Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ισως ενδεχομενως να θελει βαλβολινες αλλαγμα και για τα νορμαλ αυτοκινητα.
Γιατι ειναι περιεργο, η οπισθεν θελει πολυ προσοχη για να μπει σωστα.
Αυτο το κιβωτιο χρησιμοποιει το γραναζι της πρωτης για να κανει πισω,δηλαδη το ιδιο γραναζι το οποιο η φουρκετα του επιλογεα αλλαζει την κατευθυνση και κανει οπισθεν.
Οποτε παιζει σοβαρα και εδω να φταινε οι βαλβολινες.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Αρκετα κιβωτια IB5 πεθαινουν ζημια στα συγχρονιζε 1 κ 2ας και μαλιστα σχετικα νωρις.
 

Sonic

Original poster
Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Τελικά ξανά παρουσιάστηκε αλλά αυτή την φορά με νέα δεδομένα. μάγκωσε σε διόδια και μόλις πληρώνω, πάω να ξεκινήσω και τίποτα με 1η και 2α. λέω λοιπόν σε έναν φίλο μου κατέβα να σπρώξεις να το κάνουμε στην άκρη και με το που το κούνησε, λέω κάτσε να δοκιμάσω και μπήκε αμέσως.

Λογικά με το που κουνιούνται οι ροδες, κινείται και το σασμάν μέσα. σε κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι έχει θέμα και αν τύχει και σταματήσω σε αυτό, μόλις θα πάω να ξεκινήσω θα μαγκώσει. άρα καταλήγουμε σε συγχρονιζέ;
 

tzakos7

Newbie
Dec 12, 2017
2
0
0
εχω το ιδιο θεμα με 1η και 2α και αλλαξα δισκο αλλα παλι τα ιδια... κλαιω τα λεφτα που εδωσα ... τωρα?
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
tzakos7 said:
εχω το ιδιο θεμα με 1η και 2α και αλλαξα δισκο αλλα παλι τα ιδια... κλαιω τα λεφτα που εδωσα ... τωρα?
τι μηχανική υπαρχουν εξω γαμωτο. Απορρω δεν ειδε οτι ο παλιός δίσκος έστω με το ματι ηταν οκ; Αν και τα manual της Ford σου λενε και πως θα τον μετρήσεις.Αν το ειχε σιγουρέψει οτι το προβλημα δεν ειναι απο δίσκο θα μπορούσε αφου ειχε το σασμαν στο χέρι να το άνοιξη να δει αν υπάρχουν τριβές σε καποια μέταλλα. Και αν δεν ειχε την γνώση απο σασμαν υπαρχουν και σασμαναδες.
 

Sonic

Original poster
Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Ας κάνω ένα update... Αλλάχτηκε λοιπόν δίσκο πλατό, ρουλεμάν σασμάν, λάδια σασμάν.. Για κανα 2 μέρες ήταν οκ μετά ξανά άρχισε πάλι να μαγκώνει. Έχω παρατηρήσει όταν αρχίζει να ζεσταίνεται τότε μπαίνουμε στο πρόβλημα.. Μου είπε ο μηχανικός όταν πήρα το αμάξι ότι θέλει άλλαγμα και το ντρομπάκι του συμπλέκτη στο πεταλ γιατι τον δυσκόλεψε πολύ στην εξαέρωση. Τον ειδοποίησα μετά απο 3 μέρες όταν μου το ξανα έκανε και μου είπε το ντρομπάκι θα είναι αφού τα αλλάξε όλα. επίσης ανοιξε το σασμαν από πίσω και είδε την 5η και όσο μπορουσε πιο μπροστα και το ειδε οκ. Επίσης μου είπε με βάση τον κωδικο πλαισιου το σασμαν μου έχει διπλο συγχρονιζε και δυσκολα θα ηταν στο συγχρονιζε το πρόβλημα. λόγω προγράμματος έχω πιο αυξημένες θερμοκρασίες που ειναι και λογικό όπως επίσης και το βεντιλατερ ανοιγει αρκετα συχνα. ίσως από την γρηγορη και αυξημενη θερμοκρασία κλατάρει το ντρομπακι δε δινει την πιεση που πρεπει που ισως θελει παραπανω η 1η κ η 2α και μου δημιουργει όλο αυτο το πρόβλημα.. ας ελπίσουμε μετα την αλλαγη να ξεμπερδεψω γιατι δε παλευεται αλλο...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ρε Tomas να ρωτησω κατι??? εαν εχει προβλημα το τρομπακι τοτε γιατι το κανει μονο στην πρωτη και στην δευτερα???το τρομπακι διαχειριζεται τον συμπλεκτη (τουλαχιστον στα ΜΚ7) ... εαν οντως εχεις προβλημα τοτε δεν εχει δυναμη να αποσυμπλεξει σωστα στο δισκο-πλατο και ειναι σαν να τις  βαζεις με μισοπατημενο συμπλεκτη .... αρα επρεπε να σου το κανει σε ολες τις ταχυτητες και οχι μονο στη 1η και 2η!!!

οσο για τις θερμοκρασιες και το προγραμμα , εαν το αμαξι σου ζοριζεται τοσο πολυ με θερμοκρασιες καλο θα ηταν ή να αλλαξεις προγραμμα ή να δεις τι θα κανεις με τις θερμοκρασιες σου(ψυγεια κ.τ.λ)

επειδη δεν ξερω καλα το θεμα σασμαν εαν λεω κατι λαθος,παρακαλω καποιος γνωστης να μας διορθωσει και να μας βοηθησει!!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αυτό με τις θερμοκρασίες δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα στο σαζμαν. Πάντως έλεγξέ το όπως λέει και ο nos7 γιά τον κινητήρα. Δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να δοκιμάσεις και το τρομπάκι του πετάλ. Φαντάζομαι στην αλλαγή συμπλέκτη θα άλλαξες το άλλο τρομπάκι που είναι πάνω στο σαζμάν.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Tomas να πω και γω τη χαζομάρα μου.
Φαντάζομαι ότι εφόσον δε σου παίρνει 1η ή 2η αφήνεις και ξαναπατάς συμπλέκτη. Δεν τον έχεις μόνιμα πατημένο. Σωστά?
Επίσης αν δοκιμάσεις να ξεκινήσεις με 3η και κινήθεί έστω λίγο το αυτοκίνητο μήπως παίρνει μετά 1η?
Πάντως η αλλαγή βαλβολίνων σε ποιό ενισχυμένες κρίνω πως είναι επιβεβλημένη, αλλά αν τα συχρονιζέ έχουν πει το ποίημα δε θα δεις διαφορά μέχρι να τα επισκευάσεις. Καλή τύχη πάντως!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Α γεια σου, αυτό του λέω κι εγώ. Βάλε μια τρίτη και μετά πρώτη και θα την καταπιεί σαν λουκούμι το fiesta. Κάθεται και χαλάει τα λεφτά του στους μηχανικούς και τα ανταλλακτικά. Όλα τα αυτοκίνητα αραιά και που μπορεί να μη δέχονται μια σχέση. Έτσι, επειδή τους ήρθε. Δε σημαίνει ότι κάνουμε βίδες όλο το σύστημα μετάδοσης μέχρι να βρούμε τι φταίει. Γιατί κοστίζει πολλά €€€
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
επειδη το εχω δει σε βιντεο το αμαξι του Tomas, ή εαν απλα κουνηθει λιγο το αμαξι προς τα μπρος ή πισω ,(το ιδιο που λεει ο ραλλιστας με 3) ή σταματημενος βαλει οπισθεν, μετα την περνει την 1 και την 2 σαν λουκουμι....

εγω επιμενω οτι μαλλον ειναι τα συχρονιζε αλλα αφου υπαρχει λυση για να αποφυγει το πολλα €€€ γιατι να μην το κανει ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλον!!!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
nos7 said:
επειδη το εχω δει σε βιντεο το αμαξι του Tomas, ή εαν απλα κουνηθει λιγο το αμαξι προς τα μπρος ή πισω ,(το ιδιο που λεει ο ραλλιστας με 3) ή σταματημενος βαλει οπισθεν, μετα την περνει την 1 και την 2 σαν λουκουμι....

εγω επιμενω οτι μαλλον ειναι τα συχρονιζε αλλα αφου υπαρχει λυση για να αποφυγει το πολλα €€€ γιατι να μην το κανει ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλον!!!
Εγω το εχω κανει και απο κοντα αυτο που σου εδειξε στο βιντεο.. κ εκανα ενα τακ μπροστα και τις πηρε..
 

Sonic

Original poster
Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
αύριο πάω να αλλάξω και το τρομπάκι συμπλέκτη. εαν το ξανα κάνει θα ξανα κατέβει θα ανοιχτει και θα αλλαχτει ότι χρειαστει και μέσα. εδώ που έφτασα δε γινεται αλλιώς..
 

Sonic

Original poster
Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
γειτονακι εχω μια αγάπη στις 1ες 2ρες η αληθεια ειναι αλλα δεν εχει φαει το λιωσιμο ωστε να προκυψει τετοιο θεμα. εχω φιλαρακια που τις εχουν ξεσκισει και ακομα κομπλε το σασμαν. εγω πιστευω οτι επεσα στην περιπτωση. το μονο σιγουρο ειναι οτι θα φτιαχτει!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread