Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Να πως είναι ένα Ford μπουλόνι με δαχτυλίδι:

       

Και η απόδειξη ότι είναι 60 μοίρες η κλίση του:

20141221_103901_LLS.jpg


Τέλος, το βάθος του είναι 28 χιλιοστά και η συνολική διάμετρος το ίδιο (28 χιλιοστά).
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Παράγγειλα αυτά εδώ παιδιά :)
99% κάνουν μιας και ένα παλικάρι με fiesta πάλι αυτά έχει.

http://www.ebay.com/itm/281207032007?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

25 euro.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aπλά ξεχνάς το μπουλονόκλειδο με αυτά που παράγγειλες. Είναι αλουμινένια και θέλουν συγκεκριμένη ροπή σύσφιξης.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Ok λάθος
Θα φταίει που έχω καιρό να δω γνήσιο μπουλόνι ;D
Πάντως κάποιοι πωλητές στο ebay λένε ότι τα μπουλόνια που πουλάνε κάνουν μόνο για aftermarket ζάντες για τον λόγο που ανέφερα.
Αααα και μια ερώτηση ακόμα: του mk6 με του mk7 είναι τα ίδια?
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
με τι κλειδί δηλαδή θα μπορώ να τα σφίξω - ξεσφίξω ? με το κλειδί-σταυρο που είχα πάρει από τα πράκτικερ δεν θα βρω άκρη  λέτε?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θοδωρη, ειναι ιδια του mk6 με του mk7 σαν "σχεδιο", απλα του mk6 εχουν και το "δαχτυλιδι" που τραυματιζει λιγοτερο τις αλουμινενιες ζαντες κατα το βγαλε-βαλε.
Πανο, θελουν προσοχη. Αν τα σφιξεις πολυ, μπορει να στραβωσουν (λεπτα, αλουμινενια ειναι). Αν βαλουν το κρουστικο αεροπιστολο στο συνεργειο, παλι θα τα καταστρεψουν. Απλα προσοχη και θα ειναι ΟΚ.
 
PanosWhite said:
Παράγγειλα αυτά εδώ παιδιά :)
99% κάνουν μιας και ένα παλικάρι με fiesta πάλι αυτά έχει.

http://www.ebay.com/itm/281207032007?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

25 euro.

Το βήμα στο σπείρωμα δεν είναι ίδιο σε όλα τα αυτοκίνητα. Εχει να κάνει με το νούμερο Ρ 1.25 που αναγράφει σε αυτό που έχεις ποστάρει. Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θα σου έρθει το ίδιο.

Είναι 4 εκατοστά σε μήκος, σε σύγκριση με τα 2.8 που είναι από την μάνα τους (σύμφωνα με τις μετρήσεις του Κωστα)
Αν δεν καλύπτει το μπουζόνι ολόκληρη την επιφάνεια που έχει το σπείρωμα στο μπουλόνι, τότε αρχίζουν τα ρίσκα και ίσως χρειάζεται το αμάξι και μπουζόνια.
Εγώ προσωπικά πριν κάνω μια τέτοια αγορά, θα προτιμούσα να έβλεπα μια αναφορά στις τιμές αντοχής του κράμματος (που δεν τις αναφέρουν πουθενά) για να συγκρίνω αν τελικά είναι καλύτερα ή χειρότερα, γιατί πρώτα από όλα η ασφάλεια και μετά η εμφάνιση!
Στο παρακάτω λινκ κάνει αναφορά για την αντοχη (τυχαία επιλογή)
https://spdbydesign.com/product/sbd-cnc-billet-aluminum-7075-t6-lug-nuts-m12x1-25-set-of-20/
..που ακόμα και σε αυτές που αναφέρουν την τιμή αντοχής , να σας ενημερώσω πως έχουν την μισή αντοχή από τα κοινά μπουλόνια (!)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Στελιο εχεις απολυτο δικιο σε αυτο,αλλα δεν ειναι αυτονοιτο οτι το αλουμινιο εχει μικροτερη αντοχη απο οτι το κανονικο μεταλλο;για να πλησιασεις την αντοχη του μαμα μεταλου πρεπει να πας σε αλουμινιο με προσμηξεις και παλι δεν... αλλα μην το τραγικοποιουμε τοσο,δεν νομιζω οτι δεν θα αντεξει ;)
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ίσως έχει ένα δίκιο ο στέλιος αλλα δεν θα πάω να μπω και σε καμια ειδική για να ζορίσω τόσο πολύ το αμάξι και τα μπουλόνια. για βόλτες/εκδρομούλες χαλαρά είναι.θα προσέχω και πως τα σφίγγω και πιστεύω θα είμαι μια χαρά. βγαίνουν και λίγο πιο έξω από τα μαμά αλλα μου αρέσει αυτό :)
θα έχω μπλε tow μπροστά,μπλε δαγκάνες και μπλε μπουλόνια....βλέπουμε τι άλλο θα προστεθεί :) ευχαριστώ για τις απαντήσεις !
 
Εργοστασιακά, για κάποιο σημαντικό λόγο η αντοχή στο κάθε μπουλόνι πρέπει να είναι της τάξης των 3.5 τόνων. Τώρα αν θες να πας σε Χ κιλά (αφού δεν γράφουν καν την αντοχή και φυσικά αν έχει πιάσει όλο το σπείρωμα) ,άντε να σου βάλλω στον 1.5τόνο (σύμφωνα με την εταιρία που βρήκα κάποια στοιχεία) ....τότε τραγική είναι η επιλογή!
Σε ένα μπουλόνι ειδικά που δεν αναφέρουν καν την ροπή σύσφιξης που εύκολα μπορεί να φτάσεις χωρίς να το καταλάβεις στα όρια ολίσθησης του σπειρώματος , ή που μπορεί από αυτόν το "φόβο" να μην το σφίξεις καλά (με ότι συνέπειες και αν έχει) ,τότε πάλι τραγική είναι η επιλογή, ειδικά σε αυτοκίνητα με μεγάλες διαστάσεις ζαντών που στις στροφές "γεννιούντε" μεγαλύτερες μοχλικές δυνάμεις. Για βάλε και τις περιπτώσεις στροφών με λακκούβες ή χτύπημα σε λακούβες που τα χαμηλά προφιλ ελαστικών δεν αφήνουν και πολλές δυνατότητες στο ελαστικό να κάνει απόσβεση.

Μιχάλη μπορεί και να αντέξει. Από την στιγμή που σου κάνω αναφορά για την μισή αντοχή (και αν ) σε 4 μπουλόνια ....είναι σαν να σου λέω "βγάλε τα 2 από τα τέσσερα ατσάλινα μπουλόνια που έχεις ..και πήγαινε ταξίδι"  :eek: :eek:
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Επιτέλους έφυγαν τα μαμά μπουλόνια μιας και είχανε σχεδόν διαλυθεί από το τρελό σφίξιμο που τους είχε κάνει ένας μάστορας και έφευγαν a καπάκια συνεχεια !

Πιστεύω πως ταιριάζουν αρκετά μαζί με τις άσπρες ζάντες και τις μπλε δαγκάνες. :)





 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ευχαριστώ φιλε :) δεν μπορούσα άλλο να βλέπω τα μαμά ειδικά όταν από τα 16 μπουλόνια που έχει το αμάξι τα 7 δεν είχανε καπάκι !!
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ωραίο το αποτέλεσμα του Πάνου!...Σκέφτομαι να βάψω τα δικά μου (μονο τα καπάκια) αφού μου έχει μείνει μπλέ σπρέυ από τις δαγκάνες.
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Αμέ! Έχει αρκετά χρωματάκια...

http://www.ebay.com/itm/20Pcs-For-HONDA-CIVIC-ACCORD-JDM-D1-Spec-Purple-Wheel-Lug-Nuts-M12-X1-5MM-W8-/371222018259?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item566e8e78d3&vxp=mtr
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πάνο μεγειες.
Εγώ θέλω να τα δω από κοντά πριν τα παραγγείλω

akiz90 said:
Ωραίο το αποτέλεσμα του Πάνου!...Σκέφτομαι να βάψω τα δικά μου (μονο τα καπάκια) αφού μου έχει μείνει μπλέ σπρέυ από τις δαγκάνες.
μην  τα βάψεις,μόλις μπει το αεροπίστολο θα τα χαλάσει
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Του Πάνου ομολογώ μου άρεσαν πολύ...παίζει να υπάρχουν σε ατσάλινα για το Fiestaki?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread