Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Οταν αναψει το λαμπακι του ABS στο ταμπλο αυτοματως σταματαει να λειτουργει το βοηθητικο συστημα αντιπλοκαρισματος στην πεδηση
Στις περισσοτερες περιπτωσεις εχει να κανει με βρωμια που πιανουν οι αισθητηρες!

Μια περιπτωση που μου ετυχε σημερα για να επισκευασω ηταν απο κατεστραμμενο ρουλεμαν πισω τροχου.
Ο αισθητηρας βρισκεται πανω στον αξονα ακριβως μπροστα απο τον αισθητηρα πάνω στο ταμπουρο (μιαζει σαν τσιμουχα  ρουλεμαν) κ επειδη καταστραφηκε το ρουλεμαν ξεκινησε να παιζει το ταμπουρο με αποτελεσμα να διαβαζει λαθος η μοναδα του ABS.
..συντομα θα αναρτησω κ φωτο!
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Στην φωτογραφια φένεται καθαρα το κατεσραμμενο μαγνητάκι πάνω στο ταμπουρο που είχε ως αποτέλεσμα να αναβει η ενδειξη του ABS λογο χαλασμενου ρουλεμαν πισω τροχου!


Μια φωτογραφια απο ενα καλό μαγνητακι στο οποιο έχουν γινει κυματισμοι πανω απο ρυνισματα σιδηρου (η λεγομενη βρωμα που αν πιασει πολυ πάλι υπαρχει περιπτωση να αναψει το λαμπακι! )
 

NONO1809

Newbie
May 25, 2011
4
0
1
Φίλοι, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Από χθες ανάβουν τα λαμπάκια του abs, του κινητήρα και το θαυμαστικό (!), δηλαδή του χειροφρένου-φρένων. Επιπλέον δεν λειτουργεί το ταχύμετρο (κοντέρ), ούτε ο χιλιομετρητής. Το πήγα στο συνεργείο καθ' ότι αρκετά άσχετος από αυτοκίνητα και μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξουν το abs, πράγμα που συνεπάγεται 1.200 ευρώ περίπου. Το αυτοκίνητό μου είναι το Fiesta 1.4, αγορασμένο καινούριο τον 10/2006, από τον Βροχίδη-Χατζή Θεσσαλονίκης. Εκεί άλλωστε το πήγα για τον έλεγχο. Έχοντας τα Ford 5ετη εγγύηση και καθώς δεν έχει λήξει η δική μου (λήγει 10/2011), ζήτησα την αλλαγή χωρίς να πληρώσω. Μου είπαν όμως ότι το abs δεν συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση. Επειδή παιδιά, ειλικρινά σας το λέω, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα τούτη τη στιγμή να πληρώσω τόσα χρήματα, σας θερμοπαρακαλώ να μου πείτε εάν όντως δεν ισχύει το abs στην εγγύηση, ή ακόμα καλύτερα εάν παίζει να κάνουν λάθος διάγνωση από το συνεργείο και ίσως φταίει κάτι άλλο που μπορεί να κοστίζει και λιγότερα.
 

NONO1809

Newbie
May 25, 2011
4
0
1
Να σου πω την αλήθεια πήρα ήδη. Για την ακρίβεια, πριν το πάω στον Βροχίδη-Χατζή, το πήγα στον Καλαθά, Λευκώνα Σερρών, καθώς μένω εκτός πόλης Θεσ/νίκης και πιο κοντά στο νομό Σερρών. Τα ίδια μου είπαν και εκεί. Αλλαγή abs και μάλιστα εκτός εγγύησης... Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω... Είμαι και αδαής από αυτοκίνητα...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν οντως ειναι αυτο, μπορεις να βρεις απο κανα τρακαρισμενο και να το  βαλεις ή κανα μεταχειρισμενο ,απλα η ολη διαδικασια εχει τρεξιμο κτλ

επισης ρειξε μια ματια και στο www.car.gr εχει κατι τρακαρισμενα μπας και το βρεις απο εκει
 

NONO1809

Newbie
May 25, 2011
4
0
1
Άρα αυτά περί 5ετούς εγγύηση είναι μούφα ε;
Πάντως εδώ http://www.ford.gr/cs/BlobServer?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&blobheadervalue1=attachment%3Bfilename%3D%22100++Ford+Protect+Manual+30-3-2011.pdf%22&blobheadervalue2=abinary%3Bcharset%3DUTF-8&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=MDT-Type&blobheader=application%2Fpdf&blobwhere=1214394886468&blobkey=id γράφει ότι συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση τo abs. Βέβαια στα συνεργεία μου είπαν ότι αυτά αλλάζουν συνεχώς και στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει. Δεν ξέρω πως να τους πιστέψω. Μεγάλη απογοήτευση από μία μεγάλη εταιρία...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παρε και κανα τηλ αυριο σε  2-3 κεντρικα της αθηνας και ρωτα ετσι απλα απο περιεργια....


αν δεν στο περασουν παντως μεσα στην εγγυηση θα ειναι κριμα
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
NONO1809 said:
Φίλοι, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Από χθες ανάβουν τα λαμπάκια του abs, του κινητήρα και το θαυμαστικό (!), δηλαδή του χειροφρένου-φρένων. Επιπλέον δεν λειτουργεί το ταχύμετρο (κοντέρ), ούτε ο χιλιομετρητής. Το πήγα στο συνεργείο καθ' ότι αρκετά άσχετος από αυτοκίνητα και μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξουν το abs, πράγμα που συνεπάγεται 1.200 ευρώ περίπου. Το αυτοκίνητό μου είναι το Fiesta 1.4, αγορασμένο καινούριο τον 10/2006, από τον Βροχίδη-Χατζή Θεσσαλονίκης. Εκεί άλλωστε το πήγα για τον έλεγχο. Έχοντας τα Ford 5ετη εγγύηση και καθώς δεν έχει λήξει η δική μου (λήγει 10/2011), ζήτησα την αλλαγή χωρίς να πληρώσω. Μου είπαν όμως ότι το abs δεν συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση. Επειδή παιδιά, ειλικρινά σας το λέω, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα τούτη τη στιγμή να πληρώσω τόσα χρήματα, σας θερμοπαρακαλώ να μου πείτε εάν όντως δεν ισχύει το abs στην εγγύηση, ή ακόμα καλύτερα εάν παίζει να κάνουν λάθος διάγνωση από το συνεργείο και ίσως φταίει κάτι άλλο που μπορεί να κοστίζει και λιγότερα.


Φιλε μου εγω αλλαξα πριν μια εβδομαδα,τον εγκεφαλο του ABS εντος εγγυησης, στον Καρανικολα (Car Center)...
Το αμαξι μου ειναι 01/2007
Για παρε ενα τηλεφωνο και ρωτησε τι μπορει να γινει...http://www.carcenter.gr/

Γενικοτερα ειναι πολυ σπανια βλαβη...Ομως εμενα μου αναβε μονο το λαμπακι του ABS και του ESP, και οχι ολα οσα αναβουν σε εσενα...Πρεπει πρωτα να σιγουρευτουν οτι φταιει 100% ο εγκεφαλος του ABS...
Τελος πρεπει να γνωριζεις οτι μπορει να μην φταιει ολοκληρος ο εγκεφαλος του ABS, αλλα μονο η τρομπα του ABS...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει στο αυτοκίνητό σου, αλλά το ότι ανάβουν όλα αυτά τα λαμπάκια μήπως σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η μονάδα του πίνακα οργάνων; Ή μήπως απλά έχει χαλάσει κάποιος αισθητήρας στους τροχούς και δε δίνει σωστό σήμα στον εγκέφαλο του ABS; Είχες ποτέ πρόβλημα σχετικό με τις ρόδες ή και τα άκρα του αυτοκινήτου σου (τρακάρισμα, αλλαγή ρουλεμάν κλπ);
Για το θέμα της εγγύησης, για ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στο βιβλιαράκι εγγύησης που σου έδωσαν όταν πήρες το αυτοκίνητό σου. Εκεί γράφει ξεκάθαρα το αν καλύπτει τον εγκέφαλο του ABS ή όχι. Οι όροι της εγγύησης είναι όντως κάτι που αλλάζει από παρτίδα σε παρτίδα των Ford.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
NONO1809 said:
Φίλοι, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Από χθες ανάβουν τα λαμπάκια του abs, του κινητήρα και το θαυμαστικό (!), δηλαδή του χειροφρένου-φρένων. Επιπλέον δεν λειτουργεί το ταχύμετρο (κοντέρ), ούτε ο χιλιομετρητής. Το πήγα στο συνεργείο καθ' ότι αρκετά άσχετος από αυτοκίνητα και μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξουν το abs, πράγμα που συνεπάγεται 1.200 ευρώ περίπου. Το αυτοκίνητό μου είναι το Fiesta 1.4, αγορασμένο καινούριο τον 10/2006, από τον Βροχίδη-Χατζή Θεσσαλονίκης. Εκεί άλλωστε το πήγα για τον έλεγχο. Έχοντας τα Ford 5ετη εγγύηση και καθώς δεν έχει λήξει η δική μου (λήγει 10/2011), ζήτησα την αλλαγή χωρίς να πληρώσω. Μου είπαν όμως ότι το abs δεν συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση. Επειδή παιδιά, ειλικρινά σας το λέω, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα τούτη τη στιγμή να πληρώσω τόσα χρήματα, σας θερμοπαρακαλώ να μου πείτε εάν όντως δεν ισχύει το abs στην εγγύηση, ή ακόμα καλύτερα εάν παίζει να κάνουν λάθος διάγνωση από το συνεργείο και ίσως φταίει κάτι άλλο που μπορεί να κοστίζει και λιγότερα.

νομίζω οτι δεν είναι το ABS μόνο. Σε συμβουλευω πριν αγοράσεις και αλλάξεις οτιδήπωτε, να πας σε μια σοβαρή αντιπροσωπεια και να δοκιμάσεις πρώτα με την σειρά που λέω:

1. Αισθητήρα ABS απο άλλο αυτοκίνητο (μπορει να παιρνει υγρασία μέσα όπως λέει και ο mk1 stelios, και να θελει απλώς καθαρισμα)

2. Αν ο αισθητήρας είναι εντάξει, να δοκιμάσετε εγκεφαλο ABS απο άλλο αμάξι και αφου σιγουρευτειτε οτι είναι αυτό, τότε να αγοράσεις εγκεφαλο ABS.

Πολλοί μάστορες έχουν την κακή συνήθεια να βγαζουν πολύ εύκολα διάγνωση για μια ζημια και αφού έχουν αλλάξει το μισό αμάξι, τότε καταλαβαίνουν οτι είχαν κανει λάθος διάγνωση.
 

NONO1809

Newbie
May 25, 2011
4
0
1
Μόλις με πήραν τηλέφωνο από την Ford Motor Hellas και με ενημέρωσαν ότι όντως στην δική μου περίπτωση δεν συμπεριλαμβάνεται το abs στην εγγύηση, καθώς όπως έγραψε και ο kostg, άλλα δεδομένα ίσχυαν το 2006 και άλλα ισχύουν τώρα. Το αυτοκίνητο δεν έχει τρακάρει ποτέ και όλα τα service έγιναν στον εξουσιοδοτημένο Βροχίδη-Χατζή. Πάντως φίλοι, η βοήθειά σας είναι αμέριστη. Ευχαριστώ θερμότατα. Θα την ψάξω λίγο ακόμα γιατί το κόστος αυτή τη στιγμή μου είναι δυσβάσταχτο και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οπωσδήποτε ψάξ' το, μη δώσεις 1000+ ευρώ έτσι, κρίμα είναι. Δες σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ή και σε συνεργείο εξειδικευμένο, εκτός αντιπροσωπίας δηλαδή. Μακάρι να ήμασταν κοντά να κάναμε και δοκιμή την πλακέτα του ABS ώστε να σιγουρευτούμε ότι φταίει αυτή και δεν είναι απλά κάποια φύσα βρώμικη/οξειδωμένη ή κάποια γείωση ελαττωματική...
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Ξεφαβω το θεμα του abs.
Μετα απο αλλαγη ημιαξονιων,σε αντιστοιχο θεμα,που αναφερθηκα (με τον απαταιωνα μαστορα που μ ελεγε οτι αλλαξε και σασμαν),εχω το προβλημα να ειναι αναμενο το λαμπακι του abs αλλα και το (!), δηλαδη το χειροφρενο. το abs δεν δουλευει.Το συνδεσαμε στο διαγνωστικο του απαταιωνα,και δεν του βγαζει τπτ μεσω του fiesta,συνδεθηκαμε μεσω focus και εβγαζε abs χαμηλη ταση,αλλαξα μπαταρια γτ οντως ειχε προβλημα αλλα η βλαβη παρεμεινε. Το πηγα σε αλλο διαγνωστικο πολυ καλυτερο και  μου εβγαλε τους κωδικους c1139 και c1148. O μαστορας το ελυσε και μου λεει μαλλον αισθητηρες? στεκει ομως να χαλασαν ξαφνικα και οι 2 αισθητηρες? τελικα εκλεισα ραντευβου στην αντιπροσωπεια στακορ την δευτερα
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
έχει αισθητήρες πάνω απο τις κουπες των ημιαξονίων. μπορει κατι να χτύπησε την ωρα που τα εβαζε και έβγαζε. Ριξε μια ματια και στα καλωδια μηπως τα εβγαλε και δεν τα κουμπωσε μετα. βγαλε για καμποση ωρα την μπαταρία και μετά βάλτην μπας και κανει επανεκκίνηση. Αν είχες άλλη μάρκα  θα σου έλεγα να κάνει μερικά μέτρα όπισθεν για να σβήσει, αλλα στα φιεστα ποτέ δεν μου έχει τύχει να μην σβήσει το λαμπακι ABS
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
πισω δεν εχει πειραχτει τπτ. πιστευω δηλαδη με αυτον που εμπλεξα,ευχαριστω για την βοηθεια. στελιο δηλαδη εχει και αλλους αισθητηρες εκτος απο αυτους? http://images.esellerpro.com/106/I/95/abs-073-1.jpg που ειναι στα ακρα? μπορεις να μου βρεις μια φωτογραφια απο αυτους στις κουπες?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread