Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

GeorgeTheGreat

Original poster
Newbie
Mar 22, 2017
5
0
1
32
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω ένα Ford Fiesta 10΄TDCI DIESEL 1.4 (το αγόρασα από μάντρα πριν 7 μήνες ,εισαγωγή από Γερμανία) τον προηγούμενο μήνα πάω να βάλω μπροστά τον κινητήρα και έμεινε αναμμένη η λυχνία του υδραυλικού τιμονιού και δεν είχα υποβοήθηση. Το τιμόνι ήταν λες και οδηγείς νταλίκα εποχής 80'. Το πήγα σε συνεργείο και μου είπαν ότι βγάζει σφάλμα στην κολόνα τιμονιού και να το πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ford μπας και φταίει το update.Από το Σφακιανάκη μου είπαν ότι βγάζει σφάλμα στον εγκέφαλό τιμονιού και θέλει αλλαγή και η κολώνα και ο εγκέφλος ,αφού αυτά πάνε πακέτο (κόστος 1.200€).Φυσικά το πήρα από εκεί και το πήγα σε άλλους 2-3 συνοικιακούς ηλεκτρολόγους που μου είπαν τα ίδια με την διαφορά ότι θα μου έβαζαν μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (κόστος 400-600€). Τελικά μου συστήσαν έναν ηλεκτρονικό αυτοκινήτων που θα μπορούσε να μου επιδιορθώσει την πλακέτα στον εγκέφαλο,όπως και έκανε (κόστος 200€).Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:
1) Είναι καλύτερο που έκανα επισκευή πλακέτας αντί για αντικατάσταση μεταχειρισμένης κολώνας και εγκεφάλου; Πήρα μεγαλύτερο ρίσκο;
2) Πόσο πιθανό είναι να ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα;;
3) Στα συνεργεία που τα πήγα μου είπαν ότι πρώτη φορά τους πήγαν fiesta με τέτοιο πρόβλημα. Γιατί μπορεί να παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα;; Κακή χρήση, ελαττωματικό αυτοκίνητο ή τόσο γκαντεμιά;;
4) Το πρόβλημα θα μπορούσε να υπήρχε από πρίν ή ένα τέτοιο πρόβλημα δεν μπορεί να κουκουλωθεί;;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Από τα renault που γνωρίζω ότι πάσχουν σε αυτό το κομμάτι ή θα πάρουν κολώνα τιμονιού μεταχειρισμένη με εγκέφαλο ή και καινούργια.Όσους έχουν κάνει επισκευή στην κολώνα δεν τους έχει πιάσει....
Είναι βλάβη περίεργη για τα δεδομένα των ford
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο 2010 είναι το fiesta σου; Ούτε που έχω ξανακούσει για τέτοια βλάβη στο ηλεκτρικό τιμόνι.
Για μένα καλά έκανες και το επισκεύασες έτσι. Το αν θα αντέξει, εξαρτάται από τη δουλειά που έκανε ο ηλεκτρονικός. Και μεταχειρισμένη κολώνα να έπαιρνες, πάλι ρίσκο θα ήταν.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και πέρα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Έπειτα από 6 μήνες georgethegreat όλα οκ με το τιμόνι; δεν σου χει παρουσιάσει κάτι έτσι;
ευτυχώς που βρήκες μάστορα να στην επισκευάσει γιατί άλλο να δίνει 200 ευρώ και άλλο 1200ευρώ
 

GeorgeTheGreat

Original poster
Newbie
Mar 22, 2017
5
0
1
32
Ένα χρόνο μετά την επισκευή και δεν έχω κανένα πρόβλημα (φτου φτου).
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ευχάριστο νέο αυτό. Προφανώς κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα χάλασε και το αντικατέστησε ο ηλεκτρονικός με νέο, οπότε δε νομίζω να ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα, τουλάχιστον όχι με την ίδια αιτία.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread