα αυτοκινητο να ανηκει στο club.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
KARBY said:
ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΩΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ εδω μεσα μεγαλο ποστ.
Εν συντομια ,πισω αριστερα ειναι περασμενη η μακαροναδα των καλωδιων ,απο την πισω στεγανοποιητικη ταπα-λαστιχο της καροτσας.
Εκει πρεπει να μπει μονωτικο ,γιατι βαζει νερα οταν βρεχει απο το σπρευ του τροχου.

Καλησπέρα. Μπορείς να βοηθήσεις στο να εντοπίσω αυτή την στεγανοποιητική τάπα , πίσω αριστερά; Με κάποιο σχεδιάγραμμα ή φωτογραφία;
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
λοιπο παιδια , το προβλημα το fiesta δεν λυνονται , πηγα στο φανοποιιο τις ford και μου ειπε ο ανθρωπος οτι το αμαξι το μπορουμε αν θες να το φτιαξουμε στην πενα αλλα να ξερεις , θα πρεπει να βαζουμε βγαζουμε βιδες , θα κοβουμαι προφυλακτηρες κλπ κλπ. Επειδη ηταν πολυ καλο το παλικαρι μου εξηγησε οτι ολα γινονται αν το θες αλλα εγω δεν θα εβαζα χερι σε πραγματα που δεν φαινονται στο ματι εκτος και αν εσυ ξερεις τι παιζει, το χρωμα που μου ειχαν βαλει η ( βλακες) μηχανικη πανω σε μια μικρη γρατσουνια μου χαλασε ολο το αλλο χρωμα και τελικα το μονο που ηθελε ηταν αλιφαδορος  και τωρα απλα φαινετε ασχημα . ειναι μερικα πραγματα που θελουν κραξιμο σοβαρο αλλα αληθεια βαριεμαι να μπλεκο. ο καθενας στην αντιπροσωπια μπλεκεται με δουλιες αλλων .
KARBY said:
Παιδες να σας πω κατι ,σημαντικο.
Ολοι μας οταν αγορασαμε το καινουριο αμαξι μας ,πληρωσαμε 150 ευρω για PDI.
Αυτο σημαινει οτι το αμαξι περασε γενικο ελενχο για εργοστασικες ατελειες και για οποια τυχον ζημια η ελλειψη εχει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ.
αΥΤΟς Ο ΚΥΡΙΟς ΤΕΧΝΙΚΟς ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟς που λεει αυτες τις μπουρδες να ερθει να μου τα πει εμενα ,που οταν μου ειπαν ΕΓΩ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙς ΕΧΩ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ.
εΚΤΟς ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟς ΤΥΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΗς ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑς ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.
Για αυτο λοιπον σας λεω το εξης.
Αν εχει ορεξη το club σας ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΠΟΙΗΣΕΙ μια επιστολη την οποια αναλαβαινω να την συνταξω τεχνικα και νομικα,στην εδω ford-HELLAS.
Μετα να δειτε πως θα μας αντιμετωπιζουν οι Κυριοι-Κυριοι προισταμενοι
ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑς ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΥΤΑ.
Να ειστε σιγουροι και με το παραπανo ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΕΖΗΣΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ οτι στο μελλον ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ οταν βλεπουν ενα αυτοκινητο να ανηκει στο club.
το pdi ειναι να του κανουν ελεγχω αν εχει θεμα το αμαξι οπως βαθουλωματα ζημιες γρατσουνιες. αυτα ολα ειναι εργοστασιακα λαθοι που ουτε η αντιπροσωποι η αληθεια φταινε.
 

Mitsos88

Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Συγνώμη ρε παιδιά σε τι αντιπροσωπείες πάτε και τα τραβάτε όλα αυτά, γιατί εγώ απο  τον αντιπρόσωπο που πήρα το fiestaki μου  (απο τους μεγαλύτερους στην Ελλάδα) δεν έχω κανένα παράπονο σχεδόν 3 χρόνια τώρα. Το αμάξι ήταν μονταρισμένο τέλεια απο την αρχή αλλά και όταν με τράκαρε μια και πήγα και έπεσα στο μπροστινό μου, πάλι το αμάξι μου το έφτιαξαν πένα! Στο πως θα σου μιλήσουν οι υπάλληλοι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο πως θα τους μιλήσεις και εσύ γιατί στην τελική δεν είναι αυτοί υπέυθυνοι για τα εργοστασιακά μονταρίσματα. Όταν κάποιος έχει κάποιο παράπονο υπάρχει και ο ευγενικός τρόπος να το διατυπώσεις και να κάνεις τον άλλον να πάει πάσο...Δεν είναι μόνο τα τσαμπουκαλίκια. Αν σε εκτιμήσει κάποιος για τον τρόπο σου θα δουλέψει και αλλιώτικα επάνω στο αμάξι σου. Αυτό έχω καταλάβει εγώ  προσωπικά.
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Μια και δεν υπάρχει ενότητα για τα mk8 θα γράψω εδω για το μονο αρνητικό πράγμα που έχω παρατηρήσει στο καινούριο μου fiesta st line frozen white και αυτο είναι  κάτι μικρές ατέλειες στο φινιρισμα στα εσωτερικά τμήματα του αυτοκινητου που δεν φαίνονται,πχ στο πόρτα μπαγκαζ υπάρχει ένα σημείο εσωτερικά που η βαφη είναι σαν κάποιος να το ακούμπησε πριν στεγνώσει. Ενω και το καπώ είναι λίγο πιο αριστερά αφήνοντας λίγο περισσότερο κενό απο δεξιά με το φτερό. Τουλάχιστον το κυριότερο, που είναι οι τριγμοι για μένα,λάμπουν δια της απουσίας τους ακόμα και σε ανώμαλο δρόμο με το στερεοφωνικό κλειστό και το αφτι σε επαγρύπνηση! Και είναι και το st line με πιο σκληρή ανάρτηση και 45 αρι προφίλ ελαστικών! Έχει μια πολυ στιβαρή αίσθηση ενω η οδική του συμπεριφορά είναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ! έχω ένα μόνιμο χαμόγελο όταν το οδηγώ και αυτό ξεπληρωνει οποίες ατέλειες στο φινιρισμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread