Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
grigoris mk7 said:
Δημιουργω αυτο το θεμα γιατι ως γνωστον το mk7 δεν εχει δεικτη θερμοκρασιας. Μερικοι εχουν βαλει aftermarket προιοντα, και προς τα εκει κινουμαι και εγω. Πιστευω οτι ο δεικτης λαδιου ειναι πολυ πιο χρησιμος απο τον αντιστοιχο του νερου. Εχει βαλει κανεις τετοιο οργανακι? Γνωριζει κανενας πως γινεται η τοποθετηση, εναι δηλαδη DIY, η χρειαζεται αναγκαστικα μαστορα? Λογικα καλωδια κλπ θα τα περιεχει το οργανακι μαζι με την αγορα..
Οργανάκι θερμοκρασίας λαδιού είναι δύσκολο να μπει. Χρειάζεται πατέντα γιατί δεν υπάρχει υποδοχή στο κάρτερ για τον αισθητήρα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό που λες είναι το πιο σωστό αλλά δεν είναι απαραίτητο. Υπάρχει και άλλος, πιο εύκολος τρόπος όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί και στα προηγούμενα ποστ.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ποιος ειναι αυτος ο τροπος Νικολα?σε προηγουμενα ποστ εχει αναφερθει ο ανταπτορας που βιδωνει στο φιλτρο και μετα παει και βιδωνει το φιλτρο επανω!!! αλλα ο Στελιος μας λεει οτι μετα απο καιρο θα χανει (φυσικα μην παρεξηγηθω,δεν το εχω βαλει,δεν ξερω απλα αναφερω συντομα τι λενε τα προηγουμενα ποστ)... οποτε εχεις να μας προτηνεις κατι αλλο ή μονο αυτο ειναι??
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Βάζοντας τον αντάπτορα εννοώ. Για να αρχίσει να χάνει πρέπει να κάνεις μλκια. Δεν τίθονται τέτοια ζητήματα στην σωστή εγκατάσταση. Το κακό με τον ανταπτορα είναι ότι υπάρχουν κάποια αμάξια που δεν παίρνουν τέτοιον αντάπτορα και αναγκαστικά πρέπει να κάνεις τρύπα στο κάρτερ όπου φυσικά είναι ότι καλύτερο.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Να κανω και μια ηλιθια ερωτηση μιας και που δεν το ξερω?ολα τα σπυρωματα ειναι τα ιδια για το φιλτρο λαδιου?δλδ οποιο και να παρουμε απο ebay θα μας κανει?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Νομίζω πως όχι αλλά λογικά ο ανταπτορας θα σου έχει πιθανότατα δυο τύπους σπειρωμάτων και βάζεις αυτό που σου κάνει. Εγώ σε άλλο αμάξι όχι φιέστα είχα φτιάξει στον τόρνο μιλάμε για 2003 τώρα που δεν ήξερα ούτε για το enter και πόσο μάλλον για παραγγελίες από το εξωτερικό. giggle
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Παιδιά βρήκα αντάπτορα για το οργανάκι θερμοκρασίας λαδιού με διαστάσεις 3/4 unf 16. Γνωρίζει κανείς αν ταιράζει στο φίλτρο λαδιού του Φιεστα 1.4? Γράφει πάνω το φίλτρο κάποιον τέτοιο κωδικό;
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το σπειρωμα γιά τον αντάπτορα ταιριάζει αλλά δεν μας λες ποιά είναι η διάμετρος που θα πατάει το φίλτρο. Πες μας τουλάχιστον ποιό μοντέλο fiesta έχεις .
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
To 7αρι έχω. Με το θέμα αυτό έχω κι εγω απορία. Όπου έχω ψάξει έχουν 3 - 4 είδη ανταπτόρων και αναφέρουν μόνο το σπείρωμα. Συν τοις άλλοις έβλεπα φίλτρα για 7άρια 1.4 και ενώ είχαν το ίδιο σπείρωμα είχαν διαφορετικές διαμέτρους και ύψη. Μήπως παίζει ρόλο μόνο το σπείρωμα;
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το σπείρωμα ταιριάζει , είναι το ίδιο στο 80% των κινητήρων. Αν η εξωτερική διάμετρος της επιφάνειας που πατάει το φίλτρο είναι τουλάχιστον 72 χλστ τότε σου κάνει. Το ύψος του φίλτρου δεν έχει σημασία. Για δες και αυτό
http://www.autopro.gr/shadow.html
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Ωραίος. Από βδομάδα στο fiesta θα βλέπω και θερμοκρασίες λαδιού - νερού  biggrin. 'Ασχετο αλλά χτες άλλαξα θερμοστάτη νερού (λόγω διαρροής στο σημείο αυτό) και πλέον σύμφωνα με το κρυφό μενού δουλευω στους 89 - 92 ενώ πριν το αμάξι δούλευε 82 - 83. Ανοίγει αργότερα ο θερμοστάτης; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό για τη λειτουργία του αυτοκινήτου;  
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Λοιπόν για τον αντάπτορα υπάρχουν 4 διαφορετικά σπειρώματα. Το Fiesta φοράει το 3/4 16 unf. Το πάω αύριο για τοποθέτηση μαζί με τον αντάπτορα του κολάρου νερού και Σάββατο θα σας πω εντυπώσεις.

25€ μου στοίχισε ο αντάπτορας λαδιού και 12€ του νερού. Στο ebay υπάρχουν σε ακόμα καλύτερες τιμές (20 περίπου του λαδιού και 6 του νερού) αλλά δε μπορούσα να περιμένω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread