Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nick

Member
May 17, 2011
107
0
0
Aγορια σκεφτομαι να βαλω ενα προγραμματακι στο φιεστα μκ6 1.6 απο την chiptronic...το εχει βγαλει προσφορα 220 ευρω απο 300 μεχρι τελος Φλεβαρη...και ερωτω εγω καπιους εδω που το εχουν βαλει αν μεχρι τωρα υπηρξε καπιο προβλημα,επισημαινω οτι φωρω ενα ελευθερο φιλτρο και ενα τελικο και τπτ αλλο...λετε να δουλεψει εστω και λιγο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρόβλημα δε σου βγάζει, ζητάει όμως 100άρα βενζίνη για να μην έχει πυράκια. Επίσης εσύ αν θυμάμαι καλά είσαι και υγραεριοκίνητος, οπότε καλό θα ήταν (κατά τη γνώμη μου πάντα) να μην το προγραμματίσεις.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αυτο που λες κωστα με τα πυρακια σε μενα δεν ισχυει. σπανια πλεον βαζω 100αρα . δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα περιεργο ολα αυτα τα χρονια
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και το δικό σου έχει πυράκια, απλά δεν το καταλαβαίνεις ή δε δίνεις σημασία. Το έχω ακούσει.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
γιατι δε λετε στο παιδι οτι δεν αξιζει κ οτι δε περνεις ουτε ενα αλογο.ενα αλλο φιεστα εκανε προγραμμα αλλου κ εγραψε οτι ειναι ικανοποιημενος διαβασε πιο πισω κ ρωτησε τον λεπτομεριες . απο chitronc δεν ειναι καλα αυτα που ακογονται  περνει αλογα τοτο μκ    6 κ με αλλα πραγματα αλλα το θεμα προγραμμα θελει ψαξιμο         
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
mexico said:
γιατι δε λετε στο παιδι οτι δεν αξιζει κ οτι δε περνεις ουτε ενα αλογο.ενα αλλο φιεστα εκανε προγραμμα αλλου κ εγραψε οτι ειναι ικανοποιημενος διαβασε πιο πισω κ ρωτησε τον λεπτομεριες

δεν το εχουμε κρυφο ρε φιλε, ουτε γραφουμε οτι πρεπει να γραψουμε, εδω θελω να πιστευω οτι τα συζηταμε ολα ξεκαθαρα.

ειναι πλεον γνωστο, οτι πολλοι δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι απο το εν λογο προγραμμα.

Νικο αν διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες θα το δεις και ο μονος σου.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
το παιδι ρωτησε αν αξιζει κ μιας που το γνωριζεται θεωρεισα οτι πρεπει να το τονισεται .δεν σου ειπα ορι το εχεις κρυφο αλλα αφου τι πατησες εσυ πες τοτ συγκεκριμενα πραγματα .για καλυτερη διευκοληνση το ειπα
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχει υποθει αρκετες φορες απο πολλους και διαφορους (και για ΜΚ6 και για ΜΚ7), οποτε οταν επαναλαμβανεσαι και λες συνεχεια το ιδιο πραγμα γινεσαι κουραστικος
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nick said:
Aγορια σκεφτομαι να βαλω ενα προγραμματακι στο φιεστα μκ6 1.6 απο την chiptronic...το εχει βγαλει προσφορα 220 ευρω απο 300 μεχρι τελος Φλεβαρη...και ερωτω εγω καπιους εδω που το εχουν βαλει αν μεχρι τωρα υπηρξε καπιο προβλημα,επισημαινω οτι φωρω ενα ελευθερο φιλτρο και ενα τελικο και τπτ αλλο...λετε να δουλεψει εστω και λιγο?
Ρε Νίκο αφού έβαλες υγραέριο για να μην καις πολύ βενζίνη και εσύ θέλεις να βάλεις πρόγραμμα?
ΑΝ θέλεις να βάλεις πρόγραμμα και να βλέπεις τις διαφορές στο δρόμο ψάξε για κάποιον άλλον όπου θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα ξέρεις ότι έκανε δουλειά
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πρόγραμμα στο συγκεκριμένο μαγαζί κατά την άποψη μου δεν αξίζει να βάλεις (το έχω πει πολλές φορές και σε άλλα παιδιά εδώ μέσα).
Σαν δυναμόμετρο καλό φαίνεται αλλά για προγράμματα (τουλάχιστον για τα fiesta)δεν κάνουν!

Όσο αφορά το υγραέριο: εάν θέλεις μπορείς να βάλεις το πρόγραμμα (ψάξε καλά το που θα το πας για προγραμματισμό) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το υγραέριο αρκεί μετά τον προγραμματισμό του αυτοκίνητου να επισκευής ξανά τον εγκαταστάτη του κιτ υγραερίου σου ώστε να σου λογκάρει το αμάξι και να σου προσαρμόσει ξανά τον χάρτη του υγραερίου με βάση τα καινούργια δεδομένα.


Υ.Σ mexico θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
StuparArt said:
Όσο αφορά το υγραέριο: εάν θέλεις μπορείς να βάλεις το πρόγραμμα (ψάξε καλά το που θα το πας για προγραμματισμό) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το υγραέριο αρκεί μετά τον προγραμματισμό του αυτοκίνητου να επισκευής ξανά τον εγκαταστάτη του κιτ υγραερίου σου ώστε να σου λογκάρει το αμάξι και να σου προσαρμόσει ξανά τον χάρτη του υγραερίου με βάση τα καινούργια δεδομένα.
+1 για το αέριο.
Αν το κιτ ''αντέχει'' και μπορεί να παρέχει το απαραίτητο καύσιμο και μετά την βελτίωση είσαι οκ.Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ξανά ένας προγραμματισμός!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εκανα μια κουβεντουλα σημερα με ενα γνωστο μ και φιλο ηλεκτρολογο στη περιοχη μου και μου ειπε οτι μπορει να φτιαξει προγραμμα στο φιεστα μ αλλα στο δρομο και μου ειπε για 400 ευρα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εχθές πήγα σε ένα άλλο dyno να φτιάξει το πρόγραμμα
οι αλλαγές που έκανε ήταν η ρύθμιση του λαμδα όπου ήταν χάλια και ασχολήθηκε και με το φάσμα των ψηλών στροφών
αυτή είναι η δυναμομέτρηση (οι μετρήσεις είναι στην ρόδα-η μπλε γραμμή είναι η παλιά και η κόκκινη μετά την ρύθμιση)
951c4b60.jpg

το κόψιμο που μου έκανε στις 6100 στροφές,τώρα το κάνει στις 6650 στροφές

Για μένα τα νούμερα είναι πλασματικά,τις διαφορές μου τις βλέπω στον δρόμο :)

Αυτό που μου τράβηξε την προσοχή ήταν ότι μέτρησε το αμάξι,πήρε τα στοιχεία που ήθελε,πήγε στον υπολογιστή,και πείραζε αυτόν τον πίνακα
91ffa4c8.jpg

8a3eb450.jpg



Τα πατήματα έγιναν με τρίτη ταχύτητα,ενώ σε άλλα δυναμόμετρα,μέτραγαν με τέταρτη ταχύτητα
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Στον δρομο δλδ ειδες διαφορα?? και ποσο πηγε το κουστουμι αν επιτρεπετε??
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μεχρι τις 6000 η καμπυλη ειναι η ιδια...δεν ξερω αν εχει νοημα πρακτικα αυτη η αλλαγη σου ιακωβε, μιας και το αμαξι το δουλευεις σπανια κ σε ιδικες περιπτωσεις στους κοφτες.

Για μενα το σωστο θα ηταν αυτα τα 4-5 αλογα να στα εδινε χαμηλομεσαια παρα στο θεο. Οσο για τον λαμδα και την διορθωση του αυτο ειναι ενα + !!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Δηλαδη Ιακωβε η διαφορα στην καμπυλη οφειλεται στην ρυθμιση του λ μονο;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
Στον δρομο δλδ ειδες διαφορα?? και ποσο πηγε το κουστουμι αν επιτρεπετε??
στις μεσαίες το βλέπω λίγο πιο θετικό
τώρα πάει μέχρι 6650,δεν σταματώ στις 6100
το κουστούμι πήγε 300e

proedros said:
μεχρι τις 6000 η καμπυλη ειναι η ιδια...δεν ξερω αν εχει νοημα πρακτικα αυτη η αλλαγη σου ιακωβε, μιας και το αμαξι το δουλευεις σπανια κ σε ιδικες περιπτωσεις στους κοφτες.

Για μενα το σωστο θα ηταν αυτα τα 4-5 αλογα να στα εδινε χαμηλομεσαια παρα στο θεο. Οσο για τον λαμδα και την διορθωση του αυτο ειναι ενα + !!
Πέτρο μην ξεχνάς ότι πρόγραμμα ήδη φοράω,το θέμα ήταν ότι δεν δούλευε σωστά
Με τα δικά του κριτήρια το μεγάλο λάθος ήταν ο λάμδα όπου όπου έπαιζε γύρω στα 11,5 και υπήρχαν και κάποιες στιγμές όπου έπιανε και 10,5
έφτιαξε αυτό όπου τώρα παίζει γύρω στα 13-13,5

grg019 said:
Δηλαδη Ιακωβε η διαφορα στην καμπυλη οφειλεται στην ρυθμιση του λ μονο;
όχι μόνο στο λάμδα,απλά αυτός επεξεργάστηκε από την χαμηλά μέχρι και κόφτη
πείραξε τα ψηλά όπου μπορούσε να δώσει κάτι παραπάνω
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Το θεμα ειναι να πετυχει και να δεις ουσιαστικες διαφορες στον δρομο
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
σημασια εχει στον δρομο τι βλεπεις...τουλαχιστον υπαρχει η δυνατοτητα να ψαχτεις κ αλλο με το προγραμμα..εμενα αλλο με προβληματιζει:γιατι πατησατε με 3η κ οχι με 4η?εκει θα θα μπορουσες να συγκρινεις (εστω τυπικα) τις δυναμομετρησεις..

στον δρομο το αμαξι πως το βλεπεις?οχι μονο ψηλα..δηλαδη με 4η χαμηλα?χαμηλα ηταν ηδη καλο δηλαδη κ δεν στο πειραξε?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread