Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν δεν κάνω λάθος, μόνο όσα έχουν τα led drl, έχουν Η1 για τα μεγάλα. Τα άλλα φανάρια χωρίς τα led, παίρνουν Η15 για την μεγάλη σκάλα.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Παιδια ακομα φεν εχω βγαλει ακρη με τα φωτα , η ford δεν αναλαμβάνει ουτε λάμπα να μου αλλαξει , και λεω μηπως βαλω αλογόνου τύπου ξενον μην τυχόν και γινει κανενα βραχυκύκλωμα, θα εχω διαφορα ;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
Αν δεν κάνω λάθος, μόνο όσα έχουν τα led drl, έχουν Η1 για τα μεγάλα. Τα άλλα φανάρια χωρίς τα led, παίρνουν Η15 για την μεγάλη σκάλα.

Ακριβώς, γιατί το προηγούμενο Fiesta θέλει διπλή λάμπα (για ημέρας και θέσεως), άρα -> Η15
Το καινούριο με τα DRL θέλει Η1 και Η7.

thodoris_fiesta said:
Παιδια ακομα φεν εχω βγαλει ακρη με τα φωτα , η ford δεν αναλαμβάνει ουτε λάμπα να μου αλλαξει , και λεω μηπως βαλω αλογόνου τύπου ξενον μην τυχόν και γινει κανενα βραχυκύκλωμα, θα εχω διαφορα ;

Διαφορά θα έχεις κυρίως στο χρώμα, αφού οι 4300Κ ή οι 5000Κ βαθμοί κάνουν μεγάλη διαφορά από τους 3400Κ που έχουν οι stock λάμπες. Μεγάλη διαφορά στο φωτισμό (τα lumens) μην περιμένεις, η καλύτερη λάμπα αλογόνου δεν θα σου δώσει πάνω από +20%, αλλά προφανώς θα είναι καλύτερα. Α και επίσης να περιμένεις συχνότερες αλλαγές, καίγονται πιο γρήγορα οι φωτεινότερες λάμπες.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
το πηρα απο ford σφακιανακης το αμαξι , αμα παψ σε καμια αλλη αντιπροσωπια της ford παλι στην εγγυηση θα ειμαι φυσιολογικα , αλλα τα xenon ειναι μονοδρομος σε θεμα φωτινοτητας, οτι αλλα βαλω θα ειναι μονο για το λουκ μην γελιομαστε.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Σημερα παρήγγειλα osram night breaker laser καπως ετσι τελοσπαντων χαχα. Η7 για τα μεσαια. Εχει δοκιμασει κανεις τις συγκεκριμενες; σε βιντεο που ειδα ειναι πολυ καλη επιλογη για αλογόνου λαμπα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tις έχω δοκιμάσει, είναι μια χαρά. Απλά σε μένα η μία κάηκε στο τρίμηνο. Μην περιμένεις μεγάλη διάρκεια ζωής...
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Καλα αυτο ειναι σιγουρο οτι δεν θα εχουν μεγαλη διαρκεια. Βεβαια αν καει στο τριμηνο δεν ξαναπαιρνω αχαχα. Ειχα τις ultimate white Phillips 2,5 χρονια.
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Όταν πρόκειται για τη νομιμότητα των βολβών αυτοκινήτων αλογόνου , είναι η βαθμολογία Kelvin (K) που έχει σημασία. Οποιοσδήποτε λαμπτήρας αλογόνου με βαθμολογία Kelvin άνω των 4200K δεν είναι νόμιμος για χρήση στο δρόμο και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο εκτός δρόμου.

Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι βολβοί αρχίζουν να παράγουν ένα φως με ελαφριά μπλε απόχρωση όταν φτάνουν σε θερμοκρασία χρώματος περίπου 4200K. Οι μπλε βολβοί χρησιμοποιούνται από τις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης και κατά συνέπεια πρέπει να ξεχωρίζουν στο δρόμο ενάντια σε άλλους οδηγούς. Εάν όλοι είχαν μπλε προβολείς, τα οχήματα έκτακτης ανάγκης μπορεί να αγωνιστούν για να εντοπιστούν από την κυκλοφορία, η οποία θα μπορούσε να προκαλέσει πολλά προβλήματα. Μερικοί κατασκευαστές βάζουν μια μπλε επίστρωση στο βολβό για να κάνουν τη δοκό όσο το δυνατόν πιο λευκή. Εφόσον αυτό δεν ωθεί τη θερμοκρασία χρώματος μέχρι τα 4200K, αυτό είναι οδικό νόμιμο. Εάν ο βολβός σας έχει μια επίστρωση, δεν θα πάρετε τόσο πολύ φως στο δρόμο, καθώς συμβιβάζει την έξοδο φωτός.Ως γενικός κανόνας, εάν κοιτάξετε το παραγόμενο φως και έχει μια μπλε απόχρωση, ο βολβός μπορεί να μην είναι ταξινομημένος ως νόμιμος δρόμος και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο εκτός δρόμου. Οι λαμπτήρες της οδού, όπως το PIAA Xtreme White Plus και το OSRAM Cool Blue Intense, είναι ιδανικά παραδείγματα λαμπτήρων που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο δρόμο, επιτυγχάνοντας παράλληλα ένα υπέροχο αποτέλεσμα styling και τραγανό λευκό φως.

Οι περισσότερες μέγιστες επιδόσεις , οι βασικοί λαμπτήρες και οι λαμπτήρες αλογόνου μακράς διάρκειας ζωής είναι νόμιμοι. Εάν αισθάνεστε αβέβαιοι, θυμηθείτε ότι μπορείτε είτε:

Ελέγξτε την βαθμολογία Kelvin του λαμπτήρα - συνήθως ψάχνετε για 4200K ή παρακάτω.
Ελέγξτε αν ο λαμπτήρας έχει τον ακόλουθο κανονισμό: ECE R37. Αυτή είναι η σφραγίδα της έγκρισης ότι είναι πλήρως νομικά.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Σωστός ο karebe! Γι αυτό τον λόγο έχω διαλέξει τις Osram Cool Blue intense 4200k! Πολύ όμορφες λάμπες! Όπως και οι Philips White vision που είχα στο παρελθόν! Εξίσου όμορφες!  ok234
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την παρακάτω φωτογραφία
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?action=gallery;sa=view&id=498

Τι κάνει ακριβώς το κίτρινο σημείο στο πίσω μέρος του φαναριού?
Κάτι μου είπαν πως ανεβάζεις ή κατεβάζεις την δέσμη στα φώτα με ένα κατσαβίδι, αλλά τα fiesta μας δεν έχουν από μέσα διακόπτη για αυτή την δουλειά?
Μήπως κάνει κάτι άλλο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αν και έχω καιρό να κοιτάξω τα φώτα, νομίζω ότι αυτή είναι η βίδα ευθυγράμμισης/κεντραρίσματος, αφού το πάνω-κάτω ελέγχεται από μοτεράκι.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Αυτό που λές κι εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό, αν κρίνω και από τη θέση της βίδας...
Μάλλον έχεις δίκιο!

Ευχαριστώ για την απάντηση αστραπή!  ok234
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ρύθμιση ύψους κάνει.
Αν θες να σηκώσεις-κατεβάσεις μόνο το ένα φανάρι τι κάνεις ? Με αυτή τη βίδα θα παίξεις.

Ο εσωτερικός ηλεκτρονικός διακόπτης χρησιμοποιείται για ρύθμιση του ύψους όταν έχεις κόσμο στα πίσω καθίσματα.

Η βασική ρύθμιση γίνεται από αυτές τις βίδες.

Υπάρχει και δεύτερη τέτοια βίδα που ρυθμίζει τη δέσμη αριστερά-δεξιά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread