Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Είναι γνωστό στην αγορά ότι οι κινέζοι δεν έχουν ατσάλια σωστά, ούτε αλουμίνια!
Ούτε την μισή αντοχή δεν έχουν σε σχέση με τα ευρωπαϊκά υλικά!
Ότι αγοράσετε να έχει CE.

KARBY said:
......
Και τελος οταν χρησιμοποιουμε αποστατες πρεπει να ειμαστε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ με τα μπουζονια
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ.
.....

Πολύ σωστά τα όσα γράφεις πιο πάνω.
Μόνο στο γιατί να μην είναι μόνο μπουλόνια θα ήθελα να σε ρωτήσω...αφού το υλικό είναι ίδιο στο μπουζόνι και το μπουλόνι.
Περισσότερες αστοχίες έχω συνατήσει σε μπουζόνια, παρά σε μπουλόνια.
Σε δοκιμές που έχω κάνει για αντοχές μετάλλων(σε λίγο μικρότερες διαστάσεις), η αστοχία ήταν στο σπείρωμα από το παξιμάδι(εκτός αν μιλάμε για μεγάλο μήκος που το μπουζόνι έχει αρκετούς πόντους από κορμό και μετά ακολουθεί σπείρωμα).
 

Nikos_V

Newbie
Mar 25, 2017
4
0
1
31
Αττικά
Οκ να μην βάλω μπουζόνια η μπουλόνια αλλα ψάχνω για καπάκια και βρίσκω μονο 17mm-19mm & 21mm και τα δικά μου είναι 18mm! Αν έχετε κάποια κάποιο link θα το εκτιμούσα για inox καταπροτίμισι! (είχα να χαζοκαπάκια της Ford και τα ξήλωσα ολα και εχω μείνει με τα μαυρα παξιμάδια)
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Ψαξε σε μαγαζί με ζάντες έχοντας ένα μπουλόνι σαν δείγμα. Εγώ αυτά που πήρα είναι ατσαλένια της Ο.Ζ. αν θυμάμαι καλά. Αν δεν βρείς ρώτα και στην CarCenter. H τιμή είναι γύρω στα 35 euro.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Στην περιπτωση που χρησιμοποιησουμε αποστατες για καποιο λογο χρησιμοποιουμε αυστηρα και μονο ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ.
Ο λογος που το κανουμε αυτο ,δεν ειναι θεμα αντοχης μεταλλων.
Το προβλημα εστιαζεται στη διαδικασια τοποθετησης της ζαντας.
Οταν εχουμε μπουζονια ,ο αποστατης μπαινει επανω στο μουαγιεν και ευθυγραμμιζεται θελει δεν θελει με τις τρυπες που ειναι ηδη τοποθετημενα τα μπουζονια .
Στην συνεχεια η ζαντα μπαινει πανευκολα και κυριως σωστα.
Αν τωρα χρησιμοποιησουμε αποστατες  με μπουλονια, σκεφτειται τι ταλαιπωρια θελει να προσπαθησει καποιος να βαλει τη ζαντα με τα μπουλονια επανω της και απο πισω να κρεμμεται
ο αποστατης.
Η ταλαιπωρια ειναι μεγαλη και το αποτελεσμα σχεδον παντα λαθος γιατι τιποτα δεν μπαινει σωστα,και επιπλεον μπορει ευκολα να στραβoβιδωσουμε τα μπουλονια πανω στη προσπαθεια να τα κρατησουμε ολα μαζι.
Για αυτο λοιπον ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕς ΣΤΙΣ ΖΑΝΤΕς ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ και γιαυτο κανενας σοβαρος
αγωνιζομενος δεν τους χρησιμοποιει.
Οι αποστατες ειναι τρυκ των λαστιχαδων να πουλησουν ζαντες που αρεσουν στον αγοραστη
αλλα εχουν λαθος offset.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Κατα επιλογή δική μου και περιστασιακά κάνω χρήση με αποστάτες για να έρθω στο εργοστασιακό μετατρόχιο(αφού οι ζάντες που θέλουν αποστάτη πάνε πιο μέσα από το εργοστασιακό).
Ευτυχώς δεν με δυσκολεύουν καθόλου στην τοποθέτηση γιατί κεντράρουν στο μουαγιέ και η ζάντα επίσης κεντράρει στον αποστάτη! (άσε που μιλάω και για μικρές διαστάσεις ελαστικών).

Δεν με βολεύουν τα μπουζόνια για τη χρήση που τους κάνω.
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλησπερα σε ολους.. ξερει κανεις τις διαστασεις απο το μπουλονι που φοραει το fiesta st 2016 με μαμα ζαντες? ψαχνω για 4 μπουλονια ασφαλειας και ολοι θελουν να το δουν πρωτα..
 

PanosAek21

Rookie
Σεπτ. 12, 2014
30
0
6
ξερει κανεις οι ζαντες οι 15αρες της fox τι μπουλονια περνουν; γιατι θελω να τα αλαξω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread