Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
Simeonidhs RT said:
Νά με και εγώ...όχι που θα έλειπα...Ε blue :D ....λοιπόν παιδιά...όταν το είχα το δικό μου να το πώ έτσι...τούμπανο 14αρι...όταν έβαλα πολλαπλασιαστή το μοτέρ έδειξε μεγάλη διαφορά...και το κατάλαβα,αλλά καί το είδα στο air fuel...αλλά για να κάνει διαφορά ο πολλαπλασιαστής....δεν βάζεις μόνο πολλαπλασιαστή...έχει και παρελκόμενα...Λοιπόν οπότε..Για να κανει διαφορά ο πολλαπλασιαστής θέλει (πολλαπλασιαστή,μπουζοκαλώδια,μπουζί ιριδίου,και ελάφρωμα το βολάν...)Εγώ το δοκίμασα με msd 42k(volt)...Αλλά και κατα τη γνώμη μου αυτό να το κάνετε μετά απο upgrade εκκεντροφόρους...Γιατί όλο αυτό δεν αποδίδει ισχύ,,αποδίδει στροφάρισμα του κινητήρα...ασχετα με τους εκκεντροφόρους...Θα πρότεινα τον msd γιατί κάθετε κουτί στη βάση και μπαίνει κουτί η φύσα....

ποσα αλογα ειπαμε ειναι το 14αρι σου? χαχαχαχαχαχα μην πεταξεις καμια φωλα ρε φιλε και παραιτηθωωωωωωω

καλως ηρθες....... :D :D :D
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
καλως ηρθες simeonidhs RT!πολυ καλο το συνολο ρευματων που ειχες βαλει στο αυτοκινητο σου και μαλλον θα εβλεπες διαφορες αλλα το βολαν που κολαει με τα ρευματα? ::) ::) ::)
 

vagma

Hero Member
falcon said:
αστο παιδι ρε...δεν ντρεπεσαι μεγαλος ανθρωπος..... tease tease tease tease

μωρε ξερω γω τι λεω.......σαν μεγαλος ανθρωπος και γω :D..........γιατι αμολαγε πολλα σε κατι αλλα κλαμπ σαντουιτς και κουφαινε τον κοσμο.......... AR15firing AR15firing AR15firing

παντως μπουζοκαλωδια και πολλαπλασιαστες κανουν δουλεια σε συνδιασμο με αλλα πραγματακια σε εφαρμογες 2ου σταδιου!!!!!!!!!
 
Μιλαμέ για τρελή σαβούρα το αμαξι του! Αλλα ο άτιμος έχει τραβήξει από μπροστά μέχρι πίσω σωλήνα από σόμπα για εξάτμιση και σκάει σαν Datsun γύφτικο! Προχτές ήμουν στον περιφερειακό έστριψα για Κορδελιό, αυτός ήταν από πίσω μου και πυροβολούσε σαν τρελός, τρόμαξα στην αρχή αλλα μετά μόλις γύρισα και είδα..................!
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
(Πάνο εγώ στο είπα....)θα το κάνω όπως το είχα γιατί δεν το έχω όπως το είχα το αυτοκίνητο και μετά θα ξαναμιλήσω...(μηχανικά)για να το δείτε....και θα πάμε όλοι μαζί για δυναμομέτρηση στο Τάκη...Μερικοί τον ξέρουν κιόλας πιστεύω...χαχα γελάσαμε αστείε Στάθη...Πότε θα δώσουμε πάτημα είπαμε?Γιατί άμα δεν τα δώσουμε δεν ξέρουμε ποιος είναι ο κουβάς datsun έτσι δεν είναι?και δεν έχω βάλει μπουρί απο σόμπα η μαμά εξάτμιση είναι με ελεύθερο τελικό...αλλά πού να ξέρεις ότι τα mk6(για τα mk7 δεν ξέρω..)δεν έχουν μεσαίο καζανάκι και όταν αφήνεις το γκάζι παίρνουν αέρα μέσα και κάνουν σκασίματα....Για το βολάν με είπε μηχανικός και πολύ καλός μου φίλος..,,μάλλον για να μπορεί να συναγωνιστεί το βάρος του στροφάλου και γενικότερα ο κινητήρας με τη σπιρτάδα των ρευμάτων...
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
με το ελαφρομενο βολαν επιδιωκεις το καλυτερο στροφαρισμα οπως ακριβως ανεφερες αλλα για να δεις διαφορα απο ρευματα θα πρεπει να εχεις κανει και αλλα πραγματα πριν!φιλικα παντα! ;)
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Βολαν-εκκεντρα-ρευματα....απλα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ελα μωρε τον εφαγατε τον ανθρωπο!!!!

πλακα πλακα θελω και γω πολλαπλασιαστη τωρα γιατι με 1.5 μπαρ θα χω λίγο θέμα με την μαμα αναφλεξη.

μπουζοκαλώδια φοράω...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Tα εκκεντρα δινουν δυναμη, σε υψηλες rpm, δεν δινουν στροφαρισμα...Τα ρευματα επισης, βοηθουν στην καλυτερη καυση και οχι στο στροφαρισμα...
Το ελαφρωμα βολαν-τροχαλιων-στροφαλοφορου κλπ δινει αμιγως στροφαρισμα... offtopics
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Παιδες σε καμια βδομαδα καλως ερχοντων των πραγματων λεω κι εγω να βαλω τα magnecor τα 8,5αρια αλλα δεν ξερω με τι μπουζι να τα συνδυασω...NGK πλατινενια?? γιατι για τα ιριδιου εχω ακουσει οτι δεν δουλευουν στα fiesta μας...και να μου πει καποιος που μπορω να τα βρω...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
8,5αρια ειναι τα κοκκινα ε?Και τα 8αρια να βαλεις (τα μπλε δηλαδη) δεν θα εχεις κανενα προβλημα....Ειναι σαφως βελτιωμενα σε σχεση με τα μαμα...

Μπουζι βαλε οτι θελεις...Τι NGK πλατινενιο, τι Denso ή NGK ιριδιου, οι διαφορες ειναι ελαχιστοτατες...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ θα σου πρότεινα να συνδυάσεις τα καινούρια σου μπουζοκαλώδια με τα εργαστασιακά μπουζί (που είναι και φθηνά) γιατί διαφορές δε θα δεις (ή θα είναι απειροελάχιστες). Κόστος: 90 τα μπουζοκαλώδια και 15 τα 4 μπουζί και κανένα 5-10 ευρώ εργασία, βάλε 120 ευρώ maximum...
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
ψαξου καλα για μπουζι!εγω φοραγα NGK ιριδιου που εκανε η τετραδα 100 ευρω και οταν εφτασε η ωρα να τα αλλαξω μου λεει ενας "ξερολας"-βαλε CHAMPION-τι τον ακουσα?τα εβαλα και το αμαξι μονο ψηλα δουλευε!
 
BLUE-WHITE said:
Tα εκκεντρα δινουν δυναμη, σε υψηλες rpm, δεν δινουν στροφαρισμα...

....εεε!! μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε!!  :eek:

...το σίγουρο είναι ότι δεν θα πειραματιζόμουν σε καμία περίπτωση με μπουζί που δεν αναγράφει ο κατασκευαστής!!

Το παν είναι να είναι σε άψογη κατάσταση το κύκλωμα με τα ρεύματα κ τα μπουζί να τα αλλάζουμε κάθε 10.000χλμ αν το πιέζουμε το μοτέρ γιατί μην ξεχνάμε πως αν ένα μπουζί βραχυκυκλώσει κ κάνει διακοπές στον σπινθηρισμό μπορεί να λιώσει μέχρι κ πιστόνι (!)   
 

vagma

Hero Member
BLUE-WHITE said:
Tα εκκεντρα δινουν δυναμη, σε υψηλες rpm, δεν δινουν στροφαρισμα...Τα ρευματα επισης, βοηθουν στην καλυτερη καυση και οχι στο στροφαρισμα...
Το ελαφρωμα βολαν-τροχαλιων-στροφαλοφορου κλπ δινει αμιγως στροφαρισμα... offtopics


ο καρανικολας στα ειπε ετσι? :D :D :D.......παει το χασα....ξεχασα και αυτα που εκανα στο τει πειραια στα Μ.Ε.Κ.... giggle

τελως παντων ολα βοηθανε αλλα ολα μαζι.......ο συνδιασμος τους..... :)..........και τα μπουζοκαλωδια βοηθανε και οι πολλαπλασιαστες και τα λοιπα......ολα μαζι βοηθανε παντου!!!!!!!! ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread