Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=fiesta+mk7+fuel+pump&_sacat=See-All-Categories
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
christos pap said:
Νικολα αν σηκωσεις τα πισω καθησματα δεν εχεις επαφη με τη τρομπα?

Δυστυχώς όχι… και το θεωρώ ένα λάθος της Ford, μιας και δεν έχει εξωτερικό φίλτρο βενζίνης ώστε να σου προστατεύει λίγο παραπάνω την τρόμπα. Λόγο έλλειψης εξωτερικού φίλτρου θα ήταν προτιμότερο να υπήρχε και μια τρύπα (για εύκολη πρόσβαση) κάτω από τα πίσω καθίσματα με αποτέλεσμα έναν ποιο εύκολο έλεγχο της κατάστασης της τρόμπας, αλλά και τον καθαρισμό της.
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
StuparArt said:
Δυστυχώς όχι… και το θεωρώ ένα λάθος της Ford, μιας και δεν έχει εξωτερικό φίλτρο βενζίνης ώστε να σου προστατεύει λίγο παραπάνω την τρόμπα. Λόγο έλλειψης εξωτερικού φίλτρου θα ήταν προτιμότερο να υπήρχε και μια τρύπα (για εύκολη πρόσβαση) κάτω από τα πίσω καθίσματα με αποτέλεσμα έναν ποιο εύκολο έλεγχο της κατάστασης της τρόμπας, αλλά και τον καθαρισμό της.
μεγαλο λαθος...ετσι θα ηταν και πολυ ευκολη η προσβαση στη τρομπα χωρις να χρειαζονται ανυψωτηκα και ειδικος χωρος
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Μετά από σχεδόν 3,5 χρόνια και σχεδόν 22000 χλμ πάμε για αλλαγη αντλίας καθώς εδώ κ 2 βδομάδες ακουγόταν ένας θόρυβος απο τη μερία του οδηγού και πίσω.....

θα επανέλθω με νεότερα, τιμές αντικατάσταση (πριν με αφήσει ελπίζω) κ αν είναι θέμα αντλίας ή απο βενζίνες

Λίγο νωρίς δεν είναι;;;  :mad: :mad:

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο έχετε ακούσει να έχουν θέμα;

edit :σύγγνωμη τώρα είδα οτι υπάρχει θέμα υποτίθεται οτι το κοιταξα  redface ας μεταφερθεί εδώ http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=9

ευχαριστώ
 
Δεν σε αφήνει. Να έχεις μαζί σου μια ασφάλεια της αντλίας που πιθανόν να σου την κάψει κ όταν φτάσει σε σημείο να μην παίρνει μπροστά..απλά χτύπα την λίγο την ώρα που γυρνάς τον διακόπτη για να πάρει μπροστά! Να ρίξουμε καμιά ματιά για ιμιτασιόν πριν κάνεις αλλαγή κ πριν αλλαχτεί να δούμε μην τυχόν κ έχει βουλώσει το προφίλτρο κ κάνει θόρυβο!
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
για εξήγησε λίγο για το προφιλτρο που βρίσκεται κ τι παίζει; αν καθαριστεί παίζει να είναι εντάξει μετά κ να μη θέλει αλλαγή η αντλία;

η αφάλεια της αντλίας που βρίσκεται;

όντας το αμαξι σηκωμένο με χτυπήματα στο ντεπόζιτο ο θόρυβος σταματούσε κ μετά συνέχιζε πάλι αυτό είναι νορμάλ ?
 
Αυτό είναι σημάδια αντλίας με τον θόρυβο στα χτυπήματα που μειωνόταν!
Έχει ένα φιλτράκι μέσα στο ντεπόζιτο για να σταματάει τυχόν βρωμιά που πηγαίνει στο κύκλωμα των μπεκ κ τα βουλώνει.
Η ασφάλεια βρίσκετε στην ασφαλειοθήκη μαζί με τις άλλες..απλά εντόπισε την κ σημείωσε την για να πάει κατευθείαν το μάτι σου σε αυτήν αν τυχόν κ δεν παίρνει μπροστά. προσπαθήστε τώρα το καλοκαίρι να είναι πάντα γεμάτο το ντεπόζιτο. από το μισό κ κάτω άν είναι εξατμίζεται και ξεραίνεται η βενζίνα. Αν βγάλεις την αντλία θα δεις που θα έχει κοκκινίλες πολλές το ντεπόζιτο και η αντλία. Είναι λογικό μετά από 22.000 να σου βγάλει τέτοια βλάβη. Ειδικά στα Μκ7 που είναι πιό ευπαθή σε αντλία καυσίμου! Σήκωσε το κάθισμα το πίσω κ δες αν έχει πρόσβαση η αντλία από εκεί! 
 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk1 Stelios said:
Δεν σε αφήνει. Να έχεις μαζί σου μια ασφάλεια της αντλίας που πιθανόν να σου την κάψει κ όταν φτάσει σε σημείο να μην παίρνει μπροστά..απλά χτύπα την λίγο την ώρα που γυρνάς τον διακόπτη για να πάρει μπροστά! Να ρίξουμε καμιά ματιά για ιμιτασιόν πριν κάνεις αλλαγή κ πριν αλλαχτεί να δούμε μην τυχόν κ έχει βουλώσει το προφίλτρο κ κάνει θόρυβο!
Την αφήνει Στέλιο,θα την βαρέσει 1 φορά,θα την βαρέσει 2 φορές κάποια στιγμή θα την βαρέσει την αντλία και δεν θα κάνει τίποτα


όσο για το τι ποιότητα αντλία θα βάλεις,πρώτα θα ρωτήσεις πόσο έχει η γνήσια Λουκία και ισχύει η τιμή τώρα που είχε πριν 10 μήνες,τότε να βάλεις γνήσια και όχι ιμιτασιον
ιμιτασιον θα βρεις καμία ιταλική προέλευσης με μικρές διαφορές στο οικονομικό
Λουκία από τα χρόνια που το έχεις και από τα χιλιόμετρα που έχει το αμάξι σου φαίνεται ότι δεν το κινείς συνέχεια,ισχύει αυτό?
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Το αμάξι κινείται καθημερινά απλά εντός πόλης Ιάκωβε, ταξίδια δεν έχει κάνει πολλά...

αύριο θα μάθω τιμές..


edit : απορία : το αμάξι το κινώ κανονικά μεχρι να πάρω αντλία ή οχι;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Αν έχεις οδική βοήθεια, κίνησέ το κανονικά, δε νομίζω ότι μπορεί να πάθει κάτι χειρότερο...

mk1 Stelios said:
...Είναι λογικό μετά από 22.000 να σου βγάλει τέτοια βλάβη. Ειδικά στα Μκ7 που είναι πιό ευπαθή σε αντλία καυσίμου! Σήκωσε το κάθισμα το πίσω κ δες αν έχει πρόσβαση η αντλία από εκεί! 

Γιατί είναι λογικό; Στο δικό μου δηλαδή που έχει 122000 χιλιόμετρα θα έπρεπε να έχω αλλάξει 6 φορές αντλία;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Λουκια εγω στην θεση σου θα το κινησα κανονικα μεχρι να εβλεπα ρεταρισματα...μολις τα εβλεπα,φαπα στο ντεποζιτο και μετα συνεργειο ή γκαραζ!!!μονο η ταλαιπορια οτι σε αφησε,χανεις χρονο,να ερθει να σε παρει η οδικη βοηθεια,να σε παει συνεργειο κ.τ.λ ειναι κριμα!!!

Παρατηρηση 1) να θυμησω οτι η αντλια βενζινης μας εχει ενσωματομενο φιλτρο και δεν γνωριζω εαν βγαινει για να καθαριστη αλλα σιγουρα αλλαζει και παει μαζι με την καινουργια αντλια...οσο για προφιλτρο παλι δεν εχω ιδεα εαν υπαρχει!!!

παρατηση 2)Λουκια οταν θα γινει η αντικατασταση μπορεις να ρωτησεις και να μας ενημερωσεις εαν την ακουσε το μοτερακι ή εαν φταει η ποιοτητα βενζινης αρα βρωμιες....γιατι εαν την ακουσε το μοτερακι σου στα καλα καθουμενα να εχουμε και εμεις το νου μας!!!
επισης εαν οντως υπαρχει προφιλτρο?καμια φωτο για το που ακριβως βρισκεται μιας και θα τα εχεις ξηλωμενα(ειναι κατω απο το πισω καθισματα απλα να το δουμε και σε φωτο σε περιπτωση που χρειαστει σε καποιον που δεν γνωριζει)
και φυσικα κοστος.....
και μια ερωτηση.....συνηθως το πηγαινες με λαμπακι?δλδ το αφηνες να στεγνωνει το ντεποζιτο ή το γεμιζες και μολις εφτανε πριν αναψει το λαμπακι εβαζες βενζινη??
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Θα ενημερώσω για όλα με κάθε λεπτομέρεια  κ αν μπορέσω με φωτο

Συνήθως έβαζα όταν τα υπόλοιπόμενα χλμ ήταν περίπου 80-100, λαμπάκι να μου χει αναψει 2-3 φορές
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο στις 22000χλμ να στο κανει αυτο το αμαξι ειναι καινουργιο ακομα! Καλο θα ηταν μολις φτανει στο 1/4 να βαζεις βενζινη. Οπως κι να εχει ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα και οσο πιο οικονομικα
 
scorpion said:
Την αφήνει Στέλιο,θα την βαρέσει 1 φορά,θα την βαρέσει 2 φορές κάποια στιγμή θα την βαρέσει την αντλία και δεν θα κάνει τίποτα


όσο για το τι ποιότητα αντλία θα βάλεις,πρώτα θα ρωτήσεις πόσο έχει η γνήσια Λουκία και ισχύει η τιμή τώρα που είχε πριν 10 μήνες,τότε να βάλεις γνήσια και όχι ιμιτασιον
ιμιτασιον θα βρεις καμία ιταλική προέλευσης με μικρές διαφορές στο οικονομικό
Λουκία από τα χρόνια που το έχεις και από τα χιλιόμετρα που έχει το αμάξι σου φαίνεται ότι δεν το κινείς συνέχεια,ισχύει αυτό?
Ιάκωβε από την στιγμή που θα την αφήσει μια φορά τότε να ξεκινήσει να αλλάξει την αντλία! Η αναφορά μου για να την βαρέσει είναι αν τυχόν την αφήσει. Από την στιγμή που κολλάει μια αντλία τότε θα κολλήσει ξανά κάποια στιγμή κ αυτό είναι σίγουρο!

Όσο για ιμιτασιόν αντλία την συνιστώ ανεπιφύλακτα αφού οι γνήσιες έχουν 5πλάσιο κόστος!
kostg said:
Αν έχεις οδική βοήθεια, κίνησέ το κανονικά, δε νομίζω ότι μπορεί να πάθει κάτι χειρότερο...

Γιατί είναι λογικό; Στο δικό μου δηλαδή που έχει 122000 χιλιόμετρα θα έπρεπε να έχω αλλάξει 6 φορές αντλία;
Γιατί είναι μκ7 κ αρκετές παρτίδες αυτών έβγαλαν προβλήματα ειδικά σε πολλές ζέστες το 2011.

Lucifer said:
Θα ενημερώσω για όλα με κάθε λεπτομέρεια  κ αν μπορέσω με φωτο

Συνήθως έβαζα όταν τα υπόλοιπόμενα χλμ ήταν περίπου 80-100, λαμπάκι να μου χει αναψει 2-3 φορές
Είχε λίγη βενζίνα κ αυτό δεν είναι κ τόσο καλό!
Σε μια γρήγορη ματιά που έριξα η γνήσια έχει 450€ κ η ιμιτασιόν έχει 225. Ιμιτασιόν θα έβαζα αλλά θα προσπαθούσα πάνω από όλα να βρω σκέτο μοτεράκι αντλίας περίπου στα 60€ όπως είχα κάνει πρίν λίγο καιρό σε Γερμανικό αυτοκίνητο του αδερφού μου!
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Σήμερα διαπίστωσα οτι δεν έχω οδική, το αμάξι το κινώ κανονικά.

Σε 2 μαγαζιά με ανταλλακτικά ford το κόστος γνήσιας είναι 541 ευρω και το 1 μου την αφήνει 350

Σε 1 αντιπροσωπία 446 μου το αφήνει 331 + 40 ευρώ τα εργατικά

Θα μπει η μάρκα που βάζει η ford απλά δεν θα είναι στο κουτί ford με 195 ευρώ

Απορία: αν μείνω κ δουλέψει το σύστημα με το χτύπημα δεν θα προκαλέσει άλλη ζημιά κάπου αλλού, συνεχίζω κανονικά;

Στέλιο δε θέλω να αλλάξω το μοτερακι δε το ρισκάρω.....
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Πάντως στο mondeo του πατέρα μου πριν 3χρονια χρειάστηκε αντλία .εχουμε έναν ηλεκτρολόγο καλο που ξέρει και μας άλλαξε μονο το υποαντλιακι! Αν θυμάμαι γύρω στα 50-60 € δν ξέρω αν κάνει για όλα .πχ δε focus mk1  χρειαζόταν αλλαγή όλη
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
Lucifer said:
Σήμερα διαπίστωσα οτι δεν έχω οδική, το αμάξι το κινώ κανονικά.

Σε 2 μαγαζιά με ανταλλακτικά ford το κόστος γνήσιας είναι 541 ευρω και το 1 μου την αφήνει 350

Σε 1 αντιπροσωπία 446 μου το αφήνει 331 + 40 ευρώ τα εργατικά

Θα μπει η μάρκα που βάζει η ford απλά δεν θα είναι στο κουτί ford με 195 ευρώ

Απορία: αν μείνω κ δουλέψει το σύστημα με το χτύπημα δεν θα προκαλέσει άλλη ζημιά κάπου αλλού, συνεχίζω κανονικά;

Στέλιο δε θέλω να αλλάξω το μοτερακι δε το ρισκάρω.....
Δεν ξέρουνε τι ζητάνε μου φαίνεται  :mad:
Στο Microcat λέει 220€ και ως τώρα δεν έχει κάνει λάθος,
οπότε στο συγκεκριμένο κομμάτι βαράνε στα αυτιά μια και είναι συνηθισμένη βλάβη για Ελλάδα.

Σε πολλές μεριές βρήκα ότι η αντλία του ΜΚ6 ταιριάζει και βρίσκεται πολύ φτηνά
όπως εδώ http://www.e-kostakis.gr/ViewShopCategory2.aspx?CategoryId=71117
(ψάξε για το 7507030 FIESTA VI 1.4 10/08-*)
αλλά στο site της Hoffer και της Meat and Doria που είναι οι κατασκευάστριες εταιρείες δίνουν άλλους κωδικούς.
Εγώ θα έπαιρνα τηλ. αυτόν τον Κωστάκη ή οποιονδήποτε φέρνει ανταλλακτικά
και θα ζητούσα τιμή για αντλία βενζίνης Hoffer με κωδικό 7507271 ή Meat and Doria  με κωδ. 77271.

Από την άλλη αυτό που την ακούει στην αντλία είναι το μοτεράκι οπότε αν το αλλάξεις είσαι κομπλέ.
Το εφαρμόζει γνωστός μου μάστορας εδώ και χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία.
 
Lucifer said:
Απορία: αν μείνω κ δουλέψει το σύστημα με το χτύπημα δεν θα προκαλέσει άλλη ζημιά κάπου αλλού, συνεχίζω κανονικά;

Στέλιο δε θέλω να αλλάξω το μοτερακι δε το ρισκάρω.....
Πουθενά αφού στην ουσία τράνταγμα κάνεις στο ντεπόζιτο.
...εγώ θα το ρισκάριζα!  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread