Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
@ stathis M: Στάθη κι εγώ αυτό πιστεύω. Να φανταστείς ότι τα λάστιχα είναι παραγωγής 36 εβδομάδα 2013 κι εγώ αγόρασα το αυτοκίνητο 10/10/2014. Και όταν τους τα έδειξα και είπα είναι απαράδεκτο να έχει  ενός έτους λάστιχα επάνω, έκαναν τους αδιάφορους.....

@graf: Φίλε, τώρα μάλιστα!!! Των περισσοτέρων λαστιχάδων τα μηχανήματα είναι ακαλιμπράριστα τα ίδια!!! Πόσες φορές έχω κάνει ζυγοστάθμιση και συνεχίζει να τρέμει το τιμόνι!!!

Τέλος πάντων, αύριο πρωί ξαναπάω στη Βελμάρ για τη διαδικασία της Φόρντ κι ο Θεός βοηθός. Μακάρι να βρούν στραβό λάστιχο μπας και μου τα αλλάξουν
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
@fiesta77: Γιάννη, αν κι αύριο δε γίνει τίποτα αυτό θα κάνω....
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Εγω να καταλαβεις εχω θεματακι απο τα μαμισια μπουλονια αλλα εχουν στην πλατη τους 201χ.χλμ,οντως δεν νομιζω να καλιμπραρει κανεις τα μηχανηματα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
ιά να είσαι καλίτερα προετοιμασμένος δες και πότε συναρμολογήθηκε το αυτοκίνητο . Αν συναρμολογήθηκε π.χ. Αύγουστο σημαίνει ότι μάλλον τα λάστιχα ήταν σε κάποια αποθήκη και τοποθετήθηκαν πρόσφατα  μαζί με τα υπόλοιπα (όχι και τόσο κακό) . Αν το αυτοκίνητο συναρμολογήθηκε και αυτό παλαιότερα π.χ. 40η εβδομάδα 2013 και το αυτοκίνητο πάταγε στα λάστιχα από τότε, σίγουρα έχουν πάθει ζημιά. Αν στην ΒΕΛΜΑΡ δεν βγάλεις άκρη σε θέμα εγγύησης δοκίμασε και στην Car center.
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Γιάννη, το αυτοκίνητο έφτασε Ελλάδα αρχές Ιουλίου του 2014. Δεν ξέρω πότε συναρμολογήθηκε. Τα λάστιχα έχουν DOT 3613. Eγω το παρέλαβα 10/10/2014. Η Car Center είναι σοβαρή εταιρεία? Γιατί στη Βελμάρ δε με έχουν πείσει, αν και ένα παλληκάρι εκεί μέσα είναι πολύ εξυπηρετικό...
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Από τα χαρτιά του εργοστασίου που πρέπει να σου έδωσαν φαίνεται ακριβώς η ημερομηνία συναρμολόγησης. Την car center την εμπιστεύομαι περισσότερο σε θέματα συνεργείου.
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
πήγα στη Car Center, βρήκαν τις εμπρός ζάντες στραβές τις ίσιωσαν, έκαναν ζυγοστάθμιση στα 4σερα ζαντολάστιχα και τα έβαλαν τα εμπρός πίσω, τώρα είναι άψογο, τα αίτια του στραβώματος είναι, το χαμηλο προφιλ 195/50/15 , οι λακκούβες και η απρόσεκτη οδήγηση [33ps ζεστα με 20000 χλμ]
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
το ιδιο και φιλος αλλαξε λαστιχα στον Φωκα και μολις βλεπει αλουμινιου ζαντα  του ειπε απευθειας ο ανθρωπος για ισιωμα,τελικα θελανε και οι 4
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Τρέμουλου συνέχεια:
Μετά απο ένα σωρό δοκιμές, σήμερα πήγα στη ΒΕΛΜΑΡ και μου πέρασαν άλλα λάστιχα στις ζάντες μου για να πιστοποιήσουν οτι το πρόβλημα τελικά το είχαν τα λάστιχα και όχι κάτι άλλο. Με τα λάστιχα που έβαλαν -απο τεστ ντράιβ- το αυτοκίνητο είναι βράχος. Τώρα μένει να πάρουν το οκ απο τη HANKOOK για να τα αλλάξουν με καινούρια στην εγγύηση.
Ελπίζω να μην έχω άλλα προβλήματα με τον τεχνικό της...
Πάντως είναι γελοίο να πρέπει να γίνονται ολα αυτά και να μην αναλαμβάνει η Ford την ευθύνη της.
 

conos36

Rookie
Feb 25, 2015
12
0
1
44
Αθηνα
αχμ δεν θες τη γνωμη μου για την Ford εγω προσςπικα δεν ειμαι ευχαρηστημενος ουτε απο το αμαξι ουτε απο την αντιπροσωπεια ακριβο αυτοκινητο για την ποιοτητα του την οποια θεωρω απαραδεκτη σε σχεση με αυτοκινητα ιδιας κατηγοριας αλλων ετερειων.
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
conos36 said:
αχμ δεν θες τη γνωμη μου για την Ford εγω προσςπικα δεν ειμαι ευχαρηστημενος ουτε απο το αμαξι ουτε απο την αντιπροσωπεια ακριβο αυτοκινητο για την ποιοτητα του την οποια θεωρω απαραδεκτη σε σχεση με αυτοκινητα ιδιας κατηγοριας αλλων ετερειων.
Δε μπορώ να πω οτι είμαι δυσαρεστημένος με το αυτοκίνητο ή τη Ford γενικότερα. Εχοντας περάσει απο τα χέρια μου 16 αυτοκίνητα μέχρι σήμερα, εκ των οποίων 4 Ford, δε μπορώ να πώ οτι είναι πολύ χειρότερο απο άλλες μάρκες της ίδιας κατηγορίας. Εχει μια αποδεκτή ποιότητα κατασκευής, εντός του μέσου όρου. Ούτε η Ford είναι χειρότερη απο άλλες αντιπροσωπείες. Όλες χάλια είναι!!! :) Τώρα, για το συγκεκριμένο πρόβλημα των ελαστικών, σίγουρα δε φταίει η Ford αλλά η Hankook. Θα μου πείς, ας έβαζαν καλύτερα λάστιχα! Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε οτι θα τα αλλάξουν στην εγγύηση. Απο το αυτοκίνητο πάντως μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, όπως και απο την αντιμετώπιση των ανθρώπων στη Βελμάρ που πραγματικά έκαναν πολλές δοκιμές μέχρι να καταλήξουμε τι φταίει. Πάντως το κόστος των εργατοωρών που δαπανήθηκαν μέχρι τώρα, ξεπερνά κατά πολύ το κόστος των ελαστικών!! Περισσότερα θα κέρδιζαν αν τα άλλαζαν αμέσως!! ;)
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Αν μιλάμε για ελαστικά πρώτης τοποθέτησης,δέν μου κάνει καθόλου μα καθόλου εντύπωση.
Τα αυτοκίνητα φεύγουν απο το εργοστάσιο με υπερύψηλη πίεση στα ελαστικά (πάνω απο 40psi) με την λογική οτι θα υπάρχουν απώλειες κατα την μετάβαση του οχήματος στην χώρα προορισμού και την στάθμευσή του μέχρι να φτάσει στα χέρια του αγοραστή.Δια στόματος αρχιμηχανικού σε αντιπροσωπία.
Επόμενο είναι...
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Τέλος καλό, όλα καλά!
Σήμερα και μετά απο πολλά τεστ, ο εμπειρογνώμονας της Hankook, παραδέχτηκε οτι το πρόβλημα ήταν των ελαστικών και μου φόρεσαν 4 καινούρια.
Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω οτι ξεμπέρδεψα.....
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
OPTION-X said:
Τέλος καλό, όλα καλά!
Σήμερα και μετά απο πολλά τεστ, ο εμπειρογνώμονας της Hankook, παραδέχτηκε οτι το πρόβλημα ήταν των ελαστικών και μου φόρεσαν 4 καινούρια.
Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω οτι ξεμπέρδεψα.....

Άξιος!

Μπράβο και στη Hankook και στη Ford!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread