Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχοντας συμπληρώσει 2500Κμ και γυρίζοντας απο ένα ταξιδάκι στη γεννέτειρα, παρατήρησα ότι απο τα 135-140 και μετά το αυτοκίνητο παρουσιάζει ένα κραδασμό και τρέμουλο το οποίο τα αισθάνεσαι στο σώμα σου και όχι στο τιμόνι. Δεν είναι υπερβολικό, αλλά υπαρκτό και πολύ εύκολα ανιχνεύσιμο. Δεν πρέπει να οφείλεται στις ζάντες, διότι δεν έχω πέσει σε καμμία τρύπα των δρόμων μας και γενικότερα το προσέχω πολύ το αυτοκίνητο. Εκλεισα ραντεβού για την Πέμπτη το πρωί στη Βελμάρ στη Κηφισίας για έλεγχο, αλλά δε περιμένω και πολλά απο αυτούς. Ελπίζω να μην είναι κανένα στραβό ημιαξόνιο....
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostas.ceed said:
Ζυγοσταθμιση πισω μαλλον...
και εγώ αυτό λέω.


Δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπεία για να κάνεις την ζυγοστάθμιση
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Nαι, αν είναι αυτό....
Ευχαριστώ παιδιά..
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Καλό είναι να κάνεις ζυγοστάθμιση με τις ρόδες πάνω στο αμάξι. Βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται στις πίσω ρόδες αυτό.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 said:
Καλό είναι να κάνεις ζυγοστάθμιση με τις ρόδες πάνω στο αμάξι.
Πως γίνεται αυτό;
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Υπάρχει ειδικό μηχάνημα που γυρίζει τον τροχό με μια ταχύτητα (αν θυμάμαι καλά περίπου 60 χλμ) και μετράει που χρειάζεται βάρος.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Και εγώ γιά πρόβλημα ζυγοστάθμισης πίσω το βλέπω αλλά ενημέρωσε μας αν λύθηκε το πρόβλημα και που οφείλοταν.
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Καλημέρα παιδιά,

Σήμερα θα παω στη Βελμάρ για να το ελέγξουν. Θα σας ενημερώσω για το....πόρισμα!! :)
Αν και θέλω να πιστεύω (ελπίζω) οτι θα είναι απο ζυγοστάθμιση των πίσω τροχών, σε άλλο αυτοκίνητο που έχω, ήταν απο στραβο ημιαξόνιο μετά απο χτύπημα ενός ηλίθιου που βγήκε απο στόπ. Επι μήνες η BMW μου έλεγε για ζυγοστάθμιση και τελικά το βρήκε ένα μαστόρι απο τη Τρίπολη. Το άλλαξα και όλα οκ!!!

Θοδωρή, για το μηχάνημα αυτό έψαχνα μήνες και δεν υπήρχε πουθενα!!! Παλιότερα υπήρχαν σε κάθε βουλκανιζατέρ και μάλιστα όταν είχες κάνει ζυγοστάθμιση με αυτό, όταν έβγαζες το λάστιχο, έπρεπε να σημειώνεις τη θέση της ζάντας, ωστε να μπεί πάλι στο ίδιο σημείο!!!
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Υπάρχει ένα συνεργείο για ζυγοσταθμίσεις και ευθυγραμμίσεις απέναντι από το Praktiker στην Πειραιώς (δίπλα σε ένα κλειστό βενζινάδικο shell) που έχει ακόμα. Δεν θυμάμαι πως λέγεται.
Είναι επί της Πειραιώς και Αλόπης είναι το στενό παραδίπλα.
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Λοιπόν, ήθελαν ζυγοστάθμιση και τα 4 λάστιχα τελικά!!! Έγινε δοκιμή στην Αττική Οδό και είναι βράχος!. Εγινε και μια ευθυγράμιση γιατί δεν είχε σωστή σύγκλιση εκ γενετής και όλα οκ!
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Δεν το πέρασαν στην εγγύηση γιατί είχα 2400 χλμ και έπρεπε να είχα πάει μέχρ4ι τα 1500!!! Αλλά με χρέωσαν "μόνο" 17 ευρώ....
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Τελικά δεν είναι και τόσο οκ τα πράγματα....
Σε ταξίδι που έκανα σήμερα στην Ε.Ο, πάλι μου παρουσιάζει τους κραδασμούς αυτούς....
Ίσως όχι τόσο έντονα, αλλά δεν έχουν φύγει. Απλά απαλύνθηκαν λίιιγο...
Και δε βλέπω να βγάζω άκρη με τη Βελμάρ..
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Φιλε αν θυμαμαι καλα ειχα κανει ευθυγραμμιση στον λιαπη καποτε στο μκ6 και μου ειχε πει οτι εκ κατασκευης ο πισω αξονας εχει μια συγκλιση του 1% το οποιο αναγραφεται και στο χαρτι που εκτυπωνει το μηχανημα,εμενα ηταν στο 2.5% νομιζω.Μηπως στο απορυθμισανε κατα λαθος;
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Στάθη, οχι. Στην εκτύπωση που μου έδωσαν οι τιμές ήταν άψογες. Η οδηγία της Φορντ αν δεν γίνει τίποτα με τη ζυγοστάσθμιση, λέει οτι πρέπει να ζεσταθούν τα λάστιχα (15-20 λεπτα με ταχύτητες πάνω απο 80 χλμ και μετα στο αναβατόριο με τα λάστιχα φουσκωμένα στα 60psi για 4 ώρες. Σε περίπτωση αποτυχίας, η διαδικασία επαναλαμβάνεται......
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Ισως κανα λαστιχο την ''ειδε" στραβα μηπως; δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
εγω θα δοκιμαζα σε λαστιχα με καλο μηχανημα ζυγοσταθμησης να τσεκαρω το μετριμα της βελμαρ.εστω στα 2 μπροστινα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αφού δεν είδες απότέλεσμα με την ford πήγαινε σε κάποιον καλό ευθυγραμμισά/ζυγοσταθμιστή. Σε κάποιο παλιό μου αυτοκίνητο είχα το ίδιο πρόβλημα στα 5000 χλμ. και έφταιγε ο στραβωμένος σκελετός σε δύο λάστιχα . Δεν μπορούσα να τα ζυγοσταθμίσω με τίποτα. Το αυτοκίνητο είχε μείνει βέβαια σε ακινησία πάνω από εξι μήνες. Στο δικό σου μπορεί να μην συμβαίνει αυτό (ακινησία) αλλά μπορεί να χτυπήθηκε κάποιο λάστιχο σε εμποδιο πριν το παραλάβεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread