Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Fiestaris said:
Και γω νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που τα έχω βάλει  :D (και έψαχνα φωτογραφίες για να φανταστώ πως θα βγεί!)

Τέλειο το αποτέλεσμα, ωραίο το μπλε και πίσω ο διαχύτης απλά δεν υπάρχει!! Πολύ ωραιό το φιεστάκι σου!



Ας ρωτήσω και γω με τη σειρά μου.. το πίσω μέρος πόσο σου πήγε?

Ευχαριστώ. Νομίζω ότι υπάρχουν ήδη αρκετά φιεστάκια που φοράνε όλο το εξωτερικό πακέτο.

Όσον αφορά την τιμή, αν αναφέρεσαι μόνο στον διαχύτη του ST:

IMG_0799.jpg


τον πήρα από εδώ http://www.european-parts.net/product_info.php?info=p1488_heckdiffusor-fiesta-mk7-5-st.html

Φαντάζομαι μπορείς να τον παραγγείλεις και στην εδώ αντιπροσωπία, αλλά δεν γνωρίζω κόστος.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Βασικά αυτός κουμπώνει στο σπόρ πλαστικό (αυτό που έχει ο "The Ace") ή θέλει άλλο?
Και ποια η διαφορά μεταξύ των παρακάτω: Πίσω diffuser από ST (1819019 και 1818433) 180€ όπως αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα του νήματος?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ο διαχύτης του ST, αποτελείται από 2 κομμάτια. Το μαύρο, όπως το βλέπεις στην φώτο και είναι ο κωδικός 1819019, και το βαμμένο μπλέ που είναι το 1818433. Μπορείς να δεις τα δυο κομμάτια εδώ:

3.jpg
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
182
63
50
Αθήνα
Ναι οι δύο εκδόσεις αποτελούνται από 2 εντελώς διαφορετικά κομμάτια. Δηλαδή πάνε πακέτο και τα δύο (ανά έκδοση), δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο το ένα. Οπότε ή παίρνεις τα δύο τμήματα του Sport, ή τα δύο τμήματα του ST.
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
nexus said:
Ευχαριστώ. Νομίζω ότι υπάρχουν ήδη αρκετά φιεστάκια που φοράνε όλο το εξωτερικό πακέτο.

Όσον αφορά την τιμή, αν αναφέρεσαι μόνο στον διαχύτη του ST:

IMG_0799.jpg
.                       

τον πήρα από εδώ http://www.european-parts.net/product_info.php?info=p1488_heckdiffusor-fiesta-mk7-5-st.html

Φαντάζομαι μπορείς να τον παραγγείλεις και στην εδώ αντιπροσωπία, αλλά δεν γνωρίζω κόστος.


Φιλε μου στην τιμή που βλέπω περιέχει και τα δυο κομματια του st που χρειαζεται για να κουμπώσει στην έκδοση titanium και αν ναι σου ήρθε βαμμένο ή το έβαψες εσυ σε καποιο φανοποιείο ;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Στην τιμή από το site που έβαλα, έρχονται τα 2 κομμάτια του διαχύτη μόνο. Θέλεις και τα πλαϊνά, αυτά εδώ αν δεν τα έχεις ήδη : http://www.european-parts.net/product_info.php?info=p1510_sport-spoilerecken-fiesta-mk7-5.html

Το κάτω κομμάτι του διαχύτη θέλει βάψιμο ναι, εγώ το έβαψα σε φανοποιείο.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
nexus said:
Ο διαχύτης του ST, αποτελείται από 2 κομμάτια. Το μαύρο, όπως το βλέπεις στην φώτο και είναι ο κωδικός 1819019, και το βαμμένο μπλέ που είναι το 1818433. Μπορείς να δεις τα δυο κομμάτια εδώ:

3.jpg

Ευχαριστώ για την απάντηση

Με αυτό το ποστ αλλά και αυτό για τα πλαϊνά μπερδεύτηκα ακόμα λίγο . Οπότε:

Α) Με τα 1819019 και 1818433 (δηλαδή τα δύο.οομματια του διάχυτη) ξεμπερδευω ή θέλω και κάτι ακόμα τώρα που έχω τον σπορ διάχυτη?
Β) Τα πλαϊνά δεν τα έχει και ο σπορ ήδη  ή είναι άλλα?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Sorry για το μπέρδεμα. Αν έχεις ήδη τον σπορ διαχύτη, τότε έχεις και τα πλαϊνά (τα οποία είναι ίδια) άρα θέλεις μόνο τον διαχύτη του ST από το λινκ που είχα βάλει πιο πάνω. Αν τον παραγγείλεις από εκεί, θα σου έρθουν και τα 2 κομμάτια στο πακέτο. Αν τον παραγγείλεις μόνος σου από την αντιπροσωπεία, θα πρέπει να πάρεις τους κωδικούς 1819019 και 1818433.
Η διαφορά με τον διαχύτη του sport, είναι ότι του ST έρχεται σε 2 ανεξάρτητα κομμάτια και δεν είναι ένα ενιαίο όπως του sport.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...:)
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τώρα κατάλαβα ακριβώς. Αναρωτιομουν αν και ο προφυλακτήρας είναι διαφορετικός ώστε ο διάχυτης του ST να κουνπωνει μόνο στον δικό ου αντίστοιχο προφυλακτήρα. Ευτυχώς όχι...! Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.  :)
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ιδού και οι φωτογραφίες: https://onedrive.live.com/?authkey=%21APKwJpKH6UGWHjg&cid=4EBB5938BA469E89&id=4EBB5938BA469E89%21433&parId=root&o=OneUp
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Πολύ όμορφο, αλλά θέλει σίγουρα το μπροστινό σποιλερ για να δείξει.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Έννοιες προφυλακτήρα που είναι λίγο διαφορετικός ή κάποιο έξτρα κομμάτι σε αυτόν που έχω? Αν έχεις κωδικό ή φωτογραφία του μπροστινού σποιλερ, δώσε.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το μπροστινό σπόιλερ είναι αυτό εδώ : https://www.amazon.co.uk/GENUINE-Fiesta-Bumper-2012-14-1868457/dp/B013GOFUWO
Έχει κωδικό 1868457 και κοστίζει 167ευρώ
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
diam84 said:
Πολύ όμορφο, αλλά θέλει σίγουρα το μπροστινό σποιλερ για να δείξει.

Συνδιάζεις εμπρός σπόιλερ + εκτροπέα αέρα και το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο.

Με φάγανε τα ταξιδάκια στη Ρώμη, θα το είχα τούμπανο το fiestaκι μου τώρα.
Πάμε πάλι κουμπαρά απο την αρχή...
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Bασικά το όλο σετ μου μπροστά είναι αυτό του Red Edition.  Δηλαδή έχει μείνει ίδια η ποδια μπροστά αλλά αυτή η σχάρα του titanium έχει αντικατασταθεί καθώς και εκεί που είναι τα προβολάκια με αυτά που φοράει το Red Edition ή το ST-line που μόλις κυκλοφόρησε.
Από εκεί και πέρα, βλέπω ότι η ποδιά του ST είναι όντως διαφορετική αλλά δε ξέρω αν είναι μόνο η ποδιά. Και ο εκτροπέας αέρα κάτω είναι διαφορετικός αλλά και τα σημεία (αριστερά-δεξιά) που μπαίνουν τα προβολάκια είναι διαφορετικά.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ο προφυλακτήρας του ST είναι πολύ διαφορετικός από του απλού φιέστα. Δεν έχει έξτρα ποδιές, και έχει άλλης σχεδίασης μάσκα και προβολάκια ομίχλης:

2014-ford-fiesta-st-front-800x533-c.jpg


S0-Essai-Ford-Fiesta-Red-Edition-un-bon-coup-de-rouge-351016.jpg


Εσένα fiestaris δεν φοράει την ποδιά μπροστά, μόνο το honeycomb έχει αντί για τις γρίλιες στην μάσκα από όσο βλέπω στην φώτο.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Η μόνη διαφορά που βλέπω στις παραπάνω φώτο και το δικό μου είναι εκεί που είναι τα προβολάκια. Τα κυψελωτά μέρη (πάνω-κάτω) είναι ίδια και ο προφυλακτήρας-σπόιλερ (δε ξέρω πως να το πω) μου φαίνεται ίδιο σχέδιο.

Δηλαδή εγώ δεν έχω αυτά: http://www.european-parts.net/product_info.php?info=p1464_sport-fog-lamp-covers-fiesta-mk7-5.html
Αυτά δεν είναι?
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Η μόνη διαφορά που βλέπω στις παραπάνω φώτο και το δικό μου είναι εκεί που είναι τα προβολάκια. Τα κυψελωτά μέρη (πάνω-κάτω) είναι ίδια και ο προφυλακτήρας-σπόιλερ (δε ξέρω πως να το πω) μου φαίνεται ίδιο σχέδιο.

Δηλαδή εγώ δεν έχω αυτά: http://www.european-parts.net/product_info.php?info=p1464_sport-fog-lamp-covers-fiesta-mk7-5.html

Οι δύο προφυλακτήρες (Απλός/Sport και ST) έχουν πολλές διαφορές, τόσο οπτικές όσο και πρακτικές, δεν μπορώ να καταλάβω πως σου φαίνονται ίδιοι. Ο κάτω (που είναι ο απλός) έχει μεν το κυψελωτό πλαστικό (δηλαδή είναι Sport) και σε αυτόν κουμπώνει το extra spoiler που έχω αναφέρει στο πρώτο post στο παρόν thread. Στου ST προφανώς δεν κουμπώνει, και όπως λένε και τα παιδιά έχει διαφορετικό κυψελωτό και διαφορετικά προβολάκια.

Για το πως φαίνεται το δικό μου με το spoiler και το splitter μπορείτε να δείτε στην τρίτη σελίδα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread