Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Zagato_0-400

New member
Jul 26, 2010
54
0
0
πολυ σιγουρους σας βλεπω για τα μεταλλα (μπιελλες πιστονια) του 1600!

ρωτησατε δηλαδη και σας ειπαν οτι αντεχουν 200++ αλογα?

μωρε μπραβο......

τι αλλα μοτερ ford φορανε τα συγκεκριμενα μεταλλα?
 

thanosR

New member
Dec 29, 2010
58
0
0
36
patra
turbomaniac τι να κανω γτ και εγω το σκεφτομαι για turbo να βαλω προγραμμα ή να περιμενω νεα σου? (εχω το μκ7 1.6 S) του εχω κανει κατι ψηλο μετατροπες
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
thanosR said:
turbomaniac τι να κανω γτ και εγω το σκεφτομαι για turbo να βαλω προγραμμα ή να περιμενω νεα σου? (εχω το μκ7 1.6 S) του εχω κανει κατι ψηλο μετατροπες

¨εχω γραψει και οδηγό πώς να το φτιάξετε. Δωστε τον οδηγό στον μηχανικό σας να σας το φτιάξει. Ότι θέλετε να ρωτήσετε στην διάθεσή σας.

Τούρμπο, θα μπλέξετε. Είναι πολύ λίγοι βελτιωτες στην ελλάδα που κάνουν καλή και αξιόπιστη δουλειά. Καλύτερα να περιμένετε να βγεί το νέο ΣΤ που θα ναι απο την μάνα του τούρμπο.

Αν παρ ελπίδα επιμένετε στο τούρμπισμα, προτείνω να ακολουθήσετε τις συμβουλές μου στα τόπικ ή να με ρωτήσετε πρώτα.
 

maxitis13

New member
Aug 28, 2010
75
0
0
παιδια ξέρουμε το πότε επιτέλους έρχετε αυτο το fiestaki τουρμπάτο απο την ford???  άλλοι λένε 160 άλογα άλλοι λένε 180 τι γίνετε??? πολύ καλές οι επιλογές για τούρμπισμα!!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
turbomaniac said:
Καλύτερα να περιμένετε να βγεί το νέο ΣΤ που θα ναι απο την μάνα του τούρμπο.
Η καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση...Και με ένα πρώτο σταδιάκι θα πετάει!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Πότε θα έρθει στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος...Νομίζω το 11!Θα φοράει 1,6άρι τουρμπάτο με 180 άλογα και νομίζω 7τάχυτο κιβότιο διπλού συμπλέκτη!Επίσης θα υπάρχει και έκδοση 2λιτρη με 200 άλογα...
 

M@$teR

Rookie
May 18, 2010
15
0
0
34
thessaloniki
Το πρωτο 16αρι turbo της φορδ με το πρωτο ''dsg''....Πολλα προβληματα μου μυριζει :p
oσο για τις ημερομηνιες και λεπτομερειες,πολλες φημες και μυστικοπαθεια
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
¨Ηδη έχουν κυκλοφορήσει τα mondeo με αυτους τους κινητήρες και τα κιβώτια σε μεροικές ζώρες τις Ευρώπης!Εχουν δοκιμαστεί και από Ελληνικα περιοδικά και έχουν πει ότι είναι πολύ καλά...Τώρα για προβλήματα κανενας δεν μποεί να ξέρει!!Και δεν ξέρω αν τα κιβώτια είναι της ford η  κάποιας εταιρίας που συνεργάζεται...
 

maxitis13

New member
Aug 28, 2010
75
0
0
αντε να έρθει το περιμένω πως κ πως θα το κάνω δώρο στον εαυτό μου...
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
φωτογραφιες με αυτο το αμαξι ειχα βρει απο τον προηγουμενο Δεκεμβρη.... tease Οπως λεει και ο vagma δεν υπαρχει τιποτα...Αν δεν ανακοινωθει απο την ford μην περιμενετε τιποτα..
 

zetec_sigma

New member
Aug 31, 2010
55
0
0
turbomaniac said:
Αν σας πει για τα νερα της τουρμπίνας, να του πείτε οτι δεν χρειάζεται.
????????

turbomaniac said:
Οι βίδες του κάρτερ σφίγγονται όπως της κεφαλής δηλαδή απο έξω προς το κεντρο και εναλάξ πάνω και κάτω.

Δεν είναι στάνταρ αυτό. Πολλά κάρτερ βιδώνουν απ το κέντρο προς τα έξω.

turbomaniac said:
Τα ΤSI και τα T-JET με τα 120 άλογα έχουν μικρές τουρμπίνες. καλύτερα απο τα T-JET με τα 150 που έχουν GT 1544.. Από όποιο αμάξι και να βρεις και πετρέλαιο να ναι στείλε μου το μοντέλο και του πότε είναι και θα σου πώ τις μεγεθος έχει η τουρμπίνα..
Τα abarth φοράνε VL36, τα esseesse φοράνε την 1544 που δεν είναι 1.5άρα απλά έδωσαν αυτόν τον κωδικό

ChrisFrou said:
λοιπον πηγα προχθες στον manouki - tuning στο κατω καλαμακι για να παρω μια προσφορα για το αμαξι μας !!αρα εχουμε και λεμε: Η τιμη λοιπον για ενα light turbo ειναι γυρω στα 6000 ευρω και περιλαμβανει : 28αρα τουρμπινα , σωληνωσεις , ιντερκουλερ, φλατζα κεφαλης , εξατμιση μαζι με χταποδι στον ποπαϊ , 5ο μπεκ μαζι με παραλληλο εγκεφαλακι (εκτος κι αν χρησιμοποιηθουν μεγαλυτερα μπεκ μαζι με ενα προγραμμα που προσφατα τοποθετηθηκε σε ενα swift sport ) και τετραφτερο δισκο !με ολα αυτα το αμαξι μπορει να δουλεψει γυρω στα 0,6 μπαρ και να αποδιδει περιπου 220 αλογατα ολα αυτα βεβαια με "μαμα" εισαγωγη που απ οτι μου ειπε δεν εχει κανενα προβλημα!
28άρα με μαμά εντόσθια την θεωρώ λιγάκι overκιλ. Max 2560, ή καλύτερα 2554.



Επίσης έχω ακούσει κάτι για τουρμπισμένο Mk7 1.6 από Λάρισα μεριά.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
vagma said:
ανυπαρκτο.......δεν ειναι τιποτα........δεν ειναι αμαξι δοκιμης.... :(
Δεν ξέρω τι είναι αυτό στις φωτογραφίες αλλά λογικά δεν θα πρέπει να βγάλουν και μια πιο γρήορη έκδοση για να ομολογκάρουν το αγωνιστικό??
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread