Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αυτά είναι έτοιμο κιόλας......... πόσο ενημερωμένο είναι?
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
http://www.lg.com/gr/mobile-phones/lg-Optimus-4X-HD-P880-smartphone
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
σήμερα δεν άντεξα.....

φίλος μου πουλούσε το Samsung Galaxy S III I9300 16GB 15 ημερών σε χρώμα μπλε 400 ευρώ

το απόγευμα θα πάω να το τσιμπήσω. :)
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
LG G3 σε λιγοτερο απο 1 χρονο και κατι καηκε η πλακετα! Μακρια απο LG μαγκες
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Αυτο με το g 3 δν το καταλαβαίνω εχω δυο γνωστούς και στους δυο έκαψε μητρική
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εγώ παιδιά είμαι θερμός υποστηρικτής των κινέζικων κινητών. Τέρμα τα χρήματα σε samsung, LG κτλ. Με 100 - 150 ευρώ βρίσκεις κινητάρες με το 4G τους, την οχταπύρηνη cpu τους, 3GB ram, official root access, διπλή sim, και χωρίς τις περιττές εφαρμογές συστήματος τις οποίες ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ, ούτε μπορείς να απεγκαταστήσεις.

Από αξιοπιστία τα φοβόμουν αρχικά, αλλά μετά από πάρα πολλές παραγγελίες είτε για μένα είτε για φίλους τα τελευταία χρόνια, δεν έχουμε γυρίσει πίσω ούτε 1. Στην τελική και να το σπάσω πάω και το ξαναγοράζω. Μέχρι να φτάσω την τιμή που πουλάνε οι μεγάλες εταιρίες τα δικά τους μοντέλα με αντίστοιχα specs μπορώ να το αγοράσω άλλες 3-4 φορές.

Για το G3 δεν ξέρω τι θέμα έχει και κάει πλακέτα, αλλά σε αρκετά πράγματα LG που είχα στο παρελθόν, το support που έχουν ίσως είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο. Με την LG δεν έχω μπλέξει ποτέ σε περιπέτειες με πολιτικές επιστροφών κτλ. Όσες φορές τους πείρα τηλέφωνο για προβλήματα, ήρθαν σφαίρα και τα αλλάξανε ή τα πήραν για επισκευή δίχως χρέωση. Μάλιστα σε 1 των περιπτώσεων είχα χάσει και την απόδειξη και βρήκαν αυτοί πότε το πείρα από το κατάστημα (ευτυχώς θυμόμουν από που το είχα πάρει), και είδαν ότι είμαι ακόμα εντός εγγύησης. 
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
akiz90 said:
Εγώ παιδιά είμαι θερμός υποστηρικτής των κινέζικων κινητών. Τέρμα τα χρήματα σε samsung, LG κτλ. Με 100 - 150 ευρώ βρίσκεις κινητάρες με το 4G τους, την οχταπύρηνη cpu τους, 3GB ram, official root access, διπλή sim, και χωρίς τις περιττές εφαρμογές συστήματος τις οποίες ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ, ούτε μπορείς να απεγκαταστήσεις.

Από αξιοπιστία τα φοβόμουν αρχικά, αλλά μετά από πάρα πολλές παραγγελίες είτε για μένα είτε για φίλους τα τελευταία χρόνια, δεν έχουμε γυρίσει πίσω ούτε 1. Στην τελική και να το σπάσω πάω και το ξαναγοράζω. Μέχρι να φτάσω την τιμή που πουλάνε οι μεγάλες εταιρίες τα δικά τους μοντέλα με αντίστοιχα specs μπορώ να το αγοράσω άλλες 3-4 φορές.

Για το G3 δεν ξέρω τι θέμα έχει και κάει πλακέτα, αλλά σε αρκετά πράγματα LG που είχα στο παρελθόν, το support που έχουν ίσως είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο. Με την LG δεν έχω μπλέξει ποτέ σε περιπέτειες με πολιτικές επιστροφών κτλ. Όσες φορές τους πείρα τηλέφωνο για προβλήματα, ήρθαν σφαίρα και τα αλλάξανε ή τα πήραν για επισκευή δίχως χρέωση. Μάλιστα σε 1 των περιπτώσεων είχα χάσει και την απόδειξη και βρήκαν αυτοί πότε το πείρα από το κατάστημα (ευτυχώς θυμόμουν από που το είχα πάρει), και είδαν ότι είμαι ακόμα εντός εγγύησης. 
Χωρίς πρόθεση να σε προσβάλω ούτε και να σου αλλάξω 1 θα σου πω οτι αυτό που λες είναι λάθος. Η Lg και Η samsung όπως είπε είναι πιο ακριβές όχι να σε κλέψουν αλλά γιατί σου προσφέρουν άλλα πράγματα.
Όταν πήρες το fiesta σου με τα μισά λεφτά θα μπορούσες να πάρεις μια κινεζιά με τα ίδια κυβικά και άλογα αλλά δεν το έκανες. Το ίδιο είναι και με τα κινητά.
Πια η διαφορά του Κινέζου με της "μεγάλες εταιρίες"?
Ποιότητα κατασκευής
Ποιότητα οθόνης σε χρώματα και ppi ( pixel per inch)
Κατανάλωση λόγο λιγότερων νανομέτρων στον επεξεργαστή όπως φυσικά και αποδώσεις.
Πιο ανθεκτικό μιας και και η Corning κοστίζει.
Ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης στην εσωτερική μνήμη.
Ταχύτητα μνήμης Ram.
Φακό κάμερας και χαμηλά f .
Ποιότητα software .
Και φυσικά θερμοκρασίες .
Καινοτομία ( amoled egde ανάγνωση ίριδας power saving mode κτλ)
Και πολλά άλλα. Όπως τα app συνδεσημότητα modes κτλ
Και φυσικά service.


Στα πάντα υπάρχει φθηνή και ακριβή λύση. Η ποιότητα δεν είναι η ίδια..
Αν η χρήση που κάνεις είναι λιγο google messenger facebook κλήση μήνυμα μια χαρά και τα κινέζικα. Δεν έχεις την ίδια απόδοση αλλά..
Ας πούμε βάλε το κινητό σου να δουλέψει μερικά nfc triggers να δω αν θα κολλήσει το software σου ή όχι.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Στα πάντα υπάρχει φθηνή και ακριβή λύση. Η ποιότητα δεν είναι η ίδια..
Αν η χρήση που κάνεις είναι λιγο google messenger facebook κλήση μήνυμα μια χαρά και τα κινέζικα. Δεν έχεις την ίδια απόδοση αλλά..
Ας πούμε βάλε το κινητό σου να δουλέψει μερικά nfc triggers να δω αν θα κολλήσει το software σου ή όχι.

Αυτήν ακριβώς τη χρήση κάνω Μάνο σε γενικές γραμμές. Και τελικά έχω την εντύπωση ότι αφού μας περάσει η κάψα για φρουφού κι αρώματα, οι περισσότεροι πάλι εκεί καταλήγουμε, για αυτό και το γύρισα στα κινέζικα. Πριν 2 χρόνια περίπου είχα να διαθέσω για κινητό κοντά στα 200 ευρώ.  Είχε μόλις βγάλει η LG το Spirit 4G (~170 αν θυμάμαι καλά) . Το αγόρασε ένας φίλος μου και το κοίταζα και εγώ τότε αλλά τελικά προτίμησα ένα κινέζικο Jiayu S3 στα 180. Τα  specs δεν έχουν σημασία και πηδάω κατευθείαν στο αποτέλεσμα, το οποίο ήταν ότι έδωσε το spirit πριν κλείσει χρόνο επειδή ήταν αργό, και εγώ ακόμα και σήμερα είμαι με το ίδιο κινητό και ανοίγω πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα χωρίς να κολλάει.

Θα μου πεις ότι εγώ όμως ρίσκαρα γιατί αν μου ερχόταν χαλασμένο θα έμενα 2 μηνες χωρίς τηλέφωνο μέχρι να πάει Κίνα και να φέρουν άλλο (τρέχα γύρευε). Σίγουρα ισχύει μεν αλλά και ο άλλος ούτε χρόνο δεν το κράτησε παρόλο που δεν είχε βλάβη. Απλά σερνόταν.

Τώρα τα nfc, face recognition κτλ. ωραία πράματα και να τα πληρώσει κάποιος που όντως θα τα δουλέψει, και δεν θα τα δείξει μόνο στους φίλους του σε φάση "κοίτα τι κάνει το κινητό μου", και μετά ούτε που θα ξανασχοληθεί (από φίλο μου και αυτό με S7 edge). Δεν συγκρίνω το δικό μου με S7 προς θεού. Απλά αφού του πέρασε η τρέλα της μίας βδομάδας το S7 κατέληξε σε messenger, facebook και τηλέφωνα.  
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Και εγώ είμαι υπέρ των κινεζικών να πω την αλήθεια.3 χρόνια τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο πρόβλημα.φυσικα ότι πληρώσεις περνεις όπως είπε και ο φίλος manos.m  αλλά μπορείς να βρεις και την μέση λύση πιστεύω.αποψη μου πάντα χωρίς να θέλω να θίξω τις απόψεις των υπολοίπων.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Και μιας και καταλήγουμε στα ίδια κοίτα τι κάνει ένα s7 edge  σε 1080 γιατί 4k δεν μπορώ να ανεβάσω στο youtube.
Χωρίς φίλτρο, χωρίς εφέ απλά με μια βάση gps
Το βίντεο είναι τραβηγμένο απο μέσα με αποτέλεσμα να φιλτράρει και να κάνει αντανακλάσεις το παρμπρίζ.
( Τα κινητά που δουλέυω είναι s7 edge και hua p9 plus αλλά έχω δουλέψει όλα τα καλά κινέζικα όπως π.χ. το xiaomi mi 5s plus (το είχα για 3ής μήνες) το s7 edge θα φύγει απο την τσέπη μου μόνο για το s8 edge σε λίγους μήνες)
Το βίντεο ...
https://youtu.be/oQsB5gzwHdY
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω παλι αντιθέτως πιστεύω πως οτι πληρώνεις περνεις σε αυτή τη ζωή ,και ισχύει και στα κινητά ,αγοράζω τόσα χρονια Apple ,απο το 2 μέχρι το 7 σημερα και μονο ευχαριστημένος ειμαι και ας ειναι ακριβό ,μου το εξισώνει η μεταποιητική του αξία ,αυτα απο μενα
 

thespx

Rookie
Aug 1, 2016
23
0
1
Κάτοχος HTC One εδώ και 4 χρόνια και δε μπορώ να περιγράψω το πόσο έχω λατρέψει τη μάρκα!  ok234
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ολη μου τη ζωη ζητημα να εχω αλλαξει 3 κινητα (απο αναγκη φυσικα) και τωρα εχω 4ο ενα samsung galaxy a10
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Εγώ έχω αλλάξει δεκάδες κινητά, μάλιστα ήμουν από τους πρώτους που είχαν μετατρέψει το PDA μου σε κινητό με CF κάρτα που δεχόταν SIM πίσω στο 2002.

Ενώ πριν από 6-7 χρόνια ήμουν πιστός πελάτης της LG με τη σειρά G, τα τελευταία χρόνια έχω περάσει σε Samsung S και Note. Μόλις χθες πέρασα από S10 σε Note20 Ultra, κυρίως γιατί (ξανα)θέλω σοβαρό κινητό για το γραφείο και δεν υπάρχει καλύτερη συσκευή για αυτό το σκοπό από το Note ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread