Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
αυτοι είναι που μπαινουν στο άκρο και διαβάζουν απο ένα σαν γρανάζι που έχει η κουπα του ημιαξονίου πίσω απο την φούσκα. αν βγει ο τροχός μπορεις να δεις μην τυχόν και είναι χτυπημένη ή οτιδηποτε άλλο. μπορει να έχει φυγει και απο την θέση του ο αισθητηρας
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
να κανω και μια χαζη ερωτηση? σε περιπτωση που μου εχει αλλαξει σασμαν(που δεν νομιζω να ειμαι τοσο χαζος) εχει καμια αλλη σχεση το σασμαν σχετικα με αισθητηρες του abs?
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
mk1 Stelios said:
αυτοι είναι που μπαινουν στο άκρο και διαβάζουν απο ένα σαν γρανάζι που έχει η κουπα του ημιαξονίου πίσω απο την φούσκα. αν βγει ο τροχός μπορεις να δεις μην τυχόν και είναι χτυπημένη ή οτιδηποτε άλλο. μπορει να έχει φυγει και απο την θέση του ο αισθητηρας

συγνωμη αυτοι δεν μπαινουν στο ακρο? και διαβαζουν απο το ρουλεμαν?
υπαρχουν ημιαξονια,βασικα fiesta χωρις abs?
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπερα! Το αμαξι πηγε στην ford.Ελεγθηκε και μου ειπαν οτι το προβλημα για το λαμπακι του abs απαιτουσε αλλαγη και των 2 μπροστινων ρουλεμαν λογω καποιου προβληματος του μαγνητη με κοστος 295 ευρω.
Τελικα αλλαξα και τα 2 ρουλεμαν σε δικο μου μαστορα και το προβλημα λυθηκε. εχουν ενα πολυ λεπτο δαχτυλιδι μαγνητη σαν λαστιχακι (σαν αυτα του ψυγειου στην κουζινα μας).
Το τραγικο ειναι οτι το αριστερο ρουλεμα ειχε αλλαχθει πριν 3 μερες πριν παω στον μαστορα για τα ημιαξονια. Στην αρχη αλλαξα μονο το αλλο αλλα εβγαζε ακομη σφαλμα στην ροδα.Ετσι αλλαχθηκε και το αλλο και ολα ειναι κομπλε.
Το αριστερο δεν ριχε κανενα θεμα σαν καινουργιο ρουλεμαν που ηταν, αλλα ειχε χαραχθει λιγο το λαστιχακι και δεν το επιανε μαλλον.
Υ.Σ. μεγαλη βλακεια που το abs βλεπει με αυτο τον τροπο και οχι με καποιο γραναζι οπως αλλα αυτοκινητα!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Έτσι την πάτησε ο μάστορας όταν έκανα μετατροπή από ταμπούρα σε δίσκους. Δυστυχώς γι αυτόν πλήρωσε όλο το μουαγιέ μιας και δεν το δίνει ξεχωριστά. Κάπου έχω ανεβάσει και φωτογραφίες το πώς φαίνετε αυτή η μαγνητική ταινία αλλά δεν θυμάμαι που τα έχω ποστάρει. giggle
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα ο τύπος στο πρώτο συνεργείο που πήγες (που σου έλεγε για ημιαξόνια, σασμάν κλπ) δεν ξέρει τι του γίνεται, έτσι; Παίρνει τη βαριοπούλα και βαράει που λέει ο λόγος...
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Ναι τους καταστρεψε τους μαγνητες που ειναι τοσο λεπτοι σαν αυτους τους διαφημιστικους απο τα σουβλατζιδικα :p
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μερικές φωτογραφίες από τον κατάλογο της skf:

Εμπρός
rouleman_empros.jpg
 
rouleman_empros_m.jpg


Πίσω
rouleman_piso.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread