Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
πολλοί από μας έχουμε μια τρέλα για τα κινητά τηλέφωνα. ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα μιας και αποφάσισα να αλλάξω κινητό και περιμένω να μου πείτε γνώμες.
έχω στο μυαλό μου 3 συσκευές προς το παρών.

1. nokia lumia 800 (372 ευρώ)
2. samsung galaxy s2 (420 ευρώ)
3. i phone 4s 16gb (583 ευρώ)

θα ήθελα γνώμες και όσοι είναι κάτοχοι τέτοιων συσκευών να μου πουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα.

να σημειώσω ότι είμαι κάτοχος ενός κινέζου (Huawei Ideos X5 U8800) που είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος άλλα το βαρέθηκα και θέλω να αλλάξω.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
δεν ειμαι κατοχος καποιου απο αυτα,αλλα επειδη τα εχουν φιλοι μου θα σ πω μια γνωμη!
το Νοκια ειναι πολυ καλο σαν συσκευη με πολυ καλα χαρακτηριστικα!απο εμφανιση δεν μ'αρεσει τοσο βεβαια και το μεγαλο του - για μενα ειναι το λογισμικο(windows mobile) που ειναι πολυ περιεργο και δυσχρηστο!
Το i-phone οσοι το εχουν ειναι ευχαριστημενοι!προσωπικα δεν θα το αγοραζα γιατι ειναι πολλα λεφτα για το τιποτα!
Το γκαλαξυ πολυ καλο σε ολα του(εμφανιση,λογισμικο,χαρακτηριστικα)!Απλα εγω δεν προτιμω τοσο τα samsung!
Θα σου προτεινα το lg optimus 2x το οποιο κυκλοφορει περιπου ενα χρονο και που μπορεις να το βρεις κατω απο 300ε. Το χουν δυο φιλοι μου και ο αδερφος μου και ειναι απολυτα ικανοποιημενοι!τα χαρακτηριστικα του πολυ καλα με 2πυρηνο επεξεργαστη και 8αρα καμερα(αναβαθμισμιμο σε android 2.4)!
Εγω προσφατα παραγγειλα το lg p970 black το οποιο ειναι ελαφρως κατωτωτερο απο το 2x και σε χαμηλοτερη τιμη!το βρηκα 220ε μιας και δεν ηθελα να δωσω παραπανω απο 250ε για κινητο!!
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
δεν τα πάω καλά με τα LG και τα Ericsson δεν είμαι ευχαριστημένος καθόλου. όσες φορές έδωσα λ7 και για τις 2 συσκευές η μου χάλασαν και τις πέταξα η τις ξεφορτώθηκα μέσα σε 3 μήνες το πολύ.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εγω παντως 4 χρονια που χρησιμοποιεω lg δεν ειχα προβλημα!
αφου παντως εισαι αναμεσα σε αυτα τα τρια κινητα,θα σου προτεινα το galaxy! για το i-phone ειναι πολλα λεφτα για το τιποτα! Το νοκια... δεν λεει!καμια σχεση με τα αλλα δυο!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Για το nokia δεν εχω αποψη... για το galaxy s2 εχω ακουσει (και εχω δει) οτι αξιζει με 1000.. Και το iphone πολυ δυνατο αλλα κ βεβαια θεμα πρεστιζ... Αλλα το κυριοτερο που εχω ακουσει απο κολλημενο iphonakia ειναι "Για οποιον δν εχει iphone  η καλυτερη επιλογη ειναι το samsung, αλλα εγω δν αλλαζω με τπτ την apple"

Kατα τα αλλα εγω την Τριτη αγορασα το Sony Ericsson xperia X8... το αρχαιο μου κινητο τα ειχε παιξει..!!!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εγω που έχω το 4s αν και δεν είμαι γνωστής πολλών πραγμάτων πάνω στο θέμα, θα πω στον φίλο ζαφειρη ότι δεν συμφωνώ για το "τίποτα" που λέει για το iphone ότι δεν κάνει!! Κάνει αρκετά απίστευτα πράγματα τουλάχιστον για μένα και να πω με την σειρά μου ότι αν το galaxy s2 δεν ήταν τόσο μεγάλο, θα το είχα πάρει με κλειστά τα ματιά! Αλλα και λόγο φινετσας και μεγέθους διάλεξα το iPhone ξανά!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Αντρεα,οταν λεω πολλα λεφτα για το τιποτα,εννοω πως δινεις χρηματα για τεχνικα χαρακτηριστικα που μπορεις να τα αγορασεις φθηνοτερα και εξ'ισου ποιοτικα(δεδομενου οτι η τεχνολογια αλλαζει καθημερινα και οτι κατι που τωρα κανει 300ε σε ενα χρονο κοστιζει τα μισα)!Απλα νομιζω πως τα iphone πλεον ειναι περισσοτερο για φινετσα(χωρις να αμφισβητω τις δυνατοτητες του)!Το λεω γιατι οταν ειχε πρωτοβγει το iphone το 3g,πραγματικα ειχε φερει τα πανω κατω στην αγορα(μιας και πριν 5 χρονια το κινητο ηταν κινητο!Πλεον ειναι υπολογιστης που παιρνει και τηλεφωνο!)Με την έλευση ομως των αλλων λογισμικων και κυριως του android εγιναν πολυ ανταγωνιστικες και οι υπολοιπες μαρκες!
p.s. Μακρο, τσεκαρε και τι παιζει με τα σερβις των εταιρειων αυτων!ενας φιλος μου ειχε το htc το desire s και επειδη του ειχε σπασει η οθονη το εστειλε στο serbiw και το περιμενε 2 μηνες να του το επισκευασουν!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Απο το 2g είχε κάνει την διάφορα! Δεν αντιλεγω σε αυτο που λες! Και να συμπληρώσω ότι το iPhone έχει και τα στραβά του!! Δεν είναι προσβάσιμο σχεδόν με τπτ!!
 

antre

Member
Jun 24, 2010
202
0
0
40
athina
m@kro για ριξε και μια ματια στο sony xperia s!
για μενα ειναι, οτι καλυτερο κυκλοφορει τωρα!
αν και εχει λιγο τσιμπιμενη τιμη.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Δαγκωτο samsung galaxys2....το εχω αρκετο καιρο,ειναι πληρως παραμετροποιησημο,το εχω ρουταρει και του εχω αλλαξει ρομ,το εχω υπερχρονισει στο 1,5ghz και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο εδω και 3 μημες περιπου που το εχω...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kι εγώ έχω το galaxy s2 εδώ και ένα χρόνο περίπου (από όταν κυκλοφόρησε δηλαδή) και δε μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Αναβαθμίσεις του περνάω κανονικά και το λειτουργώ και σαν τηλέφωνο αλλά και σαν υπολογιστή. Το μόνο μείον είναι το μέγεθός του, όπως έγραψε κι ο Ανδρέας παραπάνω, αλλά αυτό οφείλεται στη μεγάλη και εύχρηστη οθόνη του (super amoled, σαφώς ανώτερη ακόμα και από το i-phone 4s που κοστίζει αρκετά περισσότερο). Είναι όμως πολύ λεπτό και σου γλυστράει πανεύκολα από το χέρι αν δεν το έχεις συνηθίσει...
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Σιγουρα δεν θα βγαλεις ακρη αν ειναι καλυτερο το iphone απο ενα αλλο android κινητο(ειτε ειναι LG ειτε samsung ειτε ειτε ειτε....).Ειμαι κατοχος iphone εδω και 3 χρονια..Δεν εχω το παραμικρο προβλημα ειτε απο θεμα software ειτε απο θεμα κατασκευης...Θα διαφωνησω οτι το iphone ειναι "κλειστο" σαν συστημα....Απλα οι περισσοτεροι δεν ξερουν να ασχοληθουν....Περνουν το iphone καθαρα για μοστρα...Για μενα το iphone ειναι σαν τα Honda....Δεν σπαει δεν χαλαει... ;) νομιζω ειναι μια καλη επιλογη αλλα απο κει και περα παιζει ρολο και η τσεπη..... ;)
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
από μπαταρία πως πάει το i phone και το samsung?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
πανω κατω τα ιδια ειναι νομιζω!Δυστυχως ολα αυτα τα κινητα ειναι ενεργοβορα και οσο περισσοτερο τα χρησιμοποιεις τοσο πιο ευκολα αδειαζει η μπαταρια!εμπειρικα,καθε βραδυ θελουν φορτισμα!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Ακριβως...Με νορμαλ χρηση(τηλεφωνα sms και ελαχιστο wifi με κλειστα εννοειται δεδομενα και 3G) μου κραταει 2 μερες η 7 ωρες και κατι χρησης....

PS: Οταν ηταν μαμα το τηλεφωνο κρατουσε η μπαταρια παραπανω..Τωρα που του εχω κανει jailbreak και του εχω περασει καποια πραγματακια που τραβανε μπαταρια μου κραταει λιγοτερο...Οσο για το bluetooth που λενε οτι δεν δουλευει εχω να πω οτι δουλευει αψογα....!!!!Απλα θελει λιγο ψαξιμο παραπανω... ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το samsung το μπριζώνω κάθε βράδυ, αν το αφήσω, το απόγευμα της δεύτερης μέρας βαράει low battery. Mε μόνιμα ανοιχτά 3G, bluetooth, πολλές φορές και το WiFi για browsing στο διαδίκτυο και αρκετό χρόνο ομιλίας καθημερινά (σαν τηλέφωνο δηλαδή). Όταν ήταν καινούριο κρατούσε περισσότερο πάντως, δύο μέρες σίγουρα δηλαδή.
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
σε λίγες μέρες βγαίνει το galaxy s3.......Άντε να δούμε τι θαύμα θα κάνει πάλι η samsung
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Είχα το iPhone 2g που ήταν μισό ασήμι μισό μαύρο,πήρα 3GS .και τώρα εχω4s . Δν χρειάζεται κάν να σου πω πιο να πάρεις κατα την άποψη μ.επισεις εάν το κανείς jailbreak  έχεις απίστευτες δυνατότητες που αντικειμενικά καμία αλλη συσκευή δν θα στις προσφερει
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread