Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Lucifer said:
Μετά από σχεδόν 3,5 χρόνια και σχεδόν 22000 χλμ πάμε για αλλαγη αντλίας καθώς εδώ κ 2 βδομάδες ακουγόταν ένας θόρυβος απο τη μερία του οδηγού και πίσω.....

θα επανέλθω με νεότερα, τιμές αντικατάσταση (πριν με αφήσει ελπίζω) κ αν είναι θέμα αντλίας ή απο βενζίνες

Λίγο νωρίς δεν είναι;;;  :mad: :mad:

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο έχετε ακούσει να έχουν θέμα;

edit :σύγγνωμη τώρα είδα οτι υπάρχει θέμα υποτίθεται οτι το κοιταξα  redface ας μεταφερθεί εδώ http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=9

ευχαριστώ

κοιτα πρώτα αν είναι φίλτρο βενζίνης. καμιά φορά βουλώνουν τόσο πολύ που ζορίζεται η αντλία και αρχίζει να κάνει θόρυβο. καμια 200αρια ευρω κάνει η αντλία...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Αλεξη εαν διαβασεις λιγο πιο πριν εχω αναφερει οτι δεν εχουμε φιλτρο....ειναιενσοματομενο με την αντλια βενζινης.....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ωχ, λαλακία!!!!

Δεν μπορω να το καταλάβω αυτο με το ενσωματωμενο φίλτρο..


Ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτεις είναι με μισο γεματο ρεζερβουαρ να βγαλεις την αριστερή φίσα της μπεκιέρας (όχι αυτην με τον ρυθμιστή), να την βάλεις σε ένα μπουκάλι και να ανοιξεις διακόπτη. Αν η βενζίνα έρχεται πλημμύρα, τότε η τρομπα είναι οκ.    
 

javaj

New member
Jun 28, 2011
67
0
0
40
www.flickr.com
Ένας λόγος που βγάζουν πρόβλημα στην αντλία μερικά καινούρια αυτοκίνητα είναι γιατί η αντλία είναι βυθισμένη στο ρεζερβουάρ για να ψύχεται απο το καύσιμο και όταν περιμένουμε να ανάψει λαμπάκι για να γεμίσουμε ενα 10ευρω αυτή δουλεύει πάντα στεγνή και με την ζέστη "καίγεται".

Για 'μένα το ελάχιστο στο ρεζερβουάρ είναι το μισό, γιατί:
είναι το ίδιο με το να οδηγάς με το πρώτο 1/2 του ρεζερβουάρ άδειο
μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μισό ρεζερβουάρ σαν ρεζέρβα ανάγκης
προστατεύεις την αντλία βενζίνης
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Καλησπέρα,
Κατω απο το αυτοκινητο εδω και μια βδομάδα ακουγόταν που και που ενα σφύριγμα εντονο το οποιο
δεν ακουγόταν σίγουρα απο το χώρο της μηχανής.Ακουγόταν με το που αναβα το αυτοκινητο ακομα και στο ρελαντί και στην πορεία.Πριν 2 μερες το έκανε συνέχεια και αποφασισα να παω σε δυο κοντινά συνεργεία στη δουλειά μου και οι δυο μου είπαν ακουγοντας τον ήχο πως είναι η τρόμπα βενζίνης!και οταν ρώτησα το κόστος μου παν οτι ειναι υψηλό(και οι δυο) αλλα θα μου πουν αφου παραγγείλουν το ανταλλακτικό.Επίσης μου παν οτι για να αντικατασταθει η τρόμπα πρεπει να κατεβει το ντεπόζιτο κι εχει διαδικασία!
Το χει παθει κανεις?Εχει κανεις καποια ιδεα πόσο μπορεί να μου κοστίσει κι επίσης τρόποι να γλυτώσω κόστος(πχ απο που να αγοράσω το ανταλλακτικο μονος μου και να παω να μου το τοποθετησουν κτλ)?
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ειναι χρήσιμη.Ευχαριστώ προκαταβολικά..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μερικά αμάξια για να αλλάξεις την αντλία βενζίνης σηκώνεις το πίσω κάθισμα και σε άλλα κατεβάζεις το ρεζερβουαρ,στην δική σου περίπτωση πρέπει να κατεβάσεις το ρεζερβουαρ

Την αντλία γιατί να την αλλάξεις?Σου δημιουργεί πρόβλημα ή επειδή κάνει φασαρία?
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Κανει εκκωφαντικό θόρυβο..στην αποδοση δεν εχω παρατηρήσει κατι πουθενά αλλα θα πρεπει να την αλλαξω μου ειπανε.Τελικα εχει κανεις ιδεα ποσο βγαίνει γιατι διαβασα πριν κατι 500αρια κ ειμ,αι κοντα να παθω εγκεφαλικο..Plz help!!!Τι πρεπει να κανω!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πάρε μια τρόμπα εμπορίου με κατάλληλη παροχή για το αμάξι σου… πες στον μηχανικό σου να σου την αντικαταστήσει με την χαλασμένη και τέλος.

Μιλάω μόνο για τη τρόμπα όχι για όλο το κιτ το οποίο θα έχει λογικά πάνω από 250€.



@Νομίζω ότι και η Lucifer την άλλαξε πρόσφατα και λογικά θα μπορέσει να σου πει στο περίπου το κόστος. Απ ότι θυμάμαι έβαλε όλο το κιτ.
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Και μια ερώτηση:ποια καταστηματα ανταλλακτικών έχετε να μου προτείνετε ,για να πάρω αύριο τηλέφωνο?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kkalog said:
Και μια ερώτηση:ποια καταστηματα ανταλλακτικών έχετε να μου προτείνετε ,για να πάρω αύριο τηλέφωνο?

http://www.autocarb.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=10&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1

βαλε μεγαλύτερης παροχής, για την περιπτωση που θα το τουρμπίσεις στο μέλλον :D. Περιπου 150 ευρω έχουνε και 100 ευρω (το πολύ) πρέπει να σου παρουν εργασία.
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
turbomaniac said:
http://www.autocarb.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=10&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1

βαλε μεγαλύτερης παροχής, για την περιπτωση που θα το τουρμπίσεις στο μέλλον :D. Περιπου 150 ευρω έχουνε και 100 ευρω (το πολύ) πρέπει να σου παρουν εργασία.

Πηρα τηλέφωνο στο
www.autocarb.gr 220 το κιτ
επισης πήρα και στον αξωτη η γνήσια απο 560(δεν πάμε καλά!) προσφορά στα 290 και η imitation 240 κομπλε.
 

STK

Newbie
Nov 16, 2012
3
0
0
Καλησπέρα στη παρέα. Είχα και εγώ πρόβλημα με την αντλία. Δυστυχώς όταν το κατάλαβα ήταν λίγο αργά.

Στο συνεργείο πήγα γιατί παρ’ όλου που είχα αλλάξει πρόσφατα (3 μήνες) μπαταρία δυσκολευόταν να πάρει μπροστά. Η διάγνωση έδειξε ότι έχει πρόβλημα η αντλία. Το έψαξε λίγο ο μάστορας και μου είπε ότι αν θέλω της FORD πάει στα 580€ διαφορετικά imitation στα 300€.  Του είπα ότι θα το ψάξω και ο ίδιος. Μετά από ψάξιμο σε συνεργεία και αντιπροσωπεία,  μου είπαν τις ίδιες τιμές. Ρώτησα και τον φίλο μας    kkalog      ( τον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια του)και μου είπε για τον Αξώτη. Επικοινώνησα μαζί του και  μου είπε ότι η αντλία της FORD μου την αφήνει στα 290€ και αν ήθελα μπορούσα να πάρω την αντλία της μάρκας που βάζει η ford απλά δεν θα είναι στο κουτί ford με 240€. Τελικά πήρα της FORD και για να πω την αλήθεια μέχρι να την πάρω στα χέρια μου είχα επιφυλάξεις, αλλά ήταν ολόιδιες. Συνολικά πλήρωσα 320€  (για την αντλία 290 + 30 η εγκατάσταση).

Στο αυτοκίνητο έχει γίνει τοποθέτηση αερίου στα 48.000km (Μάιος ’11),  τώρα έχει 125.000km  και μετά την εγκατάσταση του αερίου όταν γίνεται χρήση βενζίνης ήταν  με 100αρα  στο 90% των περιπτώσεων.
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Απο την στιγμη που εχεις βαλει υγραεριο ,να το περιμενεις σαν προβλημα αυτο....Το εχουν παρα πολλα...
Ο μονος τροπος να αντιμετωπισεις καψιμο της αντλιας ειναι να εχει ΜΟΝΙΜΑ βενζινη ανω του μισου ντεποζιτου μεσα....

Στην αρχη εκανα και εγω το ιδιο λαθος,και εκαψα μια...Η δευτερη κοντεψε, αλλα απο την στιγμη που αρχισα να εχω μισο ντεποζιτο βενζινη παει καλα...
Συμπτωματα,ιδια με της πεσμενης μπαταριας...
Δυσκολια εκκινησης κατα το μιζαρισμα.....

Δεν φτιαει η ποιοτητα βενζινης,η ποσοτητα φταιει...
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Υπάρχει ειδικό ρελεδάκι που αποτρέπει αυτή τη ζημιά στην αντλία! Αυτό που κάνει είναι οτι όταν ενεργοποιηθεί το αέριο κόβει το ρεύμα στην αντλία και σταματάει την λειτουργία της! Το κακό είναι οτι δεν λειτουργεί με όλες τις συσκευές αερίου...!
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Πανο το ρελεδακι αυτο μπορει να στο βαλει ο οποιοσδηποτε ψαγμενος ηλεκτρολογος,σε οποιοδηποτε συστημα(και αυτο γιατι παιρνει εντολη τοσο απο ηλεκτροβανα οσο και απο εγκεφαλο)...
Το θεμα ειναι αν κοβεις το κεφαλι σου,οτι ενω πας με αεριο εθνικη με 160 πχ,και μεινεις,η σβηστη αντλια θα απανεκκινησει 100% ωστε να μην γονατισει τ'αμαξι....
Εγω δεν ειμαι σιγουρος....
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Ναι γι αυτό δεν είναι απλός ρελές! Και γι αυτό δεν μπαίνει σε όλες τις συσκευές! Είναι ανάλογα πως δουλεύει η ηλεκτροβαλβίδα. Και πες οτι κάτι παθαίνει το αέριο με 200χλμ λέω εγω... Αν έχεις βάλει σωστή συσκευή και είναι σωστά τοποθετημένη και συντηρημένη πρέπει αμέσως να κοπεί η παροχή αερίου απ την ηλεκτροβαλβίδα... Με το που γίνει αυτό έχεις πάλι ρεύμα στην αντλία βενζίνης σου!!
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Προστατεύουμε και συντηρούμε την αντλία βενζίνης με δύο παράλληλους τρόπους.
Πρώτον δεν αφήνουμε το ρεζερβουάρ στη ρεζέρβα. Καλύτερα οριακά όχι κάτω απο το 1/4
Δεύτερον δε βάζουμε τη φθηνότερη βενζίνη που θα βρούμε μπροστά μας.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread