Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Ναι με 2554 και 0.6, πριν ειδα 2560 που του πεφτει μεγαλη και 0.3 γιαυτο το ειπα..

νομιζα οτι λεγαμε για το 1.6... Υπερβολικά μεγάλη, θα τουρμπίζει 5 - 6.5  ;D ;D
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Οποτε ας πουμε αν εβρισκα τουρμινα απο κανενα TSI η κανα punto abarth θα ηταν καλα??Για να ξερω γιατι να κοιταω δηλαδη...

Επισης φανταζομαι οτι το νουμερο που διαφωνησατε ηταν για το μεγεθος της τουρμπινας απ οτι καταλαβα...??
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vouts said:
Οποτε ας πουμε αν εβρισκα τουρμινα απο κανενα TSI η κανα punto abarth θα ηταν καλα??Για να ξερω γιατι να κοιταω δηλαδη...

Επισης φανταζομαι οτι το νουμερο που διαφωνησατε ηταν για το μεγεθος της τουρμπινας απ οτι καταλαβα...??



Τα ΤSI και τα T-JET με τα 120 άλογα έχουν μικρές τουρμπίνες. καλύτερα απο τα T-JET με τα 150 που έχουν GT 1544.. Από όποιο αμάξι και να βρεις και πετρέλαιο να ναι στείλε μου το μοντέλο και του πότε είναι και θα σου πώ τις μεγεθος έχει η τουρμπίνα..


Μια καλή τουρμπίνα για το μοτέρ σου που είναι σε πάρα πολλά VAG πετρέλαια είναι η Garrett GT1749 χωρίς το VGT (Variable Geometry Turbine).. Απο τις τρείς και κάτι θα την γυρνάει με  μέγιστη πίεση γύρω στις 4000 στροφές και με 0.5 μπάρ μόνο πισυευω θα τα βγάζει τα 140-150
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Μαλιστα....Εγω καλυφθηκα..Προς το παρον τουλαχιστον....Ευχαριστω για την βοηθεια... ;)
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Nitroking said:
Κι εξαρταται τι θες.. Αν δε σε νοιαζει να εχει λιγακι lag βαζεις 2560..

Αν δε θες καθολου lag και σπουλαρισμα απο πολυ χαμηλα βαζεις 2554 και στο 0.4 εχεις 160-170..
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Κι εξαρταται τι θες.. Αν δε σε νοιαζει να εχει λιγακι lag βαζεις 2560..

Αν δε θες καθολου lag και σπουλαρισμα απο πολυ χαμηλα βαζεις 2554 και στο 0.4 εχεις 160-170..

Ετσι...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Λοιπον οι δικαιολογίες σας τελείωσαν, τουρμπίνα ιντερκούλερ καινούργια με 450 ευρώ.... Το καλό με τα 14αρια και 1.25 είναι οτι έχουν και μεταχειρισμένα μπεκ να βάλουνε (απο το TiVCT)...θα σας φτιάξω και πολλαπλή downpipe και την παροχη επιστροφή λαδιού της τουρμπίνας και μετα βαζετε φλαντζα, δισκόπλατο και την εξατμιση και βουρ για πρόγραμμα ή εγκεφαλάκι...
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Μεσα σε 5 σειρες ειναι μια χαρα...Τα λεφτα ειναι το θεμα!!!! :'( Γιατι οκ...Περνεις με 450 ευρω τουρμπινα και intercooler...μαστορα δεν θες??Τα υπολοιπα ποσο θα κοστισουν??


ΥΓ:νομιζω καπου ειχαμε βγαλει ενα μπουγιουρντι για ολη την δουλεια αλλα απο ενα γρηγορο search που εκανα δεν το βρηκα...Αν το θυμαται κανεις ας μου στειλει το link...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
προγραμμα 500

εξατμιση-σωληνώσεις 1200

μηχανικός, δισκο πλατό φλάντζα 500

και σου μένουν και μπαρόμετρο, πυρόμετρο..

Οι τιμές είναι στο περίπου

Όλα μαζί κανα τριάρι... Αλλά όλα καινούργια πάνω εκτός απο τα μπεκ, το ιντερκούλερ και το ψυγείο λαδιού...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ασε που θα έχεις το πρώτο τούρμπο ΜΚ7 1.25 στον κόσμο... ;D ;D ;D

[move]ΟΥΑΑΑΟΥΟΥ!!![/move]
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
ειναι ενας λογος που θελω να το τουρμπισω...Αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι η αισθηση του κολληματος στο καθισμα μετα τις 3,000 στροφες.... ;)
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
λοιπον πηγα προχθες στον manouki - tuning στο κατω καλαμακι για να παρω μια προσφορα για το αμαξι μας !!αρα εχουμε και λεμε: Η τιμη λοιπον για ενα light turbo ειναι γυρω στα 6000 ευρω και περιλαμβανει : 28αρα τουρμπινα , σωληνωσεις , ιντερκουλερ, φλατζα κεφαλης , εξατμιση μαζι με χταποδι στον ποπαϊ , 5ο μπεκ μαζι με παραλληλο εγκεφαλακι (εκτος κι αν χρησιμοποιηθουν μεγαλυτερα μπεκ μαζι με ενα προγραμμα που προσφατα τοποθετηθηκε σε ενα swift sport ) και τετραφτερο δισκο !με ολα αυτα το αμαξι μπορει να δουλεψει γυρω στα 0,6 μπαρ και να αποδιδει περιπου 220 αλογατα ολα αυτα βεβαια με "μαμα" εισαγωγη που απ οτι μου ειπε δεν εχει κανενα προβλημα!
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Οποτε τι κανεις???
Περιμενεις να βγει το καινουριο fiesta με τα 180 κ κανεις εκει κατι μικρο αλλαγες..
Ασε που εγω μιλησα με τον Βουλαλα επειδι στα χερια μου επεσαν τουρμπινα σωλινωσεις κ ιντερκουλερ απο opc μου ειπε οτι γινετε αλλα το μοτερ δεν θα ειναι ποτε σιγουρο :(
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ChrisFrou said:
βεβαια με "μαμα" εισαγωγη που απ οτι μου ειπε δεν εχει κανενα προβλημα!

και εγω που εκανα μια ερωτηση για εσας μου ειπε οτι ειναι καλο να την αλλαξεις γιατι δεν θα αντεξει πολυ

mikepc said:
το μοτερ δεν θα ειναι ποτε σιγουρο :(

αυτο το ειπε επειδη ειναι αλουμινενιο το μπλο κ του
και οσο αφορα τα φρενα βαζεις 4πιστονα...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ChrisFrou said:
λοιπον πηγα προχθες στον manouki - tuning στο κατω καλαμακι για να παρω μια προσφορα για το αμαξι μας !!αρα εχουμε και λεμε: Η τιμη λοιπον για ενα light turbo ειναι γυρω στα 6000 ευρω και περιλαμβανει : 28αρα τουρμπινα , σωληνωσεις , ιντερκουλερ, φλατζα κεφαλης , εξατμιση μαζι με χταποδι στον ποπαϊ , 5ο μπεκ μαζι με παραλληλο εγκεφαλακι (εκτος κι αν χρησιμοποιηθουν μεγαλυτερα μπεκ μαζι με ενα προγραμμα που προσφατα τοποθετηθηκε σε ενα swift sport ) και τετραφτερο δισκο !με ολα αυτα το αμαξι μπορει να δουλεψει γυρω στα 0,6 μπαρ και να αποδιδει περιπου 220 αλογατα ολα αυτα βεβαια με "μαμα" εισαγωγη που απ οτι μου ειπε δεν εχει κανενα προβλημα!

Καλή τιμή γιατι μόνο ο ποπαυ χρεωνει νομίζω κανα 2000αρο με χταπόδι για όλη την εξάτμιση... Αλλα μιλάμε για την κορυφαία μακραν εξάτμιση στην Ελλάδα...

Καλύτερα με 5ο μπεκ προς το παρόν, δεν έχει βγεί κάτι αλλο μέχρι τώρα..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread