Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Crazy said:
Ηθελα να κανω μια ερωτηση οποιος γνωριζει,(δεν βρισκω αλλο θεμα κ για να μην ανοιγω αλλο εγραψα εδω). το μοτερ του focus st mk1 'η και st,μπαινει σε μας (mk6) 'η χρειαζεται ''κοψε-ραψε'' ?
Του fiesta st εννοείς?Μπαίνει αλλά θα πρέπει να αλλάξεις τις βάσεις από σο ξέρω
Άστο το focus 1 st,ελλατωματικά 6ρια σασμαν έχουν
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
μπαινει mondeo μκ1 2.0 με τα 137 με μικρη διαμορφωση στο σασμαν. τα ηλεκτρικα ειναι σχεδον ιδια. αλλα δεν λεει και πολλα το μονο που σου δινει ειναι ροπη και πολυ περισοτερο βαρος στον μπροστα αξονα
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
μπορει και να ταιριαζει. κοιτα πανω απο ολα αν μπαινει το σασμαν απο το δικο σου. αν ταιριαζει η χελωνα ολα ειναι ποιο ευκολα. παντρεμα τα ηλεκτρικα για να δουλεψει με το δικο σ εγκεφαλο με προγραμμα αλλαγη θεσεων εξατμιση και φυσικα ολοσωμη. μην ξεχναμε μεγαλυτερο ψυγειο λογο μεγαλυτερου κυβισμου. το υπερ ειναι ενα οτι αφου μπαινει σε πλαισιο focus μπαινει σε πλαισιο fiesta. και λογο τρελων περιφεριακων που μεταφραζετε σε μεγαλο κοστος που δεν υπολογιζετε ευκολα για να εχεις 173 αλογα ρωταω εγω σαν κακος δαιμονας.με εκκεντρα πολλαπλη εισαγωγης ολοσωμη εξατμιση μπορει να μην εχεις τα 173 αλλα θα εχεις ενα ποιο δυνατο συνολο απο αυτο που εχεις τωρα με πολυ μικροτερο κοστος. και μην ξεχνας οτι ειναι ενας κινητηρας αναβαθμισμενος 2.0 της ford. δεν ξερω αν θα εχεις τα 173 και τα σχεδον 20 κιλα ροπης αλλα δειχνει το μοτερακι μας το 1.6 οτι τα 150 τα βγαζει με σωστη ατμοσφαιρικη μετατροπη και πανω απο ολα με σωστο μαστορα
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Το συγκεκριμένο μοτερ είναι καλό ;) το Focus αυτό τώρα έγινε rs(εδώ και ένα χρόνο κοντα) στα μέρη σου κυκλοφορεί. Όσο για το μοτέρ μας, ΑΝ βγάλουν 150 αλογα, με πολύ κόπο, με πολύ ψαξιμο (δεν είναι saxoralla,Αντε πέτα εκκεντρα, συμπιεση, προπορεια κ φυγαμε),με πολύ χρόνο,με πολύ χρημα,(αν μιλάμε για σωστό tuning κι όχι στο κυρ Τακη κ με σωστά πράγματα) κ σίγουρα η αναβάθμιση του Focus st θα ναι πιο οικονομική κ θα δεις πιο "εύκολα"άλογα.  

Βασικά δεν ξέρω αν είναι πιο οικονομική ή πάνω κάτω τα ιδια για να φτιαξεις ενα 1600 κ ενα 2 λίτρο, αλλά σίγουρα δν θα παιδευτείς τοσο, όσο σε ενα 1600 μοτερ για να βγαλεις αλογα,προτιμάω πχ να δώσω να βγάλω 180+ άλογα με 20+ κιλά ροπή πάρα να προσπαθώ να φτάσω το δικό μας στα 150 αλογα, αποψη μου πάντα έτσι.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Πολυ καλη το μοτέρ του focus πάντα μου άρεσε 170 και 2000cc ειναι πολυ καλός συνδιασμος !!
Νομίζω όμως εχει 6 ταχυτο σασμαν, αυτό δν ξέρω αν ειναι θέμα !
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Crazy said:
Το συγκεκριμένο μοτερ είναι καλό ;) το Focus αυτό τώρα έγινε rs(εδώ και ένα χρόνο κοντα) στα μέρη σου κυκλοφορεί. Όσο για το μοτέρ μας, ΑΝ βγάλουν 150 αλογα, με πολύ κόπο, με πολύ ψαξιμο (δεν είναι saxoralla,Αντε πέτα εκκεντρα, συμπιεση, προπορεια κ φυγαμε),με πολύ χρόνο,με πολύ χρημα,(αν μιλάμε για σωστό tuning κι όχι στο κυρ Τακη κ με σωστά πράγματα) κ σίγουρα η αναβάθμιση του Focus st θα ναι πιο οικονομική κ θα δεις πιο "εύκολα"άλογα. 

Βασικά δεν ξέρω αν είναι πιο οικονομική ή πάνω κάτω τα ιδια για να φτιαξεις ενα 1600 κ ενα 2 λίτρο, αλλά σίγουρα δν θα παιδευτείς τοσο, όσο σε ενα 1600 μοτερ για να βγαλεις αλογα,προτιμάω πχ να δώσω να βγάλω 180+ άλογα με 20+ κιλά ροπή πάρα να προσπαθώ να φτάσω το δικό μας στα 150 αλογα, αποψη μου πάντα έτσι.
αντρεα το μοτερακι απο το st1 ειναι οτι πρεπει για τα αυτοκινητα μας. το κοστος δεν ειναι να ριξεις πανω το μοτερ. το ολο κοστος ειναι τα περιφερειακα. επιδει το ειχα ψαξει στις καλες εποχες που το χρημα ηταν ποιο ευκολο το κοστος ειναι υπερβολικα μεγαλο και θελει πολλα παντρεματα πολυ υπομονη και πολυ προσωπικη εργασια.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
"Παντρεματα" θες μόνο για τν μετατροπη, όχι για την βελτίωση. Και επειδή εγώ δν είμαι του "κοψε-ραψε", οπότε απορρίπτεται αυτό το ενδεχόμενο "βελτίωσης".
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αντρεα η βελτιωση λεγεται φλατζα κεφαλης χταποδι garrett ενα ωραιο ιντερκουλερ ενα σουπερ αγραφο και 4 μεγαλα μπεκ και εισαι ανετα στα 180 και παρα πολυ αξιοπιστα αλλα και ποιο οικονομικα απο την μετατροπη σε st
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Θα ήταν γαμώ όντως το 2λιτρο zetec. Χωρίς να ξέρω, φαντάζομαι ότι σαν σημεία βάσεων κτλπ πρέπει να είναι κοντά μεταξύ τους θεωρητικά μιας και είναι ίδια γενιά και θεωρητικά πάλι πάντα θα ταιριάζει και το μαμά σαζμαν του φιεστα.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
AN7 said:
Θα ήταν γαμώ όντως το 2λιτρο zetec. Χωρίς να ξέρω, φαντάζομαι ότι σαν σημεία βάσεων κτλπ πρέπει να είναι κοντά μεταξύ τους θεωρητικά μιας και είναι ίδια γενιά και θεωρητικά πάλι πάντα θα ταιριάζει και το μαμά σαζμαν του φιεστα.
αντε και το κουμπωσες και τα ιμιαξονια ειναι ποιο μακρια η τα ιμιαξονια εχουν διαφορετικο κουμπωμα στα μουαγιε τι κανεις? αν αποφασισεις να βαλεις το κιβωτιο απο το δικο σ και θελει κοψε ραψε στη χελωνα? ψυγειο μεγαλυτερο? και παντρεματα στους αισθητηρες και βαλε και την εξατμιση που θελει απο χταποδι και πισω να φτιαχτει στο χερι λογο διαφορετικης γεφυρας. και προγραμμα για να δουλεψει. + οτι το μοτερ αυτο ειναι μαντεμι και θα εχεις προσθετο βαρος στον μπροστα αξονα.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Ερώτηση έχω το mk6 facelift και έχω βρει πράγματα από fiesta st 2.0 αλλά είναι το profacelift επειδή θέλω να  τα  πάρω τα πράγματα . μπορώ να παντρέψω την πλεξούδα με τον καντράν το δικό μου  η μήπως αν πάρω εγκέφαλο κάντραν πλεξούδα από facelift st να μπορέσω να το βάλω στο μοτέρ από profacelift βοήθεια παρακαλώ
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
st 2.0 ειναι η καροτσα του ΜΚ7,5 ,μαλλον εννοεις st 1.0!!!

Χωρις να το ξερω σιγουρα,νομιζω οτι δεν μπορεις να παντρεψεις τις πλεξουδες... πρεπει να παρεις καντραν,πλεκουδα και εγκεφαλο μαζι!
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
2.0 κυβικά λέω . Ναι να πάρω καντράν πλεξούδα εγκέφαλο
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Ο προβληματισμός μου είναι ένας έχω όλα τα πράγματα από st 2005 ωραία? Εμένα είναι facelift .τώρα εγώ για να το κάνω να δουλέψει αν πάρω καντράν από facelif st πλεξούδα κλειδιά εγκέφαλο θα συνεργαστεί με τον κινητήρα του 2005 η όχι πάλι . Να σημειωθεί ότι τα πρώτα μκ6 είχαν βαλβίδα egr . Αυτη είναι η απορία μου . Έχω τροπετο prefacelit και είμαι facelift έστω ότι παίρνω τα ηλεκτρικά από facelift λύθηκε το πρόβλημα η δεν γίνεται τίποτα και θέλει κ κινητήρα από facelift αυτά ευχαριστώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread