Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Τους χαιρετισμούς μου σε όλους. Σχετικά με τις λάμπες επειδή οι εργοστασιακές δεν είναι και ότι καλύτερο σε απόδοση, έχει κάποιος δοκιμάσει άλλου τύπου; Θα με ενδιέφερε φώς άσπρο και όχι προς το μπλε.
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Αν θες άσπρο φως βάλε Xenon 6000Κ. Ότι άλλη άσπρη λάμπα πάρεις εκτός από Xenon θα είναι χειρότερη από τα εργοστασιακά σε απόδοση.
 

alexvas

Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Συμφωνώ καλύτερα xenon εγω ειχα βάλει λάμπες μονο και δεν είχαν καλη απόδοση!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ξενον λαμπες με την καμια.Πρωτον ειναι παρανομες ,δευτερον δεν εστιαζουν σωστα γιατι τα φαναρια δεν εχουν αυτοματη εστιαση οπως τα εργοστασιακα ξενον ,και τελευταιο και χειροτερο τα φαναρια χανουν την στεγανωτητα τους και την εγγυηση τους.Εγω θα ελεγα οτι υπαρχουν καλες λαμπες osram ,philips που βελτιωνουν σημαντικα το φωτισμο με τα ιδια watts για να μην επιβαρυνονται θερμικα και οι καθρεπτες.Στην αγορα περιπου εχουν 25 με 30 ευρω το ζευγος.
 

CB

Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Εβαλα τις Philips White Vision μαζι με τα πορειας (λευκα) και ειμαι καταευχαριστημενος
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Εχουν πιο πλατιά δέσμη και φωτίζουν και πιο μακρυά;
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Σκέφτομαι να βάλω και εγώ τις White vision. Ξέρει κανείς,αλλαζουν εύκολα?
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Εγω ειμαι αναμεσα σε white η crystal! Η μεσαια αλλαζει σχετικα ευκολα σε σχεση με τις υπολοιπες.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όλες αλλάζουν σχετικά εύκολα από τις τάπες πίσω. Και το σημαντικότερο, δε χρειάζεται να βγάλεις τα φανάρια.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Εγώ προσωπικά φοράω πλέον και μεσαία και μεγάλη σκάλα τις philips white vision! Δεν τις λες και λευκές λευκές. Κιντρινίζουν λιγάκι αλλά η απόδοση τους είναι αρκετά ικανοποιητική τόσο στο δρόμο και στις πινακίδες όσο και στη βροχή! Αξίζουν πιστεύω μια προσπάθεια! Αν κάποιος δεν μείνει ικανοποιημένος υπάρχουν πάντα και τα κιτ xenon  ;)

Τώρα η διαφορά ανάμεσα στις White vision και στις Crystal vision, είναι πως οι πρώτες είναι νέας γενιάς λάμπες που λανσάρει πλέον η philips με δυνατότερο φως (1550 lumen) από τις Crystal vision (1150 lumen) στα ίδια watt και με το ίδιο χρωματικό φάσμα στα 4300k. Βέβαια ενώ η απόδοση μεγαλώνει, λογικό είναι να υπολείπονται σε διάρκεια ζωής σε σχέση με τις εργοστασιακές λάμπες.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ρε παιδιά, πως γίνεται και βάλατε στη μεγάλη σκάλα του ΜΚ7 τις WhiteVision ? H μεγάλη σκάλα (προβολείς) είναι Η15, η Phillips αλλά και η Osram δεν βγάζουν καν Η15...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο δικό μου είναι Η1. Είσαι σίγουρος ότι είναι Η15; Τα φανάρια με τα led daylights δεν έχεις κι εσύ;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ναι, αλλά σε όποιο site και αν κοιτάξω, το f/l (>'13) το δίνουν με Η15. Και του φίλου του Christoforos που ήρθαμε μαζί στη πίττα, Η15 είχε και δεν είχε αλλάξει τη μεγάλη σκάλα....?

Να πω την αλήθεια, στο δικό μου δεν έχω ανοίξει τις τάπες να δω τι λάμπες παίρνει....και τώρα που κοιτάω το online αγγλικό manual, λέει Η11 πορείας και Η1 προβολείς...  redface
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
H15 λάμπες χρησιμοποιούνται στα facelift fiesta που δεν έχουν led daylights αλλά daylights αλογόνου (φανάρια με reflectors). Αυτές οι λάμπες έχουν 2 νήματα μέσα, ένα 15W που ανάβει μόνιμα (την ημέρα) και ένα 55W που ανάβει όταν θέλεις τους προβολείς.

Δες π.χ. εδώ.
 

poulopoulos

Newbie
Mar 4, 2016
2
0
0
Γεια σας παιδια.καλως σας βρηκα!!θελω να αλλαξω ολες τις εργοστασιακες λαμπες,μικρα μεσαια πινακιδας κτλ.Τι να βαλω?Και τι τυπους φοραει το ecoboost 1.000 titanium.μιλαω για λευκο φως
 

Aparadektos

Rookie
Jan 17, 2016
38
1
0
Λοιπον οι λαμπες  ειναι Η1, Η15, Η7 W5W W6W. Τώρα που πηγαινει η καθεμια δοκιμασε τες, μη τα θελεις και ολα ετοιμα.  :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread