Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Γειά σας συμφορουμίτες! Πριν ένα εξάμηνο αγόρασα το φιεστάκι μου ecoboost 100ps. Χθες που άνοιξα τον κλιματισμό παρατήρησα ότι βγάζει ζεστό αέρα, δηλαδή απο ψύξη 0. Επίσης δεν λειτουργεί ο αναπτήρας!... Την πέμπτη έκλεισα ραντεβού στο Σφακιανάκη. Το πιο πιθανό δεν είναι να έχει καεί κάποια ασφάλεια? Περιμένω γνώμες γιατί μέχρι την πέμπτη που θα το πάω κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα! :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν ξέρω αν μοιράζεται ο κλιματισμός την ίδια ασφάλεια με τον αναπτήρα. Αν και το κόβω χλωμό.
Ερώτηση, όταν ανοίξεις τον κλιματισμό στο κρύο, ακούγεται το "κλακ" μπροστά από τη μηχανή και ανάβει αμέσως μετά το βεντιλατέρ;
 

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Κάποιο κλακ δεν ακούγεται αλλά το βεντιλατέρ ναι ξεκινάει να λειτουργεί
 

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Επισης σημερα παρατηρησα οτι το αυτοκινητο οταν εχω τον κινητηρα αναμμενο και ειδικα οταν παταω γκαζι μυριζει βενζινη.Ανοιξα το καπο καο δεν μυριζει σιγουρα απο τον χωρο του κινητηρα αλλα καπου απο τη μεση κ πισω δεν μπορω να προσδιορισω ακριβως...κατα διαστηματα μυριζει και αυτο τωρα συμβαινει μαζι με το ac και τον χαλασμενο αναπτηρα. Τι συμβαινει ρε παιδια??Αυριο θα το ξαναπαω στο σφακιανακη να το δουνε δεν γινετει να περιμενω τοσες μερες ακομα.
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Τελικά τι έγινε με τα προβλήματα αυτά; Βρέθηκε άκρη;
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Έχω ένα θέμα με τον κλιματισμό ακόμα κ όταν είναι κλειστός βγαίνει ελαφρώς αέρας από τους αεραγωγους
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
για να μη βγαζει αερα πατα το κουμπι της ανακυκλωσης.ειναι ετσι απο τη μανα του μην ανησυχεις.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλημερα σας παιδια, στο παρελθον με εχετε βοηθησει πολυ με τα προβληματα που αντιμετωπισα στο Fiesta μου 100 ecoboost, τωρα εχω αλλο ενα προβλημα και με εχει κοψει κρυος ιδρωτας! πριν 5 μηνες ειχα διαρροη παραφλου με την βοηθεια σας ηταν προβληματικη μια φλαντζα απο την δεξια μερια του καθρευτη της μηχανης, ΕΧΩ παρατηρηση παλι διαρροη απο κατω απο το αυτοκινητο, αλλα γινεται οποτε αναβω το aircondition τρεχει απο κατω (οχι πολυ κατι σταγονες) μολις σβηνω το αυτοκινητο μετα απο λιγο σταματαει να τρεχει. το κανα με μια χαρτοπετσετα απο κατω να δω τι χρωμα εχει και ειναι διαφανο σαν νερο, ( ενω τοτε με την διαρροη παραφλου ηταν ροζ) Τωρα τι στο καλο φταιει.....
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Ισως να μην ειναι και τιποτα. Απλα υγροποιησεις του air condition. Καμια διαρροη δλδ.
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Οπως το κλιματιστικό του σπιτιού έτσι και του αυτοκινήτου βγάζει νερό όταν δουλεύει, ειδικά στην ψύξη. Μην ανησυχείς είναι απόλυτα φυσιολογικό.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
nsofi said:
Οπως το κλιματιστικό του σπιτιού έτσι και του αυτοκινήτου βγάζει νερό όταν δουλεύει, ειδικά στην ψύξη. Μην ανησυχείς είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Ακριβώς, η υγρασία του χώρου επιβατών βγαίνει κάτω από το αυτοκίνητο όταν ενεργοποιείς τον κλιματισμό στο κρύο.
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Παιδιά απάντησα ήδη στον άνθρωπο και γράφετε από κάτω το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Κανείς άλλος;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κι εσύ τι είσαι κ. LPG, μέλος της οργανωτικής για να μας κάνεις παρατήρηση;
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Μόνο τα μέλη της οργανωτικής κάνουν παρατηρήσεις εδώ μεσα; Έχετε το αλάθητο κάποιοι;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
FiestaMk3Xr2i said:
Παιδιά απάντησα ήδη στον άνθρωπο και γράφετε από κάτω το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Κανείς άλλος;

δεν είναι τίποτα, υγρασία απο τον κλιματισμό είναι  biggrin biggrin b209 b210 b209 b210
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
σημερα επιστρεφοντας απο διακοπες με το κλιματιστικο σε λειτουργια ξαφνικα σε μια στροφη νοιωθω στο δεξι ποδι νερα προφανως μεσα απο την παροχη αερα και μετα το κλιματιστικο εβγαζε ζεστο αερα. το κλεινω ανοιγω τα παραθυρα για περιπου μιση ωρα και επανηλθε στα καλα του. εχετε καμια ιδεα? να το παω στο service? εχει συμβει σε αλλον?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πιθανόν στο ψυγείο (condeser) του aircondition μεσα στο ταμπλό είχε μαζευτεί πάγος και έτσι δεν μπορούσε να περάσει ο αέρας απο τις γρίλιες του ψυγειου. Μόλις το έκλεισες ο πάγος έλιωσε και έτσι μετά δουλευε κανονικά. Τωρα γιατί έπιασε πολύ πάγο, δεν ξερω. Μπορει να μην δουλευει καλά καποιος αισθητήρας θερμοκρασίας που βρίσκεται κοντά στο condeser. Αν συνεχίσει να στο κάνει και έχεις εγγύηση εννοείται απαίτησε να στο φτιάξουνε. Αν εχει λήξει η εγγύηση,εξαρτάται πια απο το πόσο χρόνο κάνει να πιάσει πάγο. Αν οδηγάς 2-3 ώρες και δε το κάνει, αστο όπως είναι,μην ασχολείσαι
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Έχω εγγύηση και θα το πάω να το δουν.ευχαριστω για την απάντηση.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread