Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
παιδια δεν ξερω αν μπορω να κανω εδω αυτη την ερωτηση αλλα παρατηρησα σημερα οτι στον πισω προφυλακτηρα του fiestα στις πανω γωνιες κοντα στα φαναρια και απο τις δυο μεριες ειναι σαν να εχει μαλακωση το πλαστικο απο τις ζεστες και εχει πολυ τζογο, δηλαδη εξεχει λιγακι προς τα εξω και το πατας μπαινει μεσα στο  κενο(στο κανονικο σημειο) και ξανα βγαινει. ειναι κατι τετοιο φυσιολογικο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Φυσιολογικό όχι, αναμενόμενο όμως -ειδικά αν είναι πιο παλιό μοντέλο- ναι. Επειδή εκεί κουμπώνει με clips, με το καιρό χαλαρώνουν και ξεκουμπώνουν πιο εύκολα...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
το αμαξι ειναι 6 μηνων , πρωτο καλοκαιρι , δηλαδη σε 5 χρονια θα κρέμεται ο προφυλακτηρας?
δεν ξερω αν εχει κλιψ ακριβος στην γωνια που σου λεω γιατι δεν ενοιωθα κατι να κουμπωνει , μεχρι και αλλαγη προφυλακτηρα θα τους ζητησω αν δεν το φτιαξουν .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Τι να σου πω, στο δικό μας που κοντεύει 1,5 έτους, δεν έχω δει κάτι. Πάντως είναι σύνηθες το ξεκούμπωμα σε αυτές τις γωνίες σε πάρα πολλά αυτοκίνητα, δεν είναι περίεργο, απλά δες το γιατί έγινε τόσο νωρίς...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
μεσα στην εγγυηση ξερετε αμα αλλαζουν προφυλακτηρα η απλα το φτιαχνουν με μοντες?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μήπως σε ακούμπησε κανένας από πίσω; Το δικό μου π.χ. δεν έχει τέτοιο θέμα (1,5 έτους είναι και αυτό).
Αν είναι τα κλιπς ή οι βάσεις του προφυλακτήρα π.χ. θα αλλάξουν μόνο αυτά, όχι όλο τον προφυλακτήρα.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
μπορει καποιος να ακουμπησε αλλα δεν νομιζω γιατι δεν εχω ουτε μια μικρη γρατζουνια ,  οι αισθητηρες που και που κολλανε και δειχνει οτι εχω 0 αποσταση ενω δεν υπαρχει αμαξι καν πισω . αλλα αυτο που και που
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
η πρωτη φωτο ειναι πως ειναι κανονικα τωρα

και εδω που το πιεζω που μπαινει κανονικα μεσα.

το βλεπετε φυσιολογικο τετοιο τζογο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Κάνοντας αυτή τη κίνηση, νιώθεις να "κουμπώνει" κάτι από πίσω ? Αν ναι, τότε είναι αυτό που έχουμε πει, κάποιο clip που έχει χαλαρώσει ή σπάσει. Αν όχι, τότε έχει ψιλοστραβώσει ο προφυλακτήρας, και αυτό δεν φτιάχνεται, τουλάχιστον όχι εύκολα και με κάποιο βαθμό βεβαιότητας. Πιθανότατα σε κάποιο παρκάρισμα/ξεπαρκάρισμα, ακούμπησες ή σε ακούμπησαν στο προφυλακτήρα, και λόγω πίεσης έγινε αυτό που βλέπεις...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
δεν υπαρχει κανενα κλιπ απο πισω , αλλα μου φαινετε περιεργο γιατι και να ακουμπαγα δεν γινετε να στραβωσε μονο σε εκεινο το σημειο.  και ολο το αλλο να ειναι κομπλε χωρις λιγο χρωμα απο το αλλο αμαξι , το να ειναι ελατωματικος δεν παιζει?  λογο ζεστις υγρασιας δεν ξερω και γω τι να εγινε? γενικος ομως ειναι προβλημα στο να φυγει δεν ξερω και γω τι αλλο....
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Νομίζω έιναι απο το κακό μοντάρισμα, το εχω παρατηργσει σε πολλα φιεστα οπως και στο δικο μου
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
το θεμα ειναι οτι απο μεσα ειναι οι αισθητηρες, και σιγουρα εχει μπει νερο και γιαυτο κολαει καθε φορα ο αισθητηρας απο εκεινη την μερια και δειχνει οτι ειναι κολλημενο πισω αυτοκινητο χωρις να εχω.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες κακα τα ψεματα.
Το μονταρισμα ΟΛΩΝ ΤΩΝ FIESTA EINAI GIA TA MPAZA.
Αρχης γενομενης απο το δικο μου,αλλα το εξηγησα οτι φταιει που ειναι η ποιο απλη εκδοση .
Αλλα οταν ειδα στην αντιπροσωπεια αυτοκινητο κουτα χωρις πινακιδες το ST-200 τοτε τρελαθηκα
γιατι πραγματικα ειχε τις ιδιες ακριβως ατελειες με το δικο μου που ειναι και τα δυο διπορτα.
Να μερικες.
Βαψιμο που στο βαθος βλεπεις επιφανεια φλουδας πορτοκαλιου που σημαινει οτι το χρωμα ειναι περασμενο με την δυνατοτερη οικονομια χρωματος.
Στην αφη το χρωμα ολοκαινουριο το αυτοκινητο ΗΤΑΝ ΑΓΡΙΟ= ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΒΕΡΝΙΚΗ.
Στις πορτες κατω απο τα χερουλια σε ολα τα μοντελα υπαρχουν στην αρχη και στο τελος καθετες λακκουβες σε μηκος 15 ποντων περιπου.ΣΕ ΟΛΑ.
Οι μασπιεδες στο σημειο της κολωνας της πορτας δηλαδη στη μεση κανουν μια εντονη κουρμπα
μονο απο την πλευρα του οδηγου και μονο στα διπορτα.
Τα φαναρια εμπρος στα περισσοτερα δεν ταιριαζουν σωστα στους αρμους με αποτελεσμα το αυτοκινητο να φαινεται τρακαρισμενο.
Οι πιετες -τσακισεις του πλαστικου του προφυλακτηρα δεν εχουν αρκετο χρωμα και φαινεται στα ανοιχτα χρωματα αρκετα το ασταρι.
Σε πολλα αυτοκινητα το εμπρος δεξι φτερο στο κατω μερος εξεχει ΠΟΛΥ απο τον μασπιε σαν να ειναι αβιδωτο.
Οι πορτες στο εμπρος κολονακι τους απο την μεσα πλευρα εχουν κρακ γιατι κανεις δεν προσεξε
να τις στοκαρι πριν το βαψιμο.
Ενα καρο αλλες ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΕς ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕς ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
Η απαντηση για ολα αυτα απο τον εδω προισταμενο.
Τι περιμενετε απο ενα αυτοκινητο που βγαινει και ενα καθε 80 δευπτερολεπτα απο την γραμμη παραγωγης?Δεν πειρατε ASTON MARTIN!!!!
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
KARBY said:
Παιδες κακα τα ψεματα.
Το μονταρισμα ΟΛΩΝ ΤΩΝ FIESTA EINAI GIA TA MPAZA.
Αρχης γενομενης απο το δικο μου,αλλα το εξηγησα οτι φταιει που ειναι η ποιο απλη εκδοση .
Αλλα οταν ειδα στην αντιπροσωπεια αυτοκινητο κουτα χωρις πινακιδες το ST-200 τοτε τρελαθηκα
γιατι πραγματικα ειχε τις ιδιες ακριβως ατελειες με το δικο μου που ειναι και τα δυο διπορτα.
Να μερικες.
Βαψιμο που στο βαθος βλεπεις επιφανεια φλουδας πορτοκαλιου που σημαινει οτι το χρωμα ειναι περασμενο με την δυνατοτερη οικονομια χρωματος.
Στην αφη το χρωμα ολοκαινουριο το αυτοκινητο ΗΤΑΝ ΑΓΡΙΟ= ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΒΕΡΝΙΚΗ.
Στις πορτες κατω απο τα χερουλια σε ολα τα μοντελα υπαρχουν στην αρχη και στο τελος καθετες λακκουβες σε μηκος 15 ποντων περιπου.ΣΕ ΟΛΑ.
Οι μασπιεδες στο σημειο της κολωνας της πορτας δηλαδη στη μεση κανουν μια εντονη κουρμπα
μονο απο την πλευρα του οδηγου και μονο στα διπορτα.
Τα φαναρια εμπρος στα περισσοτερα δεν ταιριαζουν σωστα στους αρμους με αποτελεσμα το αυτοκινητο να φαινεται τρακαρισμενο.
Οι πιετες -τσακισεις του πλαστικου του προφυλακτηρα δεν εχουν αρκετο χρωμα και φαινεται στα ανοιχτα χρωματα αρκετα το ασταρι.
Σε πολλα αυτοκινητα το εμπρος δεξι φτερο στο κατω μερος εξεχει ΠΟΛΥ απο τον μασπιε σαν να ειναι αβιδωτο.
Οι πορτες στο εμπρος κολονακι τους απο την μεσα πλευρα εχουν κρακ γιατι κανεις δεν προσεξε
να τις στοκαρι πριν το βαψιμο.
Ενα καρο αλλες ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΕς ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕς ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
Η απαντηση για ολα αυτα απο τον εδω προισταμενο.
Τι περιμενετε απο ενα αυτοκινητο που βγαινει και ενα καθε 80 δευπτερολεπτα απο την γραμμη παραγωγης?Δεν πειρατε ASTON MARTIN!!!!
δηλαδη μας λες οτι ακομα και στην εγγυηση να ημαστε αν κυνηγησουμε την αντιπροσωπια δεν θα γινει τιποτα?
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Δεν λεω κατι τετοιο.
Εκανα παραπονα για τα φαναρια που ηταν τραγικα βαλμενα.
Με παιδεψαν αλλα μου τα εφτιαξαν.
Εκανα παραπονα για τριξιματα στο ταμπλο ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟΥΝ.
Εκανα παραπονα για ΤΣΑΠΑΤΣΟΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΙΣΘΗΤΗΡΕς ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.
Ακομα ψαχνουν και φτιαχνουν ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΕΦΤΙΑΞΑ-ΜΑΖΕΨΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.
Εκανα παραπονα για το τζαμι του οδηγου ΠΟΥ ΕΤΡΙΖΕ .
Δεν εκαναν τιποτα.
ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕς ΑΚΟΜΑ
ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙς.
Ειχα απωλεια ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟΥ .
ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗς ΓΙΑ 12 ΗΜΕΡΕΣ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μιας και το θέμα έχει ξεφύγει από το θωασικο, δεν ανοίγετε ένα άλλο νήμα για τη συζήτηση αυτή? Όχι τίποτα άλλο απλά είναι από τα αγαπημένα μου και όταν θέλω να βρω κάτι, δε βολευει όταν περιέχει και συζητήσεις αλλού θέματος.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το διορθώσαμε παιδιά!

Karby, όντως δεν πήραμε Aston Martin. Έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση, η οποία δεν οδηγεί πουθενά. Εσύ έδωσες 10-12.000 ευρώ και θέλεις το αυτοκίνητό σου να είναι τέλειο. Άλλος που έδωσε 26.000-30.000 ευρώ και καίει λάδια τι να πει δηλαδή; Προσωπικά δε ασχολούμαι με τέτοια θέματα, παρόλο που χάλασα 21.000 ευρώ για το ST. Και έχει θεματάκια στο μοντάρισμα της πόρτας του συνοδηγού, όπως και στο παράθυρο του οδηγού που τρίζει. Όχι όμως στους προφυλακτήρες. Με αποζημιώνει όμως το μοτέρ και η οδηγική συμπεριφορά. Γι΄αυτό και το επέλεξα.

Τέλος πάντων, υπάρχει και αυτή η επιλογή για αυτοκίνητο πόλης:

cygnet-paris.jpg


https://www.autoblog.gr/2011/02/22/aston-martin-cygnet-me-60000-euro/

Ελπίζω να μην τρίζει  giggle
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread