Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
mk1 Stelios said:
....εεε!! μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε!!  :eek:

...το σίγουρο είναι ότι δεν θα πειραματιζόμουν σε καμία περίπτωση με μπουζί που δεν αναγράφει ο κατασκευαστής!!

Το παν είναι να είναι σε άψογη κατάσταση το κύκλωμα με τα ρεύματα κ τα μπουζί να τα αλλάζουμε κάθε 10.000χλμ αν το πιέζουμε το μοτέρ γιατί μην ξεχνάμε πως αν ένα μπουζί βραχυκυκλώσει κ κάνει διακοπές στον σπινθηρισμό μπορεί να λιώσει μέχρι κ πιστόνι (!)   
+10000
Η συντήρηση είναι αυτή που προλαβαίνει τέτοιου είδους ζημιές...Ειδικά αν κάποιος ''παίζει'' με το αυτοκίνητό του πρέπει να κάνει συχνά κάποια βασικά πράγματα για να έχει το κφάλι του ήσυχο.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
puma-r said:
ψαξου καλα για μπουζι!εγω φοραγα NGK ιριδιου που εκανε η τετραδα 100 ευρω και οταν εφτασε η ωρα να τα αλλαξω μου λεει ενας "ξερολας"-βαλε CHAMPION-τι τον ακουσα?τα εβαλα και το αμαξι μονο ψηλα δουλευε!
NGK ιριδιου τα εβαλα σημερα στον Καρανικολα, με 58 ευρω...

mk1 Stelios said:
....εεε!! μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε!!  :eek:

...το σίγουρο είναι ότι δεν θα πειραματιζόμουν σε καμία περίπτωση με μπουζί που δεν αναγράφει ο κατασκευαστής!!

Το παν είναι να είναι σε άψογη κατάσταση το κύκλωμα με τα ρεύματα κ τα μπουζί να τα αλλάζουμε κάθε 10.000χλμ αν το πιέζουμε το μοτέρ γιατί μην ξεχνάμε πως αν ένα μπουζί βραχυκυκλώσει κ κάνει διακοπές στον σπινθηρισμό μπορεί να λιώσει μέχρι κ πιστόνι (!)    

vagma said:
ο καρανικολας στα ειπε ετσι? :D :D :D.......παει το χασα....ξεχασα και αυτα που εκανα στο τει πειραια στα Μ.Ε.Κ.... giggle

τελως παντων ολα βοηθανε αλλα ολα μαζι.......ο συνδιασμος τους..... :)..........και τα μπουζοκαλωδια βοηθανε και οι πολλαπλασιαστες και τα λοιπα......ολα μαζι βοηθανε παντου!!!!!!!! ;)

Και το ξαναλεω....Τα εκκεντρα δινουν πρωτογενως, δυναμη και οχι στροφαρισμα...Απο την extra δυναμη, ερχεται μετα και το (γρηγοροτερο) στροφαρισμα..Οποιος θελει το συζηταμε (στο καταλληλο θεμα), αλλα με επιχειρηματα, οχι στο φλου...
@Vagma οχι δεν μου το ειπε ο Καρανικολας...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Thanks...Kαι παρεπιπτοντως, επειδη ανεφερθηκαν και τα μπουζοκαλωδια πριν, εγω φοραω εδω και 2-2,5 χρονια, τα Magnecor τα 8αρια (τα μπλε) και επισης δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
BLUE-WHITE said:
Thanks...Kαι παρεπιπτοντως, επειδη ανεφερθηκαν και τα μπουζοκαλωδια πριν, εγω φοραω εδω και 2-2,5 χρονια, τα Magnecor τα 8αρια (τα μπλε) και επισης δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα...

ειδες διαφορά με τα μπουζί? (μετρημενη στον δρόμο)? Κανε μια δοκιμή 50-80, 80-110 με 3η σε ίδιο σημείο με τα μαμα και μετα με τα νεα μπουζί. Λογικά αν δεις διαφορά περιμένω στα 50-80 να δεις, γιατι ψηλά νομίζω έχει πολύ ρευμα έτσι και αλλιώς. Κανε μια δοκιμή να δουμε...
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
turbomaniac said:
ειδες διαφορά με τα μπουζί? (μετρημενη στον δρόμο)? Κανε μια δοκιμή 50-80, 80-110 με 3η σε ίδιο σημείο με τα μαμα και μετα με τα νεα μπουζί. Λογικά αν δεις διαφορά περιμένω στα 50-80 να δεις, γιατι ψηλά νομίζω έχει πολύ ρευμα έτσι και αλλιώς. Κανε μια δοκιμή να δουμε...
Δε νομίζω πως θα είναι τόσο αισθητή η διαφορά...Ειδικά τόση όση να μπορεί να μετρησθεί έτσι απλα!!
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
panos.l said:
Δε νομίζω πως θα είναι τόσο αισθητή η διαφορά...Ειδικά τόση όση να μπορεί να μετρησθεί έτσι απλα!!

πραγματι είναι δύσκολο, αλλα είπα μήπως...
 

vagma

Hero Member
BLUE-WHITE said:
NGK ιριδιου τα εβαλα σημερα στον Καρανικολα, με 58 ευρω...

Και το ξαναλεω....Τα εκκεντρα δινουν πρωτογενως, δυναμη και οχι στροφαρισμα...Απο την extra δυναμη, ερχεται μετα και το (γρηγοροτερο) στροφαρισμα..Οποιος θελει το συζηταμε (στο καταλληλο θεμα), αλλα με επιχειρηματα, οχι στο φλου...
@Vagma οχι δεν μου το ειπε ο Καρανικολας...

πρωτον τα μπουζι εχουν 40 ευρω.....δευτερον το ποσο θα στροφαρει ενα μοτερ εξαρταται απο τα κινουμενα μερη του κινητηρα(στροφαλοφορος αξονας,βολαν,μπιελες,καβαλετα,πιστονια,πειροι,εκκεντρα) το κατα ποσο αντεχουν απο πλευρας υλικων στις δυναμεις που αναπτυσσονται κατα την περιστροφη τους και οχι μονο.....μετα το κατα ποσο ειναι ελαφρια και δυνατα ωστε να αντεξουν και μετα ο εγκεφαλος του αυτοκινητου....το διλιτρο στροφαρει μεχρι 8100(αλλα εχει κοφτη 7100) δηλαδη τα μεταλλα του αντεχουν μεχρι εκει μετα υπαρχει αστοχια!!!!!καποιοι που καρφωσαν μοτερ παλια το καρφωσαν λογω υπεστροφιας του μοτερ και μετα λογω αυτου εγινε σπασιμο των ελατηριων των βαλβιδων και καρφωσανε οι βαλβιδες στα πιστονια!!!!!

τα χοντακια τα vti εχουν πολυ ελαφρα και συναμα δυνατα σωθικα(κινουμενα μερη) και δεν εχουν κοφτες χαμηλα γι αυτο στροφαρουν και ψηλα....βοηθουνται βεβαια για να εχουν αποδοση στις ψηλες στροφες και απο εκκεντρα τα οποια ειναι καταλληλα......οκ?........αν και ημουν εκτος θεματος λογω οτι εδω μιλαμε για ρευματα....αλλα ολα αυτα συν τα ρευματα βοηθουν στην καλυτερη αποδοση του μοτερ!!!!!!!!
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
turbomaniac said:
ειδες διαφορά με τα μπουζί? (μετρημενη στον δρόμο)? Κανε μια δοκιμή 50-80, 80-110 με 3η σε ίδιο σημείο με τα μαμα και μετα με τα νεα μπουζί. Λογικά αν δεις διαφορά περιμένω στα 50-80 να δεις, γιατι ψηλά νομίζω έχει πολύ ρευμα έτσι και αλλιώς. Κανε μια δοκιμή να δουμε...

Δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα, ετσι ωστε να την δεις σε μετρημενες επιδοσεις στον δρομο...Αν υπαρχει διαφορα, την βλεπει μονο το μοτερ..(το εχω πει και παλαιοτερα)...

vagma said:
πρωτον τα μπουζι εχουν 40 ευρω.....δευτερον το ποσο θα στροφαρει ενα μοτερ εξαρταται απο τα κινουμενα μερη του κινητηρα(στροφαλοφορος αξονας,βολαν,μπιελες,καβαλετα,πιστονια,πειροι,εκκεντρα) το κατα ποσο αντεχουν απο πλευρας υλικων στις δυναμεις που αναπτυσσονται κατα την περιστροφη τους και οχι μονο.....μετα το κατα ποσο ειναι ελαφρια και δυνατα ωστε να αντεξουν και μετα ο εγκεφαλος του αυτοκινητου....το διλιτρο στροφαρει μεχρι 8100(αλλα εχει κοφτη 7100) δηλαδη τα μεταλλα του αντεχουν μεχρι εκει μετα υπαρχει αστοχια!!!!!καποιοι που καρφωσαν μοτερ παλια το καρφωσαν λογω υπεστροφιας του μοτερ και μετα λογω αυτου εγινε σπασιμο των ελατηριων των βαλβιδων και καρφωσανε οι βαλβιδες στα πιστονια!!!!!

τα χοντακια τα vti εχουν πολυ ελαφρα και συναμα δυνατα σωθικα(κινουμενα μερη) και δεν εχουν κοφτες χαμηλα γι αυτο στροφαρουν και ψηλα....βοηθουνται βεβαια για να εχουν αποδοση στις ψηλες στροφες και απο εκκεντρα τα οποια ειναι καταλληλα......οκ?........αν και ημουν εκτος θεματος λογω οτι εδω μιλαμε για ρευματα....αλλα ολα αυτα συν τα ρευματα βοηθουν στην καλυτερη αποδοση του μοτερ!!!!!!!!

Δεν μας λες κατι που δεν ξερουμε...Ουτε κατι σχετικο με τα εκκεντρα, που ανεφερα εγω πιο πριν...
Οσο για τα ρευματα, θεωρητικα (και ελπιζω και πρακτικα), βοηθουν στην καλυτερη λειτουργια και αποδοση του μοτερ...
 

mk6

Newbie
Aug 3, 2012
4
0
0
παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει κανενα kit ρευματων για fiesta mk6???
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk6 said:
παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει κανενα kit ρευματων για fiesta mk6???
διάβασε αν θέλεις και τα πιο παλιά post όπου κάποια μέλη έχουν κάνει κάποιες αλλαγές και ότι απορία έχεις ρώτας μας,για αυτό είναι το forum ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Τα magnecor μπήκαν σε μπλε χρώμα εννοείται και σε συνδιασμό με τις τελευταίες ηλεκτρολογικές αλλαγές βλέπω πολύ ωραία και θετικά πράγματα...
Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες.....
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Μεγίες μεγιές!!!
να ρίξω μια ιδέα?
Γιατί δεν κάνεις και τα καπάκια απο τα τιποζιτάκια μπλε να φύγει το κίτρινο?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread